Absurd slovenske birokracije

tomi

Guru
1. sep 2007
18.129
9.380
113
40
MB
ko to bereš si res nimaš druga mislit kot pa to da jih mamo zarad socialnega mira, kot je rekel en pokojni predsednik.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.948
419
83
smo manjša občina. pa mi na ue reče, pijdite gor v pisarno 38. Pa si mislim kako imajo to čudna imena, 38... Pridem gor, wtf... dejansko je imajo 40+ pisaren :eek: :eek: :eek: pa mislim, d ajih imajo še premalo, če se z vsakim drekom toliko ljudi ukvarja.

lahko grem kupit avto za 200.000eur, pa v 15min rešimo vse na enem okencu. za košček zemlje za par 100eur, pa kot, da gradim nek...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.804
5.745
113
Po vsem tem se vedno ne vidis razlike med manjso obcino in UE? Misliš, da je tam samo za vaso malo občino?
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.948
419
83
Po vsem tem se vedno ne vidis razlike med manjso obcino in UE? Misliš, da je tam samo za vaso malo občino?
dejansko ne vidim razlike, ker imam na srečo z njimi posla parkrat v življenju. Stavbi sta par metrov narazen, tako, da vrata levo ali desno... Ne razumem tvojega zapisa. Naša občina ima občino in UE, ravno tako sosednja občina ima občino in UE. A nimajo vse občine tega?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.982
9.179
113
dejansko ne vidim razlike, ker imam na srečo z njimi posla parkrat v življenju. Stavbi sta par metrov narazen, tako, da vrata levo ali desno... Ne razumem tvojega zapisa. Naša občina ima občino in UE, ravno tako sosednja občina ima občino in UE. A nimajo vse občine tega?
Občina je občina, UE je pa UE. Občina nima nič z UE in obratno.

PS: 212 občin in 58 upravnih enot.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.341
1.359
113
i feel you bro!!

Sem kupil en košček zemlje. Sem rekel, da si bom ves postopek vodil, da bom znal še kdaj v prihodnje. Folder na g-drivu sem odprl 20.12.2023 do danes še nisem dobil nazaj papirja, da je zemlja uradno moja :obesise: :bonk: na netu je že vse. Samo papir od notarke še čakam...
Z vodenjem postopka pa sem obupal po prvem mesecu. Koliko papirjev, podpisov, kolikokrat sem moral obiskat UE...:eek: pa dobiš obrazec, pa na novega napiši še enkrat vse iste podatke...pa koji k... že 16ič pišem isto... ko sem hodil na ue, sem snemal pogovor, da sem znal doma najdet prave obrazce... to nima logike nobene.
S tem, da si uradni lastnik zemljišča/parcele nima notarka kaj veliko potem, ko odda predlog za vpis v ZK. Zk je javna in tisti trenutek ko si pravnomočno vknjižen v ZK si uradni lastnik parcele in to je to, ne vem kako potrdilo še ti pričakuješ od notarke.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.341
1.359
113
Ja za tvojo arhivo. Nima pa ta del čisto nič s tem, da si uradni in polnopravni lastnik parcele. Tudi potreboval ga nikoli več ne boš, saj dokazuješ svoje lastništvo samo z ZK izpiskom in ne z izvirnikom pogodbe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

erikson

Guru
25. avg 2007
21.854
5.767
113
Ja za tvojo arhivo. Nima pa ta del čisto nič s tem, da si uradni in polnopravni lastnik parcele. Tudi potreboval ga nikoli več ne boš, saj dokazuješ svoje lastništvo samo z ZK izpiskom in ne z izvirnikom pogodbe.
Lahko pa se na portalu e-Sodstvo preveri, če je notar svoje delo dejansko opravil in posel vpisal v zemljiško knjigo.

Imel sem primer, ko je to pozabil narediti. Na srečo sem imel potrdilo o plačilu storitve in je vpis potem opravil, sicer bi lahko imel hude sitnosti (prodajalec je šel v stečaj).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.687
9.347
113
Samo papir od notarke še čakam...
Meni sta dve notarki zaj… dva ločena postopka in sta se zadevi podaljšali za konkretno mesecev.
Ob cifrah, ki jih kasirajo bi človek pričakoval, da bodo tudi zadevo korektno speljali.
No, lesson learned. Od sedaj naprej bom vsaj enkrat tedensko težil o statusu, če bom še kaj delal z njimi. Da me bodo imeli poln k… in zadevo izvedli kot je treba.
Je pa fajn čičat v oligopolnem položaju in kasirat.

In ja, vem da to ni državna birokracija, je pa paradržavna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in BLABLABLA

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.948
419
83
Meni sta dve notarki zaj… dva ločena postopka in sta se zadevi podaljšali za konkretno mesecev.
Ob cifrah, ki jih kasirajo bi človek pričakoval, da bodo tudi zadevo korektno speljali.
No, lesson learned. Od sedaj naprej bom vsaj enkrat tedensko težil o statusu, če bom še kaj delal z njimi. Da me bodo imeli poln k… in zadevo izvedli kot je treba.
Je pa fajn čičat v oligopolnem položaju in kasirat.

In ja, vem da to ni državna birokracija, je pa paradržavna.
sem ji sedaj poslal email še enkrat...
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.948
419
83
Ja za tvojo arhivo. Nima pa ta del čisto nič s tem, da si uradni in polnopravni lastnik parcele. Tudi potreboval ga nikoli več ne boš, saj dokazuješ svoje lastništvo samo z ZK izpiskom in ne z izvirnikom pogodbe.
hotel sem povedat, da postopek še "ni zaključen". Koliko je ta papir pomemben ali ne, ni pomembno. Pač jaz ga še nimam in to je del postopka. Debata teče o tem kako se pri nas komplicira in vleče, ko je potrebno uredit papirje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.804
5.745
113
Zdaj z nepremicninami je hudič... Ker tu, kot sem razumela mora resevati notarske posle notar iz tiste UE (mogoce malo sirsi teritorij, ne vem vec tocno). Da si ne hodijo v zelje. Meni ljubljanska notarka ni mogla recimo urejti hipoteke z banko za nepremicnino v KR. To smo urejali v KR, pa Šenčurju... Obe sicer zelo OK, brez pripomb. Ampak ce imas pa enega bolj jebivetrskega na voljo, drugam pa ne mores, je pa hudic...
 
27. jan 2022
5.232
1.961
113
Zdaj z nepremicninami je hudič... Ker tu, kot sem razumela mora resevati notarske posle notar iz tiste UE (mogoce malo sirsi teritorij, ne vem vec tocno). Da si ne hodijo v zelje. Meni ljubljanska notarka ni mogla recimo urejti hipoteke z banko za nepremicnino v KR. To smo urejali v KR, pa Šenčurju... Obe sicer zelo OK, brez pripomb. Ampak ce imas pa enega bolj jebivetrskega na voljo, drugam pa ne mores, je pa hudic...
Ni čisto tako. Krajevna pristojnost notariata za nepremičninske posle velja zgolj za hipoteke in to izključno zaradi afer z "rubeži" nepremičnin za katere lastniki sploh niso vedeli, da so pod hipoteko, oz. jim to ni bilo povedano/razloženo.

Glavni pa so bili eni LJ notarji če se prav spomnim.

Kako izbrati notarja?​

Na območju vsakega okrajnega sodišča je najmanj en notar. V večjih mestih, kjer so sedeži okrožnih sodišč, se število notarskih mest določi tako, da je najmanj en notar na dvajset tisoč prebivalcev.

Notar sme opravljati poslovanje za vse območje Republike Slovenije, kar pomeni, da si notarja lahko izberete poljubno. Izjema so le notarski zapisi pravnih poslov za zavarovanje denarnih terjatev z zastavno pravico na nepremičninah, torej pri kreditih, ki se zavarujejo s hipoteko na nepremičnini, za katere pa je izključno krajevno pristojen notar, ki ima sedež notarske pisarne na območju okrajnega sodišča, kjer leži nepremičnina.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.590
85
48
Ni čisto tako. Krajevna pristojnost notariata za nepremičninske posle velja zgolj za hipoteke in to izključno zaradi afer z "rubeži" nepremičnin za katere lastniki sploh niso vedeli, da so pod hipoteko, oz. jim to ni bilo povedano/razloženo.

Glavni pa so bili eni LJ notarji če se prav spomnim.

Kako izbrati notarja?​

Na območju vsakega okrajnega sodišča je najmanj en notar. V večjih mestih, kjer so sedeži okrožnih sodišč, se število notarskih mest določi tako, da je najmanj en notar na dvajset tisoč prebivalcev.

Notar sme opravljati poslovanje za vse območje Republike Slovenije, kar pomeni, da si notarja lahko izberete poljubno. Izjema so le notarski zapisi pravnih poslov za zavarovanje denarnih terjatev z zastavno pravico na nepremičninah, torej pri kreditih, ki se zavarujejo s hipoteko na nepremičnini, za katere pa je izključno krajevno pristojen notar, ki ima sedež notarske pisarne na območju okrajnega sodišča, kjer leži nepremičnina.
Lahko kaj več glede tega:

zaradi afer z "rubeži" nepremičnin za katere lastniki sploh niso vedeli, da so pod hipoteko, oz. jim to ni bilo povedano/razloženo.

Hvala
 
27. jan 2022
5.232
1.961
113
Poišči si kdaj je bila sprejeta sprememba zakona o Notariatu, potem pa išči pred tistim obdobjem "afere" z rubeži v Prekmurju.