Udeležba zaposlenih pri dobičku

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Drugje kjer je pa zasebna lastnina pa forget it - to bi bila kraja!

Zakaj pa imamo potem sploh predpisano minimalno plačo, če je zasebna lastnina "nedotakljiva"? A ni to tudi kraja, če MORA izplačevat najmanj 400€ neto (al kok je že minimalna)?

In nekateri biseri našega gospodarstva že kar nekaj časa prakticirajo udeležbo zaposlenih pri dobičku ali celo pri lastništvu (npr. Akrapovič). Ker se zavedajo, da podjetje ni samo lastnik ampak so podjetje vsi skupaj, ki ga ustvarjajo in je tako dobiček na dolgi rok večji za vse, ker je motivacija neprimerljivo večja... Ne pa takšni nadobudni kapitalisti (predvidevam, da si novopečena ekonomistka; popravi me, če se motim), ki delavcem (zaposlenim) ne priznavajo nobenih zaslug.
rolleyes-1.gif
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.870
36
48
kar se tiče minimalne plače je zaradi zaščite delavcev. Kar se tiče soudeležbe pri dobičku pa naj bo odločitev podjetnika če je dober bo tako ali tako vedel kaj storiti, tega ne bi smeli predpisati z zakonom!
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.288
7.055
113
Jaz bi skinil minimalno plačo, saj bi pač delavci šli drugam, če jim ne bi bilo všeč.

A problem je, da je slovenski narod povečini pokorno ovčarski in bi večina tudi delala za 200€ in manj.

Ampak to je druga tema.
 

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Motiš se, nisem ekonomistka, niti kaj novopečenega. Razen novopečeni s.p. ki dela sam in vem kako težko se je priborit do dobička, posla, strank, kapitala... Enostavno razmišljam malo širše kot čreda v Slo. ponavadi. So shoot me! Sem pa mali delničar v podjetjih, kot večina ljudi. Nič pretresljivega.

Zakaj bi kot delničar kupovala delnice x podjetja, če vem, da bo to podjetje moralo dati 25% dobička zaposlenim, šele iz ostale malenkosti pa poplačala delničarje, potem gre nekaj še za rezerve itd. Če gledamo v to smer, bo tudi borza imela manj prometa. Ne vidim prednosti OBVEZNE delitve dobička med zaposlene. Če je to tako, potem naj sodelujejo tudi pri pokrivanju izgub, v letih ko ima podjetje izgubo. Da vidimo junake, ki bodo pristali na to.
Nobody? Same pijavke.
frown-1.gif
Vsi bi srkali šampanjec, ko gre nekomu dobro, a ko je treba kaj prispevat 'ne čujem dobro'.
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
ksz

Prostovoljna delitev dobička? Sure, why not. Če podjetnik smatra, da bo to povečalo produktivnost in motivacijo zaposlenih, potem mora imeti proste roke da to naredi.

Obvezna delitev? Absolutno ne! Delavec je za svoje delo upravičen do poštenega plačila, ki mora biti tudi motivacijsko. Če so plače prenizke je treba iskati problem drugje in ne pri razdeljevanju delavcem nečesa kar sploh ni njihovo. Naj se znižajo davčne obremenitve plač ali pa uvedejo kakšne druge stimulacije...delitev dobička zagotovo ne bo prelila visokih dobičkov "tajkunov" v žepe ubogih delavcev v proizvodnji. Poleg tega bi bila taka uredba diskriminatorna do vseh zaposlenih v neprofitnih organizacijah in javnih zavodih. Kaj, si bo nakoncu leta vlada razdelila proračunski presežek zato da bo naslednje leto bolj motivirana manj zapravljat in še povečat "dobiček" države?
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.096
590
113
Verjetno bi potem odpadle razne božičnice, 13. plače, 14. plače, itd. ..
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Očitno ne poznaš že zdaj veljavnih določil ZGD glede delitve dobička.
(v 5. letu delavci v nobenem primeru ne bi dobili evrov, ampak bi se obrisali pod nosom...).

Sedajšnji zakon... jaz sem pisal o OBVEZNEM, kjer se sindikati zavzemajo za prilagojen model, kot velja v franciji. Iz Francije bi vzeli obveznost, črtali bi pa petletno obdobje... Vsaj za to se je zadnjič na TV zavzemal Semulič. Pa še sram ga ni govoriti takih bedarij po TV.

Citat:
Uporabnik tis pravi:
Če bi malo brala na kaj ljudje replicirajo bi videla, da sem repliciral na nekoga, ki zagovarja obvezno udeležbo pri dobičku, kar ni stvar trenutno veljavnega zakona.

Tako v prejšnjem post-u tudi nebi z odgovorom mimosunila. In, če bi spremljala, za kaj se sedaj zavzemajo sindikati bi vedela kaj mislim z "obvezno udeležbo", "francoskim modelom" in "petletnim obdobjem".

Repliciral si name. Sorry.

Drugače pa - VIDIM, da ne poznaš niti določil trenutnega zakona (ki NE GRE nikamor - posebej ne določilo, na katerega ciljam v tvojem hipotetičnem primeru in govori o tem, kako podjetje pokriva izgubo), zato totalno sekaš mimo s svojim izračunom v letu 5.

PREBERI SI VELJAVNO ZAKONODAJO!
In to NE davčno zakonodajo!
Tvoje nakladanje o 5ih letih blablabla, namreč kaže na to, da v resnici govoriš o izračunu davčne osnove po ZDDPO-2 in ne o ZGD-1b. BTW Delitev dobička je določena v ZGD-1b, ne pa v ZDDPO-2. Da te še to naučim. Zato je skoraj fajn, da se gleda zakon, ki ureja delitev dobička, ne pa kar nekega, ki ga imaš slučajno pri roki - če bi bila to npr. uredba o hrupu v naravnem in življenjskem okolju, bi pa najbrž tu lapal o njej....

BTW Nikjer v tej temi nisem našla natančne razlage, kaj je "francoski model". Bi morebiti naredil vsem uslugo in ga opisal? Da bomo vsaj vedeli, kaj TI misliš. Ker google mi noče nič pametnega vreči ven (dopuščam, da dajem notri napačne iskalne pojme).

@patsy - zaposleni so že danes udeleženi pri kritju izgube: a) izgubijo delo, b) preostalim se plače praviloma znižajo (nižje plače -> manjši stroški -> manjša izguba). In točno zato, ker potem pa od tega pri razno raznih "privatničkih, ki se igračkajo velike kapitaliste" nič nimajo, obstaja sloves, da so "nekatera podjetja dobra, druga pa slaba". In za delo v dobrih se grebejo vsi (posledično si lahko ta podjetja izberejo najboljši kader), v slaba pa greš delat samo v primeru, če ni nič boljšega (in s ciljem, da tam delaš toliko ali manj "kot te plačajo" in s ciljem, da se čim hitreje pobereš).
 
Nazadnje urejeno:

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
ksz:
predpostavimo da je obvezna udeležba zaposlenih v dobičku v višini 25%. smotrna bi bila potem tudi udeležba zaposlenih v izgubi v višini 25%. ampak takrat bi se pa zopet ogašali nekateri da zakaj pa je treba delavcu jemati če vodstvo ustvarja izgubo. vidite ironijo?

osebno sem proti obvezni udeležbi kajti to je stvar lastnika kapitala kaj bo z morebitnim dobičkom. ali ga bo dal v kapital, vlagal v druge sfere, vlagal v razvoj ali pa ga izplačal zaposlenim.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Ja, ni enostavno za sprejeti odločitev, kaj narediti. Predpostavke, ki so pomembne ob takšni odločitvi so pa:
- kolikšno plačo prejemajo delavci v podjetju (ali so blizu minimalne)
- ali prejemajo božičnico
- ali prejemajo zadovoljiv regres
- ali imajo variabilo
- ali se podjetje ukvarja z dobičkonosnim poslom (storitve)
...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik MAKY_ pravi:
ksz:
predpostavimo da je obvezna udeležba zaposlenih v dobičku v višini 25%. smotrna bi bila potem tudi udeležba zaposlenih v izgubi v višini 25%. ampak takrat bi se pa zopet ogašali nekateri da zakaj pa je treba delavcu jemati če vodstvo ustvarja izgubo. vidite ironijo?

Še 67874ič - SO UDELEŽENI!

Na enak način kot lastnik.

Pa dajmo po šolskih lekcijah ("korakcih") - kako je že danes lastnik udeležen pri izgubi?
Recimo da ima izgube 100 evrov in da ne zapre firme.
Kaj bo lastnik naredil oz. kako lastnik običajno pokrije tako izgubo?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.288
7.055
113
Saj pa je udeležen. Ne dobi tistih miljonov konec leta, ampak le "navadno" plačo
wink-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Hec je v tem, da se tule brkari vse živo.

Lastnik naloži denar v firmo zato, da bo nekoč ven dobil udeležbo pri dobičku (dajmo se naredit poštene in pozabimo na situacije, ko lastniki preko firme plačujejo položnice za vzdrževanje svojega privat bazena in podobne cvetke). Torej dividende (da se ljudsko izrazim) in podobno. In te dividende so lahko ogromne. Pač v skladu s tveganjem.

Če ima podjetje izgubo, ZGD PREPOVEDUJE izplačilo dividend, dokler izguba ni pokrita. Torej če je izguba, lastnik ne dobi ven nič. Ampak ven tudi nič ne dobi zaposleni, ki bi bil morebiti udeležen v tem poslovnem izidu! Po povsem isti logiki.

OBA (!!!!) bosta čakala toliko časa, dokler ne bo izguba pokrita. Torej bosta oba na tistem minimalcu (predpostavljam, da je lastnik zaposlen v svoji firmici) za tekoče delo in nič več. Četudi bosta morebiti uspešna - ker bosta s tem uspehom morala najprej zaflikati pretekle luknje (pa še tu se postavlja vprašanje, če za te luknje dejansko ni veliko bolj kriv lastnik, ker ni sprejel pravih odločitev in bi bilo morebiti bolj prav, da bi vse kril kar lepo sam
grims-1.gif
). In zato tisti tisov izračun ne stoji - ker je iz dobička treba spet najprej pokriti izgubo, da bi se ga šele potem, če bi slučajno po kritju izgube kaj ostalo, lahko razdelilo med ljudi: lastnike (in zaposlene - če so slučajno udeleženi).

V skrajnem primeru se izguba sicer pokriva tudi iz lastnega žepa lastnikov - ampak samo v primeru, če lastnik presodi, da se mu to splača (glede na tiste obetajoče dividende, ki bodo vedno nekajkratne v primerjavi z udeležbo zaposlenih, na katere računa v prihodnosti).

Udeležba zaposlenih je tu povsem na enaki ravni kot udeležba države (davek). Če je eno protiustavno, je tudi drugo. Ampak težko, ker delavci tudi vlagajo v podjetje (preko manjših plač, neplačanega nadurnega dela,... - v takih primerih se to vedno tako reši), ne samo lastnik.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.288
7.055
113
Saj vse lepo in prav. Ampak kot si dejala, lastnik je tvegal in vložil kapital. Vprašanje koliko let je moral delati, da je prišel na zeleno vejo.

Delavec pa je samo prišel v firmo in je že začel prejemat plačo s prvim dnem.

Pa bi tudi delavec vložil kapital v podjetje in bi dobival dividende...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Eeee, ni vložil in zato ne dobiva tistih 75%.

Delavec tudi ni "kar prišel v firmo" in začel prejemati denar. Kolikor vem, ga je vanjo povabil lastnik. Zakaj neki?

BTW Cel svet se ukvarja s tem, kako prepričati ljudi, da bodo dojeli, da je treba imeti "čim večje prihodke in čim manjše stroške - > torej čim večji dobiček". Edina tehnika, ki deluje, je ta, da jih pač plačuješ glede na to, koliko dobička smo dosegli. Vi pa tu dokazujete, da je delavec samo strošek...

Mogoče je pa tu razlog, zakaj nikoli ne boste "Billi Gatesi" ali "Akrapoviči", pač pa boste do smrti packali v nekih malih garažicah?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.288
7.055
113
Nihče tukaj ni proti stimulaciji delavcev in verjetno bi vsak rad imel delavca, ki bi nosil velik profit in ga temu primerno tudi plačal.

A to MORA ostati odločitev podjetja/lastnika. Lastnik se mora sam odločit glede tega, tisti ki niso pametni bodo pač škrtarili in čez čas bodo delavci odšli drugam. Ne more se država mešati v to, kar se počne z dobičkom. Ne drži vode tole.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Repliciral si name. Sorry.

stupid-1.gif


Še enkrat preveri potem se pa opravičuj... si še en osebek na ignore listi, saj si prepametna za ta širni svet.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Mogoče je pa tu razlog, zakaj nikoli ne boste "Billi Gatesi" ali "Akrapoviči", pač pa boste do smrti packali v nekih malih garažicah?

Nisem vedel, da imajo v ZDA zakon o obvezni participaciji zaposlenih pri dobičku. In nisem vedel, da za Akrapoviča v Sloveniji ne veljajo isti zakoni kot za nas ostale.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Eeee, ni vložil in zato ne dobiva tistih 75%.

Delavec tudi ni "kar prišel v firmo" in začel prejemati denar. Kolikor vem, ga je vanjo povabil lastnik. Zakaj neki?

BTW Cel svet se ukvarja s tem, kako prepričati ljudi, da bodo dojeli, da je treba imeti "čim večje prihodke in čim manjše stroške - > torej čim večji dobiček". Edina tehnika, ki deluje, je ta, da jih pač plačuješ glede na to, koliko dobička smo dosegli. Vi pa tu dokazujete, da je delavec samo strošek...

Mogoče je pa tu razlog, zakaj nikoli ne boste "Billi Gatesi" ali "Akrapoviči", pač pa boste do smrti packali v nekih malih garažicah?
Zakaj pa potem ti nisi Billy Akrapovič? Vse ti je jasno, kaj še čakaš? Vloži 10k€, kaki dve leti garanja in hoje po robu prepada, nato pa začni zaposlovati in deliti dobiček.
 

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik MAKY_ pravi:
ksz:
predpostavimo da je obvezna udeležba zaposlenih v dobičku v višini 25%. smotrna bi bila potem tudi udeležba zaposlenih v izgubi v višini 25%. ampak takrat bi se pa zopet ogašali nekateri da zakaj pa je treba delavcu jemati če vodstvo ustvarja izgubo. vidite ironijo?

Še 67874ič - SO UDELEŽENI!

Na enak način kot lastnik.

Pa dajmo po šolskih lekcijah ("korakcih") - kako je že danes lastnik udeležen pri izgubi?
Recimo da ima izgube 100 evrov in da ne zapre firme.
Kaj bo lastnik naredil oz. kako lastnik običajno pokrije tako izgubo?
niso vsa podjetja šalabajzerska. četudi gre podjetju slabše, lahko krije tekočo izgubo tako, da "delavec" ne občuti razlike. In to se načeloma lahko krije iz tistih obveznih 25%, ki bi se akumulirala v sklad za rezerve za plače. kaj imaš ti raje:da dobiš eno leto nk€ kot "nagrado za udeležbo v dobičku" ali pa da imaš neko garancijo, da bo v primeru krize tvoje delovno mesto še obstajalo pod enakimi pogoji?
 

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
BTW Cel svet se ukvarja s tem, kako prepričati ljudi, da bodo dojeli, da je treba imeti "čim večje prihodke in čim manjše stroške - > torej čim večji dobiček". Edina tehnika, ki deluje, je ta, da jih pač plačuješ glede na to, koliko dobička smo dosegli. Vi pa tu dokazujete, da je delavec samo strošek...
seveda je delavec strošek. je strošek dela, ki plemeniti lastnikov kapital. za svoje delo je plačan s strani tistega, ki zagotavlja kapital. me zanima kako bi ti delila dobiček, če imaš 5 oddelkov v podjetju, od katerih 3 prinašajo 6mio izgube, 2 oddelka pa naredita 7 mio dobička. bi delila dobiček med vse ali le tiste, ki ti ustvarjajo +?