Dedovanje, "varovalka" dediču

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.545
113
A po novem je kmetija že to, da ima 855m2 zemljišča okrog?
grims-1.gif

Pa predlagam, da izpustiš odnos bogih delavcev in kmetov, katere vsi jeb.ejo in jim ne privoščijo ničesar.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.545
113
Sem gledal le prvega, pa je bilo dovolj.

PS: Za ta dnar raje vržem v delnice, dam noge na mizo, pa imam boljši donos, kot da bi se jeb.al cele dneve na kmetiji.
nahrung002.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
živel boš pa pod mostom?
sicer pa je drugi link za isti objekt samo še zemlja je zraven
wink-1.gif


sploh če bi pred dvemi leti vrgel v delnice bi danes lagodno živel od donosa.
Sicer pa lepo da priznaš da bi se cele dneve jebal na kmetiji. Si eden izmed rekih alterjevcev ki bi se jebali na kmetiji. večina bi samo lepo kasirala subvecnije.

zadnjo vrstico si ti napisal ne jaz
wink-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.545
113
Sedaj tudi nekje živim, a ne?
Priznati ni kaj. Zame je to jeb.anje in zato tega pac ne delam, ce pa mi bo kmet jamral, ga bom pa le nekam poslal, saj lahko vedno proda in 'lagodno ter brezdelno" zivi kot jaz, baje. Si je pa sam izbral, tako kot jaz.
Glede subvencij pa raje ne bom niti komentiral, vem pa kar dobro kako je z delom na kmetiji.

Ampak se pa strinjas z zadnjim stavkom, a ne? Ali pa morda tudi ne, ker kot sem razumel si sedaj tudi ti mestaš. Ti brezdelnež ti.
nahrung002.gif


Aja, pa kdor vlaga kratkoročno v nakup kmetije ali delnic je tudi malo čez les. Razen, če nima kaksnih internih informacij.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
da da mestaš, samo bo treba "nazaj" ker nam v mestu ne bo zneslo....pa brezdelnež tudi, vsako leto bolj... se pozna tudi na vagi...bajs....

Sicer pa nekje najbrž res živiš. Če živiš na svojem, sam veš kako si prišel do tega, če pa živiš še pri starših, pa se pazi, da te kak dedič in starši pod most ne zrinejo.
ne dam za flat 200 jurjev, "doma" pa gledal in bil tiho kako stavbe propadajo :nene . Se bo treba kaj "zmenit", vendar s polno mero previdnosti, ker vidim da ima marsikdo doma težave (tudi sam sem jih imel in jih imam še "vedno" ker stari se ne bo spremenil). Samo pred leti sem lahko šel na svoje, sedaj pa se mi zdi kot že napisano trapasto narediti korak naprej v messtu, čeprav sem ga zmožen. )

Skupno dvorišče najbrž bo, stavbo pa hočem zase, kot kaže se pa z bratom tudi ne bo problem zmenit!
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.507
412
83
Skupno dvorišče in dovoz na lmetiji v prvi generaciji še morda spelje, če nič ne pokvari odnosov. Je pa to precej malo verjetno v praksi. Naslednja generacija pa to težko brez konfliktov v praksi izvede, če kmetija obratuje. Če se dejavnost v objektih spremeni pa se veliko lažje shaja.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.545
113
Mah, glej samo, da bo v ZK vse kar boš delal prej nate pisano, pa bo.
nahrung002.gif

Slovenci smo glede tega žal bedak.i in se potem vsi po vrsti kregamo.

Sam vsekakor ne bi šel v to opcijo. Če je že možno, potem vzameš eno parcelo vsaj 200m proč in to je to.

Drugače pa zame ni treba skbet. Sem pustil mamino zizo že precej časa nazaj.
nahrung002.gif

 

zajfa

PEPČEK 2007
26. nov 2007
1.022
0
36
Mrzli vrh nad Žirmi
Te zadeve so dokaj zakomlicirane in se je pomoje najbolje obrniti nekam k notarjem

Mi smo par mesecev nazaj delal prepis.
Samo podpisovanje pogodbe je trajalo 4 ure in smo se mogl podpisat vsaj 55 krat.
Oče lastnik cele kmetije je predal najstarejšemu sinu, ostali smo dobili v zameno parcelo + drva + les za gradnjo hiše, denarja ni prijel nihče.
V pogodbi je zapisano VSE (imam jo tik pod tipkovnico v predalu in jo vsaki dobi, da je vse napisano črno na belem).
Zapisano je tud, da prevzemnik prevzame vse stroške....dosmrtno preživljanje staršev, plačevanje položnic, stroški, ki nastanejo pri oskrbi, hrana.
V glavnem ne bo tako enostavno, kot si pisal zgoraj prodat pa uživat a veš, d apride dom za ostarele na osebo 1000 evrov.
Vaša mama je pripravljena dat kmetijo samo vrjetno v zameno za dosmrtno oskrbo.
V pogodbi je tudi zapisano do katerage leta ima kdo pravico živet v hiši, če so sinovi še doma morajo pomagat pri kmečkih opravilih, če ne morajo prispevat z denarjem.
V pogodbi je skratka vse napisano cca 55 strani z številkami, besedili, žigi, podpisi potomcev...itd
Naša kmetija je bila že pred časom zaščitena, tako da se ne more kar tako deliti.
Glede na to, da vašega očeta ni več živga je sutuacija malo drugačna vsaj tako mislim. Mislim, pa da deduje potem še tisti drugi del žena in otroc.
Otroc se lahko odpovejo vsemu jest sem se s težka, ker sem pač v preteklosti garal za vse sedaj pa je od brata in le ta lahko dela, ukazuje.
Vse se lahko zrihta,mi smo se dejansko celo kregal 1 teden predno smo prišli do komaj bi rekel kompromisa. Hvalabogu smo sedaj to rešil, ker je bila prava nočna mora ko bi vedu bi raje spakiral pa šel tisti čas v Ameriko.
Morda najdeš kaj tukaj
http://www.pravniki.info/viewforum.php?f=2
http://www.slonep.net/vodic/pravni-nasveti/?view=vprasanja&direct=3440

Kaj več ti niti nimam za povedat, ker nisem pravnik.
Lahko pa ti še kakšno zadevo prepišem iz pogodbe, samo povej, kaj te zanima.

EDIT:
Sem še enkrat bral tvoj post in si preveč enostavno predstavljate zlasti tista snaha.
Kmetijo ponavadi prevzame resen, ki je resnično pripravljen delat na kmetiji. Lahko tud zadnji sin.
Pri nas se je prvi najbolj izkazal, je pripravljen delat in preživljat starše dosmrtno.

Vse to, kar sem napisal sem napisal iz izkušenj, ko bi le bile najemnine nižje bi samo spakiral in šel v bodoče, če tega ne naredim me čaka prava nočna mora, delo na kmetiji, k bom moral namesto 2 rok imeti vsaj 6 rok zahvala gre še enemu bratu ko le, če mora pomaga pa že gre nekako.

______________________________________________________________________________________________

K sreči je danes vse normalno
cheer.gif
samo, da mora prevzemnik še bolj garat, jaz pa lahko počnem, kar me volja daje edino polet, ko je treba it grabt ali pripravit drva pozno jeseni ali kakšne take in drugačne pomoči pri kmetovanju pomagam samo sem pa dejansko taki, da nekaj moram delat tako, da se kar lotim vse živo od kuhanja do čiščenja od vrtičkanja do nabiranja od ....do...
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
sad, rocky: brez skrbi, najprej "vse mojeE (celo dvorišče in "kmetija" ) potem pa si grem na drugo stran dvorišča na garaže flat postavit. Na ta način starša pustim v vsaj delno lastnem "raju" če pa bo kdo rabil pomoč pa ni problema.
Ne mislim si z bratom delit dvorišča! (mislim v ZK, dokler namerava biti doma je pa seveda dobrodošel)
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.507
412
83
Saj ravno tega si ne znam predstavljat - druga stran dvorišča. 10-50-80m ? stran pa zaenkrat "polen" hlev (kot si omenil imate živinorejo) s skupnim dostopom in malo stran stanovanjska hiše in še kako poslopje.
Praktično povsod kjer poznam take in podobne rešitve ni OK. Če je vsaj dostop nekje z druge strani speljan se morda še izide. Sam glede na situacijo, ki so mi jo stari starši pustili nikoli nebi nikomour z nobe strani podpisal neke služnosti za dostop prek dela parcele, ki gre mimo kterihkoli vrat bljiže kot 8-10m in se več kot enkrat tedensko uporablja za manipulacijo pri delu. Ampak tako je. Vse gradnje na vrtu kmetije v 60ih-70 in še tudi tasneje so se legalizirale tako in/ali drugače. Sedaj pa so hlevi sredi vasi. Kmetije pa omejene s prostorom in marsikje služnostjo prek dvorišča.
Dans je mularija tolk razvajena, da se ti vsaj vsakih 60 min nekdo pelje skozi, ko jih vozi ... Skratka površina, ki je ni nikoli dovolj je praktično neuporabna. +po novi zakonodaji, če se na parceli, ki ima isto. št. služnostni del ni izvzet. Se morajo vsi uporabniki služnosti strinjat z posegom na parcelo pa tudi če je to nekaj 10 m od same dogovorjene trase. "Cesto" izvzet iz dvorišča pa s strani lastnika ni pametno ker imajo potem lahko še občinarji lahko prevelike apetite za kak nov prehod.

To kar je rekel zajfa in so upam trajno uspešno izpeljali je edina prava pot. Dogovorit se, če se le da. S cenilci in sodišči je sam ljubi križ in nenazadnje stroški.
In kasneje tudi čimprej pozabit kake besede, ki so med pogajanji morda zletele naokoli. Na dolgi rok je to zagotovo win win situacija. Nekdo ali pa kar vsi pa se bo vedno počutil nekoliko prikrajšanega.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.545
113
Si nisem mislil, da bom kdaj to napisal, ampak za tole si zaslužiš 5 zvezdic.
nahrung002.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
zdaj smo že "pri meni" in nič več pri temi.
Pri meni bo upam drugače. Brata tako ali drugače izplačam, ko bo hotel se bo lahko izselil, jaz pa hočem iti v svoj flat samo zaradi tega ker imajo starši precej drugačen "standard in način življenja" kot jaz. NIč pa ne kaže da bi se oni meni prilagajali , jaz se pa tudi ne mislim njim preveč.
Pa upam da starše preživim, potem pa rojstno hišo obnovim ali podrem in postavim novo. Že sedaj je stara 50 let, že zgrajena je bila bolj na hitro (pač takrat se drugače ni dalo to verjamem, samo v 50 letih ni bolo praktično nobene obnove in bo treba razmislit kaj bo bolje!
 

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
Nič jasno zdaj - boš prevzel svojo rojstno kmetijo (verjetno ne, če pišeš o dveh starših) ali kmetijo svoje partnerke (žene)?
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Vidim da te ljudje v glavnem ne razumejo in kar nekaj modrujejo....
Pri nas je zadeva podobna , počasi bo čas za prepis, ker smo pa štirje in ker je kmetija vredna cca 500.000 € pomeni že samo nujni delež 10% na dediča skupaj 150.000€, za ta denar pa bom moral delati naslednjih 15 let, če upoštevam 10 000 letnega ostanka. Če sem sedaj star 40 let to pomeni da bom delal do 55-tega leta za druge , potem pa pride še obnova strojnega parka (mimogrede najmlajši traktor je letnik 85), pa fasada na štali manjka, kozolec je potrebno obnoviti......
Če na hitro poračunam bom delal do konjca življenja pa ne bom prišel na čisto.
Prav zato sem namenjen odstopiti od dedovanja če bo prišlo do zaostritve , pa naj mene nekdo izplača, bom pa zahteval v tem primeru klavzulo da je brez soglasja ostalih dedičev do konca našega življenja onemogočena prodaja in najemanje hipotek na nepremičnine. Tako nekako bi se zavaroval da nekdo drug ne bo kratko malo prodal kar smo spravili skup.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Ja
Ampak da ne bo nesporazuma Brat je dobil zazidljivo parcelo 1000m2 in pomagamo mu pri gradnji,ena sestra je tudi že dobila vikend parcelo , ko se bo pa pričela gradnja brunarice bomo jasno vsi zraven, edino ena sestra pa je malo problematična ker je že napovedala da bodo problemi
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
NO vidiš potem je vsak "nekaj" dobil.
V mojem primeru dobi eden vse (no enemu se še nekaj 100m zemlje obeta za gradnjo, čeprav "jaz osebno" ne bi na dvorišču delal delavnice") ostali trije (dva) pa praktično nič. In normalno sta v "skrbeh". Sicer niti nič ne zahtevata, samo če pa se kmetija ne bi gospodarila v stiu dobrega gospodarja potem pa definitvno zahtevata svoj delež.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
seveda to je dilema...... Ker če bo nekdo delal in živel od kmetije mu je to treba nekako omogočiti, če pa obstaja nevarnost razprodaje je pa to razlog za previdnost in če je potrebno tudi postavljati pogoje.
Sam našo kmetijo vidim v prihodnosti nekoliko spremenjeno, ne več kot čisto kmetijo z isključno kmetijsko dejavnostjo ,ampak kot kmetijo s primarno dejavnostjo in močno dodatno dejavnostjo katera naj bi tudi prinašala večji del dohodkov.