Zdravstveni dom LJ

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113
Zdravniki (vsaj tisti, ki jih jaz poznam), bi zelo radi spremembe sistema, boljše pogoje ipd, ker počasi ne zdržijo več in se resno sprašujejo o smislu takšnega dela in žrtvovanju svojega zdravja za to.
Točno tako.
Ampak čas za spremembe je bil pred 10 leti.
Zdaj kadra na primarnem nivoju ni več. In novih ne bo. Na vsakem razpisu za specializacijo družinskega zdravnika so lahko srečni, če se 30 bedakov prijavi (na razpisanih 80 mest).
To pa niti približno ni dovolj niti za ohranjanje trenutne popolnjenosti ZDjev, kaj šele za kake izboljšave.

Zakaj za boga bi kdo sploh šel na primarni nivo?
Zaradi plače že ne (do pred 5 leti so začenjali 5 PR nižje kot ostali specilaisti).
Zaradi dežurstev na urgenci tudi ne (plačana slabo, pa delaš ko bedak).
Da igraš tajnico dermatologu, ki ne napiše vseh napotnic in receptov, ki bi jih moral? (in potem ti izpadeš slab, če pacientu rečeš, naj gre do dermatologa in zahteva papirje)
Ker si zelo komunikativen in si rad dopisuješ z ZZZSjem? (po 3. okrožnice na teden, ki spreminjajo pravila zavrovanja, predpisovanja,... npisana v tipičnem pravniškem jeziku, torej nerazumljivo do konca)
A ja, že vem! Ker se rad poglabljaš v težave pacientov, se z njimi pogvoriš, svetuješ, poiščeš rešitev! (ja, seveda, pri 100 pacientih na dan se da zeloooo poglobiti v zadevo)

Po moje več ne bo šlo naprej brez korenite spremembe dojemanja primarnega nivoja.
Da družinski zdravnik ni tajnica od sekundarcev, da ni zavarovalniški referent od ZZZSja, in da ni zbiralec podatkov za ZPIZ in NIJZ.

Sem že večkrat napisal: zdravnik (na kateremkoli nivoju) opravi storitev in napiše izvid (napotnico, recept). Pika. Konec. Ostalo ureja pacient z zavarovalnico, delodajalcem, ZPIZom,...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Yogi
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Ali vi sploh ločite med naslednjimi pojmi:
- javno DRŽAVNO zdravstvo (to je v 95 % pri nas)
- javno ZASEBNO zdravstvo (koncesionarji, ki jih je ene par - in Levica ve kdo so!!!)
Storitve obojih zgodnjih dveh krije ZZZS s tem, da v zasebnih zdravstvenih zavodih, ki opravljajo storitve javnega zdravstva, se pri nabavah ne krade tako svinjsko - brez skrbi, da lastnik poskrbi za to - kot v državnih zdravstvenih zavodih.
Zato v zasebnih zdravstvenih zavodih seveda ostane denar za spodobne plače zaposlenih, plus dobiček lastniku - ne pa dobaviteljem zdravstvene opreme.
.
Po moje večini te osnove niso jasne.
Jaz recimo to dobro ločim, kar me moti je "dvoživka koncesionar" in sicer nekaj dela na koncesijo (kar se mu splača), ostalo pa na samoplačniško. Konkretno ima na koncesijo določeno storitev zasedeno za dve leti (ortoped recimo) naprej, ti pa ponudi samoplačniško v enem mesecu.

Nimam težav z zasebnim javnim, ampak potem naj bo zgolj to,
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.788
113
kod Džej-Zija
Problem tu je še vedno ZZZS, ki ima za vsak poseg letno kvoto. Tudi koncesionar ne sme opraviti več na koncesijo, kot dobi denarja, ker bo te posege opravljal brezplačno oz. sebi v škodo. Ker noben zasebnik ni tako nor, da bi to počel, so "prisiljeni" določene dejavnosti poriniti pod samoplačniške.

Če bi se pravila spremenila tako, da vsak (zasebnik ali državnik) naredita toliko, kolikor je mogoče, ZZZS pa vse plača, takrat se bomo pa končno znebili čakalnih vrst in dosegli jasno delitev zasebno-zasebno in javno-zasebno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.413
113
Jaz recimo to dobro ločim, kar me moti je "dvoživka koncesionar" in sicer nekaj dela na koncesijo (kar se mu splača), ostalo pa na samoplačniško. Konkretno ima na koncesijo določeno storitev zasedeno za dve leti (ortoped recimo) naprej, ti pa ponudi samoplačniško v enem mesecu.

Nimam težav z zasebnim javnim, ampak potem naj bo zgolj to,
"Dvoživka koncesionar" dela na koncesijo toliko, kot mu plača ZZZS.
Saj on bi delal več(vse!) na koncesijo, če bi mu ZZZS le-to plačal.
Zastonj pa seveda delal ne bo, kar menda oba razumeva.
.
Zato preostanek svojega časa da na razpolago "samoplačniškim bolnikom".
.
In če se prepovedo "dvoživke" bo pa bolje, ali kako?
Bodo vrste krajše, storitve boljše?
Ali bo v tem primeru šlo zgolj za moralno zadoščenje levice, da si tudi tisti bogati prasci z recimo tajkunskima dvema jurjema neto plače, ne bomo mogli "preko vrste" sami plačat zdravstvene oskrbe, ampak bomo mesece/leta čakali v vrstah na milost državnega zdravstvenega sistema skupaj z vso ostalo "najbolj ranljivo" rajo :bonk: :nigladek: .
 
  • Všeč mi je
Reactions: ynos in tomi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Problem tu je še vedno ZZZS, ki ima za vsak poseg letno kvoto. Tudi koncesionar ne sme opraviti več na koncesijo, kot dobi denarja, ker bo te posege opravljal brezplačno oz. sebi v škodo. Ker noben zasebnik ni tako nor, da bi to počel, so "prisiljeni" določene dejavnosti poriniti pod samoplačniške.

Če bi se pravila spremenila tako, da vsak (zasebnik ali državnik) naredita toliko, kolikor je mogoče, ZZZS pa vse plača, takrat se bomo pa končno znebili čakalnih vrst in dosegli jasno delitev zasebno-zasebno in javno-zasebno.
Pa samoplačniško računa toliko, kot mu ZZZS plača za koncesijsko storitev, ali "malček" več?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.788
113
kod Džej-Zija
Odvisno od zdravnika. Nekatere postopke ZZZS noro podplačuje, ampak po drugi strani se najdejo postopki, ki so hudo preplačani.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.916
816
113
Pa samoplačniško računa toliko, kot mu ZZZS plača za koncesijsko storitev, ali "malček" več?
Logično, da plačaš več.
ZZZS ima količinski popust. Ti plačaš eno storitev, ZZZS jih zakupi 1000.
Pejdi v Merkur, pa kupi eno knauf ploščo. Koliko popusta si lahko izboriš?
Potem pa jih kupi 1000. Bo kaj več popusta?
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Problem tu je še vedno ZZZS, ki ima za vsak poseg letno kvoto. Tudi koncesionar ne sme opraviti več na koncesijo, kot dobi denarja, ker bo te posege opravljal brezplačno oz. sebi v škodo. Ker noben zasebnik ni tako nor, da bi to počel, so "prisiljeni" določene dejavnosti poriniti pod samoplačniške.

Če bi se pravila spremenila tako, da vsak (zasebnik ali državnik) naredita toliko, kolikor je mogoče, ZZZS pa vse plača, takrat se bomo pa končno znebili čakalnih vrst in dosegli jasno delitev zasebno-zasebno in javno-zasebno.
Velja za vse naslednje, ki so me citirali!
Nima nobeno levičarstvo - jebalo vas levičarstvo - s tem veze, pa tudi nobene veze kdaj dobi plačano - v vsakem primeru takoj oz. en mesec po obpravljeni storitvi.

Če se ukinejo kvote za določen čas in se zadeve popucajo, vrst skoraj ne bo več in kvot v bistvu tudi ne rabimo, pač vsi ki vplačujejo, oz. so vplačevali, oz. za njih vplačujejo starši/zakonci imajo pravico do storitve čimprej, ali jo opravi "javni zdravstveni zavod s koncesijo" (konec koncev bi lahko tudi javni delali "za denar") ali pa zasebnik s koncesijo je čisto vseeno.
Nehigienično pa je, da ti koncesionar reče da nima termina, potem pa ti ponudi samoplačniško.

Pa še nekaj - kot pravi mosseero so nekateri postopki v "javnem" zdravstvu zelo preplačani in jih nekoncesionar niti slučajno ne more toliko kasirat.

Mr_Wolf jurek1973
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
nehigienično je to da ti zzzs reče septembra kot bolnišnici, ste izkoristili plačano kvoto, vse ostale posege in zdravljenje , ki jih opravite gre iz fonda bolnišnice, v grobem, bolnišnica dobi za 200 pacientov z rakom dojk plačano najnovejša zdravila za ostale pa .i. , se pravi, da pacient, ki zboli za rakom dojke marca ima več "sreče" kot nekdo, ki zboli novembra, namreč zdravljenje bo različno, čeprav sta oba zdravstveno zavarovana
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko in mosseero

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.788
113
kod Džej-Zija
Velja za vse naslednje, ki so me citirali!
Nima nobeno levičarstvo - jebalo vas levičarstvo - s tem veze, pa tudi nobene veze kdaj dobi plačano - v vsakem primeru takoj oz. en mesec po obpravljeni storitvi.

Če se ukinejo kvote za določen čas in se zadeve popucajo, vrst skoraj ne bo več in kvot v bistvu tudi ne rabimo, pač vsi ki vplačujejo, oz. so vplačevali, oz. za njih vplačujejo starši/zakonci imajo pravico do storitve čimprej, ali jo opravi "javni zdravstveni zavod s koncesijo" (konec koncev bi lahko tudi javni delali "za denar") ali pa zasebnik s koncesijo je čisto vseeno.
Nehigienično pa je, da ti koncesionar reče da nima termina, potem pa ti ponudi samoplačniško.

Pa še nekaj - kot pravi mosseero so nekateri postopki v "javnem" zdravstvu zelo preplačani in jih nekoncesionar niti slučajno ne more toliko kasirat.

Mr_Wolf jurek1973
Ko se bomo končno odločili, da ZZZS ni profitna ustanova, da torej njen cilj ni ustvarjanje dobička, ampak skrb za svoje “delničarje”, torej tiste, ki jih plačujemo, se bo pa kaj spremenilo. S kakšno klinčevo pravico ZZZS določi kvoto operacij za celo leto in ne glede na realizacijo od nje ne odstopi?

Kar se tiče cen posegov, jih je blazno težko ovrednotiti, se pa med izvajalci vseeno kar dobro ve, kar je bolj zahtevno -> dražje in kaj cenejše. Določeni posegi so precenjeni, določeni podcenjeni, v celoti se pa približno izravna v smeri proračuna bolnišnice. Javna bolnišnica pa seveda pacientov ne more zzvračat in podela tisto, kar pač pride. Pojavnost stanj in potrebe po posegih so izredno kompleksni stohastični procesi, mi pa to plansko načrtujemo z najslabšo metodo forecastinga: od oka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
čakej, največji paradoks je pa to da država namenja denar nam zdravstvenim delavcem, da bi naredili več, mi to lahko, komot, v vsaki ustanovi je kader, ki trenutno rabi denar, zida hišo, kupuje avto... torej to ni problem. ampak če ti zzzs ne plača programa?! katera ustanova bo delala z minusom, dobro to itak vse skoraj v slo ampak vseeno. ampak 8. marec in podobni brezdelneži tega ne zanima
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in mosseero

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.413
113
Kar se tiče ZZZS-ja je le-ta osnova za vso korupcijo in kraje, stotine milijonov letno, ki se dogajajo v našem državnem zdravstvenem sistemu.
Zakaj?
Zato, ker vedno ZZZS potrjuje plačila medicinske opreme, zdravil itd... po 10x do ??x ceni, kot za iste velja v EU državah z manj korupcije.
Poizkusi npr. pri tvoji avtomobilski zavarovalnici uveljaviti strošek 25.000 € za menjavo blatnika na Cliotu/Golfu...?
No analogne cene ZZZS vsakodnevno potrjuje in plačuje "i nikome ništa"!!!
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.459
5.457
113
Ko se bomo končno odločili, da ZZZS ni profitna ustanova, da torej njen cilj ni ustvarjanje dobička, ampak skrb za svoje “delničarje”, torej tiste, ki jih plačujemo, se bo pa kaj spremenilo. S kakšno klinčevo pravico ZZZS določi kvoto operacij za celo leto in ne glede na realizacijo od nje ne odstopi?
Saj to je že začasno urejeno z Zakonom o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema (ZNUZSZS):

ZNUZSZS v 15. členu določa, da se izvajalcem zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe, ki v okviru svojih zmogljivosti (kader, oprema, prostor) izvajajo zdravstvene storitve nad obsegom programa, dogovorjenim z ZZZS (v nadaljevanju: redni obseg programa zdravstvene dejavnosti), zagotovi plačilo po realizaciji za vse tako opravljene zdravstvene storitve brez sklenitve posebne pisne pogodbe. Gre za ukrep namenjen povečanju dostopnosti do zdravstvenih storitev in odpravi oziroma skrajševanju čakalnih dob za posamezno vrsto zdravstvene storitve.

Izvajalci iz prejšnjega odstavka lahko izvajajo zdravstvene storitve nad rednim obsegom programa zdravstvene dejavnosti v okviru vseh vrst zdravstvene dejavnosti, ki so dogovorjene v rednem obsegu programa zdravstvene dejavnosti, če so predhodno v celoti izpolnili redni obseg programa teh vrst zdravstvene dejavnosti.

Če izvajalci zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe do 31. decembra 2022 ne zagotovijo zadostnega obsega odprave oziroma skrajšanja čakalnih dob, ki presegajo najdaljšo dopustno čakalno dobo, kar Vlada RS ugotovi s posebnim sklepom, ZZZS v nadaljnjih 30 dneh od izdanega sklepa izvede javni poziv, s katerim v izvajanje zdravstvenih storitev za namen odprave oziroma skrajšanja čakalnih dob za posamezno vrsto zdravstvene storitve, ki presegajo najdaljšo dopustno čakalno dobo, dodatno vključi izvajalce zdravstvene dejavnosti izven mreže javne zdravstvene službe.


ZZZS ima sicer javno objavljene realizacije in ker je oktober, so mnoge realizacije že presegle 100% letnega načrta.

 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.788
113
kod Džej-Zija
Ampak to je vse začasno v smislu gašenja požara kot posledic razsula sistema zaradi covida. Stvari je treba urediti na sistemskem nivoju, ne takole za 30 dni.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.860
3.381
113
40
Lj
čakej, največji paradoks je pa to da država namenja denar nam zdravstvenim delavcem, da bi naredili več, mi to lahko, komot, v vsaki ustanovi je kader, ki trenutno rabi denar, zida hišo, kupuje avto... torej to ni problem. ampak če ti zzzs ne plača programa?! katera ustanova bo delala z minusom, dobro to itak vse skoraj v slo ampak vseeno. ampak 8. marec in podobni brezdelneži tega ne zanima

Zdravstveni delavci so zaposleni direktno za državo. Dobijo plačano ne glede ali delo je ali ni, ali je narejeno ali ni, koliko ga je narejenega, itd. Se pravi čisto neodvisno od ZZZS.
 
  • Haha
Reactions: mosseero

shift

Guru
20. jul 2007
9.750
2.034
113
za šankom
Zdravstveni delavci so zaposleni direktno za državo. Dobijo plačano ne glede ali delo je ali ni, ali je narejeno ali ni, koliko ga je narejenega, itd. Se pravi čisto neodvisno od ZZZS.
točno, ampak a ti misliš, da če zzzs ne plača programa, da mi nimamo dela al kako, bolnice so ravno tako polne decembra kot januarja, sedaj pa razmišljaj, govora je bilo o nadurnem delu, torej da op team dela namesto plačanih 8 ur, plačanih 14 ur, da rtg team dela MR preiskave tudi ob 2h zjutraj in ne le do 20h