Svetilke

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.855
386
83
Hvala.

Malce zaskrbljujoče se mi zdi dejstvo, da nobena ugledna firma ne prodaja tovrstnih baterij pod svojim imenom.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.046
4.030
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Hvala.

Malce zaskrbljujoče se mi zdi dejstvo, da nobena ugledna firma ne prodaja tovrstnih baterij pod svojim imenom.

Sem v tej temi že 5x omenil, te celice so "industrijske celice", torej uporabljajo se za industrijsko uporabo v batery packih, za to so bile tudi razvite. V vsakem prenosniku danes imaš tako več ali manj 6 ali 8 18650 baterij.

Za batery packe se uporablja več zaščit:
- temperaturni senzor
- nadzor napetosti po posamezni celici
- regulacija toka in napetosti polnjenja
- nadzor toka in napetosti praznjenja
- jasno kakovnostne celice

Vsak batery pack ima lastno vezje (čip) ki skrbi za pravilno delovanje, v kolikor kaj ne deluje več pravilno bo batery pack crknil.

Enako se beleži vsako polnjenje in praznjenje in UMETNO znižuje kapaciteta oz. časi polnjenja. Varnost pač.

Kljub temu se pojavljajo vžigi, več ali manj že vse firme so imele vpoklice za batery packe zaradi malenkostnih napak ki v mejnih primerih povzročijo samovžig.


V pametnih napravah (laptop, telefon, kamera, fotoaparat) je torej v samem packu zaščitno vezje specialno narjeno za napravo ki ga uporablja in ki skrbi za varnost. Ko ti kupiš posamezno celico tega vezja nimaš, osnovno zaščitno vezje je "blažev žegen" ker sicer deluje proti par pogostimi neumnostim (polnjenje z zanič polnilci, kratkostično oz. visokotokovna vezava, praznjenje preko varne meje) ni pa 100%. Tipičen primer je uporaba baterije s časom, praviloma bi jo moral polniti vedno manj oz. ji umetno nižat kapaciteto kar pa ne bo znal noben polnilec. Pravtako je polnjenje z visokim tokom nevarno (pride hitreje do vžiga) po drugi strani z nizkim tokom bolj uničuješ celico. Skratka recepta kako kaj polnit in kako kaj praznit ni se pa splača upoštevat osnovne varnostne zadeve.

Za varno polnjenje:
- uporabit dobre polnilce ki so 100% natančni kar pomeni bodisi da kupimo nek "dražji" polnilec ali pa redno preverjamo delovanje obstoječega
- tok polnjenja naj bo pri kvalitetnih celicah načeloma bolje da višji (ampak po drugi strani upoštevat da če je celica zanič ali pa je polnilec zanič [napetost] bo višji tok prej povzročil boom)
- idealno bi bilo polnit do 80% dejanske kapacitete, to je okoli 4V .. seveda malokateri polnilec to omogoča
- preverimo segrevanje baterije med polnjenjem, če rata prevroča pomeni da je nekaj narobe in bo slejkoprej sledilo sranje
- izogibamo se trickle chargu (ohranjanje kapacitete tako dap olnimo konstantno z zelo nizkim tokom)
- polnimo na lokaciji kjer se samovžig ne bo potenciral (najbolje na podaljšku, v klet/kurilnico/garažo in na betonska tla stran od gorljivih snovi) .. imejmo plan B ravnanja če gre kaj narobe (recimo podaljšek iztaknemo iz omrežja in bežimo ali pa hitro nesemo (zato podaljšek da primemo za rep, ker v bližini goreče baterije NE prijemat) stvar na prosto -> gašenje pozabite!!!)
- pišemo dnevnika polnjenja za baterijo (beri: zanima nas št. ciklov polnjenja/praznjenja z morebitnimi opombami)
- vedno po koncu polnjenja počakamo da se baterija shladi, in na hladni preverimo napetost

Pri praznjenju:
- se izogibamo visokim tokovom (bognedaj kratkostične vezave)
- se izogibamo segrevanju baterije
- se izogibamo preveliki izpraznjenosti, v bistvu bolje dat polnit prej kot pa čakat da se popolnoma izprazni (<2.8V)
- poskrbimo za dobre kontakte, ker včasih zna slab stik voditi v pregrevanje, ki potem segreva baterijo
- če začutimo pretirano gretje, ugasnemo in čimprej odložimo (vržemo) luč (znajo bit kar zabavne opekline)

Če sumimo da je karkoli narobe oz. se baterija ne obnaša kot bi se morala jo zavržemo (=nevarni odpadek)!

Glede dnevnika polnjenja. Če smo kupili set enakih baterij in se pri eni pojavi težava potem tudi ostale zavržt po enakem opravljenjem delovnem ciklu.

Koliko ciklov bi bilo še varno uporabljat je težko rečt, če obstajajo tehnični podatki za celico se da to preverit in na splošno upoštevat. Na splošno kvalitetne celice če se jih polni vedno na 4.2V s tokom 500-1000mA in prazni s 3A na 2.8V potem sam več kot 50-100 ciklov ne bi več (z mirno vestjo) uporabljal. Ena napaka (polnjenje preko meje, praznjenje preko meje, kratek stik) lahko število ciklov močno zniža.

Sedaj vse zgoraj napisano pomeni da boste za absolutno varnost večinoma metali še "dobre" baterije stran, ali pa ne boste izkoriščali polne kapacitete ... ampak enako dela tudi vaša elektronska naprava ki ima li-ion baterije!
grims-1.gif


Če imate pomisleke, se vam zdi zgoraj omenjeno prezahtevno, potem kupite luč na NiMH baterije!
zmaga.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.767
-8.642
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Hvala.

Malce zaskrbljujoče se mi zdi dejstvo, da nobena ugledna firma ne prodaja tovrstnih baterij pod svojim imenom.
Saj jih prodajajo.
Se pa jasno nič ne trudijo z reklamo, ker te baterije itak niso namenjene za prodajo v štacunah, zaradi zelo očitnih razlogov
tongue-1.gif
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
@Utisevalec, sedaj pa mene zanima, kkšen tok je najbolj primeren za polnjenje teh baterij?

Standard za Sanyo je C/2. Bral sem da je sicer bolje 37% C-ja. Nekako sam pri sebi sem razmišljal, da manjši kot je tok, bolje je za baterijo. Pri Ni-Mh je bilo tako.

Hvala za nasvet
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.046
4.030
113
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
@Utisevalec, sedaj pa mene zanima, kkšen tok je najbolj primeren za polnjenje teh baterij?

Standard za Sanyo je C/2. Bral sem da je sicer bolje 37% C-ja. Nekako sam pri sebi sem razmišljal, da manjši kot je tok, bolje je za baterijo. Pri Ni-Mh je bilo tako.

Hvala za nasvet

Prvo pravilo je da se baterija ne segreva, oz. pri tokovih pod 0.5C bi morala biti baterija relativno "hladna". Zanič baterije se lahko grejejo kar samo pomeni da se celica uničuje (+ varnostna tveganja).

Če se ti baterija greje pri "visokem" toku boš to opazil in baterijo vrgel stran, če jo polniš pa z nizkim tokom se ne bo segrela in možnost da ti zagori v roki je večja!
tongue-1.gif
Zato sem napisal da se preverja temperatura celice in da je pametno uporabljat višji tok. Za litijonsko baterijo je vseeno s kakšnim tokom se polne dokler ni mehanskih posledic (pregrevanje zaradi previsokega toka ali pa prenizek tok da bi sploh "vzbudilo" baterijo).

Idealnega toka sicer ni oz. je odvisen od več dejavnikov, na splošno je navišji stalno priporočljiv tok polnjenja kvalitetnih celic od 0.5-1C s tem da bo ob takem konstantnem polnjenju baterija dosegla hitro polno napetost ne pa polne kapacitete. Zato se v zadnji fazi polnjenja (ko je napetost dosežena) uporablja znižan tok (linearno padanje).

Poceni polnilci imajo relativno nizek tok in samo polnijo dokler ni dosežena nazivna napetost (nekje 4.2V) in potem tam malce pulzujoče nihajo kar samo uničuje celico po drugi strani pa napolnjenost ni nikoli 100%.

Polnilci ki polnijo z 1A in več so zagotovo dobri (ali pa je kitajec neumen oz. mu je vseeno za uporabnika) ker polnijo po pametni metodi.

Pa izogibat se kitajskih polnilcev dirketno za v omrežno napetost, tam bo kvaliteta polnjenja 10x slabša ker že pri trafotu sfalijo, potem ne blažijo frkevence ipd. torej DC polnilec (npr. povezava ns USB) je precej boljša izbira.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.855
386
83
Uh oh, jaz bom preskočil TK75 in počakal na kaj drugega, skupaj s 4 baterijami in kvalitetnim polnilcem me pride svetilka kar presneto draga.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.679
152
63
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
@Utisevalec, sedaj pa mene zanima, kkšen tok je najbolj primeren za polnjenje teh baterij?

Standard za Sanyo je C/2. Bral sem da je sicer bolje 37% C-ja. Nekako sam pri sebi sem razmišljal, da manjši kot je tok, bolje je za baterijo. Pri Ni-Mh je bilo tako.

Hvala za nasvet

Prvo pravilo je da se baterija ne segreva, oz. pri tokovih pod 0.5C bi morala biti baterija relativno "hladna". Zanič baterije se lahko grejejo kar samo pomeni da se celica uničuje (+ varnostna tveganja).

Če se ti baterija greje pri "visokem" toku boš to opazil in baterijo vrgel stran, če jo polniš pa z nizkim tokom se ne bo segrela in možnost da ti zagori v roki je večja!
tongue-1.gif
Zato sem napisal da se preverja temperatura celice in da je pametno uporabljat višji tok. Za litijonsko baterijo je vseeno s kakšnim tokom se polne dokler ni mehanskih posledic (pregrevanje zaradi previsokega toka ali pa prenizek tok da bi sploh "vzbudilo" baterijo).

Idealnega toka sicer ni oz. je odvisen od več dejavnikov, na splošno je navišji stalno priporočljiv tok polnjenja kvalitetnih celic od 0.5-1C s tem da bo ob takem konstantnem polnjenju baterija dosegla hitro polno napetost ne pa polne kapacitete. Zato se v zadnji fazi polnjenja (ko je napetost dosežena) uporablja znižan tok (linearno padanje).

Poceni polnilci imajo relativno nizek tok in samo polnijo dokler ni dosežena nazivna napetost (nekje 4.2V) in potem tam malce pulzujoče nihajo kar samo uničuje celico po drugi strani pa napolnjenost ni nikoli 100%.

Polnilci ki polnijo z 1A in več so zagotovo dobri (ali pa je kitajec neumen oz. mu je vseeno za uporabnika) ker polnijo po pametni metodi.

Pa izogibat se kitajskih polnilcev dirketno za v omrežno napetost, tam bo kvaliteta polnjenja 10x slabša ker že pri trafotu sfalijo, potem ne blažijo frkevence ipd. torej DC polnilec (npr. povezava ns USB) je precej boljša izbira.

Upam, da si pravilno predstavljam. Biti mora polnilnik ki polni po pametni metodi. (konstanten tok, potem konstantna napetost in na koncu brez trickle chrarge). Če je vse to, potem je lahko tok tudi nižji, recimo pod 0,25C.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
ksz

Danes bi naročil tole XinTD ampak nimam pa zdajle za polnilec in ene dve bateriji. Se lahko priporoči solidno nepolnilno18650 baterijo iz dealextreme?
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.767
-8.642
113
Hja, solidna ni praktično nobena. Imaš par povprečnih in en kup sranja
wink-1.gif

Če res hočeš kitajca, potem tele
Nepolnilnih 18650 ni.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.714
67
48
Aja, nisem vedel. Koliko bi pa bila ena dobra polnilna baterija? Bi jo uporabljal dokler se ne iztroši nato bi pa čakala na januar ko bom kupil polnilec.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.078
391
83
Citat:
Uporabnik Slycer pravi:
Aja, nisem vedel. Koliko bi pa bila ena dobra polnilna baterija? Bi jo uporabljal dokler se ne iztroši nato bi pa čakala na januar ko bom kupil polnilec.

Citat:
Uporabnik Mato pravi:
Če je kdo interesent za eno baterijo (v kompletu sta dve), naj se javi. Jaz dveh ne rabim.

Pa še napolnim ti jo, ker nove so samo na 70%, ker polne ne smejo dolgo časa stati.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.767
-8.642
113
Na zadnem linku je dobra polnilna.
Sveža baterija pride nafilana nekje med 30 in 50%. Tako da boš bolj malo uporabljal luč
wink-1.gif

Dej ti raje nafehtej še teh 10€, ter si nabavi polnilc.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

mr_

Guru
20. sep 2007
9.301
2.683
113
Ej, jest eno vprasanje....
Sej sledim temi, ampak se mi ne da vsega se enkrat predelovat. Katera naglavna svetilka bi bila v redu za tek. Doma imam eno staro Petzl naglavno, pa sem jo poskusil in je bila polna luna, pa je bilo vec svetlobe od lune:). Resno.