Tresenje volana

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Alo majstri, sem v specifični situaciji v Luksemburgu, kjer imam majhen budžet in še manj časa, zato rabim čimbolj natančno diagnozo.

Volan mi rahlo trese med samo vožnjo pri hitrostih od 100-130. Če pri teh hitrostih zaviram, je tresenje precej izrazito, vendar se mi zdi, da le na volanu, ne na pedalu. Zaenkrat sem porabil en vikend, da sem zamenjal kolesa - sprednje nazaj in obratno - ter snel sprednje diske, pošmirglal in spucal peste, dal diske podrejat (in ugotovil, da so ploščice skoraj pri koncu ampak nisem mogel kupit novih, ker so bile že vse štacune zaprte) in zmontiral nazaj.

Malenkost bolje je ampak ni v redu. Kaj bi bil naslednji korak? Je možno, da trese le zaradi slabih ploščic? Optika podvozja? Diski tako zelo krivi, da drejanje ni pomagalo?

Se priporočam za ideje, predvsem od ljudi z izkušnjami.
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Gume so v 4. sezoni, za sabo imajo cca 12000 km, premontaža in centriranje novembra in ni nič treslo. Sem že sumil gume, zato sem naredil menjavo naprej - nazaj, pa ni nič spremenilo.
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

diski v kurcu. drejanje je metanje denarja stran. lahko pa, da ima katera od gum "bulo" na notranji strani.
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.193
41
48
Drejanje ni metanje denarja stran... Za tiste, ki verjamejo vsem šankovskim debatam pa naj menjajo vsakih 30 000 diske. Serviser jih bo vesel. Razen če so diski močno zviti, vendar bi ti jih v tem primeru "postrgal" tako na tanko, da bi jih moral menjat. Razlog zna biti res v gumah, morda-morda v kakih preperelih gumajstih členih ali kakem končniku? Ampak takrat bi ti avto bolj vleklo iz smeri kot pa treslo. Glede na to, da ti trese sam pri določeni hitrosti bi dal preden se lotiš kakih dražjih posegov še centrirat gume. Maš zimske/letne posebej na platiščih? Če maš, zna bit to razlog.

LP
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Problem je, da s slovensko plačo živim v deželi bolanih cen storitev. Recimo v štacuni z avtodeli je hotel 50€, da sname eno kolo in pomeri dimenzije diska in ploščic
smile-1.gif
Ker kao "ne naročajo samo na osnovi podatkov iz kataloga oz podatkov, ki jih navede stranka." Sem pogledal naokrog, če sem slučajno na skriti kameri...

BTW, optika "v akciji" stane 96€
smile-1.gif


Verjetno bom najprej res centriral.. čeprav glede na to, da sm že dal sprednje gume nazaj pa je isto, dvomim, da je to.
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Gume še enkrat scentrirane, še vedno trese. Sicer sedaj med samo vožnjo skoraj nič, med zaviranjem od 130 - 90 pa konkretno. Verjetno so vendarle diski, čeprav mi potem ni jasno, kaj je tip delal pri drejanju... Nismo dobri, smo pa dragi
smile-1.gif

Ko je bil avto v zraku, sem na roke vrtel kolesa pa ni nobeno "zaštekalo" ampak verjetno to ni merodajno, ker niso bila obremenjena.

BTW Koliko se lahko na volanu čuti, če so zviti zadnji diski?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Diski , se ne drejajo VEČ, se menjajo saj ni več to tako drago ......, sem imel pa sam en podoben problem, in je lahko problem še v višini gume .......... Probaj menjati sprednje / zadnje če je zadeva enaka so 100% diski......
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
Citat:
Uporabnik frisk pravi:
Gume še enkrat scentrirane, še vedno trese. Sicer sedaj med samo vožnjo skoraj nič, med zaviranjem od 130 - 90 pa konkretno. Verjetno so vendarle diski, čeprav mi potem ni jasno, kaj je tip delal pri drejanju... Nismo dobri, smo pa dragi
smile-1.gif

Ko je bil avto v zraku, sem na roke vrtel kolesa pa ni nobeno "zaštekalo" ampak verjetno to ni merodajno, ker niso bila obremenjena.

BTW Koliko se lahko na volanu čuti, če so zviti zadnji diski?

mogoce sem spregledal .... za kateri avto pa gre?

ko so imeli avtomobli spredaj se vilice je treslo, ce je bila pusa zanic (kjer je vilica pritrjena na most). ko je bila obremenjena (pri zaviranju) je vilica zadihala in posledicno je volan zatreslo.

ne vem, kako imas ti izvedeno vpetje peste na svojem avtu ...
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Avensis 1.6, let. 2002. Ni zjahan, ima relativno malo km (132k).

Se splača vzet ATE komplet (2x disk + granitura ploščic) za 110€?
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Imel enak problem, pa skoraj enak avto - 1.8. Na uradnem servisu so mi podrejali diske, pa je bil isti šmorn. Zamenjal diske, od takrat je mir. Če trese pri tem, ko zaviraš vsaj s pol moči, potem so krivi diski.