sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.977
6.245
113
pri taščici
Aluminij mislim da smo zaprli,na njegovem.mestunali v bližini ima NGEN baterije, hidroelektrarno konkretno bremzamo, kaksen Kozjak nam bi tudi prav prisel za take spice.
Pa ljudi zacet navajat na sparanje elektrike zvečer,. oziroma bodo najbrz pocasi zacel tuhtat kako ljudem v takih obdobjih omejit dobavo elektriko.
Zakaj zvecer
Poglej crtni graf cene za jutri.
 

Priponke

  • Screenshot_2024-08-27-15-36-41-296_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-08-27-15-36-41-296_com.android.chrome.jpg
    337,2 KB · Ogledi: 40

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.607
3.369
113
Aluminij mislim da smo zaprli,na njegovem.mestunali v bližini ima NGEN baterije, hidroelektrarno konkretno bremzamo, kaksen Kozjak nam bi tudi prav prisel za take spice.
Pa ljudi zacet navajat na sparanje elektrike zvečer,. oziroma bodo najbrz pocasi zacel tuhtat kako ljudem v takih obdobjih omejit dobavo elektriko.
Ah kaj omejit, časovne bloke še malo dodelat.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.977
6.245
113
pri taščici
Ce si lahko privoscis 100kwh baterijo, potem lahko jutri ujames zasluzis 50€.
In to se gre NGEN. Seveda s precej vecjo baterijo.
140MWh ima v Talumu
Pa mislim da imajo se nekaj v Idriji, Jesenicah....
Samo talum jim bo jutri prinesel cca 70k€
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.162
9.302
113
EU
Evo, odlicen primer, zakaj se pridusam nad tem, da so mi oskubili podatke in bom mogla na roke zdaj se stevec popisovat, da bom na koncu res lahko podala neko relevantno trditev - a se SE splaca ali ne...

Kljub temu pa je tole

stava, ki bi jo bila pripravljena sprejeti. V nobenem primeru lastniki SE ne bodo placevali več od tistih, ki je nimajo na strehi.
Kako ne, vi ste že vnaprej plačali dvanajst tisoč za sončno elektrarno.
Meni to znese sto Eur položnica za štrom. Vsak mesec. Deset let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.291
6.061
113
Kako ne, vi ste že vnaprej plačali dvanajst tisoč za sončno elektrarno.
Meni to znese sto Eur položnica za štrom. Vsak mesec. Deset let.

meni je tudi ob nabavi... zdaj pa smo že bliže 6. Vendar tudi to je neka ocena glede na trenutno stanje, enostavno bo treba počakat, da pridem na nulo in potem bom lahko rekla, koliko časa je trajalo. Ampak zato potrebujem podatke. To je ves point in drugače se ne da, kot tako.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.291
6.061
113
Moram pa od letos upostevati se malo za zavarovanje. Prejsnja polica je imela notri, zdajsnja posebej. 70€/leto.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.607
10.090
113
zavarovanje, vzdrževanje, potem vsak mesec še kaka nova dajatev, in na leto kakšna poškodba...to je vse poleg tiste kar je bilo prej na položnici za kalkulacijo.
Pri nas je še vedno stroškovni strel v koleno, dokler nimam el. avta... zato kolebam ta skok.
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
315
38
28
Kaj se dogaja, da so cene zvečer na borzi v višavah.
Cena jutri 29.8.2024 ob 20 h je 1,02 € / za Kwh.


Link do cen https://www.bsp-southpool.com/slove...files/documents/trading/SIPX_slo.xlsx&cid=387
BEVi se polnijo, babe tuširajo in sušijo lase, pomivalci in pralni laufajo na polno, sončne ne proizvajajo več, nočna izmena hidroelektrarn pa še ni prišla na šiht :)
Oz. je nekdo pozabil zakupit pasovno širino za to obdobje ... boli jih, narod če sve da pozlati (s položnicami).
Res dobro vprašanje - primerno za kako parlamentarno preiskovalno komisijo! Najbolje Evropsko, jebojih kumaričin&zamaškin-majstrov brezveznjakov v Bruslju.
 
19. jul 2007
2.812
1.534
113
novi predpisi so posledica nesposobnosti (ali lenobe) distribucij prodajati elektriko ko je je v omrezju prevec. Lahko bi imeli tovarne vodika ki požrejo ogromno elektrike, pa nimamo nobene, ali pač? Že dolga leta nazaj so Japonci začeli metati smeti v električni oblok kar jih razgradi na prafaktorje, a tudi požre ogromno elektrike. itd. Tovarna aluminija ne vem kako deluje, a najbrž ne more vklopiti dodatnih peči ko je elektrike preveč, ali pac? Namesto da ti ponujajo škatlo za 470€ s katero bodo v primeru viškov izklapljali tvojo 11kW SE, bi lahko zavirali 100-x ali še večkrat močnejše državne hidroelektrarne, če res ne vedo kam z elektriko.

Točno vse to se dogaja, ko imaš en par SE v sistemu, mirno pozres ta nihanja (na nivoju zaokrozitvene napake), ko pa je tega v sistemu več (sanje o tem, da bodo SE sistemski vin energije), pa pa ze fizike ne da vec ignorirat in stvari niso več enostavne ž(fizikalna teroija in inženirska izvedba).

Na mojem področju (pa ni energetika) je eno glavnih pravil, nikoli ekstrapolirat izven obsega vhodnih podatkov.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
11.134
2.374
113
Pomurje
zavarovanje, vzdrževanje, potem vsak mesec še kaka nova dajatev, in na leto kakšna poškodba...to je vse poleg tiste kar je bilo prej na položnici za kalkulacijo.
Pri nas je še vedno stroškovni strel v koleno, dokler nimam el. avta... zato kolebam ta skok.
Hitro boš skočil, glede na napoved cene za gospodinjstva v jeseni
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
11.134
2.374
113
Pomurje
Drago bo postalo. Kot je v DE ali A. Položnica bo 1x več kot je sedaj.
Hrvati bodo kmalu ukinili covid/ukr pomoč na elektro položnicah. Ostali sledimo
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.364
6.791
113
Zdaj ko ni več meteringa se bo podaljšala amortizacijska doba, vprašanje če se bo splačalo še...

Ali pa da bodo dobavitelji viške "odkupovali" 1:1 in ne 1:3 kolikor je sedaj...ali še celo več?