Absurd slovenske birokracije

erikson

Guru
25. avg 2007
21.845
5.760
113
Ma bilo je vsega puno in svašta v teh pol leta. Pa se je nabralo pa danes počilo.
Da sm dal elektronski odtis prsta en mesec nazaj. In da morm na isti upravni enoti se enkrat dat odtis (ne svoj da nebo pomote) Pa koga oni sraufajo?
Batagelj je zadnjič razlagal, kakšne težave ima z zaposlovanjem tujcev. Namreč oni morajo prstni odtis oddati v svoji državi, ali pa na ambasadi (v njegovem primeru na Dunaju). Potencialni zaposleni mislijo, da jih Batagelj zafrkava. Potem se jim javijo iz tujine, da so že tam dobili službo, ker je v Sloveniji preveč komplicirano.

Da bi morali sredi noči bodoči zaposleni tekati na upravno enoto pa si sploh ne predstavljam. Sicer je že dolgo znano, da na Tobačni tisti, ki se ukvarjajo s tujci, ne razumejo angleško. Morda se je kaj spremenilo.

Meni je najbolj ostalo v spominu, ko so za podaljšanje delovnega dovoljenja zahtevali notarsko overjeno kopijo matičnega lista. Čeprav so jo že dobili ob prvotni prijavi in se podatki o rojstvu običajno ne spreminjajo. Ta birokratski nesmisel mislim da je Virant potem ukinil.

Ali ni bil sprejet celo nek zakon ali predpis, da uradniki ne smejo zahtevati dokumentov, ki jih lahko že sami pridobijo?
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.845
5.760
113
Sej to pri vsaki tako stvari. Jaz te čist razumem. Če imam jaz kot navadni državljan tok tega koliko imajo šele tisti ki imajo podjetja.
Zdaj smo morali naprimer podatke o izplačanih plačah eno leto (in potem še par mesecev) pošiljati na dva konca (FURS REK-O / AJPES ZAP/M), ker uradniki niso uspeli uskladiti podatkov.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.937
3.955
113
Tu je tudi problem zakonodaja o varstvu osebnih podatkov in določenih podatkov birokrat ne sme videt, če mu jih ti ne pokažeš. Kar bi se BP reševalo z nekim centralnim registrom takih podatkov in opcijo "sharanja" ki bi jo ti potrdil (recimo s prislonitvijo osebne na čitalec), ko jo tisti na šalterju rabi. Samo da pridemo do tega bo šlo par desetletji mimo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.979
9.177
113
Jst predlagam da greste naredit izpit za ZUP, ko ga enkrat narediš ti je precej stvari bolj jasnih in je tudi birokracija precej bolj znosna. Poleg tega ugotoviš da birokrati kdaj (velikokrat) tudi kaj zaje.., kršijo roke in mehanizme in preko tistega se da "pritisnit" da gredo stvari hitreje. Če se ti s tem ne da ukvarjat pa še 1x nasvet, obstajajo odvetniki ki so specializirani za take stvari.
"Pritiskat" moraš zelo nežno, ker če pritisneš preveč, fašeš dopolnitev v petek pred prazniki, rok pa 8 dni.... Tako da ti tud doktorat iz ZUPa ne pomaga kej dost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.979
9.177
113
Batagelj je zadnjič razlagal, kakšne težave ima z zaposlovanjem tujcev. Namreč oni morajo prstni odtis oddati v svoji državi, ali pa na ambasadi (v njegovem primeru na Dunaju). Potencialni zaposleni mislijo, da jih Batagelj zafrkava. Potem se jim javijo iz tujine, da so že tam dobili službo, ker je v Sloveniji preveč komplicirano.

Da bi morali sredi noči bodoči zaposleni tekati na upravno enoto pa si sploh ne predstavljam. Sicer je že dolgo znano, da na Tobačni tisti, ki se ukvarjajo s tujci, ne razumejo angleško. Morda se je kaj spremenilo.

Meni je najbolj ostalo v spominu, ko so za podaljšanje delovnega dovoljenja zahtevali notarsko overjeno kopijo matičnega lista. Čeprav so jo že dobili ob prvotni prijavi in se podatki o rojstvu običajno ne spreminjajo. Ta birokratski nesmisel mislim da je Virant potem ukinil.

Ali ni bil sprejet celo nek zakon ali predpis, da uradniki ne smejo zahtevati dokumentov, ki jih lahko že sami pridobijo?
A to tist Batagelj, ki misli, da je kapodibanda vsega?
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.127
9.374
113
40
MB
Tu je tudi problem zakonodaja o varstvu osebnih podatkov in določenih podatkov birokrat ne sme videt, če mu jih ti ne pokažeš. Kar bi se BP reševalo z nekim centralnim registrom takih podatkov in opcijo "sharanja" ki bi jo ti potrdil (recimo s prislonitvijo osebne na čitalec), ko jo tisti na šalterju rabi. Samo da pridemo do tega bo šlo par desetletji mimo.
sej pa kolk vem obstaja nek centralni register? samo pač zakaj bi blo enostavno če ni treba.

in pol lahko na 30 koncev sporočaš spremembo naslova, oz še nekaj let po spremembi se kje najde da imajo stare podatke :)
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.208
5.864
113
blizu močvirne prestolnice
Toliko živcev, denarja, časa, kakor mi je pa v zadnje pol leta pokurila slovenska upravna birokracija mi pa se noben ni. Toliko absurda, da sm bil parkrat na robu joka.
Politika, leva in desna, pa nikoli ne naredi nič. Pa na koncu verjetno ljudje na šalterju sploh niso nič krivi. Čeprav se najdejo tudi kakšni bedaki. Ampak organizacija, ljudje zadaj, zakoni al sej Neven. Katastrofa in en velik FUCK OFF

Ps. Mogu sm se malo izpihat ker sm pregorel čisto s to birokracijo
Kaj pa c bi ti tisto tvojo koruptivno kobilo povprašal,zakaj je tako? So tvoji na oblasti zato ne jamraj. Tako delajo že od leta 45 leta naprej. Sedaj ko pa bi ti hotel postati kulak in kapitalist, pa hočeš nemogoče od tvojih nesposobnežev
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.796
5.738
113
Pa... Jaz sem na gradbeno dovoljenje za svojo hisko cakala toliko casa, da smo imeli tako levo kot desno vlado (se pac izmenjujeta) in pod nobeno ni bilo kaj dosti drugace v trajanju in izvajanju postopkov. Ko pa sem na zacetku tega leta nekaj želela od nekega ministrstva, se je pa tako hitro vse obrnilo, da sem še danes frapirana. Obcina s svojimi forami, ministrstvo s svojimi, vse skupaj reseno v, kaj te vem, 14 dneh. Obcina desna struja, ministrstvo leva. Ker sem imela se 100 drugih stvari za urediti, sem bila skoraj da ne jaz ozko grlo, ker sem si prehodno nastavila urnik in obveznosti, kot da bo trajalo mesece...

Kljub temu ali zato tezko ocenjujem ali so res tele zadeve neposredno odvisne od trenutne vlade. Ker drugace, ce bi mi klikerji delali na enak nacin kot 8ki, frapirano lahko zakljucim, da je golob v iber efektiven.
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.798
1.470
113
42
Kaj pa c bi ti tisto tvojo koruptivno kobilo povprašal,zakaj je tako? So tvoji na oblasti zato ne jamraj. Tako delajo že od leta 45 leta naprej. Sedaj ko pa bi ti hotel postati kulak in kapitalist, pa hočeš nemogoče od tvojih nesposobnežev
Marsikdo je bil vmes minister za javno upravo pa se ni nič zgodilo. Tak ka ne bluzi
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.979
9.177
113
Lahko, pa ne bo. Nobena. Ne leva, ne desna ne uiber krščanska al pa muslimanska. Z uradniki je tko že od kar obstajajo. So dobri, so slabi in vse barve mavrice vmes. Problem osemke je pa, da si riše dvet črnobelo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

tony

Guru
23. jul 2007
9.465
1.384
113
"Sicer je že dolgo znano, da na Tobačni tisti, ki se ukvarjajo s tujci, ne razumejo angleško. Morda se je kaj spremenilo.''

Sicer povsem verjamem, da ne znajo ali nocejo, sem pa na sosednjem forumu prebral se razlago, da ne smejo. To bi lahko pocel samo uradni (sodno zaprisezen???) tolmac. Nimam pojma, ce to drzi, ampak glede na to, da smo bolj papeski od papeza, bi bilo celo lahko res.

Za moje pojme je to cisto noro. Kafkovsko.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.465
1.384
113
Oziroma bi moral biti uradnik dvojezicen kot na Primorskem tisti z italijanscino, ki so za to ekstra placani.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.845
5.760
113
Jst predlagam da greste naredit izpit za ZUP, ko ga enkrat narediš ti je precej stvari bolj jasnih in je tudi birokracija precej bolj znosna. Poleg tega ugotoviš da birokrati kdaj (velikokrat) tudi kaj zaje.., kršijo roke in mehanizme in preko tistega se da "pritisnit" da gredo stvari hitreje. Če se ti s tem ne da ukvarjat pa še 1x nasvet, obstajajo odvetniki ki so specializirani za take stvari.
Na CSD imajo naprimer dostop do ogromne količine različnih baz podatkov.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.779
1.329
113
Bedarija. Ce uradna oseba razume tuj jezik vse šteje. Sicer pa anglescine pomoje ne rabijo, ne vem ce 5posto prosilcev govori anglesko
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.779
1.329
113
Referent za tujce na UE je enoo najbolj zajebanih delovnih mest v JU. Mnogo podplacani, enormne delovne obremenitve, zelo tezka zakonodaja, 100 izjem.....
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.465
1.384
113
Nekaj malega poznam to delo in se seveda strinjam. Najhuje je, ko vidiš, kakšne stranke moraš gledati dnevno.

Da štrajkajo, je upravičeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new