Bitcoin-hudičeva valuta.

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
V sistem kriptovalut "člani" nenehno prihajajo in odhajajo, ni nekega pravila, kot je tudi sicer v ekonomiji širše.
Ni nujno, da so oškodovani zadnji, lahko so oškodovani tudi prvi, ki so predčasno prodali

Tisti ki je pred leti kupil pico za 10.000 BTC se je sicer najedel in ne bi zdaj sodil ali je bil oškodovan ali ne
evil.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.151
4.132
113
Citat:
Uporabnik ozze pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
No pa smo šli preko psihološke meje brez večjih težav... Me še vedno drži, da dodam kaj. Pa po drugi strani me drži, da bi prodal kaj...
redface-1.gif

Lej ne glede na to kar je napisano je bitcoin v osnovi še vedno piramida in piramida najbolj prosperira kadar imaš (velik) dotok novih članov. To da je zaradi preboja 10k USD bariere včeraj in danes bitcoin omenjen na/v vseh mainstreem medijih in da se bo o tem še nekaj časa govorilo pomeni da piramida pridobiva nove člane! Je pa res da so ti "šibkih" živcev in takoj ko bo malo zanihal trg bo prišlo lahko do panične razprodaje in večjega padca vrednosti. A se bo to zgodilo pri 11000 USD ali pri 30000 ne zna pa noben napovedat!
evil.gif
Bitcoin je denarno sredstvo, s katerim lahko bitcoine menjaš za blago, storitve ali ostale kripto valute. Sredstva lahko nakažeš nekomu na drug konec sveta. 'Gasterbajtarji' se tega že na veliko poslužujejo in ne pošiljajo več denarja domov v kuvertah ampak v 'bitkoinih'. Ravno tako v Ameriki Mehičani in Azijci domov nakazujejo preko rippla, ki ima najnižje stroške, tako da se lahko pošilja praktično tudi drobiž, kar se do sedaj ni splačalo.
Zaradi rasti bodo pa ljudje te valute posvojili. In ne bo se sesulo samo vase pri 11000 ali 30000 USD ampak bo šlo proti miljonu ali celo preko in se tam ustalilo.
To je šele začetek. Seveda bodo tudi manjše korekcije, kot so povsod. Tudi Euro/USD nihata glede na ponudbe, povpraševanja, ...
Čez nekaj let bo plačevanje tako enostavno, kot sedaj s kartico.
Se še spomnim, kako čarobno je bilo, ko sem prvič v trgovini plačal s kartico (mislim da je bilo to okoli leta 1996). Še prej smo pa neke čeke pisal, če se prov spomnim.

Se pravi je v enem letu začelo 10x več gastarbajtarjev uporabljat bitcoinali zakaj je cena narasla 10x?
evil.gif


(BTW bitcoin ima trenutno tako obupne transfer čase ob tako dragih provizijah za prenose da je neuporaben za prenos denarja ker gre ceneje z vsemi običnimi bančnimi instrumenti)

In pa če imaš prav potem recimo da vsi kupujejo bitcoin ker ga rabijo .. torej dipa ne bo, samo še rast!
cheer.gif
 

ozze

Majstr
24. jul 2009
2.141
316
83
Glupo je če v to investiraš vse svoje prihranke ali celo vzameš kredit. Če pa za to nameniš manjše zneske npr. mesečni znesek za cigarete in pjačo pa zadeva postane zelo zanimiva. Na ta način pa res lahko z denarjem ki bi ga dal za cigaret kupiš avto. Sam s svojo strategijo žal ne bom prišel do enega bitcoina, je preveč pobezljal ampak vsaj stopil sem na ta vlak.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.578
3.948
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:Lej ne glede na to kar je napisano je bitcoin v osnovi še vedno piramida in piramida... Je pa res da so ti "šibkih" živcev in takoj ko bo malo zanihal trg bo prišlo lahko do panične razprodaje in večjega padca vrednosti. A se bo to zgodilo pri 11000 USD ali pri 30000 ne zna pa noben napovedat!
evil.gif
Ne kopirat sporočil iz 2004...2005... 2016... pa pripisovat nul no
ne-ne-1.gif
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
BTC je zlato kriptovalut ni za mikrotransakcije, za to maš XRP recimo. Je najcenejši in najhitrejši. Sam pošljem € na Kraken, tam kupim XRP jih pošljem na Bittrex ali Poloniex, prodam XRP za BTC in potem z BTC kupujem ostale altcoine. Ko sem zadovoljen s profitom prodam vse nazaj v BTC, nato razmenjam na XRP pošljem nazaj na Kraken in zamenjam za € in dam na svoj TRR... Tako si zmanjšam stroške za pod 1 cent na transfer in nakazilo dobim v 5-10 min. Kar pri banki ni mogoče. Edini riziko je če mi XRP pade v tem obdobju za več kot 1%, kar pa v 5 min. ni tak pogosti pojav.

Drugo, če investiraš v ICO je podobno kot IPO, oboje ima podlago v projektu. ICO, ti ta dobri, imajo tudi dividende, tako da se za holderje izplača, za špekulante pa je isto kot na navadni borzi. Kupiš ker hočeš profit in prodaš ko si zadovoljen. Tisti ki kupujejo delnice jih tudi vsi ne držijo in čakajo na izplačila dividend...

Piramida s prostim trgom nima nič veze. Dotok ljudi pa je potreben za cel monetarni sistem, drugače ne more obstajati...
 
Nazadnje urejeno:

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.306
821
113
Svet je že več kot desetletje globalna vas, pa še vedno moramo imeti na desetine valut. Bitcoin postaja globalna monetarna unija, pa če ti misliš da je piramida, veriga, lijak al karkoli drugega. Ja, strinjam se, da je rast enormna, ampak enormna je tudi številka, ki se preliva iz klasičnih fiat valut v BTC

Lej en tak simpl izračun,....BTC se minira tako, da nastane 12,5 BTC na 10 minut, torej je to na dan cca. 1800 novih BTCjev na dan. Torej 1800 x 10.000$ = 18M $ dnevno = cca. 600M mesečno. Ta znesek je majhen v primerjavi s tem koliko denarja iz NIČ natisnejo Američani - 4000 miljard dolarjev!!!! (https://www.thebalance.com/is-the-federal-reserve-printing-money-3305842).

In ti praviš da je Bitcoin balon z 200 miljard marketcapa v 10ih letih.
hysterical-1.gif
Bitcoin ni ameriški, ampak je globalen.

malo statistike: http://www.bitcoinblockhalf.com/
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.151
4.132
113
Ne pozabit da pok balona ni odvisen samo od potenciala, ker v tem primeru se strinjam ... kriptovalute bi morale še rast in to eksponentno. Potrebno se je zavedat da je vlaganje v kriptovalute samo stvar zaupanja oz. večina (99%) jih razume kot vložek, torej pričakuje (lahek) zaslužek.

Balon lahko poči takoj ko se podre zaupanje ali pa se onemogoči zaslužek. Oboje je v teoriji možno in tudi zelo verjetno.

Recimo popolna izguba zaupanja bi se zgodila v trenutku ko se pojavi varnostna luknja na blockchainu ali pa se razbije sifrirne algoritme privatnih kljucev (dejansko se da večino šifrirnih ključev ki se uporabljajo na blockchainu že razbijat s superračunalniki). Tako da trenutno se to še ne dela samo zato ker je "predrago" .. takoj ko bo interes oz. bo marcetcap dovolj velik da bo zanimiv za take kraje (oz. šlo bo samo za eno krajo, ker se bo trg potem v trenutku v kaosu sesul) se bo to zgodilo! Večji je marcetcap, večja je opcija oz. interes lumpov.

Onemogočeanje zaslužka pa je stvar regulacije. Danes se 95% prometa izvaja na borzah ki ponujajo tovrstne menjave .. če se endpointe teh borz zapre ali pa samo fino regulira se ustavi denarni tok in spet pride do kaosa. Kako bi prišlo do tega je pa precej opcij, koneckoncev že samo z legalno regulacijo bi znalo prit do velikega problema (borze ki trgujejo z fiat imajo vse naše podatke .. le zakaj če so kriptovalute tako neregulirane?).
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Z nobenimi razpoložljivimi računalniki ni mogoče razbiti zasebnih ključev niti v tisočih letih.

Če bi bilo kaj takega mogoče, bi bil prvi na udaru že kar klasični bančni sistem, ki tudi uporablja kriptografijo, ki je precej bolj ranljiva, kot ta, ki jo uporablja Bitcoin sistem.
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.467
1.928
113
Če bi to držalo bi bilo z Bitcoinom že konec. Še vsak algoritem je takoj ko so ga prvič razbili (s čimerkoli) dejansko propadel oz. začel veljati za nekaj kar se ne uporablja. Kot primer se spomnem DES a npr.

Glede bitcoina iz krnekega vira:

Citat:
A Bitcoin private key is simply an integer between one and about 1077. This may not seem like much of a selection, but for practical purposes it’s essentially infinite.

If you could process one trillion private keys per second, it would take more than one million times the age of the universe to count them all. Even worse, just enumerating these keys would consume more than the total energy output of the sun for 32 years. This vast keyspace plays a fundamental role in securing the Bitcoin network.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.151
4.132
113
Nisem rekel za bitcoin in niti ne za brute force!
grims-1.gif


Sicer pa ja, s kvantnimi računalniki se (bo) da(lo) to delat. In te zadeve že obstajajo oz. za zlamljat namenske šifre se da ustvarit namenski kvantni računalnik, ki dela samo en algoritem. Problem je da tak računalnik stane precej oz. je komurkoli ki ima to moč trenutno lažje oz. cenovno bolj efektivno rudarit nove coine (vprašanje pa če bi bil na 0). Skratka en tak catch 22 je v tem, ki pa bo s časom (in tu govorimo o par letih) se bolj obrnil v smer "zlorabe".

Če to zanemarimo obstajajo tudi analize napadov na nivoju omrežja, temu se reče pa backdoor. REcimo dokazano se da v ustreznem okolju zamenjat full node z "goljufivimi" in potem na takih goljufivih omrežjih delat oz. potrjevat nelegalne transakcije. Full nodeov za recimo bitcoin je trenutno ogromno, ampak cel blockchain postaja tako nemarno debel da v roku enega leta ne bo šlo to več na običajen trdi disk. Tu se pa začnejo "problemi", vedno manj nodov, vedno večja opcija centralizqacije ali pa podtikanja "fejk" omrežji (recimo zddosanje legalnih in vključitev nelegalnih nodov). Par kriptovalut pa itak fura samo par centralnih nodov in so tako transkacije že sedaj centralizirane oz. potencialno ranljive.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Realna ranljivost bi lahko obstajala pri generatorjih slučajnih števil s pomočjo katerih se generirajo zasebni ključi.

Če je generator "šibak" je tudi zasebni ključ mogoče dosti hitro "poustvariti".

Zato se kot še najboljša metoda za generiranje zasebnih ključev priporoča metanje kovanca ali kocke.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
766
183
43
Problem se lahko pojavi, če bi se največji mining bazeni združili in tako imeli, več kot 51% omrežja. Tako, bi lahko potem vrinjali svoje bloke v blockchain.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
To bi se hitro opazilo, ker je blockchain javno dostopen in vrednost bi padla, kar pa ni v interesu rudarjev.
To bi bil strel v lastno koleno ..

Da nihče nikomur ne zaupa in da so poleg tega še vsi pohlepni, je dobra stvar za cel sistem
evil.gif
 

mmihaappravnikk

Zelenc'
27. nov 2017
3
0
1
Zdravo, a mi zna kdo razlozit kaj je to trailing stop order na Bitstampu? V BTC sem sel, ko je bila cena okoli 8300USD. Na Bitstampu sem trenutno v pogledu BTC-USD. Kot razumem, če nastavim trailing stop order recimo na 9000 (predvidevam, da je ta stevilka v USD, ce sem v tem pogledu), mi bo prodal specificirano kolicino BTC, ko se bo market price znizal na 9000 (predvidevam USD?). Ampak railing stop naj bi mi omogocal, da ce gre market price gor, se mi prilagodi tudi ta spodnja meja, kje prodajam. Ce je recimo zdaj cena 11k in imam trailing stop na 9k, ce se cena potes zvisa na 13k in potem nenadoma pade, se bo transakcija izvrsila pro 11k (ali 9k). Ali se sponda cena (v odvisnosti od market price-a) avtomatsko prilagaja? Kje vidim, prior cater ceni je rotem trenutni stop order?

Noob vprasanja vem, ampak ne bi rad kaj zafrknil. Sploh, ker na bitstampu pri stop orderjih ni zraven valute, samo pises neke vrednosti.

Aja, pa načeloma nameravam holdat. S tem stop orderiem bi se rad samo izognil, da pridelam kakšno nepričakovano izgubo.

Hvala za vsak nasvet!
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.073
983
113
Če si kliknil na BTC/EUR, bo vse v EUR. Trailing sledi ceni gor, kot si že pogruntal in ja, prodalo ti bo na 11k, če pa nimaš kljukice na trailing, pa ti bo prodalo na 9k, tudi če se cena zviša na 20k. Vendar sedaj cena niha, kot nora in ti lahko ujame stop loss in potem gre nazaj navzgor. Naj še nekdo potrdi, ker sem to opcijo samo 1x uporabljal.
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Če ne razumeš teh izrazov, se raje ne lotevaj trgovanja.

Če boš trgoval (prekladal) brez (dolgoletnih) izkušenj ter brez poznavanja detajlov, te bodo veliki (whales) pojedli.
Trg je nevarno morje, kjer velike ribe žrejo male
evil.gif


Kupi in drži (holdaj)