A so jemalci kreditov v frankih bogi?

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.727
6.328
113
Citat:
Uporabnik netko pravi:
oba kredita sta špekulacije, ravno tako kot je špekulacija predvidevanje, da bo vrednost nepremičnine rastla (čeprav to nima nobene veze, ker kredit ne odplačuješ z vrednostjo nepremičnine ampak z mesečnim obrokom, ki ga da od plače) in točno tako kot je bilo tudi jemanje kredita v švicarjih čista špekulacija
ampak po vzoru, ki ga je sodišče razsodilo nedavno (ničnost) se nam ni treba ničesar bati samo zadosti se nas mora zbrati in dovolj dolgo moramo jokat pa bomo že dosegli, da nam bodo svojo lastno neumnost, neobveščenost, nepoučenost... pokrili


in če se vrnem na osnovno zadevo fom in som sta še kako primerljiva s situacijo s švicarji... oseba, ki danes jemlje kredit pri zdravi pameti mora razmišljati o tem ali bo vzela kredit po fiksu ali sprejemljivi obrestni meri saj je hudo verjetno, da bodo obrestne mere v prihodnosti krepko nad temi, ki so danes jemlje in recimo zaradi debate rečemo, da si želi kredit po FOM in ker si želi nekaj novega velikega želi znesek ki je nad zmogljivostmi torej ni kreditno sposobna, zato bi morala prilagoditi znesek kredita, ker pa tega ne želi SAJ REŠUJE SVOJ STANOVANJSKI PROBLEM vzame kredit po SOM, danes noben big deal in ta oseba bo ponosno imela svojo nepremičnino vse bo lepo dokler recimo da bo to Draghi ne zaropota in dvigne obrestne mere v nebo. Takrat bo ta oseba imela znatno višji obrok in če je že danes na meji tega kar lahko plačuje bo še manj v prihodnosti. Meni se je pri 60000 eur na 15 let to poznalo kot skoraj 200 eur višji obrok. Torej tudi jemalci danes imajo pred seboj spremenljivko in nihče ne more povedat kdaj in za koliko bodo obrestne mere zrastle, tako kot nihče ni pričakoval, da bo švicarska centralna banka naredila to kar je, ker če boš kdo rekel, da je vedel ga bom prosil naj mi pokaže koliko je zaslužil iz tega naslova.

In če se še sam naredim budalo je skrajni čas, da se organiziramo saj nam nihče ni povedal, da bodo obrestne mere tako poskočile meni bi ničnost kar sedla saj bi 12 let zatem to že pomenilo, da se poplačal vse kar sem dolžan, samo zdravemu človeku mora biti jasno, da ne more svet tako laufat.
Kredit v CHF je bil spekulacija ce si zivel in placo prejemal v EU. Ce si zivel v svici ni bilo tezav ker si pac dobival CHF in ti je bilo vseeno ce je EUR manj vreden napram CHF. Ce imas pa ti kredo v EUR in vzames SOM pa nic ne spekuliras. Ves da bo euribor rasel skupaj z ostalimi stvarmi. Ce bo sel v abnormalo bo banka naredila tudi korekcijo FOM.

To dvoje (chf kredite in SOM vezano na euribor) primerjat je mesanje jabolk in hrusk.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.727
6.328
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik wilburxxx pravi:
Kolk enga brezveze prerekanja okol FOM SOM ...

A kdo bere tudi drobni tisk na kreditnih pogodbah? Če se ne motim tam nekaj lepo piše o FOM.
Banka ne bo na izgubi.

se motiš, pa se ne...
eni imamo v drobnem tisku: obrok se skozi celotno obdobje ne spreminja. nekateri imajo pa lahko kaj drugega...

@apollo8
ok, zdaj se malo ustaviva midva. moja prva replika je bila na: zakaj zdaj (zadnje čase) folk toliko pada na FOM ali nekaj takega. in sem povedala... seveda svojo izkušnjo izpred slabega leta, če je zdaj kaj drugače bo povedal kdo drug. takrat je bila kreda na 20 let ali 1,6% SOM ali 2,5 FOM. točno ti dve cifri in vse od tam dalje računano na podlagi tega. to je odgovor zakaj zadnje čase... in ocena čez prst oziroma neko "nenapisano pravilo", kdaj je FOM "boljša" opcija kot SOM oziroma se riziko špekulacije ne splača.
drugo je pa seveda, da ne samo razlika ki je manjša od 1%, vrednost euriborja je takšna, da se upravičeno pričakuje da bo šla gor, ne dol. to so sicer spet špekulacije, živi bili pa videli...

Evo obljubil sem ti anuitetni nacrt. Pri FOM 3% in SOM 1,5% placas celo vec kot 50% obresti. In to je bila moja trditev. V prilogi imas dokaz. Zdej se pa lahko se igras s spreminjanjem obrestne mere vsake 3 mesece (mas tko narejeno da jo vsakic sproti pogleda).
 

Priponke

  • 2655181-anuitetnizaJABEalter.xlsx
    47 KB · Ogledi: 199

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Ma sodniki so res bedaki. Pogodba in hipoteka nična? Kaj se bo zgodilo zdaj? Ti včerajšnji jamrači, bodo jutri nategnili banko, ker dolg ne bo zaščiten.

a teb je kul ker euribor ne more pri kredi iz v minus?
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
leta 2005 sem dobil anuitetni načrt pri kreditu s spremenljivo obrestno mero, uvodni obroki so bili v skladu z načrtom potem samo na gor po cca 9 letih sem spet prišel na številke ki jih je predvideval načrt
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
To seveda ni res. 2005 je bil euribor 2,1%. Potem je res narastel na 4. Na koncu 2008 je pa padel pod 2% in se ni več dvgnil nad to vrednost.
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Potem te je pa banka nategnila. Mogoče bi moral razmisliti o tožbi
evil.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.727
6.328
113
Citat:
Uporabnik netko pravi:
leta 2005 sem dobil anuitetni načrt pri kreditu s spremenljivo obrestno mero, uvodni obroki so bili v skladu z načrtom potem samo na gor po cca 9 letih sem spet prišel na številke ki jih je predvideval načrt

No saj vsakomur ki podpise SOM je jasno da se bo najverjetneje spreminjala. Ker je spremenljiva. Moje uvodno vprasanje je bilo: zakaj folk misli da so krede s FOM tako zelo super in kul. V povprecju so drazje, Jabe pa sem tudi dal excel in se lahko igra in si spreminja SOM po mesecih ce zeli. Dejstvo je da je nekje break even point ko se bi enkrat drazja FOM splacala (jaz sem dal primer 1,5:3) ampak point je, da je v startu FOM vedno drazji. In upam da smo s tem excelom tudi ovrgli da je samo 8 al pa 13% razlike.

To je vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.373
5.408
113
???
Zdaj najbrž misliš da sem jaz iz spomina ali pa lufta potegnila moje cifre. Ampak ker naj bi tvoj Excel drugače kazal, sem šla pa se tvojega odpreti. Sem na telefonu tako da se nisem kaj dosti poglabljala, ampak en šnel preračun:
724/832=... Koliko procentov je po tvoje anuiteta s FOM dražja?

In če vtaknes obrestne mere izpred vonj zadnjih časov ko je bila SOM 1,6 in 2,5, kar tudi nisem iz lufta potegnila. Je pa pol koliko? In to so bili časi ko se je na veliko jemalo FOM.

Kje nama štrika, če tudi ta tvoj Excel pokaže enako kot jaz pravim, in ti praviš da ne?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.373
5.408
113
Ja menda, to že ves čas trajbam... Pa z velikimi tiskanimi, pa se citiral je on sam moj post. Pa še še nekje ne zastopva...

S tem da se ne premakne od 1,5 vs 3, čeprav je bila v reali 1,6 vs 2,5, kar je tudi malo razlike. Za obdobje ki ga on ne razume, zakaj se je folk skoraj praviloma za FOM odločal.

In menda je bil na dan jemanja kredita izračun v prid SOM, saj je bil v primeru švicarjev tudi...
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.373
5.408
113
Apollo8 ima prav glede obresti pri 1,5 vs 3, ne pa pri 1,6 vs 2,5. Kjer se je debata začela in pač ne more zdaj on notri privlači neke druge cifre, da se mu izide. Niti ne more poljubno zamenjati ene stvari (obrokov) z neko drugo (obresti), ker pač spet... Da se mu izide.

Kaj vpliva na kredo in kaj je špekulacija in kaj ne pa tudi že en čas nazaj...

Če je kredit tuji valuti bolj spekulativen kot kredit s SOM, se ne pomeni da slednji ni in da je enako (ne)nespekultiven kot FOM. In tle se zatakne...
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.183
2.396
113
v lokalni ostariji
Lej če b blo vprašanje obresti v Frankih som ali fom lahko primerjamo. Če pa imamo glavnico v Frankih je pa druga tema... In folk ni bil opozorjen da se lahko glavnica krepko spremeni. . Ne sam obresti in obrok
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.373
5.408
113
Zdej že en čas ne primerjamo ničesar s Franki. Samo SOM vs FOM. In ali je SOM bolj rizična in spekulativen kot FOM.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
to se nikoli ne bom strinjal... ljudje so zelo dobro vedeli, da se lahko glavnica spremeni samo nihče na to ni polagal veliko dokler se ni dejansko tečaj spremenil za toliko kot se je

in to kar je sodišče naredilo nima smisla in ne daje prav nobenega pametnega vzorca za naprej razen da bomo to vsi plačevali in zdaj grem naprej kot kreditojemalec sem prejel anuitetni načrt za črpanje kredita. Lahko po isti analogiji, da nisem bil obveščen kako hudo se lahko spremeni obrestna mera zahtevam ničnost. Meni so rekli, da se obrestna mera euribor lahko malo spremeni nihče mi pa ni rekel, da se bo spremenila za 100% in takih kot sem jaz je krepko več kot 50000. Smo praktično vsi, ki smo jemali kredit med 2004 in 2009.

a se razumemo?

in še na temo... policaj vztraja pri tem, da je kredit som cenejši kot fom in nihče mu ni rekel, da ni res ker na današnji dan je to čista resnica ampak špekuliramo z dejstvom, da je zelo verjetno, da se bo obrestna mera spremenila v dobi kredita 15 do 30 let verjetno celo dvakrat ali pa trikrat in največ kar bo lahko prišla nazaj spet na nulo tako kot je sedaj, ne vemo pa koliko časa bo krepko nad nulo tako kot je že bila v preteklosti. zato se konkretno z Jabe sprašujeva ali nebi bilo bolje vzeti FOM in izključiti ta riziko, da ne bo joka, v kontra argument pa dobivava totalne špekulacije kot so rast plač in rast cene nepremičnin kar vemo (mimogrede ko smo že pri tem tudi plače švicarjem so zrastle medtem kajne), koliko je realno in koliko ne.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.989
3.748
113
Ljubljana
hmpg.net
OK. ampak sedaj vejo da CHF je "natega".

Pa sedaj vseeno ne menjajo, čeprav imajo relativno ugodne ponudbe bank. Morda zato, ker je trenutno tečaj spet skoraj 1,79 in se ne splača? Pa še vedno niso špekulantje.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
Če pa imamo glavnico v Frankih je pa druga tema... In folk ni bil opozorjen da se lahko glavnica krepko spremeni. . Ne sam obresti in obrok
Hm, ne bom govoril za druge, ampak meni so to na banki povedali in tudi notar me je ob notarskem zapisu za hipoteko IZRECNO USTNO opozoril na valutno tveganje in to tudi zapisal v notarski zapis. Ko sva z referentko vse skupaj pripravila in je bila odobritev za hipoteko že dana, me je celo še zadnjič vprašala, če sem res prepričan za kredo v CHF.
In še enkrat: glavnica se NI spremenila, če si pa tak bedak, da ne razumeš, da se ob spremembi tečaja, spremeni trenutna vrednost glavnice v tvoji valuti, ti pa tudi nimam kaj pomagat, ker očitno nisi opravilno sposoben niti riti si obrisat, kaj šele hipoteko podpisat (ne merim točno nate). Moje OSEBNO mnenje.

Evo, še del iz notarskega zapisa:
klavzula.jpg


Imam tudi sam par znancev, ki so vzeli kredo v CHF in bili zelo veliki frajeri in so celo bluzili ostalim, ki so vzeli kredo v EUR, kaki bedaki so, dokler tečaj EURa ni počepnil. Kar naenkrat so postali božčki in sedaj čakajo na ''darilo'' s strani bank ali države. Moje mnenje je, da enostavno tipično slovenceljsko nimajo jajc prevzeti odgovornosti za SVOJA dejanja.
Jaz sem je.. stisnil gate takrat in k sreči lahko v parih letih rešil puf. Ko sem podpisal predčasno poplačilo tega kredita je bil en od boljših dni mojega življenja. Ampak cel čas sem bil jezen le nase, ker je bila to jebeno MOJA odločitev. Ki me je stala kar lep kupček denarja, ampak upam, da ta lekcija ni bila zamanj
grin1.gif
. Je.. ga, you win some, you lose some.

PS: Še tole: večina teh znancev je vzela puf pri isti banki kot jaz, tako da imajo tudi uni to zagotovo noter.
PS2: Spodnji del je bil na drugi strani, zato sem lepil skupaj, da ne bo kakšnih teorij zarote o ponarejanju dokumenta, itd.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
467716-post_slo.gif

bravo MTL

in mogoče ti še kaj kapne iz tega naslova in bi ti tudi privoščil, čeprav predvidevam, da se ti ne bo dalo je.bat s tem
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Koretno povedano.

Po mojem mnenju; ce ti ni jasno, da obstajaja valutno tveganje to ne sme biti izgovor. To je del osnovne izbobrazbe in bi pricakoval, da to vsak ve. Sploh tisti, ki jemlje kredit. Sicer pa nevednost ni izgovor, da za svoja dejanja ne odgovarjas. Ce nisi vedel, da se v mestu ne smes vozit 200km/h se tudi ne mores sklicevati na nevednost.

In kot si sam lepo in korektno napisal; odlocil si se sam. Dvomim, da je ostale, ki sedaj tulijo, da se niso zavedali valutnega tveganja (sorry, samo moras bit res naiven) s pistolo prisilili, da vzamejo kretit v frankih. Da je mera neumnih izjav se vecja; v EUR ni kreditno sposoben, v CHF pa.
bonk.gif


Je pa to tako, kot tisti, ki danes jemljejo kredit v EUR. Bi bil dobro, da se vsak zaveda, da je lahko Euribor cez npr. 15 let 4% in ne negativen, kot danes. Upam, da si kreditojemalci izracunajo, ali bodo lahko odplacevali obrok, ce bo Euribor zrasel na 4%. To, da bodo sedaj banke morale te projekcije ekplicitno razloziti kreditojemalcu je sicer pohvalno, ampak navadno ce vzames 100k EUR kredita se malo tudi sam pozamimas o tem, kaj te lahko caka. Zanimivo, kaj vse ljudje najdejo na internetu in cemu vse verjamejo. Samo pri CHF so pa ocitno vsi mizali...