Trata

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Ne vem če to drži. Mah ima plitke korenine in ne more škodit travi. Torej raste tam kjer trava zaradi drugih razlogov ne raste. Vsaj tako razlago sem nekje prebral (pa trenutno ne najdem vira).
Trava raste tudi med kamenjem.
Iz lastnih izkušenj lahko povem, da sem pred leti "skoraj doktoriral" na uničevanju maha. Seveda sem izpit padel, ker je mah močnejši.
Raztopil sem zeleno galico in polival po nekaj kvadratih maha. V pol ure je bilo mah črn. Črnega sem pograbil stran. Šlo je tudi nekaj zemlje z mahom stran. V glavnem nasujem novo zemljo in posejem travico. Rezultat čez mesec je bil fantastičen. Tistih nekaj kvadratov lepa trava. AMPAK: Če eno leto je bilo isto kot prej. Mah je počasi se začel gostiti in trava več ni prišla tako preko njega. Nasvet vrtnarja je bil, da naj večkrat zalijem mah z zeleno galico, da pride tekočina do zemlje. Jaz sem verjetno samo po vrhu in tam je samo počrnel. Globje galica ni segla. Tako da, vsi ki mislite, da boste z enkratnim delom zatrli mah ali pa drugo zel, boste razočarani.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
Demz, najbolje da zbetoniraš in daš gor umetno travo :).
Sorry, kaj bolj pametnega nimam za napisat.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če ne bo drugače, bom res šel na Malkovc po sto litrov šmarnce in deset junaških fantov :( .
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
V bistvu tvoj Ph8-8.5 ni toliko problematičen. Večji problem bi imel, če bi imel tal bolj kisla. Tvoj problem je samo zbita in ilovnata zemlja in pa dejstvo, da si navozil mrtvo zemljo, traja več let, da se vzpostavi naravno stanje. Navozi si eno kanto deževnikov, pokošeno travo ne odnašaj ampak pusti tam, da propade, večkrat prekopaj s frezo in manj zalivaj, ker je že itak vlažna. Dodajat še start gnoj in spet pofrezat. Namesto trave sej kako deteljo, saj bo ravno tako zeleno. V skrajni sili naseli bermudsko travo, se je ne boš rešil nikoli več :D
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
A toliko se pa ne pride zraven da ti kdo z bagrckom odstrani plast zemlje in dosujes kako boljso?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

... če bi ga s hiabom gor postavil. Pa še vsa strežba potem ... z dovozom. To je v mestu, obkroženo s sosedi. Takrat ko sem delal, sem imel še prazne dostope, sedaj je pa čisto drugače :obesise: .

Ja, drago bo. Sem mislil, da poznate kak čudež :confused: .
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Posej lucerno in jo kosi 4 - 6 krat na leto s strižno kosilnico na večjo višino. Lucerna prenaša sušo, ima globoke korenine in bo zemljo zrahljala. To bi bila poceni varianta. Skozi leta je bo same po sebi čedalje manj. Potem pa poskusi s travo.
Poskus nasveta :)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
si sposodim temo:
- ima kdo idejo kje bi najel nekaj podobnega

Imam "prezračevalnik" s klinami.. z njim grem cez travo spomladi (podolgem in pocez).. ampak ta pobere odmrlo travo - ne gre v neko globino.
Pred leti sem en konec trave "potresel" po prezračevanju s kremencevim peskom.. neke hude razlike (razen, da smo pesek nosili povsod) v kvaliteti trave ne opazim.

Z masino iz linka pa predvidevam, da zrahljam globlje.. in tudi kremencev pesek spravim nizje.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Tole ni zračenje trate, to je redčenje trate. Če je potrebno, pol prav, večinoma pa ni.

Zračenje trate pomeni ravno odstranjevanje odmrle trave in delno trganje ruše, da se jo vzpodbudi k rasti (kar pa luknjanje kot je na videu ni). Če to ni dovolj, potem je težava spet globlje v tleh, tega pa zares ne reši noben površinski ukrep...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.397
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
si sposodim temo:
- ima kdo idejo kje bi najel nekaj podobnega

Imam "prezračevalnik" s klinami.. z njim grem cez travo spomladi (podolgem in pocez).. ampak ta pobere odmrlo travo - ne gre v neko globino.
Pred leti sem en konec trave "potresel" po prezračevanju s kremencevim peskom.. neke hude razlike (razen, da smo pesek nosili povsod) v kvaliteti trave ne opazim.

Z masino iz linka pa predvidevam, da zrahljam globlje.. in tudi kremencev pesek spravim nizje.


Tole bo za tebe:

1579094204258.png
1579094216616.png




V te luknjice potem nasuješ kremenčev pesek. Če posipaš po površini nisi naredil nič...
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
si sposodim temo:
- ima kdo idejo kje bi najel nekaj podobnega

Imam "prezračevalnik" s klinami.. z njim grem cez travo spomladi (podolgem in pocez).. ampak ta pobere odmrlo travo - ne gre v neko globino.
Pred leti sem en konec trave "potresel" po prezračevanju s kremencevim peskom.. neke hude razlike (razen, da smo pesek nosili povsod) v kvaliteti trave ne opazim.

Z masino iz linka pa predvidevam, da zrahljam globlje.. in tudi kremencev pesek spravim nizje.


V kolikor ne želiš res ultra spešl trave ji je običajno vsaka ruša v redu. Je pa potrebno skrbeti za njeno gnojenje. Kjer pa veš da imaš na razpolago umetne in naravne pripravke. Slednje najbolje pselješ da kupiš brikete (od kakice) in jih v jeseni natreseš po trevi. Do spomladi se bo lepo vpilo v zemljo. V kolikro imaš doma hlevksi gnoj, lepo odležan (da imaš prhek humus in ne kep) le tega potresi v jeseni po travi..spomladi pograbiš in je to to.
Pa tam maja....po potrebi vrzež še malo semena (na ne preveč nizko travo, a ti ga ptiči ne požrejo..seveda potem tudi s prvo košnjo čim dlje počakaš).
Nič ne bo narobe če potreseš apno (a ne istočasno z gnojilom ker se tepeta), ker vsebuje veliko koristnega za rastline plus zatiralec plevela je (nisem na tekočem a običjno si najceneje dobil apno v kaki kmetijski zadrugi ali gradbeni trgovini..par eur za žakelj..pri nas je bilo celo na embalaži napisano kako naj bo doziranje na hektar (mislim (!) da 200 kg..bi moral prekontrolirat).
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.397
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Proti mahu se lahko boriš tudi s pepelom. Če maš v bližini kakšnega kurjača na brikete ali pelete in ne ve kam bi s pepelom,
imaš zato super dobavitelja za boj proti pepelu. Le-tega potreseš po travi in s časom spremeniš Ph zemlje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nekaj takega kot je navedel ncnifrej sem imel v mislih. Ampak za tole gonit moraš imeti goldonita 14 konjev :zavijazocmi: .
Vidim, da ne bo drugače kot sto litrov šmarnce in deset pobov. Junaških :rolleyes: .
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Je še ena varianta.

S prvo košnjo trave počakaš da se trava osemeni.

Ampak imaš pol leta divjino okol hiše, plus košnja in spravilo je malo težje.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.963
812
113
za frisno travo sejat - zmešajte semena trave z semeni ovesa.

Prednosti:
- oves hitreje vzklije kot trava (občudovanje sosedov "u kako lepa trava v parih dneh" = priceless ;)
- posledično osenči travo, da jo sonce ne žge in lahko lepše vzklije
- semena ovsa so večja od semen trave >> ptiči jih imajo raje
- oves je enoletnica - naslednje leto imate samo travo
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Uuuu, dobra ideja :zmaga:.

Ok, vendarle moram pa najprej strukturo zemlje uredit, ker sedaj trave npr. sploh ni več. Vse drugo raste, samo trave ni.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ta ovs je samo začetna dekoracija. Pa zaščita obenem, ker prvi požene. Mi smo včasih zato vrgli vmes pšenico. To je samo za začetek, ko je trava še rahla in rabi zaščito.

Jej, kaj sem vse že vmes pozabil ...