Bajsikl gume

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Na 26" gorcu imam 2,4", pa so za vožnjo pretežno po asfaltu le rahlo preobilne

Frend mi je priporočil nov komplet koles, pa ne vem če bi šel v to. Za začetek bi samo gume zamenjal. Se mi zdi da bi bile super tiste, ki imajo po sredini neprekinjeno gladko površino, ob strani pa nekaj profila - kock. Kako debelino naj iščem? 2", 1,5"? Pol moram zračnice tud menjat, mar ne?
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.293
1.061
113
načeloma rabiš tudi nove zračnice ja
jaz mam na gorskem 26" širino 2.1"
za na cesto pa ga preobujem v čisti sliks 1.35"

Klik do gume

aja... za cestne mam ekstra zračnice
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.293
1.061
113
aja... pred temi cestnimi gumami sem mel ene ritchey-ove 1.5" gume... tam nisem menjaval zračnic.
sem pa opazil da je bla zračnica preširoka in se ni lepo vlegla v gumo... je bla preložena na par mestih
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.915
278
83
tam ko se terc po tori rola
Ne vem, zakaj bi pa zdaj zračnice moral menjavati... Gorca tu in tam preobujem iz 1.75 na 2.6 širine, zračnice so pa vedno iste noter. Saj se pa ja napihnejo - imajo samo funkcijo dihtanja zraka. Nečeloma bi zadostovala zračnica, tanka kot olagumi.
Na Avtomatiku mi je enkrat vrezala zračnica, pa sem dal noter kar od Pony picikla. Je držalo pet let, potem je pa mopi šel od bajte. Z isto zračnico. Saj nima kaj spustit.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38

Kako pa ocenjujes razliko v hitrostih med razlicnim gumami, gre konkretno hitreje na slickih?
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.293
1.061
113
Citat:
Uporabnik motofrik pravi:
Ne vem, zakaj bi pa zdaj zračnice moral menjavati... Gorca tu in tam preobujem iz 1.75 na 2.6 širine, zračnice so pa vedno iste noter. Saj se pa ja napihnejo - imajo samo funkcijo dihtanja zraka. Nečeloma bi zadostovala zračnica, tanka kot olagumi.
Na Avtomatiku mi je enkrat vrezala zračnica, pa sem dal noter kar od Pony picikla. Je držalo pet let, potem je pa mopi šel od bajte. Z isto zračnico. Saj nima kaj spustit.

glej... ne rabiš če nočeš.... jaz vem da če je pretenka zračnica, potem se le ta bolj napihne ampak se tudi prej predere če kaki trn ali kaj podobnega fašeš, medtem ko zračinca z malo "lufta" ta trn "objame".

Citat:
Uporabnik Benady pravi:

Kako pa ocenjujes razliko v hitrostih med razlicnim gumami, gre konkretno hitreje na slickih?

nekak tak: gorc + traktor gume 27km/h, sliks 30/31 km/h, specialka 33/34 km/h

vsaj taki občutek sem jaz dobil ko sem vse tri variante sprobaval... naj še drugi povejo
 

falus

Pripravnik
26. jul 2010
46
0
6
Na toplem
Za začetek lahko malo bolj napumpaš traktor gumo (manjši kot. upor) in zakleneš vilco (da ne izgubljaš energije). Sem tudi jaz razmišljal o "hrenovkah" ampak sem ostal pri tej rešitvi pa je čist ok. Peljem se pa 20-25 brez problema, 25-30 če ga tišim (pa tudi več je šlo z malo zaleta).
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.564
113
Nekak tako ja. Jaz sem šel najprej z 2.35 na 1.5 (neke vmesne, ki so imele tudi po sredini zareze) pa so se mi zdele še vedno "prepočasne" in sem potem dal mislm da 1.2. Zračnice pa sem tudi menjal. Zdaj se vozim na 700C-23 širine.
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
...ksz

Če bi se radi hitro vozili po cesti si kupte specialke, ne pa da iz gorcev delate neke cestne specialke........

Jaz sem tudi mojega enkrat probal preobut v 1.5 slick gume, pa nevem če sem jih mel kak mesec gor, tlko da sem en lokalni maraton prevozil.......ne paše to na taki bicikl. No vsaj meni se tak zdi........
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.564
113
Za poletje na cesti poštukat ko si sit makadamov in gozdnih poti je to čist OK. Poleg tega da je bolj udoben in ima bolj primerne prenose za vzpone (za rekreativca, ki vozi tako malo občasno ali pa sploh ne), manj je defektov,...je pa seveda še vedno občutno počasneje kot s specialko, nihče ni rekel da hoče hitrostne rekorde podirat.

Jaz sem ga preobuval zato ker sem ga uporabljal ko sem šel na kolo skupaj z ženo, ki je vozila trekinga in bi bil s specjalko prehiter zanjo oziroma bi se dolgočasil. Ko grem za rekreacijo sam grem s cestnim, na šiht s singlespeedom ali fixijem (kakor nanese), otroka vozim pa na family biku. MTB je pa zadnjih nekaj let za stojalo za prah, pa za kakšno počeno zračnico ali znucan plašč obesit.
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
Imava zgleda različne poglede oz stališča kar se kolesarjenja tiče..... meni se je po cesti živi dolgčas vozit, če že kdaj grem, grem zarad družbe s kakšnimi pupikami, ampak še vedno ni potrebe po menjavi gum.......
Ampak jaz sem pač mahjen na druge vsrste biciklov......dirt, xco, street,4x, dh itd...... cesta me ni nikol neke mikala. Tak, da še zmeraj nekak najbolj ne razumem zakaj gorca obuvat v "fansy obutev", pa še smešno zgleda na cesti
smile-1.gif
..... Saj večina, ki se jih misli vozit malo po makedamu in malo po terenu in to samo ob vikendih si omislijo treking varianto.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.564
113
Smo že mal offtopic.
redface-1.gif
Govorim samo o rekreaciji. Drugo je če greš s kolesom v mesto ali na šiht. Tam mi je pa načeloma precej vseeno al se peljem 20 ali 30, važno da ni defekta.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Heh, trekinga sem mel prej. Brez vzmetenja, pa je po makadamu treslo ko pra.sica. Pa sem vzel gorca, sicer se čez robnike pelje lepše, ampak na makadamu ni dosti bolje. Torej ne rabim teh debelih gum, napumpane mam pa na 3, da sploh kam gre
tongue-1.gif


Menim da zaradi teh gum ne dosegam hitrosti. Morda sem pa le brez kondicije
redface-1.gif
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.657
1.581
113
prvo si razjasni kje se sploh misliš vozit. če samo asfalt, pol neke tanke in je to to. če pa boš kdaj šel na šoder ali gozd, potem pa recimo continental double fighter II 1.9. puna kapa za take terene
pa fora potem ni v "kolko leti", ampak v tem kak hitro prideš do te hitrosti in z kakšnim naporom jo vzdržuješ. z 2.4 krampi se precej namatraš, z 1.5 gladkimi pa kr samo leti.

aja pa keri talent ti je gor zmontiral 2.4? 99% gorskih koles prodanih v sloveniji takega terena ne vidi, kjer bi potreboval več kot 2.1.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Original je mel take gume, Ideal Hillmaster, kupljen v A2U.

Saj sem danes ugotovil, da je zadnja guma že precej zlizana, štoflcev po sredini že skoraj ni več. Asfalt jo je pobral
rolleyes-1.gif


Večino bom vozil po asfaltu. Sploh ne vem več zakaj sem vzel gorca, takrat se mi je pač zdela ta odločitev pametna...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.900
5.458
113
Citat:
Uporabnik sonick pravi:
...ksz

Če bi se radi hitro vozili po cesti si kupte specialke, ne pa da iz gorcev delate neke cestne specialke........

Za gorsko specialko je potrebno še kaj več kot feltne pa gume menjat........menja se še zobe spredaj.......potem pa leti 30-35 BP
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
Ja tak ko si reko......za xco bicikl pri nas ti je idealka 2.1 guma............tudi sam mam to gor "schwalbe smart sam 2.1", super guma za toti dnar..... pa zaj nasledna bo tudi "Schwalbe Racing Ralph 2.1"

Na biciklu za dirt pa mam 2.25 tudi od schwalbe timo pritzel model...... dobra za po suhem za dirt in pa za street...... za moker teren pa kaki 4x odpelat pa več ni.......

2.4 gume pa so za DH in podobno, nevem kdo ti bo s tem gono.....