Wifi za višje hitrosti

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
mogoce, ne trdim da je najboljsi.. je pa sigurno med boljsimi in najhitrejsimi. imam dva, en na telekomu, drug na telemahu. bp oba

tale tvoj po hitrosti mu ni niti blizu. ne mislim se razpravljati, bil je samo predlog dizzyju.
Seveda je boljši, tega noben ne trdi da ni, pa še novejši ax standard ima. Cena ja pa tud da dol padeš. Hočem povedat, da za te hitrosti ne potrebuješ več najdražjih zadev. 500/100 recimo prebavi mnogo cenejši router brez problema, če imaš pač kartico tako.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.440
862
113
kmalu bomo dobili internet na optiki z možnimi hitrostmi 350/40
men to na 5gHz omrežju pokriva tale router. Je pa doseg tega omrežja majhen, preko stene pa sploh pade moč


v praksi dostikrat uporabljam 2,4 gHz in nikoli ne čutim prikrajšanja hitrosti
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
Jes imam sicer 2,4 samo zaradi apple watch, vse ostalo na 5. Asus 86u potegne do okoli 200 Mb/s na 2,4 frekvenčnem pasu, tako da pomanjkanja res ni čutiti. Vse laufa. Hitrosti več kot dovolj. Verjetno je tale 68u podobno hiter.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Sam imam ta router.


500 mbit da od sebe, ko je laptop z 2x2 povezan (866.7 Mb/s). Se pravi na 500/100 liniji da 500, če je pa polni upload pa 400/100. Zdej so mi linijo dvignili na 750/150 in je download ostal enak. Okoli 500. Drugače router z 3x3 komot prebavi to linijo, če bi še laptop imel 3x3.
No ja, z lahkoto ravno ne bo šlo realnih 750Mb/s po luftu niti s 3x3 AC opremo. V idealnih razmerah mogoče.

Treba se je zavedati, da so oglaševane hitrosti v resnici maksimalne teoretične hitrosti hitrosti linka (ne throughputa kaj šele goodputa) torej brez overheada pri maksimalni širini kanala, najvišjo modulacijo, najkrajšim zaščitnim intervalom in z najnižjim zaščitnim razmerjem. Najmanj kar moraš odbit je overhead (razni headerji, potrjevanje paketov, itd., pri g standardu je bilo tega cca. 50% torej si na 54Mb/s dajansko prenašal polovico tega. Novejši standardi imajo overheada precej manj, še vedno pa ni zanemarljiv). Ker v luftu nisi sam (tudi na 5GHz je kljub slabši penetraciji skozi zidove in bistveno večjem spektru, počasi gužva), se zaradi šuma hitro spremeni tudi modulacija in zaščitno razmerje. V praksi imaš vedno še občasne retransmissione, ki ti spet poberejo nekaj air timea in posledično pasovne širine. Pa tudi vsak dodaten spatial stream (ki zahteva dodatne oddajne in sprejemne antene na obeh straneh - torej 1x1 za 1, 2x2 za 2, 3x3 za 3, 4x4 za 4,...) ti v praksi ravno ne podvoji/potroji/početveri pasovne širine. Poleg tega moraš vsaj določen del komunikacije vedno prilagodit najpočasnejši napravi, ki je povezana v omrežja, in seveda se vsa pasovna širina v obe smeri (up/down) deli med vse priključene naprave.

Jaz recimo s 3x3 AC APjem (UniFi UAP AC Pro) ter 3x3 mrežno v laptopu (Macbook Pro 16) pri dokaj nezasedenem 80MHz kanalu na 5GHz v praksi dosegam tam 350-550Mb/s (odvisno kje in kdaj, večinoma okrog 400). Je šlo tudi 600+ z eno napravo, iperf3 testom, na pravi poziciji itd. ampak to ni ravno real use case. Kolega recimo z iPhoneom (2x2 AX) in enterprise grade WiFi6 (AX) APjem od Ruckusa dosega dobrih 700Mb/s, ampak AP košta dobrega tisočaka. Jaz čakam da Ubuqiti ponudi kakšno cenovno ugodno opcijo za WiFi 6, potem mogoče nadgradim/razširim obstoječe APje. Pa še to mi ni ravno prioriteta, ker trenutno WiFi deluje super, vse kar je pomembnega je pa itak na kablu (desktop in server celo na 10GbE optiki), hkrati pa je edini klient s podporo za WiFi 6 v bajti moj telefon, kjer je že teh 300+ Mb/s več kot dovolj.

Sicer pa ja, osnova za hiter WiFi je uporaba 5GHz ter zadostno število pravilno postavljenih WiFi dostopnih točk, da s 5GHz pokriješ celotno območjo, kjer rabiš hiter WiFi. Na 5GHz imaš namreč na voljo bistveno več spektra kot na 2.4GHz (kjer imaš dejansko prostora samo za 3 neprekrivajoče 20MHz kanale, z enim 40MHz že zasedeš skoraj cel speter, za kaj več npr 80MHz niti nimaš možnosti) ter bistveno manj drugih motilcev kot so razne mikrovalovke, brezžične tipkovnice/miške, bluetooth, baybifoni in ostala navlaka na 2.4GHz. Hkrati je penetracija na 5GHz slabša (zato potreba po večjem številu APjev) je pa to po drugi strani tudi prednost, ker imaš s tem tudi bistveno manj šuma. Poleg tega novejši/hitrejši standardi tako ali tako (z razlogom) delujejo samo na 5GHz. Od tod naprej, pa je treba vseeno malo gledat tudi na izbiro kanalov, saj je tudi na 5GHz vedno več omrežij in ko enkrat uporabiš 80MHz kanale ter hočeš postavit malo več APjev, hitro vidiš, da tudi na 5GHz spektra ni ravno v izobilju (sploh, ker je velik del spektra v DFS območju, kjer imaš spet svoje omejitve zaradi vremenskih radarjev...).

Kar se WiFi opreme tiče, če je razlika v ceni za AX (WiFi 6) (pre)velika, nekako nima smisla dokler nimaš tudi WiFi 6 odjemalcev, ker AC (WiFi 5) klienti ne bodo nič profitirali. Sicer pa ko enkrat gledaš opremo v rangu par 100€, jaz po mojih izkušnjah ne bi kupoval consumer grade all-in-one igrač ampak vsaj nekaj semi resnega kot je Ubiquiti. Drugo je, če iščeš P/P v eni škatli, v kolikor ti to zadostuje (si pa še vedno omejen s pokritostijo signala iz ene točke in čudežev sploh na 5GHz ne moreš pričakovati). Seveda je precej odvisno od konfiguracije objekta. Kak montažni objekt bistveno lažje pokriješ iz ene točke, medtem ko bo lahko debeljše železobetonska stena že v celoti ubila 5Ghz signal do sosednjega prostora.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Kaj pa Honor Router 3 wi-fi 6 ? click me
pic-section_01.jpg
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
No ja, z lahkoto ravno ne bo šlo realnih 750Mb/s po luftu niti s 3x3 AC opremo. V idealnih razmerah mogoče.

Treba se je zavedati, da so oglaševane hitrosti v resnici maksimalne teoretične hitrosti hitrosti linka (ne throughputa kaj šele goodputa) torej brez overheada pri maksimalni širini kanala, najvišjo modulacijo, najkrajšim zaščitnim intervalom in z najnižjim zaščitnim razmerjem. Najmanj kar moraš odbit je overhead (razni headerji, potrjevanje paketov, itd., pri g standardu je bilo tega cca. 50% torej si na 54Mb/s dajansko prenašal polovico tega. Novejši standardi imajo overheada precej manj, še vedno pa ni zanemarljiv). Ker v luftu nisi sam (tudi na 5GHz je kljub slabši penetraciji skozi zidove in bistveno večjem spektru, počasi gužva), se zaradi šuma hitro spremeni tudi modulacija in zaščitno razmerje. V praksi imaš vedno še občasne retransmissione, ki ti spet poberejo nekaj air timea in posledično pasovne širine. Pa tudi vsak dodaten spatial stream (ki zahteva dodatne oddajne in sprejemne antene na obeh straneh - torej 1x1 za 1, 2x2 za 2, 3x3 za 3, 4x4 za 4,...) ti v praksi ravno ne podvoji/potroji/početveri pasovne širine. Poleg tega moraš vsaj določen del komunikacije vedno prilagodit najpočasnejši napravi, ki je povezana v omrežja, in seveda se vsa pasovna širina v obe smeri (up/down) deli med vse priključene naprave.

Jaz recimo s 3x3 AC APjem (UniFi UAP AC Pro) ter 3x3 mrežno v laptopu (Macbook Pro 16) pri dokaj nezasedenem 80MHz kanalu na 5GHz v praksi dosegam tam 350-550Mb/s (odvisno kje in kdaj, večinoma okrog 400). Je šlo tudi 600+ z eno napravo, iperf3 testom, na pravi poziciji itd. ampak to ni ravno real use case. Kolega recimo z iPhoneom (2x2 AX) in enterprise grade WiFi6 (AX) APjem od Ruckusa dosega dobrih 700Mb/s, ampak AP košta dobrega tisočaka. Jaz čakam da Ubuqiti ponudi kakšno cenovno ugodno opcijo za WiFi 6, potem mogoče nadgradim/razširim obstoječe APje. Pa še to mi ni ravno prioriteta, ker trenutno WiFi deluje super, vse kar je pomembnega je pa itak na kablu (desktop in server celo na 10GbE optiki), hkrati pa je edini klient s podporo za WiFi 6 v bajti moj telefon, kjer je že teh 300+ Mb/s več kot dovolj.

Sicer pa ja, osnova za hiter WiFi je uporaba 5GHz ter zadostno število pravilno postavljenih WiFi dostopnih točk, da s 5GHz pokriješ celotno območjo, kjer rabiš hiter WiFi. Na 5GHz imaš namreč na voljo bistveno več spektra kot na 2.4GHz (kjer imaš dejansko prostora samo za 3 neprekrivajoče 20MHz kanale, z enim 40MHz že zasedeš skoraj cel speter, za kaj več npr 80MHz niti nimaš možnosti) ter bistveno manj drugih motilcev kot so razne mikrovalovke, brezžične tipkovnice/miške, bluetooth, baybifoni in ostala navlaka na 2.4GHz. Hkrati je penetracija na 5GHz slabša (zato potreba po večjem številu APjev) je pa to po drugi strani tudi prednost, ker imaš s tem tudi bistveno manj šuma. Poleg tega novejši/hitrejši standardi tako ali tako (z razlogom) delujejo samo na 5GHz. Od tod naprej, pa je treba vseeno malo gledat tudi na izbiro kanalov, saj je tudi na 5GHz vedno več omrežij in ko enkrat uporabiš 80MHz kanale ter hočeš postavit malo več APjev, hitro vidiš, da tudi na 5GHz spektra ni ravno v izobilju (sploh, ker je velik del spektra v DFS območju, kjer imaš spet svoje omejitve zaradi vremenskih radarjev...).

Kar se WiFi opreme tiče, če je razlika v ceni za AX (WiFi 6) (pre)velika, nekako nima smisla dokler nimaš tudi WiFi 6 odjemalcev, ker AC (WiFi 5) klienti ne bodo nič profitirali. Sicer pa ko enkrat gledaš opremo v rangu par 100€, jaz po mojih izkušnjah ne bi kupoval consumer grade all-in-one igrač ampak vsaj nekaj semi resnega kot je Ubiquiti. Drugo je, če iščeš P/P v eni škatli, v kolikor ti to zadostuje (si pa še vedno omejen s pokritostijo signala iz ene točke in čudežev sploh na 5GHz ne moreš pričakovati). Seveda je precej odvisno od konfiguracije objekta. Kak montažni objekt bistveno lažje pokriješ iz ene točke, medtem ko bo lahko debeljše železobetonska stena že v celoti ubila 5Ghz signal do sosednjega prostora.

wow, hvala za tole, tole je res super zapis!!
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.349
243
63
Trenutno je na AliExpress 47€ brez poštnine iz Španije. Naročil, pa bom videl kako je priden. Sodeč po testih ni slab.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Meni dela na par let starem Archerju 3150 takole. Linija je sicer 300/30, upload pa je slabši, ker je bil aktiven torrent. Razdalja cca 4 metre. Na laptopu (HP Folio) mi pa ne vleče take brzine, očitno je mrežna slabša kot v iPhonu. Tudi če linija ni do konca zasedena, mi je to vseeno ok, ker je itak po bajti toliko nekih naprav, da je kar prav, da se nekaj prenosa pusti še za to.

1608629385291.png
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Jaz recimo s 3x3 AC APjem (UniFi UAP AC Pro) ter 3x3 mrežno v laptopu (Macbook Pro 16) pri dokaj nezasedenem 80MHz kanalu na 5GHz v praksi dosegam tam 350-550Mb/s (odvisno kje in kdaj, večinoma okrog 400). Je šlo tudi 600+ z eno napravo, iperf3 testom, na pravi poziciji itd. ampak to ni ravno real use case. Kolega recimo z iPhoneom (2x2 AX) in enterprise grade WiFi6 (AX) APjem od Ruckusa dosega dobrih 700Mb/s, ampak AP košta dobrega tisočaka. Jaz čakam da Ubuqiti ponudi kakšno cenovno ugodno opcijo za WiFi 6, potem mogoče nadgradim/razširim obstoječe APje.

iperf test z ASUS RT-AX86U AX5700 in intel ax200 (kartica in router podpirata 160MHz, kartica je 2x2) na raspberrypi
 
Nazadnje urejeno:

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
hm, včasih je bilo tako, da se wifi hitrost prilagaja "najpočasnejši" napravi v omrežju. vsaj kot sem bral, torej na 2.4ghz in n standardu. zdej pa ne vem več, če to še velja. torej, če maš en star printer še na n standardu, se ti bo tudi najnovejši laptop/telefon povezoval z n standardom. to še velja v današnjih cajtih?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
iperf test z ASUS +in intel ax200 (kartica in router podpirata 160MHz, kartica je 2x2) na raspberrypi
Ja WiFi 6 2x2 na 160MHz kanalu (ki ti pobere skoraj pol razpoložljivega spektra in sega v DFS območje) z eno napravo, najbrž v dokaj idealnih razmerah (na kratki razdalji, brez aktivnih vremenskih radarjev v tem trenutku in sosednjih WiFijev), "malo" igranja z nastavitvami/driverji/... in iperf3 testom,... sej se da. V takšni konfiguraciji imaš itak teoretičen linkspeed čez 2Gb/s, tako da je tistih 1,3Gb/s doable. Za tega Asusa pa kot vidiš oglašujejo celo 5700Mb/s, ampak to je teoretični max linkspeed v idealnih razmerah seštet za več muMIMO clientov tako na 2.4 kot 5GHz. Z enim klientom ne prideš niti blizu tega.

V praksi pa te znaima, kaj se zgodi, kot vzameš en normalen laptop z integriranimi antenami in kartico kakršna pač je, se vržeš na kavč in hočeš recimo slike skopirat na NAS preko SMB/NFS/AFP sharea ali prenest nekaj s spleta. In ponavadi lahko v praksi v najboljšem primeru pričakuješ nekje polovico linkspeeda pri čemer moraš upoštevat manj zmogljivo napravo - bodisi clienta ali AP. Meni je recimo poleg tega bolj kot surove številke pomembno to, da zadeva dela stabilno in čimbolj seamless tudi ko se sprehodim v drug del objekta in more preklopit na drug AP.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Se strinjam z vsem, hotel sem samo pokazat kaj je možno z dotično opremo v praksi dobit. Sam sem že pred mesecem zamenjal obstoječo wifi kartico v laptopu z ax200 (mi je žal da nisem za par evrov več vzel ax210 za prihodnost). Za enga geeka ni ravno problem :)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
hm, včasih je bilo tako, da se wifi hitrost prilagaja "najpočasnejši" napravi v omrežju. vsaj kot sem bral, torej na 2.4ghz in n standardu. zdej pa ne vem več, če to še velja. torej, če maš en star printer še na n standardu, se ti bo tudi najnovejši laptop/telefon povezoval z n standardom. to še velja v današnjih cajtih?
Ni potrebno, samo del komunikacije (koordinacija, zaščitni intervali,...) se morajo prilagodit najpočasnejši napravi v omrežju, vse ostalo se prilagodi le počasnejšemu izmed konkretnega klienta in AP. Pa sevada počasnejša naprave, ti bodo načeloma odžirale več pasovne širine med prenosom, ker uporabljajo manj učinkovite modulacije (torej če bo N klient prenešal 30Mb/s boAC/AX napravam održle precej več kot potencialnih 30Mb/s). Tako da vpliva sigurno, ne bodo pa potem kar vse naprave delovale na počasnejšem standardu.

Poleg tega sta 2.4GHz in 5GHz v celoti ločena in naprave na enem ne vplivaju na drugega. Jaz imam recimo band steering nastavljen tako, da mi drži vse hitrejše naprave iz primarnega SSIDja na 5GHz only, če je le možno. Pravzaprav bi na primarnem SSIDju najaraje kar ugasnil 2.4GHz ampak se boljša polovica noče znebit starega laptopa, ki na 5GHz ne deluje... Po drugi strani sem pa razne IoT naprave omejil kar na 2.4GHz, da mi po nepotrebnem ne odžirajo pasovne širine na 5GHz (večina jih sicer 5GHz niti ne podpira, imam pa recimo pečico, ki ima AC wifi...).
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Trenutno je na AliExpress 47€ brez poštnine iz Španije. Naročil, pa bom videl kako je priden. Sodeč po testih ni slab.

Tukaj še ceneje:
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.930
113
najrajš na babi
No ja, z lahkoto ravno ne bo šlo realnih 750Mb/s po luftu niti s 3x3 AC opremo. V idealnih razmerah mogoče.

Treba se je zavedati, da so oglaševane hitrosti v resnici maksimalne teoretične hitrosti hitrosti linka (ne throughputa kaj šele goodputa) torej brez overheada pri maksimalni širini kanala, najvišjo modulacijo, najkrajšim zaščitnim intervalom in z najnižjim zaščitnim razmerjem. Najmanj kar moraš odbit je overhead (razni headerji, potrjevanje paketov, itd., pri g standardu je bilo tega cca. 50% torej si na 54Mb/s dajansko prenašal polovico tega. Novejši standardi imajo overheada precej manj, še vedno pa ni zanemarljiv). Ker v luftu nisi sam (tudi na 5GHz je kljub slabši penetraciji skozi zidove in bistveno večjem spektru, počasi gužva), se zaradi šuma hitro spremeni tudi modulacija in zaščitno razmerje. V praksi imaš vedno še občasne retransmissione, ki ti spet poberejo nekaj air timea in posledično pasovne širine. Pa tudi vsak dodaten spatial stream (ki zahteva dodatne oddajne in sprejemne antene na obeh straneh - torej 1x1 za 1, 2x2 za 2, 3x3 za 3, 4x4 za 4,...) ti v praksi ravno ne podvoji/potroji/početveri pasovne širine. Poleg tega moraš vsaj določen del komunikacije vedno prilagodit najpočasnejši napravi, ki je povezana v omrežja, in seveda se vsa pasovna širina v obe smeri (up/down) deli med vse priključene naprave.

Jaz recimo s 3x3 AC APjem (UniFi UAP AC Pro) ter 3x3 mrežno v laptopu (Macbook Pro 16) pri dokaj nezasedenem 80MHz kanalu na 5GHz v praksi dosegam tam 350-550Mb/s (odvisno kje in kdaj, večinoma okrog 400). Je šlo tudi 600+ z eno napravo, iperf3 testom, na pravi poziciji itd. ampak to ni ravno real use case. Kolega recimo z iPhoneom (2x2 AX) in enterprise grade WiFi6 (AX) APjem od Ruckusa dosega dobrih 700Mb/s, ampak AP košta dobrega tisočaka. Jaz čakam da Ubuqiti ponudi kakšno cenovno ugodno opcijo za WiFi 6, potem mogoče nadgradim/razširim obstoječe APje. Pa še to mi ni ravno prioriteta, ker trenutno WiFi deluje super, vse kar je pomembnega je pa itak na kablu (desktop in server celo na 10GbE optiki), hkrati pa je edini klient s podporo za WiFi 6 v bajti moj telefon, kjer je že teh 300+ Mb/s več kot dovolj.

Sicer pa ja, osnova za hiter WiFi je uporaba 5GHz ter zadostno število pravilno postavljenih WiFi dostopnih točk, da s 5GHz pokriješ celotno območjo, kjer rabiš hiter WiFi. Na 5GHz imaš namreč na voljo bistveno več spektra kot na 2.4GHz (kjer imaš dejansko prostora samo za 3 neprekrivajoče 20MHz kanale, z enim 40MHz že zasedeš skoraj cel speter, za kaj več npr 80MHz niti nimaš možnosti) ter bistveno manj drugih motilcev kot so razne mikrovalovke, brezžične tipkovnice/miške, bluetooth, baybifoni in ostala navlaka na 2.4GHz. Hkrati je penetracija na 5GHz slabša (zato potreba po večjem številu APjev) je pa to po drugi strani tudi prednost, ker imaš s tem tudi bistveno manj šuma. Poleg tega novejši/hitrejši standardi tako ali tako (z razlogom) delujejo samo na 5GHz. Od tod naprej, pa je treba vseeno malo gledat tudi na izbiro kanalov, saj je tudi na 5GHz vedno več omrežij in ko enkrat uporabiš 80MHz kanale ter hočeš postavit malo več APjev, hitro vidiš, da tudi na 5GHz spektra ni ravno v izobilju (sploh, ker je velik del spektra v DFS območju, kjer imaš spet svoje omejitve zaradi vremenskih radarjev...).

Kar se WiFi opreme tiče, če je razlika v ceni za AX (WiFi 6) (pre)velika, nekako nima smisla dokler nimaš tudi WiFi 6 odjemalcev, ker AC (WiFi 5) klienti ne bodo nič profitirali. Sicer pa ko enkrat gledaš opremo v rangu par 100€, jaz po mojih izkušnjah ne bi kupoval consumer grade all-in-one igrač ampak vsaj nekaj semi resnega kot je Ubiquiti. Drugo je, če iščeš P/P v eni škatli, v kolikor ti to zadostuje (si pa še vedno omejen s pokritostijo signala iz ene točke in čudežev sploh na 5GHz ne moreš pričakovati). Seveda je precej odvisno od konfiguracije objekta. Kak montažni objekt bistveno lažje pokriješ iz ene točke, medtem ko bo lahko debeljše železobetonska stena že v celoti ubila 5Ghz signal do sosednjega prostora.


Čisto za zajebancijo. Trenutno narejn test preko 1x normalnega zida, cca 3-4 metre od routerja. V času testa je preko omrežja laufal še YT pri otroku na iphonu in pa T2TV aplikacija na mibox s.

Kartica laptopa je 2x2 Intel dualband Wireless AC 8265, povezana 866.7 Mb/s


rezultat


Gre pa drugače večinoma med 470-500 brez problema. Sej ne da bi rabil, ampak če že teoretiziramo. Drugače se router poveže z 1.7 Gb/s, tak da pomoje 750 Mbs spravi skozi brez problema, z primernim odjemalcem seveda.

EDIT: Sem še z telefoni ob routerju naredil test pod istimi pogoji. Japka Xs 431/151, japka 12pro max 434/166.

Odpiralcu teme. 300/50 bo vsak AC router skoz spravil, 600/100 na meji ampak z pravim routerjem in odjemalcem bo šlo.
 
Nazadnje urejeno: