vir:
https://www.dnevnik.si/1042944200
Izstop iz države omejen in prepovedan, vendar ne fizično
Na notranjem ministrstvu razlagajo, da je z izstopom iz države tako kot s prehitro vožnjo: ne morejo vam je preprečiti, lahko pa vas kaznujejo.
Omejitve in prepovedi, ki v Sloveniji veljajo za izstop iz države, so nenavadne. Pred dnevi smo poročali o slovensko-srbskem zakonskem paru, ki mu prek mejnega prehoda Obrežje ni uspelo zapustiti države. Eno uro je trajal postopek, v katerem jima je policist zagrozil s kaznijo za kršitev omejitev gibanja med občinami, po eni uri pa se je zakonski par obrnil in mejo nazadnje brez težav in vprašanj prečkal na mejnem prehodu Slovenska vas. Vodstvo policije se je odzvalo, da nikomur ne onemogoča izstopa iz države, da pa lahko ob mejni kontroli ugotovijo kršitve omejitev gibanja. Po njihovem opažanju občani njihove ukrepe »subjektivno sprejemajo«, nekateri pa »se zaradi ugotovljene kršitve z namenom, da se izognejo globi, sami obrnejo, nato pa 'prodajo' to kot 'bili smo zavrnjeni'«.
Državna meja je tudi občinska
Policijo smo zaradi zmedenih pojasnil prosili za dodatno razlago konkretnih primerov, na podlagi katerih je policija tudi priznala, da za izstop iz države veljajo povsem enake omejitve in prepovedi kot za prehajanje med občinami.
Slovenijo je tako prepovedano zapustiti, razen če gre za eno izmed izjem za prehajanje med občinami, kot so prihod na delo, opravljanje gospodarskih dejavnosti, dostop do lekarne in podobno. »Prepovedano je prehajanje iz ene v drugo občino ali v drugo državo, razen v primeru uveljavljanja katere od 13 izjem iz 4. člena odloka,« na svojih spletnih straneh jasno navaja tudi vlada. Prepoved izstopa iz države za nameček ne velja samo za občane iz notranjosti države, temveč tudi za prebivalce občin ob meji, dodatno pojasnjujejo na policiji: »Če nekdo živi v občini, ki meji na državno mejo, prekršek stori šele, ko prečka državno mejo – to je tudi meja občine.«
Tiste, ki želijo iz Slovenije izstopiti zaradi drugih razlogov, kot je to želel zakonski par, ki se je nameraval začasno preseliti v Beograd, torej na mejnem prehodu čaka kazen. Kljub temu pa policija fizično na meji ne sme zadržati nikogar. »Gre za opis nedovoljenosti – prepovedi (ki mu sledi globa, op. p.), ne pa za fizično prepoved, na primer postavljeno zaporo,« so nam odgovorili z generalne policijske uprave.
Hojs: »Takega predpisa ne poznam«
Nedvoumno je torej, da je izstop iz Slovenije državljanom, prebivalcem pa tudi drugim močno omejen in v večini primerov prepovedan, kar je ustavno in zakonsko sporno. Na to je za
Dnevnik opozoril ustavni pravnik dr. Andraž Teršek. Prav tako je takšna prepoved nesmiselna, saj države tudi v obdobju epidemije lahko nadzorujejo vstop v državo in imajo vse možnosti, da ob vstopu odredijo karanteno ali zahtevajo negativni test na novi koronavirus.
Naš članek je zmotil tudi notranjega ministra Aleša Hojsa, ki ga je Gregor Virant na omrežju twitter pobaral o problematični omejitvi: »V medijih se kot nekako samoumevno predstavlja, da je izstop iz države omejen. Sprašujem vlado in Aleša Hojsa, kateri predpis to določa. Sicer predlagam, da dezinformacije demantirate.« Hojs je odgovoril: »Takega predpisa ne poznam. Demantiranje je v medijih, ki jim ni mar za resnico, nesmiselno. Tudi če je nekaj belo, bodo ob tej vladi in poslancih tipa Matjaž Nemec trdili, da je črno.«
Poslanca Nemca v članku nismo omenjali, pojasnila policije pa jasno potrjujejo, da omejitve in prepovedi izstopa iz države veljajo in da jih policisti tudi izvajajo. Na notranje ministrstvo smo zato naslovili tudi vprašanje, kaj v našem članku ni bilo resnično in kaj naj bi nakazovalo, da »nam ni mar za resnico«.
Konkretnega odgovora na naše vprašanje nismo dobili, so nam pa na notranjem ministrstvu prevedli, kaj je Hojs z izjavo v resnici želel povedati: »Minister je korektno pojasnil, da predpis, ki bi preprečeval osebam izstop iz države, dejansko ne obstaja. Obstaja pa odlok, ki je bil izdan na podlagi zakona, ki omejuje osebam vstop in izstop iz države, v zakonu pa je za kršitev odloka predpisana sankcija. Enako kot zakon s področja varnosti v cestnem prometu na cestah ne preprečuje prekoračitve hitrosti, ampak hitrost na cestah omejuje in za kršitev predpisuje sankcijo.«