Velika planina - vprašanje

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.326
11
38
Ker imam namen v nedeljo obiskat Veliko planino, me zanima, kje je najboljše štartat oz. pustit avto in se odpravit na vrh. Lahko pa je hoje bp za 3-4 ure, vendar ne kakšno plezanje ipd.
wink-1.gif


Aja še tole. Na kakšni višini so tiste planjšarske hišice, ker to bi res rad videl...

thnx
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.326
11
38
hm...takšna hoja ni nič kaj utrujajoča
smile-1.gif
...jaz bi šel kr pešake do gor....kondicija pa ni problem
 

Maxi25

Fizikalc
4. maj 2009
2.341
0
36
Velika planina je na izzy. Na začetki je morda malo zoprno, ker je pesek, ampak se hitro neha in je sama travca, pa krave, pa zelenje..

Tiste kučice so že zlo pri vrhu. Če imaš rad domačo hrano, se pri eni izmed njih ustavi in naroči kislo mleko in žgance. Nredijo tko, da v dolini ne dobiš kaj podobnega..mmmmmmm
 

dobovsek

Fizikalc
27. nov 2008
1.121
1
36
Citat:
Uporabnik DMX pravi:
Ker imam namen v nedeljo obiskat Veliko planino, me zanima, kje je najboljše štartat oz. pustit avto in se odpravit na vrh. Lahko pa je hoje bp za 3-4 ure, vendar ne kakšno plezanje ipd.
wink-1.gif


Aja še tole. Na kakšni višini so tiste planjšarske hišice, ker to bi res rad videl...

thnx

Zdravo!

Na gondolo ne hodi ker ne obratuje do .... kaj pa veš kdaj...
Imaš dve varianti...
1.
Čez Sv. Primoža .. avto pustiš v Stahovici pri poslovni stavbi CALCIT Kamnik, in se odpraviš peš mimo cerkve sv Primoža... 3-6 ur (odvisno od poti in kondicije)

2.
Mačkin kot.... pelješ se iz Kamnika in namesto da v križišču v Stahovici zaviješ proti Kamniški Bistrici, zaviješ proti Črnivcu oz Gornjemu Gradu. Ko se pripelješ skoraj na vrh Črnivca (902nmv) oziroma kak km prej imaš tablo za zavijanje levo in sicer, Kranjski Rak, Luče.... Torej tu zaviješ levo in prideš do Kranjskega Raka (gostilna), za njim zaviješ levo potem pa ne moreš zgrešiti...imaš neprestano smerokaze...
Po cca pol ure prideš do parkirišča Ušivec, kjer lahko že parkiraš, še malo višje pa je parkirišče Mačkin Kot. tam pustiš avto in se odpraviš na planino. Če bo v Mačkinem Kotu rampa odprta, ti predlagam, da avto vseeno pustiš tam in se ne zapelješ z njim na planino, ker te lahko pride zelo draga vožnja po sami planini, če pa že nimaš sreče, da te srečajo smrkci je že dovolj, da te kdo od pastirjev poslika in pošlje slilkco na občino...še huje pa je da ti kakšna
stupid-1.gif
Liska popravi obliko avtomobila! Peš iz Mačkinega Kota imaš še cca 30 - 45 minut...

Samo naselje planšarskih hišk je na višini od 1200 - 1400 m, imaš pa na Zelenem robu "vikendaško" naselje...kjer je gostilna in prenočišča...
Je pa tako, da so pastirji kar pravi "gostilničarji" tako da žejen in lačen sigurno ne boš. Predlagam ti da kupiš Laški sir za domov...je nekaj posebnega .
Sam vrh Velike planine pa je visok 1666m
Želim ti lep in prijeten dan, na za mene najlepšem kraju na svetu... škoda ker nisem gor bi te povabu v našo hiško na en "masunk"

Haha

pozdrav.gif
 
Nazadnje urejeno:

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.326
11
38
hvala za nasvete....

@dobovsek

res škoda, bi se z veseljem oglasil....bomo pa definitivno poizkusili kislo mleko in žgance!

bi pa se odločil za prvo varianto, saj mi je 45 min premalo za hodit...a je prva pot hudo zakomplicirana (v smislu da se lahko izgubimo), al je dovolj markirana za, da lahko s prve prideš na vrh? Saj veš kak je to, če greš nekam prvič
wink-1.gif
.... Bi pa pustili avto pri Calcitu kot si napisal...me pa samo zanima kako daleč je do cerkve Sv.Primoža? Po TISu je to od parkirišča ca. 2.5km (zraven Sv. Petra?)
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Pot iz Stahovice je odlično markirana, zgubiti se ne moreš, tudi sama pot je široka in zelo jasna. Je pa kar dolga tura, računaj gor in dol ter kak postanek za slikanje, tekočino in hrano skupaj vsaj 7 ur. Sicer pa tehnično ni nič zahtevna, čeprav je višinske razlike skoraj 1200 metrov.
 

dobovsek

Fizikalc
27. nov 2008
1.121
1
36
Citat:
Uporabnik DMX pravi:
hvala za nasvete....

@dobovsek

res škoda, bi se z veseljem oglasil....bomo pa definitivno poizkusili kislo mleko in žgance!

bi pa se odločil za prvo varianto, saj mi je 45 min premalo za hodit...a je prva pot hudo zakomplicirana (v smislu da se lahko izgubimo), al je dovolj markirana za, da lahko s prve prideš na vrh? Saj veš kak je to, če greš nekam prvič
wink-1.gif
.... Bi pa pustili avto pri Calcitu kot si napisal...me pa samo zanima kako daleč je do cerkve Sv.Primoža? Po TISu je to od parkirišča ca. 2.5km (zraven Sv. Petra?)

nene ...hoje od Calcita do Primoža imaš cca 40 minut pri kar hitri hoji... Imaš pa potem iz Primoža par poti...če greš s kakšnim otrokom, ti predlagam, da se poti "pasje pečine" izogneš, ker je kar "huda" v smislu zdrsov ipd...
Drugače pa so kar dobro markirane... ti pa predlagam, da če boš sestopal zvečer da imaš kako dobro baterijo..

17758-icon_confused.gif

Sem ti pa pozabil omeniti, da lahko "vžgeš" malo daljšo turo in pustiš na Marjaninih njivah avto in se od tam podaš peš...To je na pol poti od Kranjskega Raka do parkirišča Mačkin Kot... tam pa že prej lahko zaviješ tudi na Malo oz Gojško planino...

nekaj sem ti našel tukaj...
http://www.hribi.net/izlet/usivec_gradisce_velika_planina_po_cesti/3/169/561

Ha...ravno sem pogledal in naj bi 29. gondola začela obratovat....tako da...? ampak js jim bolj mal verjamem...ker prestavljajo datum ponovnega zagona, kot maček mlade...
Če greš z gondolo pa boš šel najprej (če greš peš in ne s sedežnico) mimo "vikendaških" naselij, nato prispeš na Zeleni rob, če greš pa še višje oz če se odločiš za sedežnico ti pa predlagam, da greš na vrh (Gradišče 1666m), kjer imaš fenomenalen razgled...se splača če boš prespal zvečer iti pogledat... V tem primeru imaš samo še spust do pastirskega naselja...

pozdrav.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik dobovsek pravi:
Imaš pa potem iz Primoža par poti...če greš s kakšnim otrokom, ti predlagam, da se poti "pasje pečine" izogneš, ker je kar "huda" v smislu zdrsov ipd...
A da je huda? Meni se še pozimi pod snegom ni zdela nekaj grozovitega, pa sem drugače precej vrtoglave sorte. Bo treba enkrat še v kopnem jo preverit.
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.326
11
38
thnx za pomoč (padle so 5*)...bom pa za prvič štartal kar s Stahovice, saj mi skupna pot zelo ustreza (sam sem v prvem postu imel v mislih 3-4 ure hoje v eno smer, tako da če bo skupno za 7 ur (ali kakšno urcoveč) hoje bo božansko
smile-1.gif
, saj mi že npr. hoja izpod vzpenjače Pohorja pa do Areha vzame dobre 4 ure (tja, nazaj pa malo manj, saj se non-stop spuščaš), tako da s časom in kondicijo ne bo problema (tudi z Okrešljem iz Logarske doline in nazaj ni bilo težav)....
na večerno turo pa še malo počakam, saj mislim, da bi bila za prvič malo "prenevarna"....po pravici povedano pa že komaj čakam, da vidim Veliko Planino v "živo" in ne samo na slikah....
 

dobovsek

Fizikalc
27. nov 2008
1.121
1
36
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik dobovsek pravi:
Imaš pa potem iz Primoža par poti...če greš s kakšnim otrokom, ti predlagam, da se poti "pasje pečine" izogneš, ker je kar "huda" v smislu zdrsov ipd...
A da je huda? Meni se še pozimi pod snegom ni zdela nekaj grozovitega, pa sem drugače precej vrtoglave sorte. Bo treba enkrat še v kopnem jo preverit.

...hrošček...piše v smislu zdrsov.. sploh pa z otrokom...majhnim..
ne-ne-1.gif


pozdrav.gif
 

dobovsek

Fizikalc
27. nov 2008
1.121
1
36
Citat:
Uporabnik DMX pravi:
thnx za pomoč (padle so 5*)...bom pa za prvič štartal kar s Stahovice, saj mi skupna pot zelo ustreza (sam sem v prvem postu imel v mislih 3-4 ure hoje v eno smer, tako da če bo skupno za 7 ur (ali kakšno urcoveč) hoje bo božansko
smile-1.gif
, saj mi že npr. hoja izpod vzpenjače Pohorja pa do Areha vzame dobre 4 ure (tja, nazaj pa malo manj, saj se non-stop spuščaš), tako da s časom in kondicijo ne bo problema (tudi z Okrešljem iz Logarske doline in nazaj ni bilo težav)....
na večerno turo pa še malo počakam, saj mislim, da bi bila za prvič malo "prenevarna"....po pravici povedano pa že komaj čakam, da vidim Veliko Planino v "živo" in ne samo na slikah....

še neki..ahha
ko boš prišel na Zeleni Rob...imaš ko greš proti pastirskemu naselju jame...imenovane Vetrnice..kjer skozi vse poletje ostane sneg in led...tam se lahko malo osvežiš...če ne sebe pa kako pixno
nahrung002.gif

pozdrav.gif
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.130
190
63
Citat:
Uporabnik dobovsek pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik dobovsek pravi:
Imaš pa potem iz Primoža par poti...če greš s kakšnim otrokom, ti predlagam, da se poti "pasje pečine" izogneš, ker je kar "huda" v smislu zdrsov ipd...
A da je huda? Meni se še pozimi pod snegom ni zdela nekaj grozovitega, pa sem drugače precej vrtoglave sorte. Bo treba enkrat še v kopnem jo preverit.

...hrošček...piše v smislu zdrsov.. sploh pa z otrokom...majhnim..
ne-ne-1.gif


pozdrav.gif

direktno nad pasjimi pečinami poteka tudi Pot modrega moža...tako, da se lahko pasjim pečinam komot izogneš.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik dobovsek pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik dobovsek pravi:
Imaš pa potem iz Primoža par poti...če greš s kakšnim otrokom, ti predlagam, da se poti "pasje pečine" izogneš, ker je kar "huda" v smislu zdrsov ipd...
A da je huda? Meni se še pozimi pod snegom ni zdela nekaj grozovitega, pa sem drugače precej vrtoglave sorte. Bo treba enkrat še v kopnem jo preverit.

...hrošček...piše v smislu zdrsov.. sploh pa z otrokom...majhnim..
ne-ne-1.gif


pozdrav.gif
Nekako v prvem postu ne omenja majhnih otrok, zato omenjam, da ni panike. In jaz jih na tako dolgo pot ravno ne bi vodil, če ravno ne obožujejo hribov (malo je takih familij).
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.657
329
83
www.kacnje.eu
Na VP res lahko prideš na več načinov. Precej pogost je tudi iz Kisovca proti Mali planini ali pa iz Dovje ravni proti Gojški. Iz doline Kam. bistrice pa recimo čez planino Dol, mimo Kuklarjev, čez Rigelj, iz doline Konjske ... skratka ni, česar ni (nekateri pristopi so tudi že opuščeni in orientacijsko zelo zahtevni - sem se že spuščal po štriku)
evil.gif


Je pa za začetek opisana pot iz Stahovice mimo Primoža kar primerna. In vseeno niti ne preveč kratka - višinske razlike je vsaj 1200 m, pa še malo po ravnem hodiš.
Štartaš pri Calcitu in greš tja, kamor gre takrat največ ljudi
evil.gif
- potem do Primoža ne boš zgrešil. Malo pod Primožem, pa te strma pot popelje v hrib proti Sušavam. Po tej poti ženejo tudi krave (razen tistih, ki se udobno pripeljejo).

Sam sem na VP tudi večkrat na teden - na blogu imaš nekaj fotk.

@Dobovsek:
Se midva slučajno poznava?
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.326
11
38
še 1x hvala...grem pa brez otrok, štart pa bo kar pri Calcitu...dolžina hoje ni problem, lahko se magari raztegne čez cel dan, edini pogoj je ta, da sem pred temo nazaj pri avtu
smile-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zaradi svetlobe ni problema, sem šel sredi zime iz Stahovice, pa je bilo vseh osem ur obsijanih s soncem.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Če bo vse po sreči bom tut jst šel mal gor pogledat. Ok kar se poti tiče ste se velik razpisal, tko da eno bom že ubral:) Sedaj me pa še zanima v kateri koči se da dobit žgance? Gor je veliko teh kočic, kak vem na katero potrkat:)?
 

dobovsek

Fizikalc
27. nov 2008
1.121
1
36
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Če bo vse po sreči bom tut jst šel mal gor pogledat. Ok kar se poti tiče ste se velik razpisal, tko da eno bom že ubral:) Sedaj me pa še zanima v kateri koči se da dobit žgance? Gor je veliko teh kočic, kak vem na katero potrkat:)?

Oglasi se pri Laniškovih ali pri Preskarjevih, slednji imajo tudi najstarejšo hiško na planini

pozdrav.gif