Večja poraba MOL goriva

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.477
113
Citat:
Uporabnik Hoci pravi:


Novi Type R ima tudi nekaj temu podobnega. V resnici se pa verjetno pozna promil dva pri 200 na uro.

točno, in ta typer špara na porabi
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
In kaj je nejasno iz mojega odgovora:
Citat:
Te zadeve so tam pri takih avtomobilih iz drugega razloga, ne zaradi šparanja na porabi...
Torej nisem trdil, da to NE vpliva na porabo, ampak da je to nepomembno pri takih avtomobilih, temveč so tam druge zadeve edino relevantna (npr. downforce, itd.).
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.598
188
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
tako je, tu gre zgolj in samo za aerodinamiko oz. downforce.

kdor je omenjal, da pripomore pri porabi, oz. je bilo nekaj v angleščini nek citat - je res in ni res. pomaga pri performasah, ampak ne tam, kjer bi mi mislilli, ko govorimo o učinkovitosti oz. efektivnosti - ne pri porabi, temveč pri doseganju višje hitrosti ter višje stabilnosti pri višjih hitrostih. če pa res prinese kako desetinko nižjo porabo, pa mislim, da so razlike tako majhne, da niso zlahka oz. brez konkretnega testiranja dokazljive ...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
seveda pa se take stvari ne lepijo po občutku, temveč se njihova oblika in pozicija prej stestira v vetrovnikih ali simulatorjih. btw, kaj pa na tehničnem pregledu pravijo na te tvoje samolepilne vortex-generatorje?
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Vortex generatorje ima tovarniško tudi novi Prius. Samo so komaj opazni.
Poleg downforce pa je poanta tudi na porabi in na nižjem hrupu.

Prius ima recimo male vortex generatorje na plastiki pri ogledalih. Tam nima kaj bit z downforce.

V modernem letalstvu so pa vortex generatorji klasika. Za mali vložek se dobi milijone EUR razlike v porabi goriva tekom življenjske dobe enega velikega potniškega letala.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Citat:
Uporabnik sass pravi:... btw, kaj pa na tehničnem pregledu pravijo na te tvoje samolepilne vortex-generatorje?
Niso samolepilni, so polu-fixno zataknjeni za rob prtljažnih vrat ... Ko so vprašali (ko so bili še novi in lepi/čisti), kaj je pa to, sem rekel da "okraski"
evil.gif
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Zanimivo, da ob večji porabi vsi iščete razloge v nafti, namesto v variabilnih pogojih - način vožnje, uporaba klime, ambientalni pogoji...

Na kaj naj se pa jaz zgovarjam, ko imam na zadnjem tanku najnižjo porabo letos?
smile-1.gif

Tankam enkrat na mesec, ker imam službo cca 4 km v eno smer in so relacije res kratke. Enkrat na teden je relacija 20km v eno smer, kdaj je morda še kaka relacija malo večja, ampak bi rekel da je največ teh kratkih relacij, do 5km max. Avto je dizel....
Januarja ko sem tankal sem imel povp. 5,82l/100km, zadnji tank pa je bilo povprečje 4,94l/100km
smile-1.gif

Jaz ne vem kako naj si razlagam da imam sedaj za skoraj 1l nižjo porabo, ob isti vožnji in relacijah...
Se pa ne pritožujem
smile-1.gif
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Ti pa delaš še manj km kot jest ... zakaj pa si sploh kupil dizelaša ... si moral bencinca za te relacije ... bi imel malce večje porabe
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Citat:
Uporabnik Spajky pravi:
Ti pa delaš še manj km kot jest ... zakaj pa si sploh kupil dizelaša ... si moral bencinca za te relacije ... bi imel malce večje porabe

Dizla sem "podedoval". Ko se je kupovalo nov avto v družini kar nekaj let nazaj, so ga v avtohiši ocenili na smešno vrednost in je ostal pri hiši, pa sem ga potem jaz vzel. Se mi ne zdi smiselno kupovat novega avta, dokler ta dela, ker bom (po mojem) na večji izgubi če bi kupil nov avto, kot pa s tem.
smile-1.gif