"Varen" avto

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Točno o tem pišem. Ker ne pozna, sprejme to kot nekaj slabega, se ustraši in potem je zadeva zaključena, ker dobi odpor do tega.
Namesto, da bi bil vesel, da ga je opozorilo, da bi bil čas za počitek, ker očitno ni vozil več ravno 100% zbrano.

Vse to je potrebno VNAPREJ starejšim predstavit, itd., tako da ko do tega pride vedo, da je to nekaj pozitivnega.

PS: Recimo, da se mi da, ampak sam si raje vzamem tako nekaj časa in ga investiram in imam potem celotno življensko dobo avtomobila mir. V nasprotnem primeru se ti pa to dogaja, kar se tebi ;). Isto ''izgubljaš'' čas, zraven ti pa še živce pije. :) Po možnosti ob najbolj neprimernem času... Been there, done that, not any more ;).
 
  • Všeč mi je
Reactions: darko11

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Hja, zanimiva debata.
Sem eno temo odprl mali višji avto z avtomatskim menjalnikom - no pristali smo na Yarisu Hibridu. V končnem izboru je bil samo še C3 (Cacctus, ki je bil moj favorit jima je not "preveč vesoljski in generalno prevelik) in Yaris. Sta me sploh presenetila ker da ti pri 88 in 69 sploh pade na pamet hibrid. Delata vsaj trikrat tedensko turo na vikend na Pohorju, cca 50 km tja in nazaj + vsak dan po mestu in okolici. Smo šli na testno vožnjo skupaj in sta bila precej navdušena, posebej ker sta se lahko obkladala kako drugi ne zna nežno na gas in bremzo stisnit :fredi:. Ker je to pač sigurno njun zadnji avto smo pač vzeli full opcijo s TSS in parkirnimi senzorji spredaj in zadaj za ziher.
Prodajalec pa je ob predaji obljubil še "šolanje" in vem, da ga bosta še parkrat obiskala, če kaj ne bo jasno. ;)

Aja še to: dobava čez dva meseca, pa že študirata katalog in opcije.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.808
1.949
113
najrajš na babi
Morda lahko sodi tudi v to temo. V roku 1 leta bomo tamalemu nabavili nek avto. Za 18 letnika prvi avto, avtomatik DA ali NE?
 

map

Guru
6. jul 2008
7.808
1.949
113
najrajš na babi
Zaenkrat so v ožjem izboru polo, swift, mazda2, yaris hybrid, kak clio. Vsi se dajo dobit z avtomatiki. Nekaj drugega me bolj bega. Ok dobi prvi avto avtomatik, ga drajsla za čas študija itd. Nato lahko nastane problem. Se zaposli tam avti na ročni menjalnik, ki jih v bistvu niti ne zna vozit, ker jih je nazadne nekaj let nazaj 20 ur v avtošoli, potem pa konec. Imel bi možnost sicer vozit še ostale domače avte, ampak se bojim, da jih ne bo hotel, ker ima svoj avto. Bomo vidli.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Moje mnenje je, da ko si enkrat kot mladi voznik avt iz ročnega se ne boš nikoli več spravil nanj. Glede na to da gre trend v smeri elektrike in avtomatov, verjetno to čez 5, 10 let ne bo več faktor.
Ker sin in hči nista bila nikoli na avte mahnjena in ker smo takrat (pred 10 leti) imeli doma dva nova avta, smo kupili Daewoo Lanos - rabljen, zadnja serija, ful oprema od prve lastnice - nikoli mi ni bilo žal!
 

pikapoka07

Pripravnik
6. dec 2013
212
3
18
Izkušnja iz prve roke od tudi starejših oseb (dveh) točno za isti avto. Nakup je smiseln.
Kratke/dolge preklop deluje odlično, izjemna udobnost. Lane Departure Warning je bolj tako tako, ker samo piska, je pa eni osebi povzročil, da ne seka več tako ovinkov :), lahko ga sicer izključiš. Prepoznava prometnih znakov je dobesedno smeh in praktično neuporabna, edino za kakšno delovišče na cesti, ko sam spregledaš znak, je pa dobra, da vidiš kakšna je omejitev. Vse ostalo je smeh, vključno z narobnimi znaki npr. 40km/h na AC.
Precollision sistema pa še nista sprobala zaenkrat.

Jaz bi absolutno priporočal, sploh glede na to, da je cena cca. 400 EUR, če se prav spomnim za komplet. Tako z vidika varnosti in udobja kot tudi lažje prodaje za naprej.

PS: Lahko na PM za kakšno ceno ste ga potem naročili?

Podpis glede uporabnosti Yarisa. Kratke/dolge so TOP. Precollision sistem deluje. :)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.131
5.275
113
Moje mnenje je, da ko si enkrat kot mladi voznik avt iz ročnega se ne boš nikoli več spravil nanj. Glede na to da gre trend v smeri elektrike in avtomatov, verjetno to čez 5, 10 let ne bo več faktor.
Ker sin in hči nista bila nikoli na avte mahnjena in ker smo takrat (pred 10 leti) imeli doma dva nova avta, smo kupili Daewoo Lanos - rabljen, zadnja serija, ful oprema od prve lastnice - nikoli mi ni bilo žal!

Si predstavljaš, da pubec dobi prvo službo, mu v roke porinejo ključ od Kangooja, pa mali reče, "Fantje, nebo šlo, ne znam vozit z navadnim menjalnikom". Nadaljevanje zgodbe tako ne rabim razlagat...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl, map in McGiver

Steve

Guru
13. avg 2007
9.778
1.689
113
Točno to, in tak primer imamo v familiji. Mlada smrklja, ki zna samo avtomatiko furat. In če avtomatike ni na voljo, jo morajo drugi okrog šofirat, ker se ona ročnega ne misli učit.
Nismo mi USA, zato je obvladovanje ročnega nujno potrebno. Zato prvi avto obvezno kvačkalica, z avtomatiko se lahko potem kasneje afna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: map

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.963
4.473
113
Zaenkrat so v ožjem izboru polo, swift, mazda2, yaris hybrid, kak clio. Vsi se dajo dobit z avtomatiki. Nekaj drugega me bolj bega. Ok dobi prvi avto avtomatik, ga drajsla za čas študija itd. Nato lahko nastane problem. Se zaposli tam avti na ročni menjalnik, ki jih v bistvu niti ne zna vozit, ker jih je nazadne nekaj let nazaj 20 ur v avtošoli, potem pa konec. Imel bi možnost sicer vozit še ostale domače avte, ampak se bojim, da jih ne bo hotel, ker ima svoj avto. Bomo vidli.

Namesto avtomatika, ker jih je itak malo na izbiro, za višjo ceno in po možnosti večjimi stroški zaradi kake okvare, mu raje kupi kakšno leto starejši a večji avto, ker če poči, je poleg tega da je privezan, še valik faktor teža vozila, "ko je jači, ta tlači",
seveda ne govorimo o 10 let starejšem avtu, ampak generacijsko nekje blizu...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
kaj pa če bi željam iz začetka posta (asistenčni sistemi in varnost) dodal še: malce višji avto, avtomatik, velikost pa ne manj kot recimo Scenic?
Kaj je trenutno best buy? lahko tudi kakšno leto staro.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
To je to, na kar opozarjam(o) že kar nekaj časa.
igi : Karoq, T-Roc ti prideta verjetno znotraj tega budgeta, sicer z bolj švoh ostalo opremo in bolj osnovnim motorjem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.430
1.045
113
Celje
Obišči stran
Veliko sreče pri iskanju tega za 25k €.

Lepa demonstracija BBC kaj pomeni Semi-autonomous:
https://www.bbc.com/news/av/business-44460980/this-car-is-on-autopilot-what-happens-next

ja ne saj to pa menda se vsi zavedamo, da tu ni govora o avtonomni vožnji. Za to moramo še vsaj do Avgusta počakati, ko bo to Tesla izdala nov "firmware" V9, kjer pa bo menda to to :)

Zdaj če si ceno komentiral na moj post, lahko gremo tudi nekih 5-10 jurjev višje.
 

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
meni se od teh asistencnih sistemov lane assist zdi se najbolj brezvezna funkcija, brez katere bi komot shajal. ce si pozoren na voznjo potem assista ne potrebujes. je pa res, da verjetno kaksnega voznika bmwja prisili v to, da kdaj pa kdaj uporabi smernik.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.402
246
63
Kras
www.mtl.si
Če si pozoren na vožnjo ... Takih, ki niso, je kolikor hočeš ...
Ja itak. Me zanima, kdo si upa trdit, da ni nikoli naredil napake na cesti. Ok, verjetno na Alterju je to brez veze spraševati, ker so vsi Alteraši...
Asistenčni sistemi niso samo za nepozorne, ampak za vse. VSI DELAMO NAPAKE.




Ok, razen Alterašev, ki so perfektni.:cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi