Zategovanje vijakov na alu platiščih

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Ker avto nov in platišča solidnega izgleda, na zimo nisem kupil dodatnih platišč, ampak le zimske gume. Pač sprejel, da bom večkrat premontiral gume, če ne želim nekih grdih platišč gledati pol leta.

Prejšnji teden zapeljem avto k POOBLAŠČENCU, ker bil tam zaradi nekih drugih zadev in se sproti zmenim, da mi premontirajo še gume. Ker 19" je cena 64€. OK, zlatarsko, ampak, ker sproti pa naj bo.

Mojstri zrihtajo, imam pa dve vprašanji, ker nisem iz foha in ne vem kakšni so standardi:
- se pričakuje, da se ob odstranitvi starih uteži sčisti iz platišč penasto lepilo?
- se v današnjih časih še pričakuje, da lahko v neki vukojebini SAM ob cesti menjaš kolo?
Ker sem na en vijak nataknil ključ in ... hja. Z dodatnim metrskim rorom bo že šlo :). Jst sem zadnjih 10 let uporabljal moment ključ na nekih 120Nm, tole sedaj pa klikne pri 220Nm (ker več ne morem nastaviti) brez da bi se vijak prestavil. Vem, da to lahko testiraš samo če zateguješ brez vmesnega ustavljanja ker sila lepenja in sila trenja in pride do razlike. Pa vseeno a se da kako pokazati, da pa je vseeno malce preveč zategnjeno vse skupaj? Ker pooblaščenci so menda OH IN SPLOH in vedno vse po PS.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Pa vseeno a se da kako pokazati, da pa je vseeno malce preveč zategnjeno vse skupaj? Ker pooblaščenci so menda OH IN SPLOH in vedno vse po PS.
Ja si si z rorom že pokazal :)
To ma na pištolo na max in parkrat rukne. Pol pa z moment klučem tolko, da klikne. Nima pa veze če šrauf ni niti trzno, njemu je kliknilo to je to kola je dovolj zategnjena. Dol padla ne bo, ostalo ga pa boli organ.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
64e za 19 col.. nateg stoletja majkemi. penasto lepilo se mora vedno spucat, za to je namenska radirka, na koncu je treba obrisat še z acetonom, da nove uteži primejo kakor je treba.

jaz v vukojebini menjam kardane, diferencijale, kolo je res najmanjši problem :) ne bit tolk poženščen..

če prav razumem ti je zategnil z pištolo in adijo.. odšraufaj in zategni z moment ključem še enkrat.

bonus tip: upoštevaj zinotov nasvet in menjaj pooblaščenca :)
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Boltez v kranju tudi med najvecjo guzvo zateguje z moment kljucem. Oz delavci, ki jih takrat najame. Pestator v vizmarjih mi je na terencu sred tedna poleti zamenjal at gume in si vzel cas z moment kljucem. Spuca pa noben feltne lepila, nafukajo novih utezi kjer je pac treba. Bi rad videl enega ja..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gamero

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
En vulco mi je nekoc hotel zracnico dati v gumo ker sem rekel, da guma pusca verjetno nekje pri platiscu, ventilcki so bili novi, gume tudi. Se pravi feltna zanic. Kot, da bi 8mel razbit stekar in ga zalimal z izolir trakom in napisal ne uporabljaj
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Ker avto nov in platišča solidnega izgleda, na zimo nisem kupil dodatnih platišč, ampak le zimske gume. Pač sprejel, da bom večkrat premontiral gume, če ne želim nekih grdih platišč gledati pol leta.

Prejšnji teden zapeljem avto k POOBLAŠČENCU, ker bil tam zaradi nekih drugih zadev in se sproti zmenim, da mi premontirajo še gume. Ker 19" je cena 64€. OK, zlatarsko, ampak, ker sproti pa naj bo.

Mojstri zrihtajo, imam pa dve vprašanji, ker nisem iz foha in ne vem kakšni so standardi:
- se pričakuje, da se ob odstranitvi starih uteži sčisti iz platišč penasto lepilo?
- se v današnjih časih še pričakuje, da lahko v neki vukojebini SAM ob cesti menjaš kolo?
Ker sem na en vijak nataknil ključ in ... hja. Z dodatnim metrskim rorom bo že šlo :). Jst sem zadnjih 10 let uporabljal moment ključ na nekih 120Nm, tole sedaj pa klikne pri 220Nm.
Če ti je zategnil kot konj pelji nazaj in naj odšravfa pred tabo s ključem, ki ga imaš v avtu za menjavo kolesa ob predrtju (če seveda imaš rezervno kolo).

Jaz sem imel feltne tako zategnjene ( ko sem ga nabavil), da ko sem ga peljal k mehaniku, je le ta moral na koncu menjat vijake ker je obstoječe poškodoval...je rekel da v življenju še ni naletel na tako zategnjene vijake (šele 2 metrški drog je naredil dovolj momenta da so spustili).

Jaz jih sam zategujem po občutku: teleskopski ključ imam do konca not in pritegnem. Za odvijačit ga potegnem 10 cm ven in gre lepo.
Delam pa tudi bogokletno stvar: vijake imam minimalno namazane z mastjo.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Boltez v kranju tudi med najvecjo guzvo zateguje z moment kljucem. Oz delavci, ki jih takrat najame. Pestator v vizmarjih mi je na terencu sred tedna poleti zamenjal at gume in si vzel cas z moment kljucem. Spuca pa noben feltne lepila, nafukajo novih utezi kjer je pac treba. Bi rad videl enega ja..


Jaz sem še vsakič spucal uteži.. Sicer v glavnem montiram samo sebi in bližnjim kolegom, jaz spucam ker sebi olajšam delo.. Vulkanizerje pa verjetno res boli qrac... Na srečo nisem vulkanizer :D
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Moj vulkanizer ima po novem še storitev čiščenja gum in feln čez zimo 2 eur po gumi :) Sicer pa zmeraj vsak vijak z moment ključem zategnejo, tudi ko zunaj 10 avtov čaka...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.035
2.356
113
Jaz imam za zimo navadna platišča, za poleti pa alu, ki so prišla z avtom. Ko menjam zategnem z udarno na drugi stopnji od štirih, nato pa še z moment ključem na 120. Nikoliko nobenih težav.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Če ti je zategnil kot konj pelji nazaj in naj odšravfa pred tabo s ključem, ki ga imaš v avtu za menjavo kolesa ob predrtju (če seveda imaš rezervno kolo).

Ker plan z avtom malce bolj oddaljeni kraji in ker pripravljen prostor pod avtom sem "za vsak slučaj" naročil komplet rezervo z orodjem.
In za tak slučaj je fajn, če lahko nekje na terenu sam odšraufaš. Sem danes vrgel v avto še teleskopski ključ...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
64e za 19 col.. nateg stoletja majkemi. penasto lepilo se mora vedno spucat, za to je namenska radirka, na koncu je treba obrisat še z acetonom, da nove uteži primejo kakor je treba.

jaz v vukojebini menjam kardane, diferencijale, kolo je res najmanjši problem :) ne bit tolk poženščen..

če prav razumem ti je zategnil z pištolo in adijo.. odšraufaj in zategni z moment ključem še enkrat.

bonus tip: upoštevaj zinotov nasvet in menjaj pooblaščenca :)

Hja ni fora, da ne bom sam zrihtal, bolj gre v smeri, če že zlatarsko plačam, naj bo narejeno približno OK. Ko se pojavi kakšna tema o cenah rednega servisa in zlatarskih cenah olja vsi pišete "nikakor kozolčar, on ima ceno nizko ker se mu ni potrebno izobraževati, nima original olja, orodja in podobno". Zato sem upošteval nasvet in šel k "strokovnjakom". Pa vidim, da je bolje, da tudi olje še vedno sam menjam, ker bom vsaj vedel ali sem ga ali ne.

Kam se za osnovne (in upam čim manj garancijskih) stvari vozi Peugeot? ker znamka je pač nekaj novega zame.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Hanzi

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Jaz sem še vsakič spucal uteži.. Sicer v glavnem montiram samo sebi in bližnjim kolegom, jaz spucam ker sebi olajšam delo.. Vulkanizerje pa verjetno res boli qrac... Na srečo nisem vulkanizer :D
Pri vsaki menjavi priporočam še čiščenje kanalov, odstranjevanje kamenčkov, polivanja z vodo (da vidiš, če res pravilno odplavlja), ...

:valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Pri vsaki menjavi priporočam še čiščenje kanalov, odstranjevanje kamenčkov, polivanja z vodo (da vidiš, če res pravilno odplavlja), ...

:valjamse:

Nisem picajzlast, zamenjam mogoče 10 kompletov gum na leto..ampak eno mašinco z radirko imam pa vedno pri roki, če se lotim česa takšnega.. a ti babo tud samo napol pofukaš al nardiš tko k je treba?
 
Nazadnje urejeno:

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
937
90
28
Ljubljana
Menjam gume za denar in mi niti na misel ne pride, da bi na svojem avtu "brusil" lepilo dol.

Saj, če imaš kaj takega bi še zastopil ...
productlarge_7981_600.jpg


P.S. Aja, saj zato sem pa jaz Fizikalc, ti pa Guru. :evil:
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Za 63eur kolikor stane alter menjava bi ti lepilo z nohtki praskal dol... Dej mi naslov ti naročim eno radirko, mašinco si pejt pa u hofer kupit ko boš šu lih po fasngo :)