Covid-19 Covid-19 kitajski super virus

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
34.084
16.247
113
Oh koliko napačnih interpretacij je že bilo tu :)
Povsem logično glede na to, da se prav prevečkrat uporabnika (primerno ali pa tudi ne) na hitro popredalčka in se nato temu primerno obravnava ter po svoje razlaga vse sledeče poste. In namesto, da se povpraša za kakšno dodatno mnenje ali razlago kot je to smiselno v debati z več različnimi mnenji ali pogledi na isto stvar potem nastane to kar imamo na tabli v premnogih temah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.180
3.641
113
Marlbor
Ker ti branje očitno dela težave ali pa namerno pišeš kot da ne dojemaš - protesti so bili najprej povsem dovoljeni (začetek Jenullovih akcij ob nastopu vlade JJ-a), nato oteženi (ustanovitev kolesariata), nato prepovedani, zdaj pa je ta prepoved zamrznjena z nedavno odločbo ustavnega sodišča torej so spet dovoljeni a z ponovno z določenimi omejitvami (razdalja, maske itd.). Sredinec pa po veljavni zakonodaji, ki je v igri že izpred časa vlade JJ-a, dejansko spada pod nedostojno vedenje:
Spet na veliko lažeš in zavajaš. Dovoljeni BODO komaj z dnem 18.4.2021, ko odločba ustavnega sodišča dobi pravno veljavo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.233
7.039
113
Generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je na novinarski konferenci povedala, da je bila v četrtek na seji vlade sprejeta posodobljena Nacionalna strategija cepljenja, ki je med prednostne skupine za cepljenje uvrstila maturante in zaposlene, ki neposredno sodelujejo pri izvedbi mature, pa tudi starše posebej ranljivih kronično bolnih otrok. Vlada je sprejela takšno odločitev, čeprav se strokovna skupina s tem ni strinjala.

Mislim no, pa wtf, kaj bi bil motiv za tem, da se dijake cepi? Da se rešijo čimprej AZ cepiva al kaj?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.103
4.097
113
Očitno JJ želi, da se epidemija še vleče in vleče. Strokovnjaki temu nasprotujejo.

Kaj bi cepili tiste, ki so največ hospitalizirani, če pa lahko tiste, ki bolnice od daleč ne vidijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in jendomen

mirsi

Predator
4. jun 2014
8.522
-3.609
113
Z vsakim tvojim novim odgovorom, nova laž. Ni res, da cela dva dneva lažnivo trdiš, da so protesti dovoljeni, ampak to trdiš že POL LETA. :ostrzek:
Zakaj pa misliš, da sklep US ne velja takoj?
So samo vladi dali 2 dni časa, da malo preobleče ta ukrep, tako da bo prepoved še naprej veljala, le pod drugim odlokom, drugo številko, z zamenjanimi besedami, za katerega bo pa šele treba dat predlog na US o presoji ustavnosti.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.180
3.641
113
Marlbor
Zakaj pa misliš, da sklep US ne velja takoj?
So samo vladi dali 2 dni časa, da malo preobleče ta ukrep, tako da bo prepoved še naprej veljala, le pod drugim odlokom, drugo številko, z zamenjanimi besedami, za katerega bo pa šele treba dat predlog na US o presoji ustavnosti.
V bistvu bodo zgolj preimenovali ODLOK v UREDBO. To je vse, kar imajo namen spremeniti.
https://www.alter.si/tema/covid-19-navodila-vlade.2671547/page-590#post-3083076
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.233
7.039
113

Hojs: S ponedeljkom ob upoštevanju epidemioloških ukrepov dovoljeno zbiranje do 100 oseb na shodih​

 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.850
2.141
113
Kdor ima dostop do člankov Dnevnika, ga prosim za celoten članek na:
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.400
3.496
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net

Izvoli, 1.del ('mti max 10000 znakov)

S protitelesi, a brez potrdila o okužbi​

Na tisoče ljudi, ki se med prebolevanjem covida-19 niso testirali, trenutno ne more pridobiti potrdila o preboleli bolezni novega koronavirusa. Čeprav imajo nekateri med njimi izvid o protitelesih, uradno ne veljajo za zaščitene pred ponovno okužbo.

EPIDEMIJA
Nina Knavs, Tomaž Klipšteter
16. april 2021 00:00
16. april 2021 0:00
Predviden čas branja: 8 min

NAJNOVEJŠE​


Vse objave
Potrdilo o preboleli okužbi lahko prebivalci pridobijo tudi brez brisa v času, ko so imeli  znake covida-19, a ne na podlagi...

Potrdilo o preboleli okužbi lahko prebivalci pridobijo tudi brez brisa v času, ko so imeli znake covida-19, a ne na podlagi izvida o protitelesih. Na fotografiji: testiranje na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču. (Foto: Matjaž Rušt)
Naša sogovornica je zbolela tik pred novoletnimi prazniki. Dobila je visoko vročino, izgubila voh in okus ter prepoznala tipične simptome okužbe z novim koronavirusom. Osebne zdravnice ji ni uspelo priklicati po telefonu. Kasneje je opravila krvne izvide, ki so potrdili, da ima protitelesa proti novemu koronavirusu. Čeprav je imela pravico do prioritetnega cepljenja, je zato dala prednost drugim, ki še nimajo naravne zaščite. Tako se je odločila v prepričanju, da je še najmanj pol leta varna pred (morebitno ponovno) okužbo. Ko pa je želela pridobiti uradno potrdilo, da je prebolela covid-19, jo je njena osebna zdravnica zavrnila. Vztrajala je, da bi se morala pacientka za potrdilo z metodo PCR testirati v času znakov okužbe.
Takšna je izkušnja Mojce Kovač Šebart, strokovnjakinje za vzgojo in izobraževanje. Podrobno jo je opisala na facebooku. »Na kateri osnovi so oblastniki sprejeli odločitev, da oseba, ki je prebolela virus, ni pa bila testirana na okužbo in ima dvakratno preverjena protitelesa, ne more dobiti potrdila, da je bolezen prebolela?« se je ob tem javno vprašala. Pod njeno objavo se je zvrstilo veliko komentarjev. Nekateri so ji sporočili, da so jim osebni zdravniki brez zadrege izdali potrdilo, čeprav niso imeli pozitivnega PCR-testa. V nekem primeru sta zbolela zakonca, a je bil testiran le eden od njiju. Kljub temu je zdravnica – kot so za take primere predvideli na zdravstvenem ministrstvu – obema izdala potrdilo o prebolelem covidu-19. »Ni vsega kriv sistem, ampak ljudje, ki delajo v njem,« je dodala ena od komentatork.

Navodila so si v zdravstvu razlagali različno​

Zdravniško potrdilo o prebolelem covidu-19 je postalo pomemben dokument. Omogoča namreč vse več pravic in svoboščin, kot je lažje prehajanje meje, obenem pa neposredno vpliva na morebitna nadaljnja testiranja in na vrstni red cepljenja proti covidu-19. A do tega potrdila ne more vsak, ki je prebolel okužbo z novim koronavirusom. Na ministrstvu za zdravje vztrajajo, da prisotnost protiteles ne zadošča za pridobitev potrdila o preboleli okužbi. »Določitev protiteles omogoča samo to, da lahko rečemo, da je nekdo bil okužen. Ta preiskava ne pove, ali je oseba še zaščitena,« so nam pojasnili svoje stališče.
Da so preboleli covid-19, so lahko posamezniki doslej dokazovali s pozitivnim izvidom brisa na prisotnost novega koronavirusa s testom PCR ali hitrim antigenskim testom; slednjih sprva niso dosledno potrjevali z metodo PCR. Status osebe s prebolelo okužbo dobijo, ko je od odvzema brisa poteklo najmanj 21 dni in ne več kot šest mesecev.
Ministrstvo za zdravje je v obvestilu 12. februarja določilo tudi, kako ravnati, če je od začetka bolezni minilo manj kot 21 dni ali če okužba ni bila potrjena s testiranjem. V tem primeru kot dokazilo prebolelega covida-19 šteje potrdilo zdravnika, so zapisali. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je takrat kot primer, kdaj lahko zdravnik posamezniku z znaki covida-19 potrdilo kasneje izda tudi brez pozitivnega testa v času bolezni, navedla potrjeno okužbo v družini.
Javni zdravstveni zavodi in zasebniki so v času teh napotkov že opravljali samoplačniška testiranja na protitelesa, a so si navodila očitno razlagali zelo različno. Nekateri ponudniki testiranja so paciente na primer vseskozi opozarjali, da jim izvid v vsakdanjem življenju ne bo prinesel večje svobode. »Rezultati serološkega testiranja niso zagotovilo, da je posameznik okužbo prebolel oziroma da je ni prebolel,« so 16. februarja zapisali v novogoriškem oddelku za medicinsko mikrobiologijo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Testiranim so še sporočili, da državni in evropski organi niso izdali navodil, po katerih bi bilo na osnovi pozitivnega rezultata serološkega testiranja dopustno prehajati državno mejo.
V nekaterih ambulantah osnovnega zdravstva pa so po naših informacijah menili, da protitelesa zadoščajo za potrdilo o preboleli okužbi. Tako so ravnali, čeprav v teh primerih ni povsem jasno, koliko časa je minilo od okužbe. Ne nazadnje jo mnogi prebolijo tudi brez simptomov.

Ključna je zabeležka o znakih covida-19​

Strokovna skupina za novi koronavirus pri ministrstvu za zdravje je 2. marca ocenila, da dokaz o protitelesih ne zadošča za izdajo potrdila o prebolelem covidu-19. »Če oseba ni imela okužbe, potrjene s hitrim antigenskim testom ali PCR, mora biti v dokumentaciji jasno zabeležena klinična slika in pozitivna epidemiološka anamneza,« stališče skupine povzema zapisnik. To so ponazorili z okoliščinami, ko je bil posameznik v stiku s potrjeno okuženim iz lastnega gospodinjstva ali pa je bil okužen sostanovalec iz iste sobe v domu starejših občanov. Petnajstega marca so v skupini pod vodstvom Mateje Logar predlagali oblikovanje nove strokovne skupine, ki bo opredelila, katere serološke preiskave so strokovno ustrezne. Kako daleč je priprava teh meril, še ni znano.
Kovač-Šebartova iz dosedanjih uradnih stališč kljub vsemu ne more razbrati utemeljenega argumenta, zakaj zdravnica v njenem primeru zavrača izdajo potrdila. »Pravočasno sem jo obvestila o bolezni v času, ko je bolezen še potekala, obvestila sem jo o natančnem datumu začetka bolezni. Po e-pošti sem ji posredovala tudi simptomatiko, po telefonu sva govorili v času moje bolezni,« našteva. A zdravnica in zdravnik, ki jo je nadomeščal, vztrajata, da do zdravniškega potrdila ni upravičena. Pri tem sta se sklicevala na »navodila in odredbo«, nista pa povedala, za katere dokumente gre. »Opravka imam s samovoljo zdravnikov,« je ogorčena naša sogovornica.

 
  • Všeč mi je
Reactions: VanZ

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.400
3.496
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net

Izvoli, 2.del ('mti max 10000 znakov)

Tudi pri cepljenju zmeda okrog protiteles​

Različne razlage prvotnih navodil, kdaj lahko pacienta štejejo za zaščitenega pred ponovno okužbo, so pripeljale do absurdnih situacij tudi pri cepljenju. V Dnevniku smo konec marca poročali o izkušnji gospoda, ki mu njegov osebni zdravnik ni hotel izdati potrdila o preboleli okužbi, ker se med prebolevanjem covida-19 ni dal testirati. Hkrati pa ga niso hoteli cepiti. Označili so ga za zaščitenega, ker jim je pokazal izvid o protitelesih. Toda »prisotnost protiteles ni razlog, da se odloži cepljenje«, sporoča ministrstvo za zdravje. Cepljenje zato svetujejo tudi tistim, ki imajo protitelesa proti novemu koronavirusu. »Če si jih v zdravstvu razlagajo zelo različno, bi morala biti navodila glede protiteles jasnejša. Tako bi lahko preprečili nesporazume,« je ob tem opozorila ljubljanska zastopnica pacientovih pravic Duša Hlade Zore, na katero se je obrnil omenjeni bolnik.
Kdor je bil okužen z novim koronavirusom – s simptomi bolezni ali brez njih – nekaj časa ohrani odpornost, ki mu jo omogočajo protitelesa, imunske celice T in celice imunskega spomina. Glede na obstoječe študije pa je imunska zaščita zelo različna. Če bolezen poteka brez simptomov, praviloma nastane zelo malo nevtralizirajočih protiteles, ki po nekaj tednih ali mesecih pogosto ne omogočajo več ustrezne zaščite. Izraziti simptomi po okužbi povzročijo boljšo – in verjetno bolj obstojno – imunost.
Ampak kako dokazati imunski status po prebolelem covidu-19? Krvni testi na protitelesa dajo zelo necelovit odgovor, saj pokrivajo le del možne imunske zaščite. Pozitiven izvid kvečjemu daje nekaj informacij o predhodni okužbi, malo pa o dejanskem trenutnem imunskem stanju. »Premalo vemo o vlogi protiteles,« je za nemški FAZ dejal Erik Sander, imunolog z berlinske klinike Charité. Zato meni, da so krvni testi neuporabni za dajanje verodostojnih informacij o trenutnem imunskem stanju.

Izrael izvid na protitelesa umika z zelenega potnega lista​

Izrael je prvi uvedel tako imenovani zeleni potni list za cepljene in osebe po prebolelem covidu-19. Oblasti so doslej dopuščale, da se je pretekla okužba dokazovala tudi s krvnim testom na protitelesa. Po poročanju izraelskih medijev pa bo ministrstvo za zdravje spremenilo svoj pristop in izvid testa na protitelesa umaknilo s seznama. S tem želi dodatno spodbuditi ljudi k cepljenju in razbremeniti laboratorije, ki so doživeli veliki naval povpraševanja po seroloških preiskavah. Krvni testi bodo v bodoče dostopni le tistim, ki se želijo cepiti in morajo zaradi zdravstvenih razlogov opraviti predhodno krvno preiskavo – na primer ljudje s šibkim imunskim sistemom ali nosečnice. Na protitelesa se bodo testirali še tisti, ki so se v Izrael vrnili iz drugih držav. Zeleni potni list omogoča cepljenim in osebam po preboleli okužbi sodelovanje v različnih dejavnostih, denimo obisk restavracij, telovadnic in sinagog.
 
  • Všeč mi je
Reactions: VanZ