Cene bencina pri ........

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.592
113
Če nisi ravno včeraj iz plenic prilezel, se tega vsi še dobro spomnimo. Pri vrhu tistega špička je bil bencin 1.4€, kar je zglihano z inflacijo danes blizu 2€
Gorivo je pred leti že bilo preko 1,5 €. Vsaj 95 oktanski bencin, dizel pa mogoče niti ne. Nazadnje je bilo to 2013.
A je bila regulacija cen goriv kriva, da je bilo tako drago? Ali to, da en politik ni kupil delnic Petrola?
Država ima s trošarinami in dodatnimi davki sicer še zmeraj škarje in platno povsem v svojih rokah. In to se vidi povsod v naši bližini.

Avstrijci po mojih izkušnjah pridno spreminjajo cene enkrat na dan. Pred leti smo šli na smučanje in je bilo popoldne po isti poti povsod nad neko "psihološko" mejo, ki smo jo si jo zapomnili in na nekaterih črpalkah občudovali po poti tja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Enkrat na dan navzgor + večkrat navzdol. ;)
To so predlagali tudi pri nas, pa ni šlo skozi - pri nas je neomejeno gor - dol.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.592
113
Pa se je kdaj cena pri nas že spremenila med obratovanjem črpalke?
Kako je to rešeno v Avstriji? Začneš tankati po eni ceni, ko prideš do blagajne je druga? Ali tisti, ki je pravi čas začel ima staro ceno, tisti, ki je ročko prijel pozneje, čeprav je mogoče prej prišel do blagajne, pa novo?
Zdi se mi kar problematično, če ni vmes nekaj časa črpalka zaprta. Pri nas so praviloma odprte cel čas od začetka do konca. V Avstriji pa praviloma tudi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pa se je kdaj cena pri nas že spremenila med obratovanjem črpalke?
Kako je to rešeno v Avstriji? Začneš tankati po eni ceni, ko prideš do blagajne je druga? Ali tisti, ki je pravi čas začel ima staro ceno, tisti, ki je ročko prijel pozneje, čeprav je mogoče prej prišel do blagajne, pa novo?
Zdi se mi kar problematično, če ni vmes nekaj časa črpalka zaprta. Pri nas so praviloma odprte cel čas od začetka do konca. V Avstriji pa praviloma tudi.
Zakaj bi zapiral črpalko? Aja, Petrol na Ptuju na dežurni črpalki vsako noč ob polnoči zapre za 10-15 minut, da naredi dnevno inventuro in obračun. :bonk:

Konkretno v A - stal v vrsti pri Leitnerju na "kamionski" v Špilju - med čakanjem se je cena spremenila - ko dvigneš ročko ti jo zaklene na trenutno veljavno, ne glede na to kako dolgo tankaš ali plačuješ. Tudi na Avantiju sem že v krožišče zapeljal pri eni ceni, tankal pa po drugi čez pol minute.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak in Pepe

kajn

Guru
5. okt 2007
2.441
1.235
113
Iskajoč brata
A je še kje objavljeno sestava cene? Koliko kaj košta trenutno? Preden so sprostili cene vem da je bilo na neki državni strani napisano, koliko so trošarine,....
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Torej si pol ročko sam podajate in un k je zadnji plača:aplauz::cheer:
Saj verjetno veš, da ima večina samopostrežnih črpalk limit 130€ za enkratno tankanje. Lahko se ti celo kontra zgodi, da je eno tankanje premalo in pol se ti še cena spremeni. ;)

kajn mislim, da sedaj to skrivajo - sem že iskal pa nisem našel. Prej je bilo na ministrstvu od bademajstra objavljeno.
Tu je nekaj - vso srečo pri iskanju: https://www.energetika-portal.si/px...naftnih+derivatov,+Slovenija,+četrtletno
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.592
113
Glede strukture cene: dokler se je administrativno urejala, je bila cena pred dajatvami pač nek administrativni podatek. Drugače ni moglo biti. Za ceno pred dajatvami se je vzela neka fiktivna vrednost, ki je veljala dva tedna. Verjetno pa je vsaka dobava svoja cena, če je kupljena izven nekega dolgoročnega pogodbenega okvirja. Oziroma so cene fiksne daljši čas, če je šlo za dolgoročne pogodbe. Očitno je bila ta začetna cena nastavljena tako varno, da uvozniki goriv niti pod razno niso crknili, kljub občasnim velikim nihanjem na trgu.
Gotovo je nekje javno znana višina trošarine. Ostali davki so odstotki. Iz tega se da nazaj zračunati, koliko je cena brez dajatev, vendar z maržami (veleprodajnimi in maloprodajnimi) vseh v verigi. Ne dvomim, da imamo mi (torej država smo mi vsi :fredi: ), še zmeraj DALEČ največji pisker pri ceni goriva.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Saj verjetno veš, da ima večina samopostrežnih črpalk limit 130€ za enkratno tankanje. Lahko se ti celo kontra zgodi, da je eno tankanje premalo in pol se ti še cena spremeni. ;)
Od kje ti ta podatek? Mislim da sem ze tankal za 150+ evrov.
Kamionske pumpe zagotovo niso zakljenjene na ta znesek. Zadnjic videl "zgodbo kmeta na FB" ko je natankal za nekaj evrov manj kot jurja. V kombajn
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Od kje ti ta podatek? Mislim da sem ze tankal za 150+ evrov.
Kamionske pumpe zagotovo niso zakljenjene na ta znesek. Zadnjic videl "zgodbo kmeta na FB" ko je natankal za nekaj evrov manj kot jurja. V kombajn
Avanti, Jet, Leitner imajo 130 (včeraj preverjeno), naše Hofer limit je bil 90, pri 80 vrglo ven, zdaj že dolgo nisem tankal tam.
Možno je da kaka njihova od pumpe kartica dovoli več - MC in Visa ziher ne.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Dej sandra ne bluzi. Ce bi bili pametni, bi cepljenim odrekali gorivo. Si spoznala kaj govoris?