Izvoli, 1.del ('mti max 10000 znakov)
S protitelesi, a brez potrdila o okužbi
Na tisoče ljudi, ki se med prebolevanjem covida-19 niso testirali, trenutno ne more pridobiti potrdila o preboleli bolezni novega koronavirusa. Čeprav imajo nekateri med njimi izvid o protitelesih, uradno ne veljajo za zaščitene pred ponovno okužbo.
EPIDEMIJA
Nina Knavs, Tomaž Klipšteter
16. april 2021 00:00
16. april 2021 0:00
Predviden čas branja: 8 min
NAJNOVEJŠE
Vse objave
Potrdilo o preboleli okužbi lahko prebivalci pridobijo tudi brez brisa v času, ko so imeli znake covida-19, a ne na podlagi izvida o protitelesih. Na fotografiji: testiranje na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču. (Foto: Matjaž Rušt)
Naša sogovornica je zbolela tik pred novoletnimi prazniki. Dobila je visoko vročino, izgubila voh in okus ter prepoznala tipične simptome okužbe z novim koronavirusom. Osebne zdravnice ji ni uspelo priklicati po telefonu. Kasneje je opravila krvne izvide, ki so potrdili, da ima protitelesa proti novemu koronavirusu. Čeprav je imela pravico do prioritetnega cepljenja, je zato dala prednost drugim, ki še nimajo naravne zaščite. Tako se je odločila v prepričanju, da je še najmanj pol leta varna pred (morebitno ponovno) okužbo. Ko pa je želela pridobiti uradno potrdilo, da je prebolela covid-19, jo je njena osebna zdravnica zavrnila. Vztrajala je, da bi se morala pacientka za potrdilo z metodo PCR testirati v času znakov okužbe.
Takšna je izkušnja
Mojce Kovač Šebart, strokovnjakinje za vzgojo in izobraževanje. Podrobno jo je opisala na facebooku. »Na kateri osnovi so oblastniki sprejeli odločitev, da oseba, ki je prebolela virus, ni pa bila testirana na okužbo in ima dvakratno preverjena protitelesa, ne more dobiti potrdila, da je bolezen prebolela?« se je ob tem javno vprašala. Pod njeno objavo se je zvrstilo veliko komentarjev. Nekateri so ji sporočili, da so jim osebni zdravniki brez zadrege izdali potrdilo, čeprav niso imeli pozitivnega PCR-testa. V nekem primeru sta zbolela zakonca, a je bil testiran le eden od njiju. Kljub temu je zdravnica – kot so za take primere predvideli na zdravstvenem ministrstvu – obema izdala potrdilo o prebolelem covidu-19. »Ni vsega kriv sistem, ampak ljudje, ki delajo v njem,« je dodala ena od komentatork.
Navodila so si v zdravstvu razlagali različno
Zdravniško potrdilo o prebolelem covidu-19 je postalo pomemben dokument. Omogoča namreč vse več pravic in svoboščin, kot je lažje prehajanje meje, obenem pa neposredno vpliva na morebitna nadaljnja testiranja in na vrstni red cepljenja proti covidu-19. A do tega potrdila ne more vsak, ki je prebolel okužbo z novim koronavirusom. Na ministrstvu za zdravje vztrajajo, da prisotnost protiteles ne zadošča za pridobitev potrdila o preboleli okužbi. »Določitev protiteles omogoča samo to, da lahko rečemo, da je nekdo bil okužen. Ta preiskava ne pove, ali je oseba še zaščitena,« so nam pojasnili svoje stališče.
Da so preboleli covid-19, so lahko posamezniki doslej dokazovali s pozitivnim izvidom brisa na prisotnost novega koronavirusa s testom PCR ali hitrim antigenskim testom; slednjih sprva niso dosledno potrjevali z metodo PCR. Status osebe s prebolelo okužbo dobijo, ko je od odvzema brisa poteklo najmanj 21 dni in ne več kot šest mesecev.
Ministrstvo za zdravje je v obvestilu 12. februarja določilo tudi, kako ravnati, če je od začetka bolezni minilo manj kot 21 dni ali če okužba ni bila potrjena s testiranjem. V tem primeru kot dokazilo prebolelega covida-19 šteje potrdilo zdravnika, so zapisali. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje
Marija Magajne je takrat kot primer, kdaj lahko zdravnik posamezniku z znaki covida-19 potrdilo kasneje izda tudi brez pozitivnega testa v času bolezni, navedla potrjeno okužbo v družini.
Javni zdravstveni zavodi in zasebniki so v času teh napotkov že opravljali samoplačniška testiranja na protitelesa, a so si navodila očitno razlagali zelo različno. Nekateri ponudniki testiranja so paciente na primer vseskozi opozarjali, da jim izvid v vsakdanjem življenju ne bo prinesel večje svobode. »Rezultati serološkega testiranja niso zagotovilo, da je posameznik okužbo prebolel oziroma da je ni prebolel,« so 16. februarja zapisali v novogoriškem oddelku za medicinsko mikrobiologijo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Testiranim so še sporočili, da državni in evropski organi niso izdali navodil, po katerih bi bilo na osnovi pozitivnega rezultata serološkega testiranja dopustno prehajati državno mejo.
V nekaterih ambulantah osnovnega zdravstva pa so po naših informacijah menili, da protitelesa zadoščajo za potrdilo o preboleli okužbi. Tako so ravnali, čeprav v teh primerih ni povsem jasno, koliko časa je minilo od okužbe. Ne nazadnje jo mnogi prebolijo tudi brez simptomov.
Ključna je zabeležka o znakih covida-19
Strokovna skupina za novi koronavirus pri ministrstvu za zdravje je 2. marca ocenila, da dokaz o protitelesih ne zadošča za izdajo potrdila o prebolelem covidu-19. »Če oseba ni imela okužbe, potrjene s hitrim antigenskim testom ali PCR, mora biti v dokumentaciji jasno zabeležena klinična slika in pozitivna epidemiološka anamneza,« stališče skupine povzema zapisnik. To so ponazorili z okoliščinami, ko je bil posameznik v stiku s potrjeno okuženim iz lastnega gospodinjstva ali pa je bil okužen sostanovalec iz iste sobe v domu starejših občanov. Petnajstega marca so v skupini pod vodstvom
Mateje Logar predlagali oblikovanje nove strokovne skupine, ki bo opredelila, katere serološke preiskave so strokovno ustrezne. Kako daleč je priprava teh meril, še ni znano.
Kovač-Šebartova iz dosedanjih uradnih stališč kljub vsemu ne more razbrati utemeljenega argumenta, zakaj zdravnica v njenem primeru zavrača izdajo potrdila. »Pravočasno sem jo obvestila o bolezni v času, ko je bolezen še potekala, obvestila sem jo o natančnem datumu začetka bolezni. Po e-pošti sem ji posredovala tudi simptomatiko, po telefonu sva govorili v času moje bolezni,« našteva. A zdravnica in zdravnik, ki jo je nadomeščal, vztrajata, da do zdravniškega potrdila ni upravičena. Pri tem sta se sklicevala na »navodila in odredbo«, nista pa povedala, za katere dokumente gre. »Opravka imam s samovoljo zdravnikov,« je ogorčena naša sogovornica.