Sosed dvignil parcelo

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.561
1.159
113
Mislim, da ne bi smel. Ker parcela ni deponija, kamor bi lahko odlagal material?

Pridite k nam na mejo med Stražišče in Bitnje pa boste vidli, kaj se prav parcelo dvignit, ko ti nagonjo en kup zemlje in zje*ejo lokalno cesto...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Je na Koroškem nek zasebnik posekal drevje in nato do golega preoral celoten breg. So nato dve leti zapored ob vsakem malo večjem škropljenju z neba meteorne vode zalile pol mesta pod hribom. Ko so krajani zasebnika že skoraj javno linčali se je trava znova zarasla in sedaj že kakšnih 10. let ni ne duha ne sluha o kakšni poplavi ali meteornih vodah s tistega konca (kot je bilo tudi pred posegom zasebnika).
Torej, če je sosedova parcela letos jezero ali vsaj obsežno močvirje, če je strma in gola ali če je pokrita z asfaltom potem se lahko bojiš meteornih voda. Če pa je porasla z rastlinjem in danes na njej ne stoji voda potem se brez veze sekiraš..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
48.206
6.992
113
pri taščici
True, ko bom na računalniku iz pisota prilepimo ortofoto posnetek. Sicer se višin ne bo dalo razbrati, videlo se pa bo nasutje.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.779
180
63
ksz

Če bo sosed meteorne vode speljal v kako kanalizacijo in stran, potem ne bo problema. Če pa ima ponikovalnico za meteorne vode, bo pa ta voda slej ko prej našla pot na tvojo parcelo. Vprašanje je edino ali se bo ta voda počasi cedila k tebi in ne bo problema ali pa bo po deževju vdrla k tebi.

Ali ima narejeno škarpo ali je klančina?

lp
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.647
2.692
113
še v SLO - ampak komaj
Pri meni (no - mami, na mojem ni težav, ker je 15 km vstran) parcele loči "škarpica" na kateri je ograja (pletena mreža na stebrih) in zadnje 3 leta, odkar je sosed "dvignil" in je sine postavil svojo hišo, čez naše ob dežju teče potok. Zarasti se nima kaj več, ker je že trava gor. Do zdaj je mati vodila "pogovore" - se bom pa očitno jaz kot solastnik moral "vmešati" - in mi zato rabi pravna podlaga, ker nekako na vodi (ups) čutim, da bo šla zadeva "na nož" - čemur bi se pa nekako hotel izogniti (upanje, da ga "prestrašim" s pravno podlago - sofinanciranje iz naše strani načeloma ni poblem - ne morem pa po "svojem" reševati, ker so mi drugi sosedje v " napoto").
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
12.051
6.242
113
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
ksz

Če bo sosed meteorne vode speljal v kako kanalizacijo in stran, potem ne bo problema. Če pa ima ponikovalnico za meteorne vode, bo pa ta voda slej ko prej našla pot na tvojo parcelo. Vprašanje je edino ali se bo ta voda počasi cedila k tebi in ne bo problema ali pa bo po deževju vdrla k tebi.

Ali ima narejeno škarpo ali je klančina?

lp

Če naredi ponikovalnico, le ta ne bo prišla k njemu. Ponikovalnice so globoke vsaj 1 metra.

Sosedova voda nikakor ne sme na tvoje, to je dejstvo. Velikokrat gre pa samo za vizualni problem, voda pa se dejansko tja ne steka. Sicer pa vsaka pametna novogradnja se gradi, da se material ki je izkopan iz kleti potem razvozi po parceli z rahlo klančino proti robovom parcele. Če je odvodnjavanje iz strehe urejeno z ponikovalnico ali z odvodom na javni kanalizacijski vod, potem gre samo za vizuelni strah. Voda dejansko nima od kod prit. Če pa so žlebovi speljani na zelenico, pa teoretično lahko. V tem primaru mora sosed speljati žlebnike vstran od tvoje parcele.

Če pa gre za poplavno območje, pa ste si sami krivi, da enako niste naredili sami ko ste gradili. Sosed pač ni neumen, in ve pod kakimi pogoji gradi svojo hišo (ali pa jo bo slej kot prej gradil). Vsakemu osnovnošolcu danes je jasno, da se na popolnoma ravni parceli dvignejo nivoji, kjer stojijo stavbe. Sosedova voda pa vam sigurno ne bo odnesla vrta, če gre za ravnino!
Če pa resnično pride do poplave, pa tvoja bajta nebo nič bolj poplavljena kot sicer, čeprav boš gledal soseda, kako brezskrbno sedi na terasi in iz nje lovi potočnice...

Preden pa se gre na inšpekcijo itd, pa se le pogovorit z sosedom, velikokrat se problem reši z motiko in prekopanim 15 cm jarkom, zgolj toliko, da se v hudih nalivih voda preusmeri vstran
 
Nazadnje urejeno:

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.638
3.093
113
v lokalni ostariji
mrdaco

od izkopa kleti je nekje 500m3 materiala... (tkole na hitro)... kam ga boš dal okoli bajte? a ti bi ilovico dal okoli? tam šele voda zastaja...

drugače pa soseda opozorit, naj na zaključkih svoje parcele naredi drenaže pa bo...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.647
2.692
113
še v SLO - ampak komaj
Damn - pa dajte še enkrat prebrati "moj" slučaj:

1. "naša" hiša stoji spodaj na dnu "klančine" - teren od vedno "visi" proti nam
2. nismo na poplavnem območju - ca. 50 m vstran in slabih 10 m višinske razlike teče potok, ki NE poplavlja
3. na eni strani parcele pred leti narejena nova dovozna cesta - ni vplivalo na zlivanje vode od zgornjega soseda
4. sosed nad nami dvignil svojo parcelo za ca. 1,5 m, da si je teren poravnal
5. na gospodarskem poslopju (štali) nikoli ni bilo žlebov
6. svoj "novi" nivo je spustil s strmo klančino na zgornji rob naše "škarpice" (osnova za ograjo)
7. od takrat se ob vsakem malo bolj konkretnem dežju pojavlja "potok" čez vrt
8. ponujeno je bilo, da sofinanciramo ustrezen jarek, ki bi potekal po meji - ga "ne zanima"
9. sedaj "sine" postavlja novogradnjo, ki ima že streho, vendar še brez žlebov - potok čez naš vrt se pojavlja že ob rahlem dežju

V kateri zakonodaji najdem podlago s katero mu lahko pomaham pod nosom (ali počim po betici) preden gremo po sodni poti (čemur bi se rad izognil).
Jarek po našem ne gre, ker bi moral speljati k drugemu sosedu (ki ima mimogrede enako težavo kot mi - meji namreč zgoraj na istega soseda - žal pa očitno teren "visi" bolj na našo stran in je stekanje pri nam bolj očitno).

Tudi če bo naredil 1 m globoko ponikalnico bo dno ponikalnico še vedno nad nivojem naše parcele - IMHO to ne bo rešilo težavo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
48.206
6.992
113
pri taščici
Evo tole sem ti obljubil
Hiša na desni ima sedaj precej šans da plava. Voda teče od zgoraj navzdol, na levi strani (densem bregu) so pa nasuli
2085847-zalokapiso.JPG
 

Priponke

  • 2085847-zalokapiso.JPG
    2085847-zalokapiso.JPG
    60,1 KB · Ogledi: 1.292

Daniel

Guru
21. dec 2007
6.048
3.732
113
Potok, ki ne poplavlja ne obstaja. Ravno v nedeljo smo reševali, kar se je še dalo na eni kmetiji v bližini potoka, ki se ni še nikoli prelil čez rob struge oziroma tega ljudje ne pomnijo. No letos je bil zunaj 3x, nazadnje celo za 40 cm višje kot poprej in zalil celo kmetijo.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Zakonodaja je tu jasna - sem imel podoben problem. Lastnik parcele je odgovoren za pravilni odvod svoje meteorne vode. Izgovorov ni.
Torej, če njegova voda teče na tvoje, ti dela škodo, on te ignorira - poslikaj, inšpekcijo - ali policijo - in tožbo za povzročeno škodo.
Na Alterju problema ne boš rešil, če ne gre zlepa gre pa zgrda. V vsakem primeru te ignorira - pa še zaničuje, ker nič ne narediš. Naslednjič bo pa še kako ograjo na tvoje postavil.
Žal, naša mentaliteta nam ne dovoljuje civiliziranega dialoga. Torej, če on nima milosti do tebe - zakaj bi jo potem ti njemu izkazoval.
Pa lep dan, M
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.764
3
38
ksz

Da si mal sposodim temo.
Kaj pa v primeru da imas skarpo nad 1.6m ampak drzi teren nad javno cesto, nimas pa gradbenega dovoljenja, vrjetno mors pa poskrbet da recimo tvoja zemlja ne zasuje ceste, torej bi slo tu kaj lazje cez brez Gradbenega dovoljenja? Je mel kdo tak primer?
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
4.173
1.159
113
Spet kura-jajce vprašanje.
Kaj je bilo prej?
A je bil najprej hrib, pa potem cesta in škarpa hkrati?
A je bil najprej hrib, pa potem cesta, pa potem škarpa in nasutje za škarpo?
A je bil najprej hrib, pa potem škarpa in izravnava, pa potem cesta spodaj?
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Za marsikaj ne potrebuješ gradbenega dovoljenja, le prijavo del. So stvari - enostavni objekti - kjer še tega ne potrebuješ. Še soglasja sosedov ne.
Toda, če packaš po tujemu, si kaznovan. Tvoje meteorne vode so stvar, ki jo moraš sam rešiti. Smrad od tvojega kurnika - pa eventualne podgane so tvoja stvar. Po tujemu ne smeš packati in pika.
Nisem pravnik, daleč od tega, le pojasnjujem izkušnjo iz prakse. Prav tako, skladno z mojimi izkušnjami, se le-ti, ki kršijo predpise zelo dobro zavedajo, kaj smejo in ne smejo. Le sprenevedajo se in računajo, da jo bodo poceni odnesli. Kar se tudi zgodi, v 90% primerov.
Tu ni milosti, plačal si, plačuješ, tvoje je, so WTF?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.654
450
83
tukaj si lahko razlagamo tako kot dva pravnika, ki imasta tri mnenja.
Če pada dež in voda preden ponikne gre k sosedom levo in desno ne moreš nič... Sej ne moremo reči, ali je tvoj dež padal na tvojo parcelo, ali je sosedov dež padal na tvojo parcelo.
Če je pa parcelo dvignil tako, da tebi zdaj dela škodo, ker je meteorne vode namerno spustil na sosedovo, ki so precej nižje, pa mislim, da bi se lahko pogovarjali.
PS. Pri meni tudi ob močnejšem nalivu prileti od dveh sosedov ogromno vode, ampak gre naprej k naslednjemu sosedu...in tako naprej. Na koncu ponikne. Res pa je, da je skoz enakomerni padec, brez vsakršnih škarp.
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
Ne, ni tako; dež, ki pade na tvojo parcelo je tvoj problem, ki ga moraš ti reševati; sosed rešuje svoj dež. Torej, odvod vode - s strehe, z tal, karkoli že - mora biti urejen tako, da ne moti tvojega soseda.
LPM
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.654
450
83
ja seveda.... to je bolj mišljeno, če se vse zliva k sosedu. Nekaj pa sigurno kje prileze. Če se tega držimo kot pijanec plota, smo lahko skoz v sporu. "tvoja voda je meni travo zmočila"...itd
 

Slovenet

Guru
21. jul 2007
4.462
580
113
44
Še vedno Rdeči revirji
Tole si full dobr napisal. Zdaj pa ti men še napiš kako naj se lotim soseda, ki ima "strokovno" izvedeno ponikovalnico (pokopane meteorne vode in odpadne vode iz čistilne naprave), tako da se dela celo škoda na občinski cesti. Fora pa je v tem, da ta med mano in tem specialcem dve kmetijski zemljišči. Že tri leta to rešujem prek inšpektorjev, občine, ... Sodni spor mi odvetniki odsvetujejo, ker tam ne bom nič dosegel. Občina je po treh letih začela delat geološke raziskave in glej ga zlomka rezultati bodo menda znani tik pred ali pa po volitvah.

Seveda lahko s prostim očesom povem, kje so glavne špure, kjer se nejegova voda steka po pobočju. Za nameček, pa so pametnjakoviči na oddelku za gospodarske javne službe dali njemu in podobnim čas, da to poštimajo do 2018.
Gre se pa za pobočje in sosed je najvišje, cca 5 do 10 m višinske razlike.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
12.051
6.242
113
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
mrdaco

od izkopa kleti je nekje 500m3 materiala... (tkole na hitro)... kam ga boš dal okoli bajte? a ti bi ilovico dal okoli? tam šele voda zastaja...

drugače pa soseda opozorit, naj na zaključkih svoje parcele naredi drenaže pa bo...

Odvisno od velikosti kleti, velikosti parcele in dviga terena. Mi imamo dejansko vhod slab meter, nekje mogoče 75cm nad terenom, ker pa je rahlo nasuto je vhod dvignjen le 30cm. Ne trdim pa da se nasuje vseh 500 kubikov če ni potrebno.

Se pa absolutno strinjam z avtorjem da sosed mora poskrbet za lastno odvodnjavanje. V mojem postu sem podebatiral več možnih variant ki se dogajajo.
 
Nazadnje urejeno:

GTI_Fan

Pripravnik
1. sep 2007
245
0
16
Podanih je premalo informacij, da bi lahko podal 100% točen odgovor, ampak v splošnem je pa takole:

Zakon o vodah v splošnem pravi, da je poseganje na poplavna območja dovoljeno v primerih, ko negativni vpliv na vodni režim ni bistven.
Torej avtomatski dvig parcele ni dovoljen, če se predhodno ne dokaže, da ta ukrep drugim v bližini ne bo poslabšal situacije. Nekje to ni problem - npr. Lj barje, drugje pa lahko bistveno spremeni situacijo (ožje doline). Če je vpliv negativen, je poseg dovoljen le v primeru, da se naredijo izravnalni ukrepi, ki izničijo ta vpliv.

Vpliv se določi iskustveno oz. s hidravličnimi modeli. Na koncu pa je ARSO tisti, ki to dokumentacijo pregleda in poseg potrdi ali prepove. Pri tem sta lahko 2 catcha - dokumentacijo lahko izdela skorajda kdorkoli (torej jo zaradi lastnega neznanja ali drugih vzgibov naredi v neskladju z dejanskim stanjem v naravi). ARSO, ki to prejme v pregled, se glede na to ,da so tam uradniki tudi sociologi, arhitekti, ekonomisti,... , odloči na osnovi napisanega in ne na osnovi lastne presoje in znanja. Torej obstaja možnost, da se za takšen poseg pridobi vodno soglasje, četudi se ga ne bi smelo. Torej je poseg lahko legalen.

Kaj narditi v predmetnem primeru? če gre za meteorne vode, poklicati občinskega inšpektorja, če gre za poplavne vode vodotokov pa rečnega nadzornika - koncesionarja, ki upravlja z vodotokom.

Če pa bo potrebno dokazovanje kdo ima prav, pa bo potrebno poiskati podjetje, ki takšno strokovno mnenje tudi izdela. Če je poseg nelegalen (brez GD), potem mora največkrat mnenje o ustreznosti posega pridobiti investitor posega (ker to od njega zahteva ARSO po posredovanju inšpektorja), če je poseg legalen, pa tisti, ki temu nasprotuje - verjetno skozi tožbo...

Pa srečno!