Voda iz plastične embalaže

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Pred menjavo vodnega vira (mehka voda iz potoka, kalnost, vonj, klor) smo vodo za pitje nosili od tašče v 5l steklenih flaskonih.
Po menjavi vira smo dobili trdo klorirano vodo. Na pultu je steklen cajnik kjer je natocena voda za pitje. Zato da klor izhlapi.
Je pa res, da naj bi najvecje količine klora dobili s tuširanjem.
Ampak tam me "ne moti", da pa ga v kozarcu zavoham....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in 8888

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Prijatelj ima pivovarno in vso vodo za pivo vodi čez postopek reverzne osmoze. Kolikor sem testiral, v pivu ni kamna :) Je pa seveda problem cena takega sistema.
Voda za pivo se pelje čez reverzno osmozo zato, da jo pol z minerali zrihtaš tako kot rabiš. Tist ni za pit, ker telo rabi minerale.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Ni mi znano, da bi se dodajali kakšni minerali. Sicer pa se ne pije samo piva, da bi zgolj iz tega pridobival minerale za telo.
Govorim o dveh različnih stvareh. Za pivo je treba, oziroma se lahko porihta vodo, in da imaš vedno isti vhodni podatek, se voda razbije in nazaj sestavi z dodatki, ni pa ta voda za redno pit, ker telo z vodo dobiva minerale, ta voda iz reverzne osmoze je pa mrtva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador in Hanzi

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.469
113
Razumem. Pa vendar, a ni praktično vsa voda v plastenkah šla čez ta proces ravno za to, da zdrži na polici? Torej tisti vodi, ki gre v plastenke naknadno dodajo še minerale, da ustreza človeškim potrebam?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Osmoza je verjetno predrag postopek, da bi se ga delalo v polnilnici navadne vode.
V Slovenji kupiti vodo v trgovini, če niso ravno poplave ali je crknil vodovod?
No, mogoče radensko ali kaj podobnega, da si narediš špricer. To ima smisel.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Osmoza je verjetno predrag postopek, da bi se ga delalo v polnilnici navadne vode.
V Slovenji kupiti vodo v trgovini, če niso ravno poplave ali je crknil vodovod?
No, mogoče radensko ali kaj podobnega, da si narediš špricer. To ima smisel.
(Reverzna) osmoza je dokaj poceni postopek, rabiš pa ogromno vode ALI energije. Recimo čista pasivna osmoza je izkoristek vode 1:10 do 1:100 odvisno od tega kaj imaš na vhodu. Z dviganjem tlaka vode do nivoja "pipe" (2-3bar) si na polpasivni osmozi kje je izkoristek tam do 1:5 (za 1l vode jo gre v nič 5l).

Imaš kuhinjske sisteme za RO ki jih prikjučiš na vodovod, na drugi strani pa imaš ločeno pipo samo za to vodo (ali pa eno pipo z dvojim ventilom). Ti sistemi imajo vsi mineralizator, ki ustvarijo čisto pitno vodo (z ustreznim deležem mineralov). Samo spet membrane za reverzno osmozo so vse poly....nekaj, tako da najbrž tudi voda iz RO ni brez nanodelcev plastike.

Alkaten je plastika pa je najbolj uporabljen material za cevovode danes. Aluplast po hišah je plastika. Tesnila v ventilih, spojih ipd. so plastika.

Tako da brez referenčnih vrednosti koliko plastike vsebuje voda iz neke pipe je BZ debatirat (vsekakor vsebuje mikroplastiko).
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Sprasujem te zato, ker to niso filtri. Da ne bo kdo narobe razumel in bo mislil, da vgradis filter za 100€ in nimas vodnega kamna. Gre za mehcalne naprave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.149
291
83
Mehanski filter delcev in ogleni filter na vhodu povecini zadostujejo za "cisto" vodo. Jasno menjave filtrov od porabe le te.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Zanimivo. Sploh to, da sem že marsikoga spraševal kako rešit problem z vodnim kamnom pa ni opcije s filtiranjem omenil ne noben prodajalec kopalniške opreme, ne vodovodar. Bom pa tole res malo zg00glal, saj se mi zadeva kar vredna vredna pozornosti. Hvala msenjur
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur
22. jul 2007
12.799
1.313
113
123
Ali kdo tole uporablja in kako se obnese?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandichamp

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Sprasujem te zato, ker to niso filtri. Da ne bo kdo narobe razumel in bo mislil, da vgradis filter za 100€ in nimas vodnega kamna. Gre za mehcalne naprave.

no ja, sej niso samo 100€. kako se temu strokovno reče, in kako deluje, nimam pojma, ampak sem slišal, da je to opcija, če je voda v hiši pretrda.

1704876453832.png
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113

Itak je največja budalaština kupovat vodo iz plastenke, samo to folku ne moreš dotajčit. Kot prvo noben ne ve na kakem viru je natočena, kako je postrojenje (cevi filtri, proces,,,itd) do polnjenja v plastiko, plus plastiko se napihuje tip pred polnjenjem brez, da bi se le ta kaj splahnila, torej dobiš v flaši sprano vsebino. Rok uporabe pa skoraj neomejen, da se lepo paca.

Potem imaš pa komentarje kot češ..kaka je vododvodna cev od znotraj...kaka? Ja itak bo čez čas dobilo obloga kamna, kar je naraven pojav, ker k sreči imamo v vodovodnih ceveh 'živo' vodo. Po možnosti je treba še eno uro čakat da se inštalacija spuca (?).
Za Lj vem iz prve roke, da se Klečanska voda lahko primerja (verjetno prekaša) z vsemi flaširanimi vodami, črpa se na globini 30 metrov v produ...v piko čista voda, ki ne potrebuje kloriranja (ki pa jo bo v prihajajočih letih zasvinjala kanalizacija C0, ki bo tekla preko tega vodonosnika..a OK, to je druga tema, za čez nekaj let, ko se bo iskalo krivce in spraševalo zakaj je treba zdaj po novem pa res kupovat plastiko).
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu