65m dolga dovozna cesta:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
Hvala za izračune. Pri kubikih si nekje zgrešil ali pa kaj odebelil plato. Zato sem recimo v štartu zožal cesto, da se optimalno izide za mreže, recimo, da je 12cm dovolj debela za os. avto, kakšen naložen traktor bo že še zdržala, če pa pride hruška sem pa v vseh pogledih v riti.

Na PSS forumu mi eden hvali 30 let staro betonsko dvorišče brez železa na produ. To je bila recimo moja začetna misel, le da bi dal dobro AB plato. Meni ni problem delati en mesec popoldneve, da mi kakšnega jurja ostane za familijo za dopust, recimo da se tu skompenzira.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.088
2.188
113
v lokalni ostariji
ja računal sem 14cm... zato malo več m3. pa verjemi da je hitro taka količina
wink-1.gif


naložen traktor ima (lažji) 17ton in 4 osi;)

saj pri meni je tudi doma del dvorišča zabetonirano staro 30 in več let brez želza po možnosti na produ. samo kakšn pa je izgled tega betona pa...

zapravi še tistega jurja, pa pejte z familijo v tem mesecu raje vsak dan na sprehod... boš imel več od tega kot en teden na morju, vmes boš pa še v alkoholizem zapadel
smile-1.gif
))
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz se za beton nikakor ne bi odločil, predvsem zaradi poledice pozimi. Na asfaltu imaš poledico en dan ( do umiritve vremena), na betonu pa do svečnice.
rolleyes-1.gif
, pa še kak dan za povrh. Lahko tudi do Matijata, če se ravno botri zimi sprdne.
 
Nazadnje uredil moderator:

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Fak no, eni bi prav šli izumljati toplo vodo za svoj dovozek. Po celem svetu se asfalt bolje obnese od betona, zdaj bi pa šli spet v njega.

Hej morda bi kar tlakoval cesto, kot so to počeli rimljani?

A smo že pozabili na tisti rukajoči odsek ceste Medvode-KR, ki je bil narejen iz betona?

Kaj pa če kar kupiš kak poceni laminat pa penco spodaj pa gasa? :ufg:
no ja, beton se za ceste mnogo bolje obnese, je pa cca 40% drazji. Ceprav zdrzi dlje, tko da na dolgi rok je celo cenejsi. Koliko pa mislis, da je stara cesta medvode kranj? Asfaltna bi bila ze davno v rusevinah...

V nemciji se npr. Vse kar ni ravno betonira.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
Tukaj se strinjam, ampak asfaltna bi bila ze 20x preplastena. Dejansko je ta cesta se vedno betonska, le s tanko plastjo asfalta. In ja diletacije so slaba stran betona, dobra stran je pa neunicljivost in trdnost.
 

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
One of the major advantages of concrete pavements is they are typically stronger and more durable than asphalt roadways. They also can be grooved to provide a durable skid-resistant surface. A notable disadvantage is that they typically can have a higher initial cost, and can be more time-consuming to construct. This cost can typically be offset through the long life cycle of the pavement. Concrete pavement can be maintained over time utilizing a series of methods known as concrete pavement restoration which include diamond grinding, dowel bar retrofits, joint and crack sealing, cross-stitching, etc. Diamond grinding is also useful in reducing noise and restoring skid resistance in older concrete pavement.[6][7]
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Nehajte nakladati, kdo od vas ima betonski dovoz?

Asfalt je 100x boljši.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Močnejše in trajnejše ne pomeni boljše uporabniške izkušnje.
Ko se bo on še vedno drsal po ledenem betonu, bodo imeli ostali že suh asfalt.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.020
772
113
ksz

Hvala vsem za nasvete in razpravo. Čez vikend sem vzel na znanje še nasvete in priporočila iz PSS foruma in prišel do zaključka, da bo najbolje urediti dovozno cesto z izkopom, položitev filca, zasutjem in ureditvijo tankih/vrtnih robnikov. Prej se bom posvetoval še s kakšnim gradbincem in nekaj časa dlje pustil pač makadam, na koncu pa vgradil 5+3 ali 6+4 asfalt. Želja je, da bi bila dovozna cesta v nivoju okolice, brez dvignjenih robnikov z naklonom na sosedov pašnik, da bi se sama odvodnjavala proč od naših parcel.

Imamo pa skupaj z dvoriščem izmerjeno 200m2 takšne površine. Na cesti se ne bomo srečevali, saj je cesta samo naša in bo zato enosmerna, študiramo le, da bi širino zaustavili tam pri 2,5 - 2,7m, da ne bomo silili v rob parcel in da bo projekt kakšen € manj.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Sam se za dvorišče ne morem odločiti ali bi dal asfalt ali tlakovce.

Asfalt vsaj prvih deset let precej lepše zgleda ampak pride dražje pa ničesar ne moreš več popravljati in čez 20-25 let moraš še plačati za odstranitev...

Talkovci malo grše zgledajo, med njimi raste mah, so malo bolj ledeni pozimi ampak stanejo pa samo 10-15 evrov na m2, asfalt mislim da stane vsaj trikrat več.
Pa popravljati se jih da po potrebi.