Velika dilema glede menjave voznega parka

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Pri hiši sta dva glavna avta. Eden je 7 let star Clio (žena), ki dela brez težav, ima malo kilometrov, uporablja se za vsakodnevno vožnjo v službo in redko še za kaj drugega. Drugi je 6 let star VW Passat karavan, s katerim imam občasno težave, ki niso ravno poceni. Naredi se dobrih 20.000km letno, uporablja pa se za vožnjo v mojo službo, prevoze otrok, izlete, skratka vse. Je tudi prvo tovorno živinče v hiši.

Poleg teh dveh avtov je pri hiši tudi "večni" problem - športni oldtimer, ki mi jemlje prostor v garaži in mora VW stati zunaj. Poleg tega je z njim vedno kaj narobe, vozimo se bolj malo. Mišljen je bil kot avto za uživancijo, a je bolj malo od tega
smile-1.gif


Doma prihajamo na idejo, da bi se drugo leto pri hiši menjal en avto in imava nekaj zanimivih idej, kjer pa ne prideva do dna kaj bi bilo bolj pametno.

Trenutno stanje avtov: 7 let star Clio (žena), 6 let star VW Passat karavan (mož), oldtimer

Ena možnost: Prodata se Clio in oldtimer. Žena dobi Passata, ki bi se hkrati uporabljal tudi za družinske izlete ko rabiš več prostora in prevoz tovora. Mož kupi nov športni avto 2+2 s katerim bi lahko vozil še otroke v šolo. Občasno si avte izmenjava, da ne bo žena prikrajšana
grin1.gif

Kaj me moti pri tej opciji: Delovni avto (Passat) bo drugo leto star 7 let, družina se bo še nekaj let vozila v vedno starejšem avtu. Stroški.
Kaj mi je ok: pri hiši bi bil končno en uživaški športni avto, s katerim bi se bilo veselje vozit (posamezno ali družinsko).

Druga možnost: proda se Passat in kupi močnejšo/športno ekvivalenco v obliki drugega karavana ali SUVa. Proda se mogoče še oldtimerja, žena obdrži Cliota, a se bo moral čez kaki dve leti tudi menjati.

Kaj me moti pri tej opciji: ob tej kombinaciji bi se težko odrekel oldtimerju, ki me bo uspešno živciral še naprej
grin1.gif

Žena še vedno vozi star avto, novega ne bi hotela, ker bi bil nov in velik. Vprašljiva kvaliteta močnejšega novega avtomobila, ki bi delal precej več kilometrov kot športni avto iz prve postavke.

Ostale možnosti pa čakam na vas. Dejansko bi radi pri hiši imeli le 2 avta in, da bi ob tem vsaj eden nudil zelo dobre športno turing užitke za vse, drugi pa bi nudil veliko prostora (lahko je za oboje en avto, drugi pa potem manjši). To je končni cilj. Žal denarja za športne premium znamke BMW, Audi, MB, ki so od 60.000 naprej ni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
se passata znebiš, če ti del vedno več preglavic in stroškov, ne vem zakaj bi vztrajal. če pri tem lahko obdržiš oldtimerja, neka... žena menja cliota, ko bo potreba za to. če ga ima 7 let in brez vsakršnih težav, ne vem zakaj meja pri 9 letih, še veliko dlje lahko dela BP. Ko se začnejo manjši problemi so pa poceni. ko začne bolj srati, zamenja za enak kaliber avta.

pri drugi opciji imaš pri bajti dva velika avta, oba dražja za vzdrževanje, ko ni z njima nič narobe, potrebe po tem ni (če klio zadošča). Če pa je, pa z enim že je, je pa še toliko dražje vse skupaj.

tako to meni moja matematika...
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Nakup novega avta je strošek. Tudi po nakupu ni garancije, da ne bo treba kaj menjati in popravljati (dodaten strošek).
Če pa starega še malo popravljaš, so stroški verjetno še zmeraj nižji od nakupa in vzdrževanja novega avta?
Dobro tole sem resda nekoliko poenostavil, vendar je nek ovir za razmišljanje.
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Novi avti imajo garancijo in nekako naj ne bi bilo stroškov vsaj x let (odvisno od firme koliko garancije imajo).
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.251
113
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Novi avti imajo garancijo in nekako naj ne bi bilo stroškov vsaj x let (odvisno od firme koliko garancije imajo).

Odvisno je tudi od znamke kaj ti v garanciji sploh priznajo. Pri nekaterih ne komplicirajo nič, pri drugih pa vedno...
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.276
38
48
Koliko je budget? Če gledaš močnega športnika ali močnega karavana ali suva in nimaš za rang bmw, audi, mb, potem sklepam, da nekje do 40.000 ali tam nekje?

Če pogledam kaj dobiš od športnikov 2+2 in kaj dobiš od športnih karavanov bodo potrebni kompromisi. Mogoče Superb Combi Sport line, močnejši VW Passat z močnejšim motorjem...res pa je, da sta oba močna, a hudo športna verjetno ne. Od 2+2 avtov pa ne vem kaj gledaš? Glede na to, da imaš oldtimerja in to športnega in nimaš budgeta za highend avte sklepam, da je kakšna Alfica, Lancia ali mogoče kak američan?
grims-1.gif
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Verjetno je najboljša opcija da vse tri prodaš. Se boš potem lažje odločil. Vprašanje je tudi koliko boš dobil za Oldtimerja... Cene odltimerjev so lahko od 500 pa do 50000 ....
Cliota jaz nebi prodal. Če je bencinar bo delal še neki časa.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Stari passat strošek > stari Clio strošek.

Zato bi jaz prodal Passata in oldtimerja in si kupil en AVTO (pa to ne bi bil ne Passat ne Superb, pač pa nekaj z zadnjim pogonom).
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Kateri avto pa naj bi to bil?

Odločitev se primarno dela med tem, da obdržimo Passata in nabavimo manjši športni avto (predlog Mustanga zgoraj je več kot odličen, saj bi šel od hiše potem tudi oldtimer. Mogoče se da dobiti kaj rahlo rabljenega za moj budget, nov je namreč čez). Ali, da prodamo Passata in pogojno oldtimerja in se kupi nov napiljen karavan ali suv - katerega in, da se res čuti neka športnost, pa ne vem.
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Če že ne poveš kerga oldtimerja maš, povej saj kok računaš dobit s prodajo.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Citat:
Uporabnik olfa pravi:
Zakaj mam občutek da tale Janez buče sadi zdele.

V tem letnem času se jih bolj kotali, kot sadi.

Sicer pa dokler Janez ne pove kak olditmer ima, ne bomo nič svetovali.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Samo še opomba glede oldtimerja: trenutno ni ravno čas za prodajo. Po krizi se je namreč trg sesul in se zna zgodit, da boš za avto dobil zelo malo ali pa ga boš "prodajal" oz bolje rečeno kazal na avto.net-u.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
cliota bi obdržal do konca, ker praviš, da ni nekih stroškov z njim.
ostala dva pa prodal (itak imaš z obema samo stroške) in kupil mal bolj navitga in spimpanga karavana. Tako imaš rešen družinski avto in nekaj za dušo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik olfa pravi:
Zakaj mam občutek da tale Janez buče sadi zdele.
A zato, ker v prvem postu posebej omenja, kako mu Renault super služi, VW Passat pa nonstop nekaj zeza?