Čiščenje pištol za purpeno

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem..

Ta vikend sem pri kolegu rabil pištolo za purpeno in sam imam doma 2 "zabiti" pištoli (posušeni).. In mi stric posodi 2 in obe zabiti.. In kolega eno in isto zabita (posušena)..

Vglavnem, sem pogledal malo na youtube, kako se sčisti pištola in najdem samo posnetke, kjer imajo kovinske pištole, vseh 5 pištol pa imam doma plastične..

Zanima me naslednje:
1. Se da plastično pištolo tudi spucat, da bo zopet delala?
2. Mogoče čudno vprašanje, ampak če iz pištole odviješ še napol polno purpeno, se bo izpraznila ali imajo purpene neko zaporo? Torej ali lahko odviješ na pol polno tubo purpene iz pištole?
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Lahko odviješ, samo nima smisla, ker pol se pištola posuši
Kupiš kvalitetno kovinsko pištolo in nič ne šlataš ko nehaš delat. Po pol leta jo vzameš v roke, očistiš konico z olfa nožem in gas.
Vsaj meni funkcionira. Namenska čistila so učinkovita na sveži purpeni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in 8888

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.871
113
pri taščici
Sem zadnjic eno razdiral ker mi je sorodnik pustil prazno piksno na njej.
Resil sem jo, vendar ne zadovoljivo. Ni tekel purpen s polnim curkom skozi njo. Ponovno se je se nisem lotil.
Ce imas voljo in cas pac zacnes razdirat vse kar se ti zdi mogoce da bi bilo mozno razdreti.
Priti in spucat moraš celotno pot purpena od vhoda v pistolo do izhoda. Ce nekaj pozabis spucat alu ne prideš zraven, v uspeh vprašljiv. Isto kot pri ciscenju peci ali dimnika. Ne spucas enega kolena v peci pa ne bo gorelo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.330
2.274
113
20 € za enkratno uporabo. Bolje brez, z cevka nastavkom.
Čistila! Katera? Kako? Nimajo še nič 'spreja' da daš to pištolo gor in spucaš/spihaš?
Domača uporaba ne forsira čiščenje. Tudi gradnja je pač na dan 10 kartuš. Pol je pa 1 teden mir, da se stvar zapeče. Pač vzameš novo kartušo. Ampak opažam pa, da v zadnjem času nastavka/cevke ni več tako pogosto!
kako delajo tile?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.128
2.471
113
Jaz imam eno kartušo skoraj za celo leto, ker rabim samo, da malo zadihtam staro prikolico. Pištola je kovinska, po uporabi šobo na koncu pošpricam s čistilom in pustim vse skupaj obrnjeno tako, da je kartuša gor. Ko je kartuša prazna samo na hitro menjam z drugo. Če se slučajno zasuši v šobi očistim konico z olfa nožem. Zaenkrat vse ok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Ko kupiš kartušo, kupi še čistilno kartušo.
Odšraufaš delno uporabljeno kartušo s purpenom, našraufaš čistilno spihaš do čistega in imaš mir do prihodnje uporabe.
 
  • Wow
Reactions: brane_new

Dawid88

Pripravnik
3. jul 2015
82
17
8
www.spoliraj.me
Imam kovinsko (kupil sem jo 2019 ko sem začel z gradnjo), do zdaj nobenega problema in nikoli je nisem čistil.

Važno da je vedno kartuša na njej (seveda nikoli prazna), prazno zamenjaš z novo in je to to.

Konico postrgaš z olfa nožem oz. po betonu in akcija.

Je pa neka Jagrova pištola za 20€ in služi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
No tole o tem, da purpen v pištoli tudi po enem letu se ne strdi ne verjamem. Ga res redko rabim in je sigurno eno leto nisem rabil in je bilo posušeno. In to že večkrat, tako v plastični kot kovinski pištoli in tudi polna kartuša vedno, ker kot pravim ga res porabim zelo malo. Sem pa pred nekaj dnevi se odločil da poskusim očistit to zadnjo pištolo ki je plastična, kupljena v merkurju lani, je mtech znamka (moder plastičen ročaj) in se jo celo da razstaviti na prafaktorje. Najprej nastavek za kartušo odvijem, itak notri posušeno in spraskam vem kolikor se da posušen purpen, tako iz nastavka kot notri proti cevi in okoli palčke ventila. Ni bilo še dovolj, ker je bil še globlje v cevi očitno pusšen purpen. Zato sem najprej na silo zavrtel cev, da je popustilo lepilo, potem sem cev nataknil na baterijski vrtalni in vrtel, da se cev in lepilo zelo močno segrejeta in potem lahko cev enostavno potegneš ven iz ročaja. Potem sem lahko odstranil tako iz luknje v ročaju kot v cevi še dva strjena kosa purpena. Spral in spihal sem še s čistilom in zrakom. Potem cev nabiješ nazaj na ročaj in paziš da gre do konca da palčka zapre izhod šobe, naviješ nazaj nastavek in to je to. Deluje kot nova. V bistvu sem presenečen da se jo je dalo tako lepo razdret, ker kovinske se ne da sploh in je samo še za v smeti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Evo malo tehničnega nakladanja ...

Če imaš polno piksno purpena in pištolo zaprto (privito) se meni ni še nikoli posušil, tudi po več mesecih stanja. Dokler imaš še kaj v piksni se nima kaj posušit, važno da dihta. Je pa dejstvo da je treba razumet kako purpen deluje. Gre za dvokomponento maso, ki se struje s pomočjo zračne vlage, dokler ne pride zračna vlaga (recimo temu kar "zrak") do mase se ne zgodi nič. V piksni ni vlage je samo potisni plin, v pištolo pride samo masa in potisni plin, strjevanje se začne šele ko masa pride do zraka to je na koncu pištole. Ker je sistem pod tlakom v notranjost pištole vlaga ne more prit.

Če čisto spraznite piksno se lahko zajame zrak, zato je vedno treba zamenjat piksno takoj (isto minuto) kot ne gre nič več ven IN OBVEZNO z nove piksne spravit liter ali dva sveže purpene. Veliko ljudi tle zaje... in ne stoči pene v fazi vezanja ven, tako da v 15 minutah imate zamašen cev oz. ventil.

Čistilo za purpen se uporabi samo če ne misliš več dajat pisksne gor ko si porabil predhodno. Ker je čistilo drago glede na to kar je (aceton v piksni pod tlakom) se splača s staro piksno purpena spucat čimveč mase tako da postaviš pikno pokonci (ne na glavo) in skozi pištolo steče samo plin kar učinkovito odstrani večino mase. Potem samo s čistilom spucaš kar je ostalo. Če imaš čas kupiš 1l acetona, ga daš v neko posodo in noter potopiš pištolo (z odprtim ventilom) pa bo stvar ko nova.

Pomembno je vedet da aceton deluje in topi samo nevezan purpen, torej ko je enkrat pena trda od acetona ni koristi. Torej okno priložnosti je tistih 15 min kolikor je čas vezanja na zraku. Vsako pištolo se da sicer razdret do nivoja da jo očistiš. Problem je če se je v cevi zasušil precej stisnjen purpen boš skoraj 100% zvil ali drugače poškodoval iglo/ventil. Tu imajo prednost povsem kovinske pištole, ker en način čiščenja je pregrevanje, saj purpen razpade na visokih temperaturah. Vzameš pištolo na vroč zrak ali pa brener in kuriš cev toliko časa da se ventil sprosti, potem lahko pištolo razdreš ali pa kuriš dalje toliko časa da vsebina pogori/razpade. Pa delajte to zunaj pa nekje kjer ni nevarnosti požara, ker purpen gori pa dim tudi ni ravno zdrav.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.879
5.157
113
Purpen v piksni je večinoma enkomponenten in ta rabi zračno vlago.
2 komponenten je ne rabi. Ampak moreš A in B komponenti zmešat pred uporabo. Ponavadi je v spodnjem delu B komponenta in potem zavrtiš stisneš al kak pač je, da se pomešata. 2k se pri uporabi segreje, če po mešanju ne uporabiš lahko piksno raznese. Pa 2k se gladko v piksni strdi, če je ne porabiš v določenem času.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Hej vsem..

Ta vikend sem pri kolegu rabil pištolo za purpeno in sam imam doma 2 "zabiti" pištoli (posušeni).. In mi stric posodi 2 in obe zabiti.. In kolega eno in isto zabita (posušena)..

Vglavnem, sem pogledal malo na youtube, kako se sčisti pištola in najdem samo posnetke, kjer imajo kovinske pištole, vseh 5 pištol pa imam doma plastične..

Zanima me naslednje:
1. Se da plastično pištolo tudi spucat, da bo zopet delala?
2. Mogoče čudno vprašanje, ampak če iz pištole odviješ še napol polno purpeno, se bo izpraznila ali imajo purpene neko zaporo? Torej ali lahko odviješ na pol polno tubo purpene iz pištole?
S plasticnimi sam nimam izkusenj ker imam kovinsko. Prednost pistole pred slamico (na purpeni) je ravno v tem da je po uporabi ne rabis cistit..purpeno pustis gor dokler jo rabis...tudi pol leta drzi BP brez da jo pipnes.
V kokikor ves, da pistole vec ne bos rabil..pa si nabavis namensko cistilo, s katerim ostisis pistolo..piksno purpene odsravfas in navijacis cistilo, in kakih 3 x mocno pritianes..vmes pocakas 10 do 15 sekund.
Ker ce se ti purpena zasusi v pistoli je pistola za stran in je ni moc ocistiti z nobenem cistilom..cistilo deluje zgolj ob svezi purpeni.

Glede ponovne uporabe pistole...kot so rekli..ko jo soet primes v roko z olfa nozem porezes dol, kar je trdega na iztoku spice, mocno pretreses in delas dalje. Ko je ne rabis, jo odlozis in to je to. Naceloma je pistola brez piksne purpene zgolj ob menjavi le te.
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
242
27
28
Zdravo, meni še ni uspelo plastično pištolo , ki je bila nekaj časa na piksni, odpret in spucat! Dve sem vrgel stran; obe iz Merkurja; prijatelj iz Inps-a. Sedaj imam kovinsko; sproti sedaj čistim. Pred leti tudi kovinske nisem sčistil; ker je bilo na " šraufanje je vse crknilo"!
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.724
6.315
113
Ksz
Mi sicer strosimo par kartus na teden ampak seveda je folk len in ne cisti itd…. Ene par smo jih zamenjali in sedaj imamo kovinske prevlecene s teflonom (al pa nekaj podobnega) in tezav ni vec. Sam zapres in to je to
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Zdravo, meni še ni uspelo plastično pištolo , ki je bila nekaj časa na piksni, odpret in spucat! Dve sem vrgel stran; obe iz Merkurja; prijatelj iz Inps-a. Sedaj imam kovinsko; sproti sedaj čistim. Pred leti tudi kovinske nisem sčistil; ker je bilo na " šraufanje je vse crknilo"!
Prej boš razdrl plastično kot pa kovinsko.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Frišen PU topi aceton, za “zasušenega” rabiš kaj močnješega. DMF ali DMSO.