Celoletne gume ali zimske celo leto?

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Manjši avto, 10.000 km letno, večinoma krajše razdalje, gorenjski konec.

Se bolj splača celoletne gume (Good year recimo za okoli 110 eur na kos) ali zimske gume za podoben denar in se z njimi vozi tudi poleti?
Oseba se nagiba na celoletne a jo prodajalci skušajo obrnit na zimske za celo leto, ker naj bi bile celoletne zanič za zimo/mokro.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.431
113
Celoletne obvezno.
Imam Michelin Cross Climate 2 , pa ne vidim kakšne prednosti v zimski gumi.

Pa poglej si test ,koliko vzdrži ena Michelin ka


 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Kako savo S3 bo pa prvo poletje skurlo. Vsaj na prvi osi.
Koliko je ze bilo to zimo snega pri vas?
Katerekoli gume bi se vzelo, bi se vzelo dobre, zdaj je samo vprašanje ali zimske celo leto ali celoletne gume kot take.
Pri naj nekaj snega vsako leto je, ni pa tega veliko, je pa non stop mokra cesta, tako, da v prvi vrsti mora guma držat v mrzlem in mokrem pozimi in poleti pa, da jih ne pobere v eni sezoni. Naredi se 10k kilometrov, vozi pa se ne ravno počasi (ovinki).
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
742
113
pri zimskih gumah je bolj kot oprijem na snegu pomemben oprijem na mokrem / nizkih temperaturah. recimo na teh testih sta bili pnevmatiki, ki sta se najbolje odrezali na snegu, na koncu skupno najslabše ocenjeni. jaz bi na tvojem mestu raje izbral celoletne, ali pa bi jih vsaj primerjal po lastnostih na mokri cesti in se potem odločil

 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.431
113
Cross Climate 2 lahko računaš , da bo zdržala cca 60 000 km.

In ko še ima 2 mm profila gre BP po snegu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matjaz1974

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
635
211
43
sava eskimo hp2, samo če je za tvojo dimenzijo....drži, poletje je ni uničilo
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Mislim da sem prvo leto na letnih gumah. Do sedaj vedno na zimskih.
Pa lahko samo to recem.
Dokler ni snega ne rabim cist nic zimskih gum.
Znam tudi v ovinke peljati hitro, pa vem kdaj je zdrsnil avto na (starih) zimskih in kdaj na sedanjih letnih.
Da o tem ne pisem da imam sedaj na letnih gumah 3x vec konjev kot prej na zimskih.
Je pa res da pri polnem gasu brez utripanja elektronike ne gre.
Me zadnjic na Kopah poslje na zaleden parking. Mal hocem protestirat, pa si recem saj imam zadaj 4x4 sorodnika ce bo treba. Jok brate, se mal sem se lahko hecal po praznem delu.
Profila je "malenkost" nad spodnjo dovoljeno.mejo za zimsko.obdobje. (3mm) za seboj imajo 20kkm)
 

Priponke

  • IMG_20231217_090828.jpg
    IMG_20231217_090828.jpg
    2,3 MB · Ogledi: 124

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Cross Climate 2 lahko računaš , da bo zdržala cca 60 000 km.

In ko še ima 2 mm profila gre BP po snegu.
No vidis, meni pa tale podatek ni pomemben oz. ce ze kaj, bi rajsi vzel gume, ki zdrzijo najmanj. Zakaj? Ker vsaka guma bo po dveh letih imela obcutno slabse vozne lastnosti in jo je pametno zamenjat. Pri 10k letno in tvoji obrabi bi torej michelinke lahko vozil 6 let, kar je imo nonsense. 3 leta max in sem preprican, da bo na mokrem vsak, se tako slab voznik obcutil razliko napram novim gumam. Neka logika je, da se mehkejsa guma bolj obrablja, kar v tem primeru ne igra vloge, ce menjas na 2 ali 3 leta, ima pa v hladnem boljsi oprijem. Sicer je tezko vedeti, kako bo guma "limala" skozi leta, ampak ravno miselinke zgodovinsko tu niso blestele. Pri obrabi pac.

p.s.
tistih 2mm in bp po snegu bom iz uvidevnosti spregledal :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: RoMeX

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
10
48
Murska Sobota
Manjši avto, 10.000 km letno, večinoma krajše razdalje, gorenjski konec.

Se bolj splača celoletne gume (Good year recimo za okoli 110 eur na kos) ali zimske gume za podoben denar in se z njimi vozi tudi poleti?
Oseba se nagiba na celoletne a jo prodajalci skušajo obrnit na zimske za celo leto, ker naj bi bile celoletne zanič za zimo/mokro.
odvisno od teže desne noge, lahko so tudi zimske ...

Če pa bi bila to večinoma urbana vožnja pa kihneš gor celoletne od Save ...
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Jaz na dveh od štirih avtomobilov vozim zimske celo leto. Na shitboxu jih pred novo zimsko sezono vržem dol in nove gor (letos tretjič Falken hs01/02, super zadovoljen). Na merecedesu s katerim vlečem samo prikolico imam zimske za 2 sezoni, samo enkrat na leto zamenjam prve z zadnjimi.. Na teh dveh avtomobilih enostavno nima smisla met dveh kompletov gum pa imam opremo za premontažo.. prakticiram tole že 5+ let. štima. ... na audiju imam 2 kompleta, tam zamenjam, šefica ma rada letne gume širše in večje.. jeep je pa itak celo leto na mudterrain gumah :)
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
399
264
63
Manjši avto, 10.000 km letno, večinoma krajše razdalje, gorenjski konec.

Se bolj splača celoletne gume (Good year recimo za okoli 110 eur na kos) ali zimske gume za podoben denar in se z njimi vozi tudi poleti?
Oseba se nagiba na celoletne a jo prodajalci skušajo obrnit na zimske za celo leto, ker naj bi bile celoletne zanič za zimo/mokro.
Identičen scenarij. Na obeh manjših-lažjih avtih so celoletne (Conti in Pirelli). Brez težav. Premalo uporabe in kilometrine za imeti dva kompleta zimskih in letnih.

Imeti samo zimske ni optimalno, vidim pri sebi, ko po treh sezonah zimske zvozim še poleti in na jesen ratajo trde/plastične, cel žur v mokrem (slabše kot tri-štiri leta stare letne istega proizvajalca, Conti).

Če ga kipne in močno zasneži ceste, pač tisti dan ne greš s tem avtom s celoletnimi rinit v klance.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.852
113
pri taščici
Torej nasvet je da se vozi kar letne gume?
Ce imas za nujni back up avto na zimskih, ce ti v snegu ni treba na pot, al pa ce imas sava Exact komot.
Zakaj sava Exact. Zato ker sem s stoenko obuto v njo rinil sneg na havbo si po klancu navzdol (celc) . Potem sel po zasneženi cesti 25km dalec na šiht. Tam pa smo pa morali audija Q ven vlect ker si iey sneg narinil pod poden in....(pa je bil verjetno obut v zimske).
Danasnje letne gume nimajo vec toliko precnih kanalov kot sava exact, zato ne mores biti vec.toliko "pogumen"
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Jaz nimam samo letnih in zimskih, jaz uporabljam tudi jutranje, popoldanske in nočne. Mal dela mam z manjavo, ampak ..



ON: crossclimate. Ocena: zadovoljivo. Ko so bile nove, so dobro držale (beri: se vozile) tudi v snegu, naslednjo sezono pa so bile v zimskem obdobju občutno slabše. Tako da, nimam nekega super mnenja o Crossclimate gumah ...
 
  • Haha
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg in brane_new