Vi date vedno anastezijo?
Sklepam da sem v tem vprašanju z vi mišljen pač samo jaz in ne množina (in tako v naslednjih)
Praktično vedno oz. vedno ko vem, da je pri posegu možnost da boli. Ponavadi vztrajam pri anesteziji tudi kadar pacienti pravijo da je ne rabijo. Ker je tudi meni bistveno lažje delat, če je človek pri miru in ne rabim stalno gledat, a ga to že boli, ali lahko še potrpi itd. Anestezije zato tudi ne računam, da se ne potem s folkom pregovarjamo za tistih par eurov. Na splošno je tudi tako, da anestetik hitro zagrabi in se lahko praktično takoj začne delat. Za spodnje zadnje zobe je sicer ponavadi lahko zoprna anestezija, ker klasična metoda omrtviči pol spodnje čeljusti, pol jezika in pol ustnice, pa drži lahko tudi cel popoldan. Zato sem jaz kupil dodatno napravo za anestezijo teh zob, s katero se temu v 95% primerov izogneš (cena mašine skoraj nekje polovica novega Cliota).
Pač, verjetno je še kdo poleg mene stravmatiziran zaradi dejstva, da so nas kot otroke tiščali na stolu v smislu, da je pri zobozdravniku potrebno potrpeti. Sedaj pa se mi dozdeva, da ste novodobni zobarji bolj fokusirani na to, da NE SME boleti.
Ne da smo fokusirani kot novodobni, ampak pač kot človeku se mi zdi, da če imaš možnost da neka stvar boli, ali pa ne boli... seveda ti je ljubše da ne boli. In ker pač nimam sadističnih nagenj, raje poskrbim za to, da strank posegi pač ne bolijo. Seveda se zgodi, da začne zadeva boleti po posegu, ampak tudi za to se pač da poskrbeti z ustreznimi tabletami, je pa tisto potem čisto odvisno od vsakega posameznika.
Sicer pa kapo dol ... To je badass top tech poklic ... Mogoče se nekomu zdi samoumevno, da ga dohterji obravnavate izjemno prijazno, protibolečinsko in protistresno naravnano ... Ampak sam menim, da je to izraz globoke strokovne discipline, ki vlada med novodobnimi zobozdravniki.
Top tech je bolj kot ne samo v privatnem sektorju, pa še to samo pri tistih, ki vlagamo v posel ogromno časa in denarja. V večini primerov je v zadnjih 20 letih žal šlo samo za par korakov naprej, pri storitvah visokega cenovnega ranga pa so šle tehnike in tehnologije ekstremno naprej v zadnjih že 10 letih. Večina nas mladih (ljudi ne zobozdravnikov) ima na srečo manj slabih izkušenj iz preteklosti, je pa na žalost še vedno preveč "mesarjev" na delovnih mestih, in dvomim, da se bo to spremenilo. Tako kot pravi en moj dober prijatelj (ne zobozdravnik), ko vidi koga, kako se neprimerno obnaša - če si krucefiks si krucefiks
A dejansko poznate vsak zob posebej, kakšne so njegove lastnosti, kakšna je njegova optimalna oblika?
Seveda. Pa ne samo to, tudi kaka je optimalna oblika za vsakega posameznika. Recimo zato sam najraje delam bolj kompleksne stvari, kjer dejansko vse zobe spremenimo v obliki in položaju, ker tako resnično narediš spremembo. Je pa to tako, da v večini primerov ne gre čez noč. Najzahtevnejša zdravljenja lahko trajajo tudi več let (kjer je vključeno še ortodontsko, kirurško itd. delo), ker telo pač vmes potrebuje čas, da se zaceli. Edini primer, kjer gre "čez noč" je takrat, ko stranka nima več zob, oz. so vsi zobje za populit. Takrat lahko dejansko naredimo zobe v enem dnevu - zjutraj operiramo, popoldan damo v usta nove fiksne zobe na vsadkih.
Kako sploh deluje brušenje kariesa? A se samo s svedrom malo dotaknete zoba in že leti?
Karies se razdeli na več nivojev. Najprej je bela lisa, ki je ponavadi niti ne "zdravimo", potem malo počrni, potem se naredi luknja. Vmes pa napreduje. Karies v sklenini je treba obrusiti s svedrom, ponavadi so to diamantni svedri. Sklenina je najtrša snov v človeškem telesu, tako da ne gre kar tako enostavno, je pa res, da diamant pač reže kot... diamant
Pod sklenino je dentin, ki daje zobu rumenkasto barvo in je za razliko od sklenine bistveno bolj flekisibilen in zaradi tega je zob tudi odporen na vso travmo, kateri ga celo življenje izpostavljamo. Ko karies doseže dentin je pa ta čisto mehek. Dejansko se ga da z "zobotrebcem" odluščit. Vseeno zaradi učikovitosti (in natančnosti) uporabljamo svedre, ki pa niso diamantni ampak karbidni ali jekleni. Tak sveder odstranja v 99% samo kariozen dentin, zdravega trdega pa praktično ne.
Iz katerega materiala je narejena plomba? Kaj pa pomeni peskanje?
Plombe so iz več različnih materialov - bele so po domače povedano plastične, ampak iz točno določenih vrst plastike in polnil, ki se strdijo ali kemično ali pa z lučko določene valovne dolžine. Ko posvetimo z lučko se iz monomer materiala naredijo močno prepleteni polimeri.
Peskanje ima v zobozdravstvu več načinov in pomenov, ampak za splošno populacijo je to mišljeno kadar po odstranjevanju kamna ostanejo na zobeh še manjša zabarvanja, ponavadi so to črne pikice. Takrat s peskalnikom in vodo odstranimo še to. Ta prah pa ni pesek ampak mini bikarbonatna ali glicinska zrnca. Ta ne odnašajo zoba, saj so mehkejša od sklenine. Občasno se pri drugih posegih uporablja še peskalnik z zrnci aluminijevega oksida, ki pa odnašajo zob, ima pa drug strokovni namen.
Vi osebno nudite tudi kakšne ortodontske storitve? Nagovarjali so me za invisalign, ampak to pomeni spet 4 tisočake manj v denarnici.
Delam tudi to. Ne invisalign ampak sami v ordinaciji izdelujemo nevidne opornice, zato je strošek precej manjši. Ponavadi med 1500-2600 euri za obe čeljusti.
Drugače sem ravno za računalnikom in čakam, da 3D tiskalnik konča s tiskom modelov, da dam čez noč printat še 5 drugih.
Bi rekel, da morajo hrbtenica in rame kar konkretno trpeti ob vašem delu, ki se mi zdi res fascinantno.
Pri meni na srečo ne, ker sem se še malo dodatno "vrgel" v ta poklic in praktično vso delo opravljam z mikroskopom. Tam lahko potem sedim vzravnano, delam bolj natančno, pa še stranke lahko na TV vidijo kaj delamo (če želijo) oz. da vsaj pogledajo, ko jim hočem kaj pokazat, ker se ponavadi sliši zelo abstraktno, ko ti zobozdravnik razlaga kaj nekje zadaj v kotičku vidi, jaz pa ponavadi pokažem (oz. vsaj pri novih strankah, da se vzpostavi en določen nivo zaupanja, potem pa odvisno od tega a jih zanima v bodoče ali ne).
Je bilo pa pri meni zdaj že kar veliko soforumašev na stolu, nekateri samo na posvetu, nekateri za določene storitve, ki jih njihovi zobozdravniki ne želijo/ne znajo narediti, ostali pa za vse stvari.
Drugače je moja spletna stran bila včasih v mojem podpisu, zdaj pa teh podpisov (vsaj jaz) ni več - je pa
https://www.mikrozobozdravstvo.si
Sem pa tudi imel že v preteklosti namen na tej tabli napisati par tem / urbanih legend o zobozdravstvu, ampak enostavno si nisem vzel časa za to.