ADHD in Ritalin

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik dTi pravi:
Citat:

Ni kemična sestava ritalina iz družine opiatov? No, takšnega sr*nja bi se jaz izogibal.

Ni opiat, kontra, fenetilamin je, v to družino spada cela vrsta poživljajočih psihoaktivnih snovi kot npr amfetamin oz po domače speed.
Zato so te tablete tudi dostikrat zlorabljene za zadevanje.

Pri posameznikih z ADHD zadevo paradoksalno deluje obratno kot pri "normalnih" osebkih.

Ritalin te ne naspidira v celoti, ampak naspidira (zgolj) centralni živčni sistem (beri: možgane), kar poveča koncentracijo in "pretok misli".

Tudi "normalni" ljudje ga zelo radi jemljejo, saj tudi njim (še dodatno) poveča koncentracijo in je zato predvsem uporaben pred kakšnimi večjimi izpiti. V Ameriki je pol dijakov/študentov na Ritalinu, pa za to nimajo indikacij (beri: ADHD). Pač zlorabljajo drogo, ker jim gre potem boljše v šoli.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Ja menda je kar popularen kot študijska droga, najbližje od ostalih drog po kemijski sestavi je pa kokain.
 

dTi

Fizikalc
5. avg 2007
326
28
28
Saj sva isto napisala.
smile-1.gif


OT, tole sem zadnjič bral, pa našel tudi na netu. Tale gospod pravi, da je Ritalin še najmanjše zlo.

http://www.delo.si/sobotna/pri...i-previdni.html
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Predlagam, da glede diagnoze in morebitnih zdravil pridobiš vsaj 2. mnenje o diagnozi in predvidenem zdravljenju (predlagam celo iz tujine, npr. iz Avstrije), da boš prepričan, da je diagnoza prava. Ker z otroci se ni za špilat.
Mislim, da se ti splača dati kakih 100 - 200 EUR za mnenje.

Predlagam tudi obisk kakega dobrega psihoterapevta z izkušnjami.
Lahko dam tudi predlog terapevtke z izkušnjami (ampak samo private message).
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
zdajle berem preko gsm, pa še cajta mi fali....
Bom jutri prebral in še kaj dodal: za zdajle edino to, da je ADHD zelo popularna diagnoza.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Ah daj daj.
Kaj? Kupu otrok "diagnosticirajo" najprej "motnjo pozornosti", potem pa pride do kakega predavanja v šoli (npr.), ima pa kar naenkrat pol otrok ADHD. "Diagnozo" postavi kar učitejljica ali šolska psihologinja (ki se - stereotipno - boji že lastne sence).
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
S hiperaktivnostjo nimam izkušenj imam pa z epilepsijo. Recimo 20 let nazaj je bilo "normalno", da se vsak nepojasnjen nočni napad pripiše epilepsiji in smo tako bili recimo 5 let na tabletah, razen začetnih dveh treh nočnih napadov ni bilo nikoli nič. Po teh petih letih brez vseh simptomov sem zahteval ukinitev terapije in spremembo diagnoze, oz. njeno ukinitev, ker konec koncev ima mladostnik z diagnozo epilepsije lahko kar nekaj problemov v življenju (izpit za avto,...). Kakorkoli, kljub omembe vrednim stranskim učinkom tablet, je bilo pri nas vse OK in tudi "napadi" se nikoli več niso ponovili, tako da sam močno dvomim v takrat pravilno diagnoza, ampak haloo - nekdo je najmanj 6 let hodil v šolo in še par let parkticiral in specializiral, da je na koncu znal določit diagnozo.
No, pri nas je starejša hči že od malega veljala za malo posebno, odsotno, raztreseno, nekoliko nerodno in podobno. Pa zelo pretiran in izrazit strah (že bolj paniko) je imela pred zdravniki. In kao občasne tike, ki da bodo izzveneli.
Omenjeno je bilo ravno to: "motnja pozornosti" oz. kasneje kar ADHD, pa bla bla bla....
v šoli je funkcionirala dosti normalno.
Dokler se ni ravno v šoli zgodil nepojasnen napad. Po vseh mogočih preiskavah je postalo jasno da ima nekoliko netipično (pa vendar) epilepsijo. Nevrologi so jasno povedali da jo zadeva zagotovo matra že dlje časa. Po uvedbi zdravil so se zadeve zelo izboljšale, izrazito se ji je popravila motorika, zanimivo je da se zdravnikov ne boji več kaj dosti (ne vemo pa, ali od vseh pregledov na pediatriji ali ji je nekoliko povečan strah sprožil napad).
V glavnem OP-ju bi svetoval kot je že bilo omenjeno, še kakšno mnenje.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Romzi: Diagnozo postavi najprej psiholog, potrdi pa jo pedopsihiater, seveda sum ponavadi najprej podajo učitelji ali šolski psiholog. Vse ostalo so ugibanja in pametovanja. Sicer ti očitno ni jasna definicija ADHD, ki ne pomeni zgolj hiperaktivnost, temveč tudi zmanjšano pozornost (Attention DEFICIT hyperactivity disorder), torej imaš različne oblike ADHD-ja, pri nekaterih je bolj poudarjena hiperaktivnost, pri drugih bolj pomankanje pozornosti.
It to ni hec, temveč resno stanje, h kateremu je treba strokovno pristopiti, kot sem že napisal te bolezni oziroma stanja, ki je prirojena, se ne da pozdraviti, ampak se jo lahko s pravim pristopom dokaj uspešno omili.
wink-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
S tem da pridobi drugo oziroma tretje mnenje se tudi jaz strinjam. Čimveč strokovnjakov pregleda otroka, bolj bo jasno za kaj se gre, saj je dan danes težav pri otrocih ogromno, od ADHD-ja do AVTIZMA.
Smo dali z večjim kar nekaj skozi, tako da vem kaj govorim, poleg tega je imel sosedov otrok resne težave z ADHD, ki jim jih je s pomočjo zdravil, kot sem že pisal uspelo umiriti. Dejstvo pa je da dva otroka nista enaka in kar pomaga enemu, ni rečeno da bo drugemu. Nekaterim uspe brez tablet, drugim ne.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Mislim da me nisi razumel in se v resnici strinjam s tabo. Lahko sicer da česa ne razumem prav, vendar naj bi ADHD bila bolj kot ne nevrološka značilnost (raje kot motnja) in lahko zahteva resno obravnavo, zadaj so tudi kar kočljive odločitve ali bo otrok konzumiral "drogo" ali ne.
Zato talati take diagnoze kar povprek niti slučajno ni na mestu, naj povejo stručkoti. To, da je zadeva dandanes zelo "popularna", v to pomoje ni dvoma.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Povsem mogoče je da se res strinjaš z mano, le določenih zadev verjetno ne razumeš prav. Dejstvo je da je ADHD v kakršnikoli obliki resna zadeva in ne pomeni, da so otroci nevzgojeni ali preveč divjaški. Sam sem sicer apriori proti tabletam, ker se mi še vseeno zdijo neke vrste droga, vendar sem spoznal da v določenih primerih druge pomoči enostavno ni.

Vsekakor je treba dobiti čimveč mnenj/diagnoz strokovnjakov in v primeru da se kljub vsem ostalim mogočim in nemogočim "terapijam" zadeve ne izboljšajo, poskusiti z medikamenti.
Takšen otrok ni "drugačen", le drugače dojema svet, ima drugo logiko. Ne smemo mu vsiljevati svoje, le sprejeti ga takšnega kot je in mu pomagati kolikor se le da.

Tisti, ki se s tem niso srečali nimajo pojma, tako da je debata z njimi brezpredmetna.

Vsaka neposlušnost v šoli vseeno ni ADHD, s tem se strinjam.
zmaga.gif
:
 

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Predvsem je pri takih diagnozah treba pogledati "čez planke".

Npr. na Finskem se celo s shizofrenijo spopadajo brez tablet, kar je pri nas fantastika (glej pojem "open dialogue"),
tako da se veliko stvari da verjetno zdraviti tudi drugače. Edini hudič je izvedeti, kam se obrniti in kdo lahko pomaga.
Ter seveda v kakšni meri.

Pa ne zatrjujem, da zdravniki 100% nimajo prav in verjamem, da je v določenih primerih tableta edina možnost.
Ampak otroku dajati tablete na podlagi vztranja šolske psihologinje oz. mnenja enega psihiatra pa tudi ni OK.