Upad cerkvenih porok, krstov itd.

jest5

Guru
18. avg 2007
26.091
-8.772
113
Fino
zmaga.gif

Verstva lepo na smetišče zgodovine, kamor prav lepo spadajo.

(jp, vsa verstva, da ne bo ker pacjent skočil v luft, kako sem proti katolikom)
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.296
23
38
Murska republika
Zakaj si tako nestrpen-Jest, če ti nisi veren ni rečeno da si ljudje ne iščejo ta način duševne hrane.Ne moreš ljudi prepričati da ob množici verstev ki obljubljajo od raja do udobnega življenja in še mnogo česa te ne bodo sprejeli in v tem prepričanju tudi živeli.
Sicer link teme zgoraj govori o drugem problemu ki jih doživljajo cerkve po svetu in to se opazi tudi v rimskokatoliški veri ter njej podobnim , sam sem mnenja da si mladi ne vzamejo dovolj časa za vero in tako opuščajo navade ki so s tem povezane.

In še nekaj; vsi ki debatiramo nismo pacijenti, smo udeleženci teh razprav in upam da se boš v bodoče izognil žaljenja sodelujočih v razpravi katere pa se lahko tudi izogneš.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.624
3.079
113
v lokalni ostariji
morda se bo res zmanjšalo število članov RKC-ja... se bo pa na drugi strani povečalo ali članov islama ali pa novodobnih verstev (raznii heppi hepi in podobni)... pač ljudje smo (so) taki, da verujejo v nekaj...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
12.005
6.174
113
Ko bo pa globalna ekonomija trpela, ko bomo ukinili krščanske praznike bo pa spet joj.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.296
23
38
Murska republika
To je letno poročilo ki v zgornjem linku ni dosegljivo;

Dodaj na: Facebook Twitter
Kako uresničevati Radost ljubezni?

22. 11. 2016 | Bogomir Štefanič ml.

Dvodnevna (21. in 22. novembra) plenarna seja Slovenske škofovske konference, ki so se je v Ljubljani poleg domačih škofov udeležili tudi predstavniki škofovskih konferenc Italije (Eugenio Ravignani), Hrvaške (Josip Mrzljak) ter Bosne in Hercegovine (Pero Sudar), je v središče postavila razpravo o uresničevanju in implementaciji posinodalne apostolske spodbude papeža Frančiška Radost ljubezni v Cerkvi na Slovenskem.



Kot je na tiskovni konferenci ob sklepu seje dejal predsednik SŠK, novomeški škof Andrej Glavan, na ravni škofovske konference pripravljajo posebne smernice, ki bi duhovnikom pomagale pravilno razlagati in uresničevati tiste dele spodbude, ki terjajo od njih veliko odgovornost pri razločevanju posameznih primerov družin v kriznih razmerah (8. poglavje). V ta namen so že pripravili osnutek, ki ga bodo duhovnikom v obliki vprašalnika poslali v presojo, na podlagi odzivov »s terena« pa bodo dokončno oblikovane smernice, kakršne pripravljajo tudi drugo na ravni škofovskih konferenc.

Na seji so si škofje izmenjali tudi prve izkušnje pri uvajanju t. i. hitrega postopka za ugotavljanje ničnosti zakona, ki ga je predpisal sedanji papež. Po besedah škofa Glavan je bilo v njegovi škofiji na tej podlagi vloženih 12 zahtevkov, dva sta že rešena. Uresničevanje spodbude Radost ljubezni bo po napovedih prinesla spremembe in novosti tudi na področje priprave mladih na prejem zakramenta svetega zakona.

Spodbudo Radost ljubezni je, kot je dejal predsednik SŠK, treba razumeti kot nadgradnjo, razvoj dosedanjega učenja Cerkve in ne prelom z njim. Vzpostavlja pravo pot naproti ljudem in družinam v stiski. Ne smemo pa je skrčiti na tisti del, ki govori o kriznih okoliščinah, temveč jo moramo imeti pred očmi v celoti kot dokument, ki bistveno prispeva k vzgoji za zakon. Radost ljubezni bo zato odmevala tudi v novem katehetskem načrtu, ki bo pri posredovanju vere skušal čim bolj vključiti celotne družine.



Člani SŠK so se seznanili tudi z Letnim poročilom katoliške Cerkve v Sloveniji za leto 2016, ki ponuja pregled pastoralnega, dobrodelnega in družbenega dogajanja za obdobje 2005–2015.

»Zavedamo se, da v Cerkvi deset let ni dolga doba, vseeno pa nam omogoča, da dobimo dober vpogled v škofijska in župnijska občestva ter stanje krščanstva v Sloveniji,« je v uvodu poročila zapisal predsednik Slovenske škofovske konference, novomeški škof msgr. Andrej Glavan, in nadaljeval, da statistika, ki jo prinaša poročilo, »ni cilj, temveč le pripomoček našega pastoralnega, karitativnega in bogoslužnega delovanja, s katerim izmerimo srčni utrip naših župnij, skupin, ustanov in uradov«. Za številkami, grafi in preglednicami so namreč »obrazi na tisoče Slovenk in Slovencev, ki v naši skupnosti začenjajo svojo izobraževalno pot ali v zakramentih najdejo Božjo tolažbo. Koliko mladih začenja v katoliških šolah svojo življenjsko ali študijsko pot in koliko ostarelih najde v naših domovih nov dom in novo družinsko okolje!« Predsednik SŠK je prepričan, da bo tudi letošnje letno poročilo za marsikoga »zanimivo popotovanje v neznani svet, za druge pa dobro znana podoba naše verske skupnosti«. Obojim pa polaga na srce »veliko mero ponižnosti, da se ne bi prepustili napuhu 'vsevednosti' in postavljanju končnih sodb, ampak da bi pravilno interpretirali in razumeli predstavljena dejstva«.

In kaj kažejo ta dejstva? Na nekaterih področjih podatki kažejo na upadanje, drugod na veliko in hitro rast. Navedimo le nekaj bistvenih statističnih podatkov iz Letnega poročila katoliške Cerkve 2016, ki, kot že zapisano, večinoma zajema desetletno obdobje.

Število katoličanov se je v Sloveniji v zadnjih desetih letih zmanjšalo za 66.822. Ta podatek se odraža pri krstih, saj se je njihovo število med letoma 2005 in 2015 zmanjšalo za 1.876 (zmanjšanje za skoraj 15 odstotkov), na drugi strani pa se je v minulem desetletju število rojstev povečalo za 2.233. Razlika v desetletju 2005–2015 med rojstvi in krsti znaša 89.878 otrok. Zmanjševanje števila krstov in posledično tudi pripadnikov katoliške Cerkve, kot opozarjajo avtorji letnega poročila, ni samo slovenski pojav, temveč zajema celotno Evropo in zahodni svet. V Franciji se je število krstov v zadnjih desetih letih zmanjšalo za skoraj četrtino, v Nemčiji pa med letoma 2000 in 2013 skoraj 30 odstotkov. Stopnja zmanjševanja krstov v Sloveniji je torej v enakem obdobju za polovico nižja kot v dveh največjih evropskih državah.

Število škofijskih in redovnih duhovnikov se je v obdobju 2005–2015 zmanjšalo za 132, od tega za 113 škofijskih in 19 redovnih duhovnikov. V navedenem obdobju je bilo posvečenih 91 škofijskih duhovnikov, umrlo pa jih je 178. Leta 2005 je bilo v Sloveniji 83 škofijskih bogoslovcev, leta 2015 pa 51 (najnižje število so zabeležili leta 2011, ko so imele vse slovenske škofije 48 bogoslovcev). Drugačen trend pa je pri redovnikih: od leta 2009 se gibanje obrača navzgor in se število posvečenih redovnikov povečuje. Povečalo se je tudi število stalnih diakonov in drugih laikov, ki so dejavni v pastoralnem življenju Cerkve. Povprečno število katoličanov na duhovnika v Sloveniji je v evropskem povprečju (1.559) in je primerljivo s številom v sosednjih državah. V svetovnem merilu je sicer povprečje 3.019 katoličanov na duhovnika

Med letoma 2005 in 2015 se je bistveno povečalo število laiških katehistinj in katehistov, in sicer s 350 na 673. Močan upad pa v Cerkvi na Slovenskem beležijo med redovnicami, saj se je njihovo število v tem obdobju zmanjšalo skoraj za četrtino (s 660 na 498). Leta 2012 je število katehistinj in katehistov prvič preseglo število redovnic. Tudi zmanjševanje števila redovnic je sicer evropski pojav, ki je zajel vse države stare celine z izjemo Bosne in Hercegovine, Bolgarije, Estonije, Gruzije, Latvije, Makedonije in San Marina.

Omenili smo že, da se je v Sloveniji kljub povečevanju števila rojstev zmanjšalo število krstov. Enak trend letno poročilo ugotavlja tudi pri razmerju med civilnimi in cerkvenimi porokami. Če je bil leta 2003 količnik razlike med cerkvenimi in civilnimi porokami 1,8, je bil ta leta 2014 2,35. Število sklenjenih krščanskih zakonov se je zmanjšalo s 3.495 leta 2005 na 2.420 v letu 2015 (upad za okoli 30 odstotkov).

Na nekaterih področjih pa je v analiziranem desetletnem obdobju opazen velik napredek, na primer na področju vzgoje in izobraževanja. Število vpisanih v vse stopnje katoliških šol in zavodov je leta 2005 znašalo 2.756, leta 2015 pa 3.907, kar pomeni skoraj tretjinsko rast. Na področju socialne skrbi za starejše in onemogle pa je ta rast še bistveno večja: vpis v domove za ostarele se je v desetih letih povečal s 184 na 1045 varovancev, torej za skoraj šestkrat. V ta okvir moramo umestiti tudi karitativno dejavnost. Cerkve. V okviru mreže Karitas je lani sodelovalo skoraj 11.000 prostovoljcev, ki so skupaj opravili skoraj 610.000 ur prostovoljnega dela, z zbranimi sredstvi za materialno pomoč pa skupaj pomagali več kot 102.000 ljudem v stiski.

Ker slovenski duhovniki postajajo vse pogosteje tarče napadov, ropov in tatvin, letošnje poročilo prvič prinaša tudi policijsko statistiko: v zadnjih desetih letih se je v slovenskih sakralnih prostorih zgodilo več kot 2.300 tovrstnih kaznivih dejanj.
Vir;
http://katoliska-cerkev.si/med...02016_SPLET.pdf
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.860
395
83
Kaj je nestrpnega, njegovo mnenje je pač, da naj folk počasi že neha malikovati razne kipce. Saj si tudi sam lepo rekel.. navade.

Večina itak ne veruje ampak pač hodi v cerkev iz navade, pa zaradi sosedov in pomanjkanja hrbtenice, sicer bi jih še župnik lahko napizdil.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.747
896
113
tu in tam
No, prvi cvilimož se je ze pofockal..ces, nestrpnost ipd..

Ce vam paše, vi kar verujte- ne posliljujte pa normalnih oz. tistih, ki shajajo brez vere v nadnaravna bitja, kak je vasa vera oh in sploh..in tega je pri nas veliko. Ni podrocja, kamor se ne bi mesali predstavniki verskih operaterjev.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tako je! Zahtevam 2. januar nazaj! Ter vpeljati nazaj delovne sobote
cheer.gif
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.296
23
38
Murska republika
Če je tebi ki ;shajaš brez vere ,.....lažje kot drugim ki z njo shajajo je čisto vseno, kako shajam jaz pa res ni važno, vendar nisem nobeden cvilimož . Samo razmišljanje še ne pomeni da se strinjam z vsem kar je cerkveno in da sem podvržen strogemu cerkvenemu redu in verovanju, sem pa vzgojen v duhu krščanstva in to ne bom zanikal kolikšno pa je moje samo verovanje in s tem povezano malikovanje pa bom obdržal zase, Debata še ne pomeni da sem --kar nisem.
!
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.296
23
38
Murska republika
Seveda, imaš prav lepo se vidi kako se nekateri iz državnega vrha vejo podrediti cerkvenim zahtevam, žalostmo pa je to da v cerkvi stojijo kot kipi saj se niti prekrižat ne znajo .
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Janez Krstnik je Jezusa krstil, ko je le-ta bil star 30 let. Zakaj torej skorajda posiljevanje s tem, da je treba krstiti že dojenčka? Seveda, Cerkev ve, da mu tako lahko vsilijo krščanstvo in ga zapišejo v svoje bukve, ker ko enkrat človek prične razmišljat s svojo glavo, ma ni šans da bo rinil k "moškim z krilci." In ko si 1x v cerkvenih bukvah, ni šans, da prideš ven, pa če se 100x izpišeš... Isto so obhajila in birme - da se dobi kolo ali moped in Cerkev seveda do vzpodbuja - ne duha ne sluha o skromnosti in ponižnosti...

Mogoče boš uvidel, da ljudje (neverniki, ateisti) nismo apriori proti veri kot sami, s katero v osnovi ni čisto nič narobe, a vsiljevanje njenih institucij in teptanje vsega, kar bi naj njihova vera predstavljala - ob takih pa ti gre na bruhanje.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.624
3.079
113
v lokalni ostariji
gargy tukaj se pa motiš...

žalostno je videti kako "razmišljujoči s svojo glavo" rinejo v razne sekte in verstva (nasilna)...


dejstvo pa je, da če bi ljudje živeli po krščanskih naukih bi bil svet veliko lepši!
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
gargy tukaj se pa motiš...

žalostno je videti kako "razmišljujoči s svojo glavo" rinejo v razne sekte in verstva (nasilna)...


dejstvo pa je, da če bi ljudje živeli po krščanskih naukih bi bil svet veliko lepši!

Ampak a ljudje res rabimo neke imaginarne možicje, da lahko živimo v nekem redu? A zato res rabimo neke nauke?
Vsi se v večimi držimo zakonodaje, pa bo vse veliko bolje. Ne mi pa govoriti kako bi bilo lepo, če bi ljudje živeli po krščanskih naukih, če pa so ravno predstavniki RKC najbolj pokvarjeni in pohlepni!
Več kot bo ljudi, ki bodo razmišljali s svojo glavo in se držali zakonodaje ter družbeno moralno sprejemljivih dejanj bolje bo, tudi brez ver.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja bi bil morda res lepši, če bi se Vatikan malce manj vtikal v posvetno življenje.
Nauk je že v redu - oblastiželjnost je tista, ki ga kazi.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Hočem povedat, da če nebi vsiljevali krsta že pri dojenčkih, bi bilo število krščenih še občutno občutno manjše. Meni kot ateistu je tudi skregano z vsako logiko, kaj počnejo odrasli v Cerkvi, ampak OK, "vsako tele ima svoje veselje..."

ČE bi ljudje živeli po naukih... res je. Pa mogoče ljudje še živijo, nekateri. Problem je v instituciji, ne v veri. Kot rečeno, pridiga o skromnosti, ponižnosti - hkrati pa grabi vse zaklade sveta.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
7.582
3.948
113
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
morda se bo res zmanjšalo število članov RKC-ja... se bo pa na drugi strani povečalo ali članov islama ali pa novodobnih verstev (raznii heppi hepi in podobni)... pač ljudje smo (so) taki, da verujejo v nekaj...

Vernikov ne zmanjka:

2exqxj4.jpg
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.296
23
38
Murska republika
Ni problem v verah-ali veri problem je kako jo ljudje dojemajo ali se z njo istovetijo, da ne bomo samo o krščanstvo, tudi muslimani z obrezovanjen in z trdnim verovanjem že od rojstva prisilijo da si muslimam in tudi tako živiš, a je kaj takega pri krščanstvu? Menim da je krščanska vera vseno precej blaga oblika verovanja in tudi običaji so po državah vsaj glede krsta in drugih zadevščinah različni.
Sem pa tudi takega mišljenja kot sami trdite da se cerkev dosti preveč meša z politiko to je bilo nedolgo nazaj inše tudi sedaj najbolj očitno na hrvaškem kjer so prižnice postale vse kaj drugo kot način za razlago verskega nauka .
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.624
3.079
113
v lokalni ostariji
gargy, krstijo starši. sej ne pride kar fajmuštr in te krsti. tako da nekdo ki razmišlja z lastno glavo pošlje svojega otroka k krstu...

zakoni so nekaj, v nobenem zakonu pa ne piše pomagaj sočloveku. noben zakon ti ne nalaga da ne smeš biti lakomen (preveč lakomen)... tukaj so pa krščanski nauki nekaj kar bi bilo lepo da bi se spoštovalo.

je pa žalsotno da veliko tistih ki so v prvi vrsti v nedeljo je dejansko zelo žleht in zajebejeo vsakega kjer se le da... dejansko pokvarjieni ljudje...

ampak najbrž ti vidijo uteho za svoje grehe v temu, da so v cerkvi... ja ja žalostno...
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.860
395
83
Citat:
Uporabnik retro pravi:
Seveda, imaš prav lepo se vidi kako se nekateri iz državnega vrha vejo podrediti cerkvenim zahtevam, žalostmo pa je to da v cerkvi stojijo kot kipi saj se niti prekrižat ne znajo .

Je vera v gibih ali je kaj drugega? Tisti, ki se najbolje prekriža zmaga?