Stropna svetila? Kako optimalno izbrati?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Pozdravljeni... zanima me a imamo tukaj koga ki morda trži ali se spozna ali je bil v enaki dilemi kot sem jaz pri nakupu stropnih svetil ali po domače "luči". Seveda je zdaj aktualen LED in nekako mi te "wataže" nič ne povedo. V hiši rabim okoli 20 "lustrov" in se mi niti ne sanja kako se lotiti nakupa tega. Torej skrbi me predvsem da se bom za določene sobe odločil za svetilo ki bo prešvohno ali premočno. Prav tako se te LED luči tržijo v rangu 3000K ali 4000K ali variabilne varjante od 4000-6000K. Pa me zanima za tiste ki to uporabljate, katera barvna temperature se vam za po hiši zdi najbolj optimalna? Prav tako gledam da imajo določene luči zatemnilnik? Kaj to pomeni v praksi? Prav tako me moti da piše pri določeni luči da ima npr. 10W in npr. 500lm, potem pa naletim na drugo LED luč ki ima prav tako 10W in npr. 900lm. Wtf? Torej cela zmeda. Včasih je bilo vse jasno, 60W žarnica, če je premočno si dal nižjo, sicer višjo vrednost. Prav tako me zanima kaj svetujete, kupit svetila z integriranimi LED žarnicami ali z socketi kjer te LED-ike sam vstaviš? Namreč te integriranega variante sem nekje zasledil da obljubljajo po 20.000ur+ življenjske dobe.... Hvala
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
Iz moje izkušnje, bi danes ravnal podobno,

bivalni prostori topla svetloba, delovni prostori bela svetloba. Kuhinja osvetlitev glavnega pulta bela, 5x gu10 po 5W ali več... ko se dela hrana je fajn če vidiš natur barve za to bela svetloba in močnejše žarnice - sek. pult 3 x 5W bela. (5000K tu nekje) 6000 verjento že na modro vleče. Sekundrana svetloba sem dal "rumeno" manjše moči med 3 do 4 W 5x, tako ko pač greš nekaj iskat.

dnevna itak ne rabim močne svetlobe in smo mal kombiniral. Otroške sem dla dve vrsti po 5x gu10 lahko kombiniraš kaj noter namečeš. oziroma kaj gor obesiš.

kopalnice sem spet razdovjil, na eno vejo 1x gu10 3w, tolk da vidiš ko greš ponoč odtočit. , za lišpanje pa 5x gu10 + še na ogledalu. verjetno najbolje bela.
Spalnica je delovna soba, ampak rabiš ambientno :evil:

jaz sem se igral pač vgradnjimi povečini gu10 slot.

drugače pa za optimalno po knjigi bi moral na 1,5 m2 en gu10 3w vsekat se mi zdi, v glavnem prerešetat strop. Ni potrebe.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Pozdravljeni... zanima me a imamo tukaj koga ki morda trži ali se spozna ali je bil v enaki dilemi kot sem jaz pri nakupu stropnih svetil ali po domače "luči". Seveda je zdaj aktualen LED in nekako mi te "wataže" nič ne povedo. V hiši rabim okoli 20 "lustrov" in se mi niti ne sanja kako se lotiti nakupa tega. Torej skrbi me predvsem da se bom za določene sobe odločil za svetilo ki bo prešvohno ali premočno. Prav tako se te LED luči tržijo v rangu 3000K ali 4000K ali variabilne varjante od 4000-6000K. Pa me zanima za tiste ki to uporabljate, katera barvna temperature se vam za po hiši zdi najbolj optimalna? Prav tako gledam da imajo določene luči zatemnilnik? Kaj to pomeni v praksi? Prav tako me moti da piše pri določeni luči da ima npr. 10W in npr. 500lm, potem pa naletim na drugo LED luč ki ima prav tako 10W in npr. 900lm. Wtf? Torej cela zmeda. Včasih je bilo vse jasno, 60W žarnica, če je premočno si dal nižjo, sicer višjo vrednost. Prav tako me zanima kaj svetujete, kupit svetila z integriranimi LED žarnicami ali z socketi kjer te LED-ike sam vstaviš? Namreč te integriranega variante sem nekje zasledil da obljubljajo po 20.000ur+ življenjske dobe.... Hvala
Jaz sem se sam tega lotil pri svoji hiši ene 5 let nazaj. Obstajajo razpredelnice oz. ponavadi celo pri vsaki luči posebej piše koliko LED wattov pomeni to še "po tastarem". Glede barve svetlobe vzemi toplo belo barvo (tam nekje do 3500K), ker sem po nekih vezah dobil tudi nekoga iz "foha" in mi je sam priznal, da 90% ljudi kupi toplo belo barvo, preostalih 10%, ki so kupili pa hladno-belo osvetlitev, jo pa menjajo v naslednjih nekaj letih (jaz imam hladno bele samo nočne stopniščne lučke). Bolj vredna svetila sem (Philips ipd.) sam nabavil preko eBay, Amazon ipd., vgradne mini LED luči sem vzel precej pri Digitkliku in po 5 letih ni še nič odpovedalo.
Splača se ti mogoče vzet tudi kakšno firmo, ki se ukvarja s svetovanjem pri razsvetljavi, ena od njih je npr. Svetlarna, ker če bo osvetlitev prostorov zgrešena, bo to precej moteče, sploh v zimski polovici leta.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jaz sem se sam tega lotil pri svoji hiši ene 5 let nazaj. Obstajajo razpredelnice oz. ponavadi celo pri vsaki luči posebej piše koliko LED wattov pomeni to še "po tastarem". Glede barve svetlobe vzemi toplo belo barvo (tam nekje do 3500K), ker sem po nekih vezah dobil tudi nekoga iz "foha" in mi je sam priznal, da 90% ljudi kupi toplo belo barvo, preostalih 10%, ki so kupili pa hladno-belo osvetlitev, jo pa menjajo v naslednjih nekaj letih (jaz imam hladno bele samo nočne stopniščne lučke). Bolj vredna svetila sem (Philips ipd.) sam nabavil preko eBay, Amazon ipd., vgradne mini LED luči sem vzel precej pri Digitkliku in po 5 letih ni še nič odpovedalo.
Splača se ti mogoče vzet tudi kakšno firmo, ki se ukvarja s svetovanjem pri razsvetljavi, ena od njih je npr. Svetlarna, ker če bo osvetlitev prostorov zgrešena, bo to precej moteče, sploh v zimski polovici leta.

Saj iz tega vidika me zanima kaj pomeni "zatemnitvena" LED svetilka. Torej kaj? Dobim zraven daljinca, kupim na "zalogo" močnejšo luč in si jo prilagodim po želji?

Iz tega vidika bi tudi bilo po mojem njenju bolje vzeti "luster" kjer lahko ti sam not montiraš LED-ike in če se "zajebe*" in kupiš premočne/prešvohne lahko to kadarkoli zamenjaš?
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Saj iz tega vidika me zanima kaj pomeni "zatemnitvena" LED svetilka. Torej kaj? Dobim zraven daljinca, kupim na "zalogo" močnejšo luč in si jo prilagodim po želji?

Iz tega vidika bi tudi bilo po mojem njenju bolje vzeti "luster" kjer lahko ti sam not montiraš LED-ike in če se "zajebe*" in kupiš premočne/prešvohne lahko to kadarkoli zamenjaš?
Sam nisem nikjer vzel takih, ki se jih da zatemnit, glede luči sva pa z ženo izbirala take, ki so nama bile všeč, nisem gledal ali je LED vgrajen notri v ohišje ali je zamenljiva žarnica. Se pa pri večini da zamenjat žarnico, edino vgradne so take, kjer se ne da, tam sem pa prej nabavil po 1 kos in priklopil ter testiral moč osvetlitve v dejanskem prostoru, sem pa že prej toliko naštudiral teorijo, da nisem praktično nikjer zafrknil z izbiro.
Če si pa še vedno v dvomih pa vprašaj kakšno firmo, ki se s tem profi ukvarja ali vsaj kakšen boljši salon, razsvetljava je vseeno zelo pomembna in velik faktor ali se boš v prostoru počutil OK ali ne.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Zatemnilne LED (dimmable) pomeni, da lahko njihovo jakost spreminjaš. Gumbek je ponavadi na stikalu (zatemnilnik) ali kakšen modul. Ker LED luči delujejo drugače kot halogenke (nitka), ni tako preprosto zatemniti LED žarnice. Dimmable LED vsebujejo vezje, s katerim povečini lahko spreminjamo jakost z navadnim zatemnilnikom.

Sicer ja najprimernejša barva svetloba odvisna od dnevnega časa oz. jakosti sonca. Ko je sonce najvišje, je najustreznejša barva svetlobe nekje 5500K (hladno bela), bolj greš proti večeru, bolj topla bi naj bila barva, tam nekje do 2000 -2500K. Jaz načeloma uporabljam CCT žarnice (Shelly), ki jim lahko nastavljaš toplino in v povezavi z domačo avtomatizacijo mi čez dan spreminja tako barvo (toplino) svetlobe kot tudi max. jakost - čez dan je moč na max., proti večeru pa je še samo 75% ali celo manj.

1624960270928.png


Drugače pa za pisalne mize, branje itd. je bolj primerna hladnejša barva, za ostalo pa toplejša. 4300K je pa tak sweetspot za vse...
 

Priponke

  • 1624960165436.png
    1624960165436.png
    62,6 KB · Ogledi: 168
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Vse lepo in prav ampak verjetno rabiš za to kakšno pametno inštalacijo? Kaj pa drugače cena takšnega sistema/svetilke/žarnice?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Za takšno inštalacijo potrebuješ samo en Raspberry Pi (najbolje 4), lahko poganjaš na kakšnem Linux serverju (docker), če ti že doma laufa ali celo na Sinelogy NAS-u. Software je zastonj (Home Assistant). Shelly GU10 žarnica je okrog 10€, toliko kot "neumne" Osram GU10 žarnice. Shelly žarnice se krmilijo preko WiFi-ja - pomeni preko domačega krmilja, telefona ali računalnika. Lahko uporabiš tudi MiLight žarnice RGBW+CCT (torej full spectrum RGB z dodanimi warm white in cold white diodami), potem potrebuješ samo še en majhen modul na osnovi ESP8266 (lahko ti ga spacam skupaj, cena kakšnih 10€ - en modul lahko krmili okrog 200 žarnic).
 
I

Izbrisan uporabnik 474

1624962824050.png


To so recimo 4 žarnice na dvorišču - 2x stoječa svetilka in 2x reflektor pod magnolijo. Stoječe so Shelly Vintage (barva je konstanta, toplo bela, zatemnilna), reflektor pa sta Shelly GU10 z prehodom iz hladno bele v toplo barvo, ko se spusti mrak. Uravnavanje svetlosti je v tem primeru izključeno, saj delujejo po svojem urniku, spreminja se pa barva reflektorjev...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in tomi

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Jaz sem žel semle: https://www.butiksvetil.si/

Vrhunsko so mi svetovali glede vsega in se pri njih kupil svetila za celotno stanovanje. So prišli pogled stanovanje, naredili predlog… Res top izkušnja.

Pametne inštalacije ne rabiš v smislu, da menjaš kable. Z Philips HUE rešiš vse… In potem preko Appa na telefonu.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Jaz sem vzel 4000k povsod. Moti me edino v pisarni, ker pride takšen kot, da mi sveti direktno v oči. To sem rešil s prilepljenim listom na ohišje svetila, ko je zraven žena. Če sem sam (80%), uporabljam samo back-light ekvivalent 60w žarnici za hrbtom.
 
22. jul 2007
12.689
1.257
113
123
Jaz sem žel semle: https://www.butiksvetil.si/

Vrhunsko so mi svetovali glede vsega in se pri njih kupil svetila za celotno stanovanje. So prišli pogled stanovanje, naredili predlog… Res top izkušnja.

Pametne inštalacije ne rabiš v smislu, da menjaš kable. Z Philips HUE rešiš vse… In potem preko Appa na telefonu.
Še za ceno povej, koliko te je ta top izkušnja prišla ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Jaz sem žel semle: https://www.butiksvetil.si/

Vrhunsko so mi svetovali glede vsega in se pri njih kupil svetila za celotno stanovanje. So prišli pogled stanovanje, naredili predlog… Res top izkušnja.

Pametne inštalacije ne rabiš v smislu, da menjaš kable. Z Philips HUE rešiš vse… In potem preko Appa na telefonu.

Dobro samo ti nisi ravno ravno neka referenca, ti drago kupuješ hkrati pa si navajen da te lupijo. To je meni popolnoma jasno da lahko pokličem firmo ki bo prišla in naredila študijo hiše, me lepo olupila in mi bodo nato še porinili draga svetila ki mi jih seveda toplo priporočajo :) Trenutno imam pač druge finančne prioritete.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.746
218
63
Jaz sem na brzino skupaj preštel 24 svetil.
Mene je prišlo vse skupaj za cca. 45-50 svetil tam nekje okrog 2.5k eur, je pa res, da je od te količine svetil ene 15 kosov vgradnih stropnih LED, ki so nenormalno poceni.
Ni pa tudi nujno, da te bodo vse specializirane firme olupile, marsikatera ima v naboru tudi ugodna svetila, pa ni nujno, da so zanič.