VPN povezava

dbest

Pripravnik
24. sep 2007
254
0
16
Na eni lokaciji imam računalnik na katerem teče nek program s katerim se moj prenosnik sinhronizira kadar sem na isti mreži. Rad bi sinhroniziral kar od doma in VPN povezava se mi je zdela primerna čeprav o njej nimam pojma oz. ga imam še manj kot sem mislil. Na routerju lahko edino nastavim da spusti čez VPN povezave različnih protokolov. Nastavil sem tudi da se port 1723 forwarda na mašino s katero se sinhroniziram. Od doma se mi je že ratalo povezati ampak to je tudi vse. Računalnika na katerega se povežem v bistvu ne vidim, tudi program s katerim sinhroniziram se ne sinhronizira (ampak to je lahko problem nastavitev programa v katere pa nimam dostopa).

Zdaj se mi postavi vprašanje, povsem osnovnega principa VPN-ja. Bil se prepričan da se z VPN priklopiš v mrežo ampak na router in potem delaš kot da si tam. Ko sem malo prebiral opise VPN se mi dozdeva da rabim nek server za routerjem
confused-1.gif
Ali je edini princip delovanja VPN da se konektaš na točno določen računalnik ali na celo mrežo čeprav to mrežo predstavlja samo nek router in ne server?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Kaka sinhronizacije je ? Je varen protokol?
Če ja, je preprosteje izpostaviti zadevo internetu.

VPN pa je ponavadi povezava med dvema točkama.
Ena točka je (ponavadi) PC/laptop, druga pa VPN server na drugem koncu, ki potem VPN povezavo poveže z lokalno mrežo.
Bi rekel, da je v tem primeru najbolje VPN server postaviti na tistem PC, kjer laufa ta program s katerim se sinhroniziraš.

Pred časom je bil za take namene popularen Hamachi, ker je preprost za postaviti, dela pa preko ponudnika (a mu zaupaš?).
 

dbest

Pripravnik
24. sep 2007
254
0
16
mal sem pogledu tale openvpn pa to ni tko simpl. pa tud raznih open zadev mam čez glavo dost. če vsi delajo prek vpn ne vem zakaj ne bi tud jest ..... če bi znal seveda
smile-1.gif
 

krnekejjeto

Fizikalc
20. apr 2012
1.386
0
36
čist simpl... še bolj simpl kak pfsense.... maš lepo preko guija....

verjemi, pri 2.0 lahko direkt tam certifkate nardiš.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Na vsak način moraš imeti VPN server, ki je lahko tudi na routerju, če njegov software to omogoča. Z VPN povezavo se povežeš na omrežje v katerem je ta server in moraš videti računalnike, ki so na tem omrežju.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.314
144
63
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Na vsak način moraš imeti VPN server, ki je lahko tudi na routerju, če njegov software to omogoča. Z VPN povezavo se povežeš na omrežje v katerem je ta server in moraš videti računalnike, ki so na tem omrežju.

Verjetno je najlažje narediti PPTP povezavo. Za en PC je povsem dovolj, pa večina dd-wrt jev ima to notri in samo naklikaš...

Jernej
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.314
144
63
Citat:
Uporabnik jernejd pravi:
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Na vsak način moraš imeti VPN server, ki je lahko tudi na routerju, če njegov software to omogoča. Z VPN povezavo se povežeš na omrežje v katerem je ta server in moraš videti računalnike, ki so na tem omrežju.

Verjetno je najlažje narediti PPTP povezavo. Za en PC je povsem dovolj, pa večina dd-wrt jev ima to notri in samo naklikaš...

Jernej

Za občasno povezavo bo morebiti prav prišel tudi Teamviewer, lahko se priklopiš kot svoj VPN in v miru preneseš podatke...

Jernej