Alternativa mikrovalovni pečici

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.302
34
48
41
Nekje v naši ljubi kokoški
"Verski znanstveniki" - ojoj, takšni so najhujši. Pomešajo znanost in religijo oz. malo znanosti razliko pa nadoknadijo z religijo.
bonk.gif


Joj pardon ker sem rekel religijo, mislil sem spiritualnost.
tongue-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Pazi, da ne boš s takimi nepremišljenimi izjavami užalil čigava verska čustva. Dandanes je tu hudo občutljiva stvar...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

To je pravzaprav samo še ena bedarija (urbana legenda), ki ji ljudje slepo verjamejo. Pač nekateri imajo "občutek", da toplota ne more biti koristna za tako "žive" snovi kot so vitamini.


Dejansko so vitamini (z izjemo C-ja, ki ga je pa itak dandanes povsod dovolj) izredno odporni na temperature v povprečnem domačem loncu (torej do 100 stopinj celzija).

http://www.beyondveg.com/tu-j-l/raw-cooked/raw-cooked-2e.shtml


Tako da če je vnos sveže zelenjave in sadja vsaj povprečen, ni popolnoma nobene bojazni, da bi zaradi kuhanja bili prikrajšani za kakšne vitamine (minerale pa itak).

jaz sem imel vedno predstavo, ne da se uničijo vitamini, pač pa se razgubijo v vodi predvsem - to gre za kuhano zelenjavo, ki je ne recimo pustiš v juhi ampak vzameš iz vode in vodo potem zliješ stran..
 

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
V znanosti in racionalnem razmišljanju je pač tako. Ali se držiš pravil ali pa ne. Ali znaš razložiti ali pa znaš verjeti. Vmesne poti ni in je ne more biti. Tako da ja - ali si z mano ali pa si proti meni. Meni se to zdi povsem logično.
To je ekskluzivni dualizem. Znanost je okvir pravil, zavestno postavljen okvir (npr. Kopenhagenska konvencija v kvantni mehaniki), ki je bil nujno potreben, da sploh zameji področje s katerim naj se ukvarja. Okvir je omejen, obstajajo stvari izven tega okvirja, s katerimi se znanost zavestno ne ukvarja. Za razliko od tebe tega omejenega okvirja apriori ne zanika.

Zato je tvoja dilema med razložiti in verjeti lažna. Oz bolj radikalno, zagovarjaš vero v znanost in ekskluzivizem, greš emotivno v boj, kar je tipično obnašanje vernika.

Opazovanega fenomena ne moreš apriori zanikat, če ga na obstoječih znanstvenih temeljih ne znaš razložit. To bi bilo skrajno neumno in neznanstveno. Postaviš teorijo, x teorij, ki se lahko v praksi potrdijo ali zanikajo.

V konkretnem primeru enega dela slik vodnih kristalov gre lahko za vpliv zvočne resonance na izgradnjo kristalne strukture vode - ledu. Kar je čisto možno in niti najmanj ne nasprotuje fiziki, saj vse nad absolutno ničlo vibrira. Po drugi strani pa verjamemo skrajno neverjetno nepredstavljivim teorijam, kot je big bang. V nepredstavljivo majhnem delčku časa se je iz nepredstavljivo majhnega in mirnega delca z nepredstavljivo ogromnim potencialom ustvarilo nepredstavljivo ogromno vesolje, … pač, zadaj je matematika, z nekaj prirejanja in z nekaj nepotrjenimi predpostavkami (higgsov bozon), bi bila teorija celo možna.

Skratka, po eni strani sprejemamo na vsakodnevnem nivoju popolnoma neverjeten kvantni ali astronomski svet, po drugi strani pa je človek, ki pokaže na nekaj tako normalnega, kot je resonančni vpliv označen, za vernika.

Kdo je zdaj tu vernik?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Glej, v prvem sporočilu si trdil, da je voda živa in da nosi neko informacijo. Lepo sem napisal, da ne moreš iz različnih načinov kristalizacije kar naenkrat sklepat, da je to res.

Razumem, da proces še ni povsem pojasnjen, ampak karkoli izven domene naključja se mi zdi pretiravanje.


Kvantnega sveta povprečen zemljan ne sprejema, ker ga bodisi ne pozna, bodisi ne razume. V tem trenutku ni ravno veliko uporabnih aplikacij teoretične fizike. Tu pa je govora o mikrovalovkah. Torej svet EM sevanja, ki je precej dobro pojasnjen.

Kar trdiš o "živi vodi", se mi zdi smešno in skregano z vsemi dejstvi, ki jih poznamo v fiziki danes.


"Vernik" je tisti, ki v določeni točki opusti racionalno razmišljanje in zadnjih par korakov problema poizkuša pojasniti z ugibanjem. In ne, to nisem jaz...
 

Slovenet

Guru
21. jul 2007
4.461
575
113
44
Še vedno Rdeči revirji
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Uničuje vitamine in minerale? Sploh slednje je že malo smešno... kako bo sevanje "uničilo" ione neke kovine.
smile-1.gif



Lahko daš kak vir?

Sevanje lahko vpliva na atome in kemijske vezi v hrani. Če dobi en elektron ali pa ena vez večjo energijo od vezalne, potem elektron odleti oziroma vez razpade. Torej lahko v hrani pride do kemičnih sprememb in pa do ionizacije. Če molekulo oziroma vez vzbujaš z manjšo energijo od vezalne se ji pa poveča kinetična energija in s ten temperatura.

Princip je podoben kot pri polprevodnikih. Naprimer foton v sončni celici izbije elektron, če ima ravno dovolj ali pa več kot dovolj energije. Pri tem gre morebitni višek energije v segrevanje. Če pa foton nima dovolj energije se pa njegova energija spet pretvori v toploto.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ti govoriš o ionizirajočih sevanjih, mi pa govorimo o mikrovalovnih sevanjih. Povprečno rejen foton iz mikrovalovne pečice nosi energijo 0,0001 eV, kar je veliko premalo za kakršnokoli škodo na atomskem ali molekulskem nivoju. Verjetnost,, da bi pa dva fotona hkrati zadela isti cilj, pa je približno enaka 0.

Ta energija gre zgolj v kinetično energijo, nikakor pa ne presega praga, kjer bi snov začela razpadati na nano nivoju.
 

Slovenet

Guru
21. jul 2007
4.461
575
113
44
Še vedno Rdeči revirji
Ne bo držalo, jaz govorim o svetlobi. Tik pod IR svetlobo so pa so mikrovalovi. Mikrovalovi so vsaj na meji. Frekvence mikrovalov so od nekje 10^10 Hz do 10^13 Hz svetloba se pa začne pri 10^13Hz pa do 10^16Hz. Če smo natančni moramo podane številke pomnožiti s 3. Glede na to, da obstojajo polprevodniki občutljivi na IR svetlobo, smo že zelo blizu mikrovalovom.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Na moji mikrovalovki piše 2,4Ghz, kar znese 2,4 x 10E9

To je še en velikostni razred pod tem, kar ti trdiš oziroma za PET do ŠEST velikostnih razredov pod energijo vidne svetlobe.


Z drugimi besedami - fotoni mikrovalovke so za 100.000 krat šibkejši kot fotoni vidne svetlobe.



In še enkrat ne, mikrovalovi ne morejo spreminjati hrane na molekularnem nivoju. Zato se tudi reče - neionizirajoče sevanje
smile-1.gif
.
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
kolikor sem jaz bral, so mikrovalovke kul. Edina potencialna slabost, ki sem jo prebral je, da lahko nekatere dele hrane zelo zagreje in s tem uniči vitamine. (ker pač voda v tistih delih hrane vre). Seveda jih isto ali pa še bolj uničimo z običajno kuho na 100c, ki traja dalj časa.

Optimalno bi naj bilo jesti svežo zelejnjavo in dušene jedi - kao minimalno uničenje vitaminov z toploto. No meni je micro zakon zadeva.

Alternative ne poznam.. infra sevanje pa itaq ima vsaka pečica, vendar traja u 3 krasne.
 

khakuam

Pripravnik
19. maj 2008
260
0
16
Surovo je surovo. ah, pa še ogromno moraš pojest, pa še kak pelinkovec čez zlit, da trebuh lahko prebavi
wink-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Kako vendar, če pa so energije premajhne?


Oziroma drugače... energija je povsem primerljiva s termično kinetično energijo, ki tako ali tako prav tako nastane ob normalnem kuhanju.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.878
698
113
Tudi pri navadnem kuhanju se na molekulskem nivoju spremeni struktura - recimo koagulacija beljakovin, ko hrano zažgeš ...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Res je, inaktivacija B12 poteka pod vplivom toplote... Ampak to ni ekskluziva mikrovalovk. B12 se iz hrane izgublja pri vsakem kuhanju, še toliko bolj, če je zraven voda (v kateri se vitamin raztopi).


Saj v končni fazi je bistvo kuhanja ravno (delno) porušenje strukture proteinov s pomočjo toplote.