Za koliko vam je zrasla plača?

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.057
1.462
113
39
Zanima me za gospodarstvo, ne za javni sektor.
Se vam je plača v zadnjih 3 letih kaj zvišala, ne zaradi napredovanja ali menjave službe, bolj me zanima zaradi inflacije.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.768
363
83
Vipavska dolina
Jaz sem dobil novo pogodbo. Prej je bila nizka bruto plača z precejšnjim dodatkom za uspešnost, pa sem si "izboril" seštevek vsega za bruto plačo. Končna cifra je boljša (posledično so se dvignili tudi dodatki), ostal sem pa na enakem delovnem mestu.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pazi, da se ne bo sesula mantra, kako plače rastejo samo v JS. :cool: Seveda se tudi v gospodarstvu dvigajo, če ne zaradi drugega, pa zaradi dviga minimalne plače in se morajo zaradi tega prilagoditi tudi druge plače.
 
  • Haha
Reactions: kajn

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.753
2.357
113
Pomurje
Ker se v avstriji precej slovencev odpušča še ni potrebe po ponovnem dvigu.
Smo pa v enem letu dvignili 5 do 10%
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Pazi, da se ne bo sesula mantra, kako plače rastejo samo v JS. :cool: Seveda se tudi v gospodarstvu dvigajo, če ne zaradi drugega, pa zaradi dviga minimalne plače in se morajo zaradi tega prilagoditi tudi druge plače.

V Avstriji je zadeva urejena s kolektivnimi pogodbami. Predstavniki le teh se potem pogajajo z delodajalci. Tako je za zadnji dve leti dvig nekaj cez 8%, prva ponudba za naslednje leto pa je 8,8%.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.997
3.747
113
Ljubljana
hmpg.net
V eni drugi temi na tem forumu razpravljajo fantje, kako visoka inflacije je in kako se dvigujejo plače. Če omenim, da so se dobički, ki so jih dobili lastniki povečali n-x več, sem seveda komunist (in ti so na tem forumu smeti ali pa še manj), ker da je jasno, da inflacijo poganjajo plače, posebej JS. Sicer definicja JS ni vsem popolnoma jasna, ker gasilci, zdravniki, sestre, policaji... pa ja zaslužijo več.

Sedaj pa teoretično:
- če je plača vezana na inflacijo (v kolektivni pogodbi ali kjer koli drugje) , potem plače poganjajo inflacijo. Fakt.
- če pa se plača dviguje zaradi višje produktivnosti, pa temu ni talo
- če je pomanjkanje delovne sile (in trenutno v Sloveniji na kar nekaj področjih temu je tako) potem je treba delavca plačati vač ali pa se bo proces ustavil

Torej - plače se upravičeno dvigujejo v zadnjih 2 primerih. In tako je prav.

PS. Osebno mislim, da so za prihodnost države najpomebneji učitelji - ker ti izobražujejo generacije, ki nas bodo preživljale, ko bomo v penziji.
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
669
31
28
Osnova +15%, posledično so se tudi dodatki dvignili ker so vezani na % od osnovne bruto.
 

JMR

Pripravnik
1. nov 2008
88
29
18
Slovenija
...Tujina...močni sindikati. Po prvih dveh mesecih (zaradi kolektivne pogodbe)...bruto: +4,5%, po enem letu dodatnih 10,6%, po dveh letih +5,9%. Plus,ker sem se tako spogajal, po prvem letu bruto +100 €, po dveh letih +200 €/na trenutno bruto osnovo (in nato do vključno 12. leta; vsaki dve leti +200€ (+inflac. faktor)/na trenutno bruto osnovo). Ne delam v IT, ne delam v proizvodnji.

Mislim, da vsi, ki delate v slovenskem gospodarstvu (ne pa v JU!), sedaj že prepoznate zelo enostaven obrazec za izboljšanje plače: močni sindikati (!) V Sloveniji so sindikati "neobstoječi", razen v JU. In...v Sloveniji se vsak delodajalec po...rje na zakonodajo in poskrbi, da ljudje ne razmišljajo o sindikalni organiziranosti.