Citat:
Verjetno ste tudi vi že slišali grozeče fanfare, ki napovedujejo prihod trojke. Zato vam morda lahko koristi kratek priročnik za ravnanje s to beštijo.
Kdor bi poslušal samo slovenske politike, morda misli, da je trojka mitološko bitje z različnimi nameni uporabe. Nekakšen bajeslovni multipraktik. Nekateri jo uporabljajo za strašenje porednih otrok, češ če ne boste ubogali, bo prišla trojka in vas za kazen odpeljala v kruti svet brez socialnih pravic in delavske malice. Drugi jo uporabljajo za dokazovanje svojih nadnaravnih zmogljivosti: zaupajte raje nam kot drugim, in če pride troglavi zmaj, mu bomo z mečem odrobili vse glave. Tretji pa jo vidijo kot odrešenico, ki bo prišla z neba, ko nam bo že vsem dovolj hudo, odpihnila nesposobneže in nam čez noč uredila državo, kot je sami nismo znali.
Prašiček bo čez mesec ali dva prazen. Varčnost kljub temu iz vrline postaja nekoristna nadlega.
Ne glede na to, v katerega izmed treh trojkinih kultov verjamete, ali pa tudi če ne verjamete v nobenega, ste verjetno tudi vi že slišali grozeče fanfare, ki napovedujejo njen prihod. Zato vam morda lahko koristi kratek priročnik za ravnanje s to beštijo.
Kako prikličemo trojko
Ena pogostih zablod vraževernih domačinov je, da se da trojko priklicati ali odgnati zgolj z besedami. Mnogi so prepričani, da se lahko pošast pojavi že samo zato, ker jo je kdo prevečkrat po nemarnem omenil. Zlasti usodne naj bi bile pogojne besedne zveze, kot so »če ne naredimo tega in tega, bomo morali zaprositi za pomoč«. Nasprotno pa naj bi trojko odgnalo že to, da se jo verbalno pošilja v turistično bolj zanimive dežele, recimo z urokom »pri nas ne bo grškega scenarija«.
Bolj izkušeni vedo povedati, da je za uspešno klicanje trojke treba uporabiti tudi materialna sredstva, in ne le besed. Najbolj zanesljiva metoda je, da razbiješ prašička in vsem pokažeš, da si ostal brez denarja. Nato nekaj mesecev klošariš po svetu in razlagaš, kako si po neumnosti in zaradi krize zabredel v dolgove ter da nujno potrebuješ denar za pijačo in avtobus do doma. Ko se razve, da nisi nabral dovolj, začnejo tisti, ki si jim kaj dolžan, zažigati tvojo sliko na grmadah in ta dim naj bi, tako pravijo, zanesljivo spodbodel troglavo pošast, da pride k tebi domov izterjat njihov denar.
Kaj lahko trojko odžene
Prva zapoved za odganjanje nezaželene zverine je varčnost. Kdor si vsak dan nakoplje še večje dolgove kot včeraj, takšnemu nihče ne bo ničesar več posodil. K varčnosti sodi tudi prodaja tistega, česar ne potrebuješ nujno za preživetje, lahko pa ti prinese denar za poplačilo dolga. Kdor misli, da lahko v omari skriva družinsko srebrnino, zraven pa izterjevalcem v brk zatrjuje, da ima prazne žepe, bo enako uspešen kot tisti, ki bi po Tromostovju beračil v Armanijevi obleki.
Druga zapoved je odkrito priznavanje lastnih težav, predvsem pa jasni in učinkoviti načrti, kako se bodo reševale. Kdor poskusi prikriti svoje slabosti šestim trojkinim očesom, bo doživel enako usodo kot pogumnež, ki bi skozi letališki rentgen zakorakal s kovinskim nožem v žepu. Kdor meni, da se bo vprašanj o ukrepih za reševanje težav znebil s šarmantnim nasmehom in splošnimi frazami o upoštevanju nasvetov strokovnjakov, temu se bo godilo kot grešniku, ki bi se za sedem naglavnih grehov poskušal spokoriti z le eno površno odžebrano molitvico.
Tretja zapoved je izpolnjevanje lastnih obljub. Edina izjema so tiste, pri katerih se lahko izgovoriš na neke zunanje, vsaj na videz neodvisne razloge. Če recimo po prvi zapovedi obljubiš varčnost, nato pa se ti načrti podrejo zaradi izjemno šibkega gospodarstva, tudi železna meja treh odstotkov ni več tako zelo železna, da bi te zaradi nje vkovali v verige. Vendar si moraš ta odpustek pridobiti z odločnim ravnanjem na drugih področjih, ki trojko zanimajo. In ne, kulturna politika mednje ne sodi.
Kako preživeti, če beštija vseeno pride nad nas
Če sodite med tiste, ki morajo s trojko občevati po službeni dolžnosti in se truditi, da pobesnelo žival čim prej umirijo, se znebite strahu pred letenjem ter najemite stanovanje nekje blizu njenega brloga, saj boste vsak teden pri njej na zagovoru. Predvsem pa se naučite govoriti poseben jezik, ki bi mu lahko rekli tudi trojščina. Pa ne gre toliko za posebne besede in fraze, čeprav njihovo obvladovanje gotovo pomaga. Gre predvsem za to, da skupaj z novim jezikom posvojite tudi njegov miselni okvir.
Naj vam pomagam z nekaj primeri. Če namesto privatizacija raje rečete kraja stoletja ali veleizdaja, boste ostali nerazumljeni. Če mislite, da konkurenčno gospodarstvo pomeni višje davke in zapravljanje denarja za nedonosne naložbene projekte, boste morali še enkrat vzeti slovar v roke. Če s pojmom prožen trg dela mislite na odpravnine na pogodbe za določen čas ali administrativne omejitve različnih zaposlitvenih pogodb, boste sami kmalu žrtev prožnosti političnega trga. Najbolje, da si priskrbite žepno beležnico in si zapišete nekaj podobnih zgledov.
Če sodite med navadne državljane, ki bodo morali tole nadlogo hočeš nočeš pretrpeti na svojih plečih, pa si hitro pripravite seznam ugodnosti, ki jih uživate, pa jih nimajo v državah, ki bi jih trojka lahko vzela za primerjavo. Imajo v mnogih državah po Evropi šolnine? Imajo. Imajo še kje 12 mesecev porodniškega dopusta? Skoraj nikjer. Imajo še kje toliko davčnih popustov za študentsko delo? Nimajo, pa večina študentov tudi drugje marsikaj dela poleg študija. Plačan odmor za malico? Raje ne bi o tem. Saj si znate sami predstavljati, kako to gre in kaj še pride na vrsto.
Je troglavi zmaj res že za ovinkom?
Spomnimo se treh zapovedi. Prašiček bo čez mesec ali dva prazen. Varčnost kljub temu iz vrline postaja nekoristna nadlega. Priznavanje težav se umika pretiranemu samozaupanju. Obljube in jasne načrte izrinjajo splošne fraze, ki prikrivajo pomanjkanje izdelanih zamisli in soglasja o njih. Na neprebranih slovarjih trojščine se nabira prah.
Prav nič dobra znamenja niso tole. Razen če sodite med uvodoma omenjene obskurne častilce prihoda trojke odrešenice. Potem se lahko mirno naslonite nazaj in začnete uživati. Vsi skupaj pa bi bili gotovo bolj srečni, če bi se pokazalo, da smo znamenja razumeli narobe.