http://www.finance.si/8355121/Vi%C5%A1ja-nadomestila-za-%C4%8Drnograditelje
Če je dokumentacija za legalizacijo že bila vložena se upošteva vrednost točke na dan vloge ali ko je zadeva rešena (torej potencialno po novem)?
Kdaj to začne veljati?Citat:
Vlada je danes sprejela novelirano uredbo, ki določa višino nadomestil, ki jih morajo plačati lastniki nedovoljenih gradenj
Vrednost točke, v katerih se izračunava nadomestilo, je podvojena, uvedena je zgornja in spodnja meja nadomestila. Nadomestilo se lahko zniža, če je objekt v postopku legalizacije ali če ga je lastnik že sam podrl.
Kot so po seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje, novela uredbe predstavlja enega od ukrepov vlade za reševanje problema nedovoljenih gradenj.
Po zakonu o graditvi objektov mora lastnik nedovoljene gradnje plačati nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora, ki ga odmeri upravna enota v postopku izdaje gradbenega dovoljenja oz. na podlagi inšpekcijske odločbe.
Kje so spremembe
Ključna sprememba uredbe se nanaša na dvig vrednosti točke s štirih na osem evrov. "Pri tem se zasleduje osnovni cilj, ki je bil večkrat tudi medijsko izpostavljen, da nezakonito ravnanje, kar črna gradnja je, ne sme biti cenejše od gradnje po legalni poti," pravi vlada, ki med argumenti navaja tudi, da se vrednost točke od uvedbe v letu 2003 ni spreminjala. V letu 2012 in v prvi polovici leta 2013 je povprečno plačilo nadomestila znašalo manj kot 900 evrov.
Uredba poleg tega uvaja spodnjo in zgornjo mejo nadomestila. Najnižja možna vrednost je 320 evrov za enostavne in nezahtevne objekte, 640 evrov za manj zahtevne objekte in 1600 evrov za zahtevne objekte.
Zgornja meja, ki je določena zaradi sorazmernosti ukrepa, za enostavne in nezahtevne objekte znaša 8000 evrov, za manj zahtevne objekte pa 24.000 evrov. Za zahtevne objekte zgornja meja ni postavljena.
Kaj si obeta ministrstvo
Po podatkih ministrstva za infrastrukturo in prostor je bilo v letu 2012 izdanih okoli 1400 odločb za odmero nadomestila v skupni višini 1,2 milijona evrov, v prvih sedmih mesecih leta 2013 pa okoli 1200 odločb za skupno milijon evrov nadomestil. V letu 2013 se je število izdanih odločb povečalo za 28 odstotkov, tako da ministrstvo do konca leta pričakuje skupno odmero v višini 1,5 milijona evrov.
S spremenjeno uredbo se bo po oceni ministrstva vrednost odmerjenih nadomestil, odvisno od vrste objektov, povečala za od 50 do 100 odstotkov. Glede na znane podatke zato ocenjujejo, da bo letos odmerjenih za skupno 2,25 milijona evrov nadomestil.
Ta sredstva so po zakonu v polovici prihodek občine, v kateri je nedovoljena gradnja, v polovici pa prihodek državnega proračuna.
Če je dokumentacija za legalizacijo že bila vložena se upošteva vrednost točke na dan vloge ali ko je zadeva rešena (torej potencialno po novem)?