Vojna v Ukrajini 2

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.902
2.505
113

''Moscow airports forced to close as Ukraine matches intensity of Russian drone attack''


Russian students are being asked to donate their vapes so the parts can be used in combat drones, report says

 
  • Haha
Reactions: H19ED

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.832
2.213
113
Dober je povedal :fingerscrossed:

"Don't tell me that you can't afford to mobilize your industry and will so that Ukraine wins.

" Retired British general Sir Richard Barrons addressed European officials and opinion leaders at a forum in Lucerne, Switzerland. “

You imagine an economy of 15 trillion euros a year. Give me 75 billion euros a year for 2-3 years, and I will make sure that the Ukrainian army wins. It’s not about whether it’s affordable. It’s about choice, about competence ", - he said.


 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.546
113

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.832
2.213
113
UA pojačala napade z UAV na ozemlju RU...:rockon:

Good evening Russia Ryazan. It is reported that the UAVs were shot down in the area of the Ryazan Oil Refinery, which produces gasoline, diesel and fuel oil. About 500km from Ukraine, South East Moscow


F_9xDVUXwAA7viE.jpg



Pa še ena iz UA

Explosions reported from Russian-occupied areas in Ukraine.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Clancy

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.669
5.832
113
Bataljon tenkova iz Slovenije nestao u prostranstvima Ukrajine
Slovenija je u septembru 2022. godine u Ukrajinu prebacila 28 jedinica M-55S. Ovo su u suštini bili stari sovjetski tenkovi T-55 nasleđeni od Jugoslavije.

U dogovoru između slovenačkog premijera Goloba i nemačkog kancelara Šolca, modernizovani tenkovi su predati 47. posebnoj mehanizovanoj brigadi (A4699), koja je obučavana u Nemačkoj




Omenjena brigada, ki spada med udarne enote Ukr vojske je bila vmes večkrat razbita do 10-20% prvotnega stanja, poleg t55 imajo v voznem parku leoparde, challengerje in sedaj verjetno abramse.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.879
9.546
113
Ammm, Rubelj raste, Rusija proda več plina in nafte po višjih cenah, v glavnem jim gre bolje sedaj... :cowboy:

Whether Gazprom will find money for the new megaproject remains unclear. After cutting off gas to European countries, the company made a trillion-ruble net loss for the year and faced cash gaps that it had to spend two-thirds of its cash reserves to cover. Of the 2 trillion ruble "cash pile" that Gazprom had before the war, about 700 billion (~$5.56 billion) remained by July 2023.

Even so, Putin hardly has a choice. The Russian president is "under enormous pressure" because if the pipe is not built, Russia will have nowhere to dump "a huge volume" of gas, says the SCMP source. After losing the European market, where more than 150 billion cubic meters of gas a year went at its peak before the war, Gazprom has been forced to cut production by a quarter – a record in its history.

Dobro so jih scuzali. Paradni konj bo ocitno kmalu bankrotiral. Kar zna povzrocit tezave tudi v Evropi. Čakam YT doktorja, ki nam je razlagal, kako je zapora plina za Evropo v bistvu top za rusijo.
 

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.832
2.213
113
Ammm, Rubelj raste, Rusija proda več plina in nafte po višjih cenah, v glavnem jim gre bolje sedaj... :cowboy:

Kitajska igra dobro tole gospodarsko igro, zakaj bi imeli -50%, če lahko dobijo -60% popusta ali celo več. Vedo, da je konec med EU/RU in RU, plin mora nekam prodati. Xi pa ve, da je RU ni dober partner, saj lahko kaj hitro pride do izsiljevanje glede plina/nafte, kar se je pokazalo v EU, če si preveč odvisen od RU.

Po drugi strani, je pa distribucija pri plinu precej težja kot pri nafti. Zato Kitajska ne vlaga v novo povezavo, naj RU sam plača če jo hoče imeti. Samo Gazprom je v takšni izgubi proti letu 2022.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe