Zakaj v Sloveniji razpada zdravstvo

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ne razumeš čisto, kako sistem koncesionarstva deluje.

Koncesionarji so večinoma (če izvzamemo koncesionarje, ki delajo v stavbah zdravstvenih domov) zdravniki družinske medicine, ki so prevzeli primarno zdravstveno varstvo v krajih bogu za hrbtom. Oziroma drugače - v krajih, kjer ni zdravstvenih domov. Primarno zdravstvo ni terciarna dejavnost, kjer je smotrno vozit ljudi v LJ/MB.

Težava je v tem, ker država plača X, stroškov s pacienti pa je Y. Zdaj če je X manjše kot Y, potem bodisi gre ambulanta v minus (kar je neumnost, ne bo zdravnik zasebnik požrl skopušnosti sistema... ali bi jo po tvoje celo moral??) ali pa se začne šparat. Manj laboratorijskih pregledov, hitrejša in površnejša obravnava, manj ambulantne terapije in več pošiljanj na sekundarni/terciarni nivo... tempirana bomba za splošno zdravje populacije skratka. Ljudje dejansko umirajo zaradi poznih diagnoz kot posledica takšnega šparanja.

Primer: Rak prostate. Zasebniku je zmanjkalo denarja za laboratorij. Ne more narediti niti preprostega PSA testa. Rešitev - napotnica za urologa. Čakalna doba. Preden pride bolnik do PSA testa, se rak razvije v inoperabilni stadij. Super sistem, kaj?

In sedaj so zdravniki, ki hočejo več denarja, da lahko naredijo vsaj osnovne laboratorijske preiskave - pogoltni?
stupid-1.gif




Kar pa se tiče čistih zasebnikov - raznih privat ambulant za plastično kirurgijo, okulistiko, zobozdravstvo - jim gre čisto fino. Verjemi. Manj denarja kot je v javni zdravstveni blagajni, bolje je za njih.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.964
38
48
Citat:
Uporabnik Kara_Demz pravi:
In da je vsak državljan odgovoren direktno državi za svoje delo oz. nedelo. Vsak gospodarstvenik se tega prekleto dobro zaveda, vsak v državni službi pa nikakor ne!

In (predvsem) tudi obratno - da je vsaka država odgovorna direktno svojim državljanom za svoje nedelo/delo...
grims-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.740
6.737
113
pri taščici
jernej: zadnji post je tako resničen da bolj ne more biti... tast je dober mesec pokopan po skoraj točno tvoji definiciji...

3leta je jamral o bolečinah v trebuhu, lani je dobil napotnico za koloskopijo, datum je dobil julija letos, marca letos pa smo "urgentno" ugotovil da naj šparamo za pogreb, kar se je dejansko zgodilo septembra letos pri njegovih 56.
Dg: RDČ

ajd zastopim da so se NJEGA znebil ker je bil nevarnost za penzijo,
ne zastopim da mene vpisujejo v čakalne knjige (ki so vedno debelejše) ki sem v najbolj aktivnih letih!?
bolniška ko sem na čakanju jih stane bistveno več kot pa tisto na kar čakam.
pa imam minimalca skoraj....
sem že mislil da bom do penzije na bolniške.... samo mi očitno ne bo zneslo, bom pa precej visoko po bolniškem staležu v slo (pa ne blefiram glede zdravja, samo čakam v čakalni vrsti....)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Žalostno, ja... Sem že videl kar nekaj takih primerov. Za RDČ bodo sedaj (ali pa so že) začeli razpošiljati domov hemateste, ki bodo vsaj malo izboljšali screening... ampak potem je spet - pozitiven test in spet čakaš na kolonoskopijo
bonk.gif
.


Kar pa se tebe tiče - anomalija sistema. Očitno nihče ne more narediti računice, da se nekako veliko bolj splača imeti zdravo delovno populacijo kot pa zdravo upokojensko populacijo... če se že gredo racionalizacijo v zdravstvu.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Glej, to kar si ti napisal, je meni čisto jasno, ampak nekaj je pri nas hudo narobe, da so t.i. stroški v zdravstvu tako narastli.
Če pogledamo primer zobozdravnika, ki zavarovalnici zaračuna zdravljenje zoba, za katerega je potreboval 3 x 10 min dela in za 10 eur materiala, 150 in več EUR, je to absurd.

Zdaj pa še glede privat zdravnikov, ki so na koncesiji. Zakaj so šli v privat in pustili državno službo? Zato, ker so računali, da bodo več zaslužili, tudi z mislijo, da če bodo čakalne dobe daljše, da bodo pridobili več pacientov samoplačnikov, katerim bodo zaračunali še več kot dobijo od zavarovalnic. Pri takšnem standardu, ki je pri nas, se pač to ne izide, ker ljudje nimajo dovolj denarja.

Jaz mislim, da bo sistem laufal edino tako, da kdor bo delal za državni denar, naj bo v državni službi za pošteno plačo (s primernim odnosom in odgovornostjo), kdor pa hoče pa naj se gre podjetnika in dela izključno samoplačnike.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Glej, koncesionarji ničesar ne "zaračunavajo državi". Letno dobijo fiksno količino denarja (glede na glavarino) in to je to. Sedaj pa naj delajo kakor vejo in znajo.

Zdravniki so šli na svoje predvsem zaradi tega, da so sami svoji gospodarji. Ni jim več treba poslušati nadrejenih v zdravstvenih zavodah, sami diktirajo (bolj ali manj) svoj delovni čas, predvsem pa delujejo v svojem domačem okolju. Redkokje je motiv zaslužek. Verjemi, videl sem bilanco enega podeželskega družinskega zdravnika. Tu ni milijonov in jaht, o katerih sanjajo Slovenci.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
naj plača stroške svojega šolanja

Fakultetno solanje ni potrebno nikomur vracat, tako kot tudi tebi ki nisi zaposlen v TOZDu.

Specializacjo pa je vsak zdravnik dolzan vrnit in jo tudi vrne. Saj specializira za regijo in je minimalno za dolzino specializacije dolzan delat v regiji za katero je "poklican". Takozvana potreba javne zdravstvene mreze.

Drugo so specializacije z znanim placnikom kjer stroske placa sam oz privatna ustanova ki ga poslje na speclializacijo.

Pravilnik se najde tudi online.

Tako da ne klobasaj o neki solidarnosti.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.191
1.198
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
...če kdo hoče na privat, naj plača stroške svojega šolanja ...
A boš tudi ti vrnil stroške svojega šolanja?
Domnevam pa, da ne delaš v javni upravi in da si končal kako šolo.

(čeprav tisto drugo je pod vprašajem)
Zakaj že? Saj ne težim in gorozim s štrajki, pa tej državi kaj prispevam in ne le črpam iz proračuna.
Aja, tisto drugo: nekaj se je pa le nabralo ... Pa ne vse le na "državne" stroške.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.191
1.198
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
In sedaj so zdravniki, ki hočejo več denarja, da lahko naredijo vsaj osnovne laboratorijske preiskave - pogoltni?
stupid-1.gif

Zdravniki, ki zahtevajo več denarja za storitve (torej za paciente) imajo 110% prv in jih 110% podpiram, tudi v času recesije. Zdravnikov, ki zahtevajo višje plače pa v tem času pač ne morem in jih imam za egoistične, pogoltne bedake. Ko bodo pa časi boljši (in posledično več denarja v zdravstveni blagajni), pa seveda. Tisti, ki so dobri in veliko delajo naj imajo veliko višje plače.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.191
1.198
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Tvoje ideje so skrajno nerealne, posledica bi pa bila, da bi tisti, ki res obvladajo stroko, lepo pomahali v pozdrav (nekaj jih je to že storilo), tebi pa pa preostal le že kak vrač ali pa dohtar iz neke ekostične dežele, ki misli, d aima človek dve aorti (resničen primer!). Zdravniki niso neumni, da bi po zelo zahtevnem in zelo dolgotrajnem šolanju delali za sramotno nizke plače. Kramp zna vihtet vsak, operacije srca pa ne zmore vsakdo.
ne-ne-1.gif
Zdravniki bodo morali doumeti, da ko je kriza, je kriza za vse (še posebej za vse, ki se financirajo oz javne blagajne).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Poizkusi razumeti, da intelektualci (v tem primeru zdravniki) ne bodo pristali na šužnjelastniški sistem v smislu "we own your ass". S tem se lahko (in žal tudi mora) sprijazni samo hitro zamenljiva delovna sila.

Ob obstoječih delovnih razmerah ga praktično ni mladega zdravnika, ki bi čutil kakršnokoli pripadnost slovenskemu zdravstvu, poleg tega ni več nobene medijske blokade (kot v prejšnjem sistemu) in vsi se dobro zavedajo, kakšni so pogoji dela drugje. V vsesplošno deficitarnem poklicu je potrebno samo malo poguma in spakirati kovčke.

Nekateri potem sanjate o poceni in nezahtevnih zdravnikih iz vzhoda. Well, give that a try
smirk-1.gif
.

Po drugi strani sanjate o solidarnosti, čeprav je v zadnjih letih popularna prava medijska gonja proti zdravnikom in načrtno navidezno marginaliziranje poklica. Kar se mene tiče... in dosti kolegov podobno misli... je na prvem mestu družina in njeno kakovostno življenje. Družbena odgovornost pride dosti kasneje. Pač normalno stanje, če je splošen odnos javnosti (oziroma medijev) takšen kot je.


Popolnoma normalno je, da si vsi želimo prvovrstnega, prijaznega in poceni (zastonj?) zdravstva. Nekateri očitno tako zelo, da bi samo za ta sektor uvedli sužnjelastništvo (ali pa vsak socializem).
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Ma,,, zdravniki pa sanjajo o plačah iz zahoda!

Kakšno plačo ima Portugalski zdravnik? Portugalska je veliko bolj primerljiva s Slovenijo kot nemčija s katero si ga radi merite.

Prizemljitev bo potrebna. A je problem v tem, da imajo zdravniki, kot tudi sodniki, močna pogajalska izhodišča in nula morale.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

In kako boš prizemljil ljudi, ki imajo dovolj znanja, izkušenj in ambicij, da jim ni treba ostati "prizemljen" na Slovenijo?
smirk-1.gif


Kdaj bo folk počasi zastopil, da je v Evropi že praktično prosti prehod delovne sile in da bo za zadržanje ključnih kadrov na nekem območju potrebno še kaj več kot pihanje na dušo s solidarnostjo in patriotizmom.



Pa saj sploh nima smisla debatirat. Vse, kar sem želel povedati, je tu:

https://www.alter.si/tabla/showthreaded.php/Cat/0/Number/775503/page//vc/1

Replicirat na neke ideje o belih tajkunih se mi pa enostavno ne da več.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Saj sem v prejšnjem post-u vse povedal. Lepo, da si s svojim potrdil.
Takim jaz pravim vretenčarji, ljudje brez hrbtenice, ki se v povpreču na račun davkoplačevalcec šolajo več kot 20 let.

Očitno je skrajni čas, da šolanje postane plačljivo, da se posamezni osebki po tem, ko pokurijo veliko tujega denarja ne bodo počutili kot bogovi.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.482
5.023
113
Jaz menim, da je naš zdravstveni sistem (pravzaprav "zavarovalniški sistem" zdravstva) potreben konkretne prenove. Ne razumem, zakaj ni temelj obračuna "storitev" (izdelek) in ne glavarina. OK, glavarina zagotavlja enakomerno porazdeljenost mreže. Ampak sicer naj bo večji delež plačila po storitvah.
V zadnjem dogajanju med zasebniki in zavarovalnico podpiram zdravnike. Bolj čisti so gotovo od ZZZS.
Kako bi bilo, če bi imele avtomobilske zavarovalnice mrežo kleparjev. In ko ti pokurijo letno kvoto, lepo čakaj na naslednje leto, da bo spet sedel v svoj karamboliran avto. Vem, da sem naredil nekaj hudih poenostavitev, ampak trenutni sistem, ko zavarovalnica tako rekoč ob plačilu reče, da bo pač plačala manj, je malo mimo.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Saj sem v prejšnjem post-u vse povedal. Lepo, da si s svojim potrdil.
Takim jaz pravim vretenčarji, ljudje brez hrbtenice, ki se v povpreču na račun davkoplačevalcec šolajo več kot 20 let.

Očitno je skrajni čas, da šolanje postane plačljivo, da se posamezni osebki po tem, ko pokurijo veliko tujega denarja ne bodo počutili kot bogovi.

saj problem rešen, tisti, ki nimajo denarja se pač ne bodo izobraževali, evo ti poceni delovna sila, pa lahko še eno muro odpremo
cheer.gif


eu je pač eu in to ni več jugoslavija - mi mamo tolk, tito ma tolk

zdaj mi pa ti povej zakaj bi sploh še en zobozdravnik delal tu za 25000 eurov bruto na leto, če norveška ponuja slovenskim zobozdravnikom 100.000 eurov neto na leto, če pridejo delat na norveško - en in edini pogoj - naučit se jezika v 1 letu tolk, da lahko komuniciraš s pacientom, čeprav ni dvoma, da vsaj 50% populacije zna angleško
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Zato ker je obstoječi sistem veliko bolj eleganten.

Sedaj lahko rečejo - poglejte tega zlobnega koncesionarja, ki dobi 100.000 EUR letno za ambulanto (kar je komaj dovolj, da pokrije stroške za neko osnovno dejavnost). Nekako se v glavah državljanov prelaga odgovornost za situacijo s sistema na izvajalce zdravstvenih storitev (so leni, preveč denarja hočejo zase...).

V tvojem sistemu bi nekje septembra zdravnik zaprl ambulanto in na vrata napisal - Letos sem pregledal in zdravil vse paciente, ki jih plača zavarovalnica. Ambulanta je zaprta. Za samoplačniške hišne obiske pokličite na 041... Sedaj pa si predstavljaj odziv javnosti, ko bi izvedeli, da za september, oktober, november in december - kljub temu, da plačujejo prispevke za zdravstvo - ostajajo samoplačniki.

Saj sedaj je enako, samo da se ti meseci raztegnejo v "čakalne dobe" in vse skupaj izgleda manj tragično. Čakat so ljudje itak navajeni. Slišat, da je njihov vložen denar v zdravstveno/pokojninsko blagajno izpuhtel? Well, to pa malo manj...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ni tako hudo.
Zobozdravnik s koncesijo (vsi si jo želijo, ker jim garantira lagodno življenje) dobi lepo vsoto na mesec in ima določeno kvoto.
Seveda se potrdui da mu čimveč ostane in sodeluje ter išče mazače zobotehnike, da mu za čimmanjše pare naredijo protetiko.

Poleg pa ima še seveda več kot dovolj časa za samoplačnike, ki prelepo naštejejo na roko.

Problem imajo le tisti zobozdravniki (mlajši in na novo vpeljani), ki nimajo koncesije in dovolj samoplačniške klientele.

Pri zdravnikih mislim da je enako, razen za takšne ko farbajo oblake in pišejo recepte, torej ki niso specialisti in v samoplačniški ambulanti sploh nimajo kaj ponuditi.

Se pa strinjam z Miklavčičem, da Slovenci preveč hodimo k dohtaru na izlet, na psihoterpaijo in da mine čas, da penzineri srečajo znance ter s tem dodatno delamo gužvo in trošimo denar.

In potem za tiste resne bolnike ni denarja ali pa so čakalne vrste predolge.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.482
5.023
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:V tvojem sistemu bi nekje septembra zdravnik zaprl ambulanto in na vrata napisal - Letos sem pregledal in zdravil vse paciente, ki jih plača zavarovalnica. Ambulanta je zaprta.
Nisem imel take ideje. Nimam pa časa pa tudi smisla nima, da bi jo razvijal naprej. Zdravnik, ki bi do avgusta opravil povprečje storitev, bi pač do konca leta zaslužil še več, ker bi opravil še več storitev za zavarovalnico. Verjetno pa bi morale biti neke varovalke tako na strani zavarovanca (zdravstvo tudi ni "Unlimited" paket) in na strani zdravnika. Mogoče bi koga zavarovalnica vprašala in komisijsko preverila, zakaj je bil N-krat v letu pri svojem zdravniku. Je bilo upravičeno? Če je zavarovanec izkoriščal sistem, naj plača kazen (denimo pribitek pri zavarovanju v bodoče). Če ga je zdravnik, pa naj plača on.
Razen tega moraš za nekatere stvari brez veze k zdravniku. Če je otrok bolan, grem k zdravniku, ker rabim bolniško. Sicer bi še počakal in bi ga peljal odvisno od razvoja dogodkov.