Sploh ni važno kako se imenuje valuta, kolikšna je številka in ali je valuta stara, nova, najnovejša...
Važno je koliko so plenice stale včeraj in koliko stanejo danes. In tu je stanje v Venezueli katastrofalno. Mislim, da si nihče izmed nas ne želi tega, da moraš še tisti trenutek, ko dobiš denar, tega zapraviti, sicer naslednji dan ne boš zanj dobil več nič.
Ljudje v Venezueli bodo sami obračunali z oblastjo, kot bi tudi mi, če bi bili na njihovem mestu. Ključno je, kaj bosta storili policija in vojska, od tega je odvisno koliko bo mrtvih. Maduro očitno ne bo priznal, da sta s Chavezom zavozila in se bo oklepal oblasti.
Stališče normalnih evropskih držav (kamor mi pač ne spadamo) je pravzaprav pravilno. Najprej so dali Maduru možnost, da ga podprejo, če razpiše demokratične volitve, ker tega ni storil so podprli Guaidoja. Slednji ni kar en iz ulice, pač pa je legitimno izvoljeni predsednik parlamenta, v katerem je opozicija na zadnjih demokratičnih volitvah dobila večino, potem pa je pred dvema letoma Maduro izvedel mehki državni udar in odvzel parlamentu pristojnosti. Podpirati Madura pomeni pravzaprav podpirati diktatorja.
Že res, da v veliko družbah nikoli niso živeli v demokraciji in je diktatura zanje edina opcija, ampak Venezuela ne spada mednje. Venezuela ima izkušnje z demokracijo. Res da ni to klasična evropska demokracija pač pa latinsko-ameriška z večjo razslojenostjo družbe. Res je tudi, da je bila ekonomsko Venezuela od nekdaj zelo vezana na ceno nafte. V drugi polovici osemdesetih in skozi devetdeseta je bila, zaradi nizke cene nafte, Venezuela ekonomsko kar šibka, vendar pa je bilo ostalo gospodarstvo dovolj močno, da so stvari peljale. Sta se je pa razslojenost in delež revnega prebivalstva še bolj povečala in tako stanje je proti koncu devetdesetih na oblast izstrelilo populista Chaveza. Ta je začel z obsežnimi gospodarskimi in socialnimi reformami, ki so Venezuelo naredile totalno odvisne od visoke cene nafte. Ker pa je bila cena nafte v Chavezovem času astronomska, je s svojimi reformami lepo zvozil skoraj do smrti. Potem pa je (še za časa Chavezovega življenja) cena nafte padla in Venezuela se je čez noč znašla v dreku, saj ni bilo več dovolj močnega gospodarstva izven naftnega sektorja.
Zunanji navijači in kaj jih žene. Tu niso samo ZDA, tu sta tudi Rusija in predvsem - Kitajska. Največji motiv pa niti ni nafta, pač pa sklepanje geostrateških zavezništev. Rusi in Kitajci si želijo na oblasti Madura, ker jim ta zagotavlja prisotnost v regiji. Kitajci imajo v Venezueli bazo za spremljanje satelitov, na primer. Posledično si ZDA ne želijo Madura na oblasti in krog je sklenjen - ventilator v katerega bo priletel drek se zavrti.