Celoletne gume ali zimske celo leto?

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
Jaz sem svojčas oboleval nad jeklenimi feltnami, ker so mi vedno zarustale gor. Pa sem mazal z vsem možnim, spomladi sem vedno tolkel z macolo in 2x sem moral zarad ene gume k vulkanizerju, ker pač na domačem stojalu nisem upal toliko udarit da ne bi avto dol padel.

od takrat naprej sem imel vedno lite feltne za zimske gume, pač pogledaš neko normalno platišče na normalen dnar.

zdej pri naslednjem avtu, bom pa imel samo še gume in bom menjal, predvsem ker ta fama z manjšimi, ožjimi gumami za v sneg me je minila, ker je sneg glih en dan. Vse ostalo pa suha/mokra cesta, kjer so pač širše gume v prednosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: hermann

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Mah, jaz sem pa letos prvic na letnih, pa ze to precej pobranih. No zahtevane 3mm se imajo. Upam.
In se zadnjič nalašč zapodim v zvozen zasnezen klancek dolg ene 30m. In glej ga vraga, pridem na vrh slepe ulice. Sicer sem potem ob rikvercanju hotel nekajkrat speljat v klancu pa ni šlo, ampak z minimalno zaleta (odcep iz spluzene ceste pod kotom 90°) sem preseneceno prisel do vrha. In to s profilom ki je daleč od "grobega" letnega profila z veliko precnimi kanali.
Tako da..... Ce lahko tisti dan ostanes doma, ali imas na voljo avto obut v zimske gume , je moje mnenje da se je bolj "varno" voziti pozimi z letnimi kot pa poleti z zimskimi.
Sploh ce imas te zimske gume naslednja leta se za zinske.
Jaz sem se zadnja leta vedno "drsal" po mokrih cestah z zimskimi gumami. Nima veze, pozimi ali poleti.
Guma 255 hankook 1. vgradnja na Tesli
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.966
5.160
113
Pa sem mazal z vsem možnim, spomladi sem vedno tolkel z macolo in 2x sem moral zarad ene gume k vulkanizerju, ker pač na domačem stojalu nisem upal toliko udarit da ne bi avto dol padel.

Jaz sem imel podoben problem, rešila je litijska mast. Drugače ta tehnika:

 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
Jaz sem vedno mazal z bakreno, ki je isti klinc... in vedno sem vijake lepo odvil, ampak tam na pesto je pa tko zarustal da je blo veselje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Pri meni so ze 17 colske alu felne težke, kak bi šele bile težke jeklene...

Če misliš isto dimenzijo..so lite feltne težje od jeklenih.

Primzi..osebno sem rpistaš dveh kompletov felten, ker jih lahko zamenjam sam..ko jaz hočem. Najraje tudi za zimske kupim lite feltne a običjano vzamem manjšo dimenzijo feltne (najmanjšo, ki jo homologacija omogoča). Itak pozimi ne divjaš, izgleda ne rabiš (je že uspeh, da je avto cca nesvinjski), pa malenkost bolj 'mehka' vožnja je.

Sam imam trenutno Nexen zimske in se obnašajo kot si želim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in Hanzi

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Honda Jazz je tovarniško bila z jeklenimi platišči. Kupil sem lite feltne za poletni čas. Pred montažo sem zvagal jeklene, čez čas pa tudi lite. Kako je zgoraj napisano, malo manjka in bi jeklene bile lažje. Dimenzije platišč so bile enake.
Z dobrim legiranjem aluminija, bi se dalo dosegati manjša masa, vendar je težava pri ceni.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Gonzo... tudi moje alu felgne na Scenicu niso nič lažje od jeklenih... bom za hec stehtal oboje, ko bo čas za menjave. Sem pa na Stoenki Special imel serijsko platišča iz litine, te pa so bile izredno lahke. Tudi kolega je imel Specialko in je nekam treščil, zvito platišče pa nesel Dolničarju, ki je odkupoval platišča...pa je ni hotel vzeti, ker je bila iz stroncija (tako je rekel) in bi iz nje bilo kaj malo surovine... ne vem, drugačna struktura, kaj vem.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Sem gledal te gume, ali ni tako, da so M+S gume prepovedane v avstriji kot zimske gume brez verig po 2024?
Mislim, da je resnica malo drugačna... Včasih so se zimske gume označevale z M+S (mood and snow), blato in sneg. Po novi direktivi iz Bruslja, pred leti, pa se morajo gume označevati s simboli. Snežinka, kaplja in gora. Po 2024 se ne bodo smele prodajati gume brez teh simbolov...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.156
113
vec razlogov
Alu-felge so bistveno drazje
ne vem ali se vedno velja, da je Alu obcutljiv na sol, vem pa da so Alu felgeobcutljive na robnike in podobne pizdarije, se posebaj pri 19 colskih. Pozimi je pa se precej bolj verjetno, da posekam kje kak robnik pod mehkom snegom.

Kar se pa teze tice - dvakrat na leto bom pa ze dvignil 4 komplete koles in jih peljal do mehankarja

ne bi kupoval otiginalnih za dvojno ceno (dobrih 100 eur), ce so no-name 60 eur in naredim 6.000 km z njimi na leto.

Ali mi lahko da kdo link do kompleta zeleznih felg z gumami vred? lahko tudi v nemciji ali avstriji....
jaz sem tu vzel par kompletov, korektno zmontirali in poslali domov. piši jim mail in želje
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Sem limam vprasanje. Gre za malo bolj ekzotiko gume. Slo uvoznik nima na seznamu. Ocitno novejsi tip pnevmatike.Je za nabavit pri Liderpnevmatik?
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.917
279
83
tam ko se terc po tori rola
Sem limam vprasanje. Gre za malo bolj ekzotiko gume. Slo uvoznik nima na seznamu. Ocitno novejsi tip pnevmatike.Je za nabavit pri Liderpnevmatik?
Zdaj....če bi napisal ime te ''eksotic'' gume, bi ti še kdo znal svetovati. Ne dvomim, da je tu gor tudi kakšen vulkanizer, ki bi znal urediti zadevo. Po drugi strani pa... zakaj neko ''neznano'' firmo? Ti je všeč profil pnevmatike, cena..? Sprašujem v smislu, če se splača tvegati na slepo.
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Yokohama, Geolander 061 na strani Slo uvoznika je ni gor, enako na B&F. Kot napisal prej je novejsi tip
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
G015 je all-terain (AT) guma, sicer precej bolj naravnana na cesto kot na teren. Tale G061 zgleda pa kot celoletna SUV guma.

G015 ima izrazito zimsko zmes in posledično klasične težave ki pridejo s tem, med drugim tudi občutno hitro izgubi lastnosti na mokrem ko jo prvo sezono čez poletje voziš. Po treh sezonah je pa drsalnica.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Letnik 2016 dizel.
Ne vem ce lahko na kak nacin zvoham kaj tocno za.en model so bile gor.
Dal sem jih enemu za "kmetijsko uporabo" na vozu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici

Priponke

  • Screenshot_2024-02-20-16-39-31-195_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2024-02-20-16-39-31-195_com.google.android.apps.photos.jpg
    1,3 MB · Ogledi: 31