[T2] Innbox V60 in Edgerouter Lite + TV box

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Pozdravljeni!

Ker T2 ne omogoča dostopa do nastavitev njihovega Innbox V60 modema (razen tistih na Horizontu) razmišljam o nakupu ločenega routerja. Najverjetneje bo to Ubiquiti Edgerouter Lite.

Glavni namen je, da bi Edgerouter poleg drugega skrbel tudi za DHCP na lokalenm omrežju namesto modema - tu bi vsaj imel dostop do nastavitev.

Pri T2 mi na modemu lahko omogočijo bridge mode, obenem bi na njem tudi izklopil DHCP.

Morebitna težava je, da imam na modem priključena tudi dva T2 TV boxa. Če bo DHCP na modemu izklopljen, se bojim, da TV ne bo deloval.
Če prav vem, bi lahko problem rešil tako, da tudi TV priključim na novi router in na njem nastavim pravilne VLANe.

Ima kdo več izkušenj z bridge mode pri T2? Oziroma, ali obstaja še kakšna možnost, da bo TV deloval, če je povezan na modem, ta pa ima izklopljen DHCP?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.080
113
Narocis hkrati na T2, da ti TV premakne v HLS in nato ne potrebujes vec nobenih vlanov urejat. TV boxe priklopis na tvoj router in ne vec preko T2 modema. Plus je, da rabis samo en kabel kamorkoli zelis, ce nimas kabla pa lahko tudi TV preko wifija speljes. Minus je, da bo TV imel cca pol minute zamude. Manjsi minus je tudi nekaj slabsa kvaliteta slike, ampak ti ne znam povedati koliko, jaz je ne opazim.
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Torej, če mi na modemu izklopijo DHCP, moram v vsakem primeru TV povezati na router.
Če mi omogočijo še HLS, bi stvar morala delovati.
Če mi HLS ne omogočijo, moram na routerju sam nastaviti VLAN za TV. V tem primeru mora tudi router podpirati protokol, prek katerega gre povezava do TV.
Možnost, da bi na modemu pustil DHCP samo za TV pa verjetno ne obstaja?
Oziroma verjetno tudi ne bi bilo mogoče, da bi oba, modem in router imela hkrati vključen DHCP.

Ali prav razumem?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.446
113
A nima T2 TV sprejemnikov priklopljenih direktno v njihovo omrežje (torej neke sorte bridge varianta), za domačo mrežo pa dobiš čisto ločeno omrežje? Pač varianta, da sta na modemu 2 porta v bridge, dva pa preko NATa na modemu. Vsaj tako se mi zdi, da je pri tastu nastavljeno, je pa minilo že precej časa odkar sem to nastavljal.
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Možno, da je res tako. Vem sicer samo, da sta dva porta na modemu rezevirana za TV (port 3 in 4 v tem primeru).
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.080
113
Ponavadi je tako, lahko se pa tudi zmeniš drugače. V resnici je najboljše HLS, ker deluje kot mora in kot bi pričakoval.
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Sem ravno klical na T2. Ker ima modem statičen IP niti ne morejo omogočiti bridge mode. Namesto tega naj bi router priključil prek data porta. Enako tudi ne morejo izklopiti DHCP. Vsaj tako sem izvedel.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.446
113
Po moje nakladanje. Načeloma lahko imaš 1 statiko in 1 ali 2 dinamiki. Razen če se je vmes kaj drastično spremenilo na slabše.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Sem ravno klical na T2. Ker ima modem statičen IP niti ne morejo omogočiti bridge mode. Namesto tega naj bi router priključil prek data porta. Enako tudi ne morejo izklopiti DHCP. Vsaj tako sem izvedel.
Očitno si na Telekomovem omrežju in imaš pred Innboxom še eno škatlico.
Naročiš statični IP oziroma dodatni statični IP (1,83€). En port ti dajo v bridge vendar moraš ob tem sporočiti MAC naslov tvojega routerja saj se IP-je ročno dodaja - tvoj router moraš nastaviti na DHCP. Mikrotik 2011 tako že dolgo služi svojemu namenu ;)
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Očitno si na Telekomovem omrežju in imaš pred Innboxom še eno škatlico.
Naročiš statični IP oziroma dodatni statični IP (1,83€). En port ti dajo v bridge vendar moraš ob tem sporočiti MAC naslov tvojega routerja saj se IP-je ročno dodaja - tvoj router moraš nastaviti na DHCP. Mikrotik 2011 tako že dolgo služi svojemu namenu ;)
Ja, res je. Tudi ko sem klical je omenil telekomovo omrežje.
Najlepša hvala, to mi bo pomagalo.

Svetovalec mi je sicer rekel, naj priklopim svoj router na data channel in bo router dobil svoj LAN IP. Ampak to verjetno ni tisto, kar želim doseči.

Kako pa to deluje, če imam dva statična javna IP naslova?
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.080
113
Ni cisto isto, ker potem imas dva routerja zaporedoma, imas zato tudi 2x NAT, pa se doloceni porti so zasedeni, ker jih T2 rabi zase za dostop do opreme, npr 8443. 2x public IP pa ni nic takega, enega bos rabil za svoj router, drugi bo pa itak za T2 modem in ga v bistvu ne bos rabil.
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Če je res tako, da mi na enem portu lahko omogočijo bridge, kakor je omenil Robert , potem verjetno ne bom imel dual NAT.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Na modemu preko Horizonta izklopiš Wi-fi. TV box imam žično na modemu in seveda deluje, vse drugo pa na routerju.
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Torej če bom imel vse naprave vezane na svoj router, ne bo problema z dual NAT?

Nekako tako:

TV <- [modem] -> router -> vse ostalo
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.080
113
Ce te ne moti dual nat, potem je ok. Ce pa ves kaj to pomeni in ves, da te lahko ovira, potem si uredis bridge
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Ce te ne moti dual nat, potem je ok. Ce pa ves kaj to pomeni in ves, da te lahko ovira, potem si uredis bridge
Bom probal najprej brez bridga, da vidim kako bo stvar delovala. V skrajnem primeru lahko verjetno tudi v celoti zamenjam modem z nekim svojim. Slišal sem že, da tudi to počnejo.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.096
2.446
113
En moj znanec je zamenjal komplet modem z stikalom s SFP portom ampak je direkt na T2 optiki. Dvojnega NATa bi se jaz osebno izogibal.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
En moj znanec je zamenjal komplet modem z stikalom s SFP portom ampak je direkt na T2 optiki. Dvojnega NATa bi se jaz osebno izogibal.
To je najboljša opcija in dokaj simpl, če si na P2P ethernetu. Na GPONu se pa rahlo zakomplicira, ker rabiš ONT četudi v obliki SFP modula (ki spet ne dela ravno v vsaki opremi in naprej itak "fejka" ethernet interface) z nastavljeno pravo serijsko številko, itd..

Glede na napisano, predvidevam, da je na GPONu in ima (Hauwei?) ONT od Telekoma ter Innbox od T-2ja. Jaz bi odklopil Innbox in svoj router priklopil direktno na Telekomov ONT, samo skonfigurirat je treba pravilno VLANe, če jih uporabljajo. Magari najprej pirklopiš gor komp in pogledaš z wiresharkom kaj se dogaja, če na netu ne najdeš pravilne konfiguracije za svojo situacijo/priključek.
 

BrZiX

Zelenc'
28. sep 2021
11
0
1
Ja, pred modemom je še ONT.
Hvala za odgovore. Ko dobim router, bom probal najprej vezavo na modem in nato lahko še popolno menjavo. Bom napisal, kako je šlo.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.636
449
83
Tolmin
Ne bo delalo, če ne bo pravega MAC - lahko pa popraviš v svojemu routerju WAN MAC na tistega od Innbox ;)
Vse TV lahko priključiš na svoj router brez nastavitev VLAN,... in deluje OK. Moj Innbox se praši na omari ;)