Hujšajte z 'negativnimi' kalorijami
Se vam zdi slogan "Jejte po mili volji in shujšajte" nekoliko za lase privlečen? Ste pomislili, da vsi obljubljajo uspeh, kilogrami pa kar nočejo izginiti. Še več: naravnost kopičijo se.
Če ste doslej mislili, da se na vaše boke in trebuh prilepi vse, kar pojeste, se motite. Dejstvo je, da se z nekaterimi živili zlepa ne boste zredili. Nikakor ne gre za novodobno dieto, ampak za živila, ki so jih poznale že naše babice.
Dejstvo je, da nekatera živila lahko mirne duše označimo kot dietna in za njih ne velja le to, da se z njimi ne moremo zrediti, temveč lahko celo shujšamo. To so živila, ki vsebujejo tako imenovane negativne kalorije.
Kaj so negativne kalorije?
Resda kalorije niso negativne v pravem pomenu besede, saj vsako živilo da organizmu določeno energijo. Obstajajo pa živila, pri katerih že s tem, da jih grizete in prebavljate, porabite več kalorij, kot jih samo živilo vsebuje. Če torej jeste samo takšno hrano, boste nedvomno shujšali.
Katera živila imajo tako imenovane negativne kalorije?
Med živila z negativnimi kalorijami spadajo: ananas, artičoke, borovnice, brokoli, bučke, cikorija, cvetača, feferoni, grenivke, jabolka, jagode, jajčevci, korenje, koromač, kumare, lubenice, maline, mandarine, melone, papaja, paradižnik, pomaranče, por, radič, repa, solata, šparglji, špinača, zelena, zelje.
To je načeloma hrana z veliko vitamini in minerali in je primerna kot sestavni del katerekoli diete. A čeprav lahko z uživanjem teh živil ohranite lepo postavo brez pretiranih odrekanj, dietologi in zdravniki odsvetujejo, da bi se prehranjevali samo z njimi.
S tako enostranskim prehranjevanjem bi bilo telo prikrajšano za bistvene sestavine, ki jih potrebuje za normalno delovanje. Poleg tega telo potrebuje tudi nekaj več kalorij.
Koliko kalorij potrebujemo?
"Znani jo-jo efekt je posledica zmanjšanega vnosa kalorij v organizem, saj s tem povzročimo padec bazalnega metabolizma."
Strokovnjaki pravijo, da so dnevne potrebe telesa po kalorijah odvisne od številnih dejavnikov: spola (moški imajo hitrejši metabolizem in zato potrebujejo več kalorij), dednega zapisa, starosti (z leti telo potrebuje manj kalorij), teže, odstotka telesne maščobe, prehrane in telesne dejavnosti. Zato da bi točno izvedeli, koliko energije mora pridobiti telo za normalno osnovno delovanje – za dihanje, poganjanje krvi po telesu, delovanje živčnega sitema, ohranjanje telesne temperature in presnovo – je potrebno narediti poseben test, ki upošteva vse te podatke. Tako izračunamo bazalni metabolizem, ki je eden ključnih dejavnikov pri tem, koliko hrane moramo zaužiti, če želimo shujšati, se zrediti ali telesno težo le ohranjati.