Zrakotesnost vodotesnih fotoaparatov

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ja ali ne? V mislih imam simulacijo potopa oz. hiperbarično komoro.


Sploh kakšna baterija bi znala iti rakom žvižgat ob izpostavitvi previsokemu tlaku.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ne vem, kaj sicer točno misliš, ampak baterije bi morale biti ob enakih pogojih ravnanja z njo ravno enako izpostavljene kot pod vodo. Vratica baterije pod vodo zaradi večjega zunanjega pritiska bolj tesnijo kot nad vodo (seveda brezhibna).
 
Nazadnje urejeno:

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.719
82
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Seveda vodotesni tesnijo tudi zrak in to vsaj do "globine", kot je omenjena na deklaraciji: 10m = 1ATM, 3m = 0,3ATM. Če bi tlak povečal preko meje in če bi tesnilo na vratcih zdržalo, bi slej ko prej počile membrane nad mikrofonom in zvočnikom in nato še pod tipkami. Pri nekaterih fotoaparatih lahko vidiš, kako se z globino ukrivlja plastika preko ekrana in kako se v nekem trenutku dotakne displeja.

Ko bi pa zrak pod velik tlakom vdrl v aparat, bi se pa razmere izenačile s fotoaparati, ki niso vodotesni. Bolj kot za baterijo bi se bal za senzor. Je pa dejstvo, da so aparati, naprimer na vrhu sveta, Everstu, izpostavljeni le še 1/3 tlaka, kot je na morski gladini, pa v večini delujejo brez problemov in to kaže na to, da znotraj ni elementov, ki bi vsebovali pline (zrak?) in bi bili neprodušno zaprti in zato kljub 70% padcu tlaka znotraj ničesar ne eksplodira, pa je zato možno tudi obratno, da pri povečanem tlaku ničesar ne implodira. Takih podatkov nisem še nikjer zasledil, bi si pa upal trditi, da bi aparat moral vzdržati vsaj 1ATM nadpritiska, verjetno pa še bistveno več.

Je pa zračna neprodušnost vodotesnih fotoaparatov tudi slabost: Če jih odpiraš (menjava baterije, kartice) v vročem in vlažnem podnebju, pride vanje vroč in vlažen zrak, ki se pri potopu v relativno hladno vodo, ali pri vstopu v hladno sobo (klima), jamo ali pri izletu na kako višje, hladnejše področje (vulkani v tropskem pasu), kondenzira in zamegli leče in tudi drugače ne koristi napravi.
Navadni fotoaparati pa niso zatesnjeni in se zrak v njih meša z zunnjim zrakom in do kondenzacije pride mnogo redkeje.

Skratka, v hiperbarični komori bi navaden aparat najbrž preživel simulacijo 20 ali 30 metrov globine, vodotesnega (če bi imel zaprta vratca, seveda) pa bi uničil: membrane in pokrov LCDja in najbrž tudi mikrofon ter zvočnik bi uničil.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Hvala za podroben odgovor!


Ni mi pa čisto jasno, zakaj bi bili vodotesni aparati bolj občutljivi na spremembe tlaka
confused-1.gif
. Načeloma je vseeno precejšnja razlika med 60% nižjim tlakom in 300% višjim (npr. 30m). Kolikor vem, so precejšnje težave pri baterijah in raznih LCD displayih. Dodatna razlika je tudi v tem, da na Everestu tlak pada izjemno počasi, medtem ko v komori prideš na 4 bare v parih minutah.

Kaj pa varianta, da pustiš vratca odprta do ene 15 metrov, potem pa jih zapreš?
 
22. jul 2007
13.382
1.641
113
124
ker se znotraj ustvarja vakum in lahko poškoduje določene elemente fotoaparata, kot je že napisal primusLPWWY
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

To mi je jasno.

Samo kako notranjost aparata "ve". Ali je zunaj 3 bare vode ali 3 bare zraka?
confused-1.gif
Po moji logiki je, dokler je zrakotesnost/vodotestnost popolna, to popolnoma vseeno. Ali pač ne?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.837
666
113
Važna je samo tlačna razlika, v kateri snovi pa je pa nima veze.
Nevodotesni fotoaparati imajo edino to prednost, da lahko zrak pride tudi v notranjost in s tem se praktično izenači notranji in zunanji pritisk.