Citat:
Fizične osebe, ki preprodajate avtomobile, se morate registrirati za opravljanje dejavnosti. Če vaš promet presega 25 tisoč evrov, pa ste tudi zavezanci za DDV.
Davčni inšpektorji so v zadnjem času ugotovili, da se vedno znova pojavljajo fizične osebe, ki kupujejo motorna vozila z namenom, da jih potem prodajo. Gre za delo na črno, saj ti ljudje niso registrirani za delo, ki ga opravljajo. Zato so davkarji včeraj napovedali poostren nadzor, ki se mu poleg preprodajalcev z avti ne bodo mogli izogniti tudi gradbinci in gostinci.
Reši vas lahko samoprijava
Če vam je objava davkarjev nagnala strah v kosti, potem imate še čas za samoprijavo. V tem primeru - tudi če ste storili kaj narobe - ne boste v prekršku, prav tako vas nihče ne bo kazensko preganjal.
Je pa res, da boste morali davkarjem plačati davek na promet, ki ste ga opravili na črno. Gre predvsem za DDV. Samoprijava je možna do vročitve sklepa o začetku davčnega inšpekcijskega nadzora oziroma do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka.
Utaje že ugotovljene
Kot pravijo na Dursu , so utaje DDV na tem področju že ugotovili lani in tudi letos. Za koliko utajenega davka gre, nam niso povedali. Dodali pa so, da gre za protizakonito opravljanje dejavnosti, ki je potencialno opredeljeno tudi v kazenskem zakoniku.
Sicer pa velja pri utajah naslednje: če so dana vsa znamenja kaznivega dejanja zatajitve finančnih obveznosti, lahko na davčni upravi vložijo kazensko ovadbo. Kaznujejo tistega, ki si je nezakonito pridobil večjo premoženjsko korist (pet povprečnih neto plač). Ta gre lahko v zapor do treh let.
Tisti, ki si je nezakonito pridobil veliko premoženjsko korist (50 povprečnih neto plač, torej že okoli 42 tisoč evrov utajenega davka) in je to storil zavestno, pa gre lahko v zapor celo do osem let.