Kar se tiče obveznega zavarovanja bi lahko omenil le zavarovanje odgovornosti iz 33. člena Zakona o graditvi objektov (glej spodaj).
V zvezi s tem naša zavarovalna agencija sklepa odlične zavarovalne police, kje lahko izvajalec zavaruje objekt v gradnji zoper:
- temeljne nevarnosti,
- odgovornost za povzročeno škodo tretjim osebam in njihovim stvarem,
- vključeni so lahko tudi lastni delavci.
Možnost je tudi sklenitev pogodbene odgovornosti izvajalca del v času garancije v trajanju 24 mesecev.
(1) Zavarovanje krije v smislu in obsegu veljavnih Splošnih pogojev za gradbeno zavarovanje škode, ki nastanejo
na objektu v dogovorjenem roku garancije oziroma potem, ko ga je izvajalec del predal investitorju zaradi:
- skritih napak iz časa gradnje in ki imajo vzrok v izvajanju gradnje;
- del in aktivnosti, ki jih izvaja zavarovanec na podlagi pogodbe z investitorjem o vzdrževanju tega objekta.
To se lahko sklene kot posamično zavarovanje za posamičen objekt, lahko pa je tudi kot pavšalno gradbeno zvarovanje, torej velja za vse gradnje, ki jih določeno podjetje opravi v enem letu.
32. člen
(odgovornost za škodo)
Investitor nameravanega objekta, projektant, ki je izdelal projektno dokumentacijo za takšen objekt, izvajalec gradnje takšnega objekta, nadzornik nad gradnjo takšnega objekta in revident projektne dokumentacije za takšen objekt odgovarjajo za neposredno škodo, ki nastane tretjim osebam in izvirajo iz njegovega dela in njegovih pogodbenih obveznosti.
33. člen
(zavarovanje pred odgovornostjo)
(1) Projektant, izvajalec, nadzornik in revident
morajo pred začetkom opravljanja dejavnosti zavarovati in imeti ves čas svojega poslovanja zavarovano svojo odgovornost za škodo , ki bi utegnila nastati investitorjem in tretjim osebam v zvezi z opravljanjem njihove dejavnosti.
(2) Višina letne zavarovalne vsote se v skladu s predpisi o zavarovalništvu za posamezen zavarovalni primer ali za vse zavarovalne primere v posameznem letu dogovori med zavarovalnico in udeležencem pri graditvi objekta iz prejšnjega odstavka.
(3) Višina letne zavarovalne vsote, ki se jo določi v zavarovalni pogodbi, ne more biti nižja od 10,000.000 tolarjev.
-------------------
Če ti pri gradnji pomaga prijatelj se je tu najprej treba vprašat, ali tu ne gre za delo na črno. To sicer ni tema tega vprašanja, vendar se tu ugotavlja odgovornost po načelih splošne civilne odgovornosti. Če on pade npr. s strehe in se ugotovi, da dela niso bila dovolj zavarovana oz. se niso upoštevali vsi varnostni ukrepi, je tu zagotovo odgovoren lastnik stavbe.
Če je tvoja hiša in sam dosti delaš nevarna dela je zagotovo priporočljivo skleniti čisto klasično nezgodno zavarovanje (nezgodna smrt, nezgodna invalidnost, dnevna odškodnina itd.).
Postavil si še druga vprašanja, vendar zaenkrat toliko, ker sem že itak bil predolg.