Dedovanje, "varovalka" dediču

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
lepo si napisal - "seveda v zameno za izplačilo nujnega deleža"....
"Dedič" ima že tako "kredite" pri bratih zaradi avta, najbolje da vzame še kredit pri njih za izplačilo nujnih deležev. Če gremo tako bodo plačeval nujne deleže še njegovi vnuki....
v tem je štos veš....
bi se ostali odpovedal vsemu, samo da pa on potem "razmetava" s tem denarjem pa nam ne ustreza.

Predvidevam da si ti bratu izplačal nujni delež (glede na to da bi to ti od njega zahteval).
 

grobo

Pripravnik
23. jul 2007
893
0
16
Ne. Midva sva se zmenila in je dobil eno parcelo + dobil bo les za drva ko bo rabil. In jaz bi ga zahteval samo v primeru, ko/če bi mi kdo kakšne pogoje dajal.
Moje stališče je: če je nekdo pripravljen skrbeti za kmetijo naj jo ima (brez pogojev), če pa so v igri pogoji, je pa zame edina varianta čisti računi (ki jih najlažje dosežeš z nujnimi deleži).
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
Pa mu dajte kmetijo do nadaljnjega samo v upravljanje, kot lastniki se vpišite ko vsi, s tem da pri večjih odločitvah in spremembah rabi vaše dovoljenje.


V nobenem primeru se pa jaz nebi odpovedoval svojemu delelžu, če ne že zaradi tega, da ne bo na koncu kmetijo na hitro prodal, pobasal denar, vi se boste pa pod nosom obrisali za svojo dediščino.

Če imate sum, da bo vse šlo, kmetijo raje prodajte in se rešite skrbi
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
:grobo: ja "danes" je "pripravljen" samo kaj ko kaže da ne bi bilo nič čudnega če že v bližnji prihodnosti (nekaj let)ne bi bil več . ZAradi tega bi dal rad "varovalko"

ti lahko danes hosto prodaš, brat bo šel pa potem v kupčevo hosto po drva...
 
Nazadnje urejeno:

grobo

Pripravnik
23. jul 2007
893
0
16
No sej jaz imam enako stališče glede dvomov al pa pogojev. Moj pogled (ne nujno pravilen):
a) jaz dedič, ostali dvomijo in postavljajo pogoje - hvala lepa, j.e.bite se sami s kmetijo, jaz se bom pa po svoje znašel. Če bi bil zlo tečen bi hotel še nujni delež
b) jaz nisem dedič vendar dvomim v dediča - zahtevam nujni delež (minimalc, tolk da je moj ego zadovoljen), se zahvalim in se znajdem po svoje

Jah lej midva z bratom si tolk zaupava in se tolk poznava da točno veva pri čem sva.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.507
412
83
Nič nisi rekel kolk velika je kmetija. Sem morda spregledal ker nisem ravno vsega pozorno prebral? Oz. kolko obdeluje(te). Za omnjen minimum 500-600 € *2, da se zakonca preživita + sociala (pokojninsko, zdravstveno zavarovanje), ki je enaka delavski. Je kmetija sploh tolko velika, da se vsaj ta minimum dolgoročno lahko zagotovi.
Streho, ki ste jo naredili pred 10-20 leti bo treba zamenjat! Vlaga se ne kaj dosti kot si nekje omenil? To sicer ni nujno nič slabega, če je oprema kolkortolko solidna a na dalši rok seveda ne gre.
Pa niti ne mislim situacije v trenutnih katastrofalnih tržnih razmerah. Gledano na nekako petletno povprečje.

Si sam pripravljen prevzet in od dediščine zmožen (sposoben) živet? Vkolkor ne bo vsaj del kmetije zagotovo v roku ene generacije in pol na trgu.

Zmente se, če se le da. Ostalo bo za vse samo slabše. Iz kmetije pa bo nujne deleže zelo težko izplačal oz. bo do 50 leta delal le za to, če mu nekaj ne kapne s prodajo kakih zazidljivih parcel posek pol gozda in podobno. Pa še takrat boste nevoščljivi ostali...

Sam s s tem sicer nisem imel problemov poznam pa nekaj precej čudnih variant z naslova dedovanja.

Varovalke pa so ponavadi kaki 10 letni moratoriji na prodajo in podbno.
Ko ima nekdo nepremičnino v lasti prosto z njo razpolaga...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
Do sedaj sta bila ata in mama skozi doma in sta kljub temu gor spravla 4 otroke, postavila hišo, hlev, svinjake... pa še kaj se najde- pa je bila mama edinka in ji je oče umrl pred poroko.Se pravi ko sta začela so imeli tri ženske pri hiši in (stara mama, teta, in mama) in mladega moža.

Če pa je zate 15 let stara hiša potrebna totalne obnove... pa predvidevam da še nisi hiše delal.
Menjava strehe in barvanje oken je pač nekaj drugega kot pa hišo postavit.

Do sedaj se je ogromno vlagalo, sedanja snaha (žena bodočega lastnika) se je zadnjič bunila ker je kupil nafto: in to iz kmečkega prihodka (ajd da bi babi rekel da naj da plačo in gre kupit nafto bi razumel ampak tako pa...). da ne govorim o nabavi drugega orodja in stvari (najraje bi videla nekaj jurjev konec mesca od mleka na TRR, ampak zato ap ne bi naredila skoraj čisto nič, kaj šele da bi kaj kupila kravam...)

Je pa res da bi moral vsaj en pustiti službo da bosta furala naprej. Ker oba v službi, doma pa 20 govedi(150-200 litrov mleka dnevno) in od 20- 50 prašičev pa najbrž ne bo šlo kajne?
So pa možnosti povečanja, ker zemlja se vedno bolj opušča. Zdaj je samo ?. Ali bo tudi največji v vasi in bližnji okolici) (kar trenutno ta kmetija je) popustil in bo kdo drug v okolici dovolj poguma imel da bo vse prevzel, ali bo ta vsaj toliko poskrbel da bo ostal "najjači".

Se bom pozanimal pri kakšnih pravnikih kakšne možnosti obstajajo!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
ti se boš po svoje znašel... "naš" dedič se bo po svoje težko znašel sploh pa brez eventuelnih nujnih delež ki bi morali biti kar konkretni.
Še sedaj ko ni imel nobenih "stroškov" mu ni šlo kaj preveč dobro (dobro ima sicer nov avto, ampak ga še sedaj odplačuje (po dveh letih).
Če gre na svoje, ga cepne najemnina minimalno 300 evro (če hočeta imeti vsaj enosobno stanovanje) potem pa še kakšnih 200 evrov stroška s stanovanjem.
Skupnih dohodkov pa imata recimo jurja. Zdaj mi pa povej kako se bosta "znašla" s pol manj denarja kot do sedaj, pa vso hrano kupit (do sedaj je nista skoraj nič ajd mogoče 100 evrov mesečno za "priboljške"
wink-1.gif
)
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
ne vem kaj komplicirate.. če dedovanec deduje je lastnik in ti mu ne morš dat nobenih klavzul, ker potem preprosto ni lastnik......

vi bi imeli lastnika kmetije, ki to ni.......... Pravzaprav si iz vsega konteksta povedal, da ne želite da on deduje....... če je v kakršnokoli oporoki zapisano, da je dedič on, uveljavljajte nujni delež, ali pa izpodbijajte oporoko, če te ni se zmente, da vas dedič izplača ali pa da ste solastniki...

in ne hinavite naprej, da se strinjate da bi bil omenjen dedič lastnik nepremičnin, v resnici pa bi imeli vi kot skrbnik otroka nad lastnino skrbništvo

če ne boš tko naredu ti bomo pa vzeli.....

predvsem je očitno vaše hinavljenje... povejte dediču, da pač nočete, da razpolaga z lastnino in to je pravi odgovor nekega človeka, ki pač pove ki misli..... in ne hinavi...

ne pa da bi radi da ti dobiš, sam razpolagati ne smeš stem kar dobiš.... kap...

za vas je bolj zrel psihiater kot pa odvetnik......, ki vam bo na koncu pobral kar nekaj, kot vidim iz napisanega...
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
723
29
28
No samo čisto preprosto pa tudi ni, predvidevam da so vsi soudeleženi dosti svojega časa in pota pustili na kmetiji in normalno da jim ni vseeno kaj se bo s kmetijo dogajalo.
Je pa če si malo temo sposodim s temi dedovanji kar problem. Jaz imam recimo še dva brata pa foter nikakor ne da nobenemu, pravzaprav niti ne pusti a ma nič migniti po svoje. Ker trenutno na kmetiji ne stanujemo, tam pa je prazna hiša sem se hotel pač tja preselit, ni šans. Doma imam pa 12m2 sobo, pa mej pol froce, kaj naj kinderpet na strop privijem? Pa sem mu rekel naj tej bratu da, da bom vsaj vedo za koga delam, tudi noče. Ko dam kako idejo s čim bi se lahko ukvarjali, pač da se s kmetijo kaj zasluži pa sami očitki kak samo denar vidimo,... Pa samo jamranje kak je težko pa kak je delat treba, pa stari skoze neki obira, da moremo za stanovanje odslužit, pa vsak mesec kupima z mojo vsaj za 150€ stvari, ki jih potem ne jema samo midva, ne perema samo midva,.... itak naju pa zadnje čase večinoma tako ni doma. Avto sem res dobil pred leti 20 let staro 101, ker je bilo verjetno ceneje jo meni dati kot na odpad peljat, tankal mi ni nikoli nobeden, če nisem imel denarja za registracijo ga tudi registriral nisem. Da nebom sam šinfo v času študija so mi sicer plačevali stanovanje ter cirka 4000sit na teden sem dobil za hrano, vendar sem nato 3 mesece čez poletje konkretno delal doma. Pa da nebo kdo mislil da drugače nič nisem delal, z brati smo pomagali pozidali novo hišo, hleve, kopat vodovode, posadili smo preko 12.000 smerekic kakih 500 listavcev, ... Zadnjih 15 let sem skoraj VES prosti čas porabil za delo na kmetiji, urejal papirje hodil na izobraževanja,... Zdaj ko sem pa star skoraj 30 let pa ko sem rekel da je že čas, da počasi premislijo kdo bo lahko kaj po svoje delal pa dobim v fris, da bo še vido kdo bo bol priden doma, da ko bo v penziji... Pa ne zahtevam da mi da kaj pisat, le da bi si kak prizidek naredil se selil na kmetijo, vedel kdo bo kaj dobil, pa nič Imam počasi vsega poln kufer,....
Se opravičujem avtorju teme za tole pisanje,...
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
lej tebe razumem.... ampak ti se ne pretvarjaš, pač fotr noče povedat komu bo zapustil......

imaš dve možnosti, garaš naprej in upaš da boš dedoval, imaš rajši svojo familijo in pustiš fotra da ga pamet sreča in delaš zase in se ukvarjaš z familijo...

poznam primer podoben tebi, ko so bili trije brati, dva sta garala, eden pa tastarga in njegovo sklerozo ni jebal pet posto, se je odselil študiral, dobu babo v Lj naredu, družino in fotra ni jebal 5 posto...

druga dva sta sfukala družini, stalno kregala zaradi prfuknenga starega in bili vsi na smrt med sabo skregani.. na koncu je dedoval ta vl ljubljani....

Še enkrat iz tvojga posta se vidi ni vredno, fotr naj v grob nese....... razen če si preveč lakomen, samo ko boš mu familijo, boš zastopu kaj govorim... In na koncu koncev so potem še brati med sabo skregani....

v prejšnem postu dediči hinavijo, da bi dal bratu, samo nebi radi vidl, da razpolaga z lastnino oz bi mu to omejevali, kar je isto.......
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.507
412
83
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Do sedaj sta bila ata in mama skozi doma in sta kljub temu gor spravla 4 otroke, postavila hišo, hlev, svinjake... pa še kaj se najde- pa je bila mama edinka in ji je oče umrl pred poroko.Se pravi ko sta začela so imeli tri ženske pri hiši in (stara mama, teta, in mama) in mladega moža.

Če pa je zate 15 let stara hiša potrebna totalne obnove... pa predvidevam da še nisi hiše delal.
Menjava strehe in barvanje oken je pač nekaj drugega kot pa hišo postavit.

Do sedaj se je ogromno vlagalo, sedanja snaha (žena bodočega lastnika) se je zadnjič bunila ker je kupil nafto: in to iz kmečkega prihodka (ajd da bi babi rekel da naj da plačo in gre kupit nafto bi razumel ampak tako pa...). da ne govorim o nabavi drugega orodja in stvari (najraje bi videla nekaj jurjev konec mesca od mleka na TRR, ampak zato ap ne bi naredila skoraj čisto nič, kaj šele da bi kaj kupila kravam...)

Je pa res da bi moral vsaj en pustiti službo da bosta furala naprej. Ker oba v službi, doma pa 20 govedi(150-200 litrov mleka dnevno) in od 20- 50 prašičev pa najbrž ne bo šlo kajne?
So pa možnosti povečanja, ker zemlja se vedno bolj opušča. Zdaj je samo ?. Ali bo tudi največji v vasi in bližnji okolici) (kar trenutno ta kmetija je) popustil in bo kdo drug v okolici dovolj poguma imel da bo vse prevzel, ali bo ta vsaj toliko poskrbel da bo ostal "najjači".

Se bom pozanimal pri kakšnih pravnikih kakšne možnosti obstajajo!

Nisi odgovoril na vprašanje. Ali si v sedanjih gospodarski perspektivi pripravljen in zmožen preživet iz kmetije, ki bi jo podedoval. Ne mešaj zgodovine in pogojev, ki so bili ko ste vi gor rasli v to. Zadeve nikakor niso primerljive.

Trenutno pa so razmere take, da od najemnine več dobiš kot iz poljedelskega kolobarja tudi če je predelano v mleko ali meso. V našem koncu so najemnine s stališča najemnika enormne. EU politika dolgoročno ni prav nič naklonjena povprečno ali malo nadpovprečno velikemu SLO obratu, kar nekje glede na napisano imate. kaj bo po letu 2013 pa je sploh vse v zraku. Mal poglej koliko se je v nemčiji spremenila struktura mlečnih obratov v zadnji 15-20 letih in kakšna je sedaj povprečna velikost. Konkurenca je tam, ne sosed. Zaradi cene dela in drugih pogojev realno nekoliko vzhodno.

S tem, da sem omenil obnovo stanovanja sem hotel le reči, da bo tudi tisti, ki bo prevzemnik imel stroške. Če ne jutri pa čez x let. Definitivno pa ima trenutno bivanje rešeno, česar se verjetno res prav dobro ne zaveda tako kot praviš!

Če bo potrebno izplačat neko (večjo) dediščino v relativno kratkem roku se bo zelo težko kateremukoli prevzemniku izšlo.
Vkolikor si boste kake parcele za gradnjo rihtali uredite tako, da ne boste vozili eden mim vrat druzga. Kaj šele čez dvorišče. S tem imam pa sam en kup problemov, ki so jih naredili še v času, ko me še nikjer ni bilo...

Pri nekaj sosedih verjetno glede možnosti povečanja razmišljajo podobno. Ali boš imel za nakup zemlje kadar se bo ta prodajala. Polen hlev in večina zemlišč v najemu je lahko enkrat hud problem.

Mislim da bo v SLO vse več primerov, ko prevzet z obvezo nadalnjega gospodarjenja in izplačilom nujnih deležev ne bo hotel (ne bo niti zmožen) nihče od dedičev...

dejansko je vloženo minulo delo velik problem. Čim dlje se zadeva odmika več je težav. Kjer so se nekako zmenili in tudi v praksi udejanili v času srednje šole naslednikov so zadeve kar lepo pošlihtane. Kjer pa je ostalo nedogovorjeno pa so večinoma precejšnji problemi z čudnimi izidi.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
39
Odidi.

Čimprej.

Jaz sem doma zrihtal komplet mansardo, sofinanciral tudi garaže in kleti, ko je bilo treba betonirat ali zidat sem pripeljal 10-15 kameradov pa sem vseeno odpeketal.

Jebat ga, človek ni nikol dovolj pameten.
bonk.gif


Sestrin partner se pa že meni okol kako bo dedoval.
10.gif


Zaradi mene lahko, ampak bo najprej izplačal mene.

Da ga vidim junaka s 600€ plače.
hysterical-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
reality: preberi post rockya:
sicer pa ti bi najbrž bil vesel, če bi se ob dediščini "vsemu" odpovedal, potem bi ti pa tisti ki je vse dedoval (ali pa njegaova žena) vse lepo prodal (mogoče sicer ne prvo leto) in lepo užival do konca lajfa na bahamih, ti pa študiral kako boš poplačal kredit za svojo bogo luknjo.... ja seveda, rad bi te videl....

ostali dediči komplicirajo samo zaradi tega ker sojeni dedič nima "prebite" pare za izplačilo simboličnih nujnih deležev, kaj šele da bi jih realno poplačal.

rocky je lepo napisal:
"Mislim da bo v SLO vse več primerov, ko prevzet z obvezo nadalnjega gospodarjenja in izplačilom nujnih deležev ne bo hotel (ne bo niti zmožen) nihče od dedičev..."

točno to se je zgodilo pri ženi od strica.
5 dedičev, kmetija sicer zapuščena (zemlja že desetljetje + v najemu), vendar ga ni bilo junaka ki bi zadevo izplačal ostalim dedičem.
Kmetija se prodaja, kupnina se bo pač delila na 5.

V mojem primeru ima en dedič "teoretične" možnosti da dediče izplača, vendar ima ta dedič kot vem drugačne načrte.
 

grobo

Pripravnik
23. jul 2007
893
0
16
Si v nezavidljivi situaciji, jaz vidim tri možnosti:
1. tvoj vložek v delu oceniš kot približno enak prejemkom v obliki tega, da si živel od kmetije (v realnosti to ponavadi ni niti blizu, ampak včasih je treba tudi kaj "požreti"). Brat deduje brez pogojev, živi od kmetije ali pa jo proda in uživa na Bahamih
2. Meniš, da si v kmetijo vložil več kot si dobil. Deduje brat, zahtevaš delež
3. Prodate kmetijo in delite denar (dvomim, da bo mama za to)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.240
6.457
113
pri taščici
a). ne dedujem jaz
wink-1.gif

1. zakaj in kako bi ocenil svoje delo ?! (a delo staršev (in njihovih prednikov) se pa ne deduje? )
wink-1.gif
Koliko je to vredno:
recimo da so vsi 4 otroci do svojega 30 leta starosti enakovredno sodelovali pri delu in razvoju kmetije, kmetija pa je recimo vredna vsaj pol mio evrov.(če bi jo ocenil cenilec, oziroma če bi jo danes prodajali v celoti ali po delih!).
2. Ob izplačilu nujnih deležev bi bili zato da deduje vse in naj potem proda in živi na bahamih. bi imeli zagotovo dovolj denarja, da nazaj kupimo vsaj vsi ostali dediči skupaj, če že en sam en bi zmogel. da pa nič ne vzamemo pa ni variante da spraskamo pol mio evrov (pri 30 letih starosti in slabih plačah) in da mu plačamo bahame.
3. zagotovo odpade.

Zakaj hudiča ste vsi toliko proti "varovalkam" o ne prodaji, oziroma o tem da se kmetija lahko samo deduje, v primeru da ta generacija kmetijo proda pa se kupnina deli med dediče. !

Če bi jaz dedoval, takoj podpišem tako varovalko. RAje vrabec v roki(pa tistega futraš da rata golob), kot pa kredit za stanovanje.
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.507
412
83
V "preljubi EU" in ob lokalni kmetijski politiki je morda precej boljša varianta kredit za stanovanje/hišo kot pa kredit za izplačilo sodedičev katerega bo treba pokrit iz kmetije. Se prav lahko zgodi da bo prodaja dela kmetije ali celote marsikje nujna...
bolj mi je ? kdo bo sploh kupoval
tisti, ki zemljo obdeluj precej težko oz. si bo nakopal toliko dela da bo moral imet zaposlene, kar spet potegne za sabo en kup stvari
ključen problem je da v tej državi ni strategije. Dokler je zemlja obdelana in je vsega dovolj neglede na poreklo je veliki večini drčavljanov tako kot je popolnoma OK...
 

grobo

Pripravnik
23. jul 2007
893
0
16
Vem, da ne deduješ ti

Saj svoj prispevek ste (al pa smo vsi, ki smo v tem položaju kdaj bili) že ocenili - nekje si zapisal da ste v tem času toliko in toliko vložili v to kmetijo, sedaj pa vas skrbi, da bo dobiček imela samo žena od brata (malo pretiravam). Moj vtis je, da ostali možni dediči menite, da od tega niste imeli dovolj in vas sedaj skrbi, da bo brat (ob prodaji) dobil več od vas. Aja, pa prispevek prednikov ne šteje (saj so predniki od vas vseh).

Zakaj sem proti varovalki? Za moje pojme to potem date kmetijo bratu v upravljanje in naj se z njo jebe še naslednjih 30 do 50 let, potem pa bo končno lahko njegova.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.545
113
Ne vem kaj še sploh delaš doma. In to, da računaš na dedovanje tudi ni najboljše. Oba s punco poberita šila in kopita in odidita si ustvarit svoje življenje.
Če boš pa karkoli delal na kmetiji, pa pred začetkom uredi, da boš VPISAN v zemljiško knjigo kot lastnik tistega.

Tudi jaz imam sicer malce podobno situacijo (trije bratje, vendar verjetno nihče ne hotel tega imeti
crazy1.gif
.

Še na avtorja: če nihče ni s srcem pri kmetovanju, potem naj se kmetija proda in razdeli kupnina in je. Resda bo morda težko gledat, kako bo nekdo drugi užival v vaših žuljih, ampak: kdor bo skeširal lep denar za kmetijo bo prekleto dobro upravljal z njo in jo cenil. Sam bi raje videl, da je v rokah tujca, kateri jo razvija in gospodarno ravna z njo, kot npr. v rokah mojega brata in vse skupaj propada.
nahrung002.gif