Solarni polnilec 12V za motorček.. Kaki in kje?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Hej vsem..

Prosil bi vas za pomoč pri nabavi zunanjega 12V solarnega polnilca za ta motorček. Ta motorček ima vgrajeno baterijo, ki naj bi ustrezala za par kratno uporabo motorčka. In ker bi ta motorček uporabljal na rastlinjaku na vrtu, bi mi bilo super, če bi se napajal preko solarnega polnilca..

Sam sem opazil nekaj takega: 12V solarni panel, vendar ne vem, le je ustrezen.. Vidim le, da je 12V. Včasih zraven pišejo še wate in ne vem, koliko W bi naj bil tak panel za moj motorček..

Če sem dal premalo podatkov glede motorčka, mi prosim sporočite. Nikjer pa nisem zasledil, kakšna baterija je v motorčku (če je to sploh pomembno)...

Super bi bilo, če bi solarni panel dobil v Slo, ali pa vsaj v EU, da nebi rabil čakat mesec dni... Če iščem "12V solarni panel", mi v Slo najde samo neke velike.. Mislim, da bi za ta motorček zadostoval nek "manjši" panel (mogoče tam nekje 10x5cm ali podobno)...

Če ima kdo mogoče doma kak solarni panel od kake pokvarjene luči (ali kaj podobnega), ga kupim.. ;)

Vsaka pomoč dobrodošla.. ;)
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
po mojem moraš najprej ugotovit kakšen polnilec za baterijo , če sploh, ima tale motorček

malo se bojim, da bi za solarno polnjenje neprilagojeno vezje pri prazni bateriji potegnilo preveč toka in bi te male panelčke enostavno sesedlo
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
aha, torej moram pogledat, kaj piše na polnilcu.. Pošljem sliko polnilca popoldne.. ;)
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
samo vezje je skoraj ziher v motorčku, priložen polnilec pa samo zagotavlja elektriko :D
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Če kaj pomaga, prilagam specifikacije motorčka:

20220527_204549.jpg
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
Ne bo OK, ker ta tvoj motorček ni videt narejen za solarno polnjenje in bo enostavno hotel vlečt maksimalen tok za polnjenje baterije. Napetost iz panela se ti bo gladko sesedla, ko se bo baterija začela polnit. Če bi bil narejen za solarno polnjenje bi omogočal "trickle charge" z minimalnim tokom, da se napest iz panela ne bi sesedla.

Predstavljaj si telefone in kakšne polnilce imajo... že zelo stari telefoni na začetku polnjenja prazne baterije rabijo blizu 1A. Ne vem sicer kakšen adapter je prišel zraven tega motorčka, ampak gor ti piše za kakšen izhodni tok je narejen (verjetno rang 0,5A ali pa 1A). Vzameš to vrednost, jo pomnožiš z 12 in dobiš približno moč panela, ki bi jo rabil v idealnih!!!! pogojih. V resnici pa še nekajkrat več.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Sicer na tem področju nisem neki stručko, ampak verjetno obstajajo kaki paneli, ki bi polnili to baterijo na motorčku...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Daš dodaten hranilnik energije vmes (baterijo) pa je problem rešen. Potem je treba vedet koliko časa in kolikokrat bo delal motorček in potem dobit porabo po dnevu in iz tega izračunat kakšne celice (moč) glede na naravne pogoje se rabi in tudi kakšno ustrezno baterijo zraven.

BTW, najprej preveri če motorčke deluje ko je na polnilcu. Ima precej takih naprav omejitev da delujejo samo ko niso na polnjenju. Če je to problem rabiš potem še nek časovnik z relejem ki ti recimo polnjenje vklopi samo 1x dnevno.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Motorček deluje samostojno ali na napajanju...

Baterija v motorčku naj bi bila dovolj za parkratni zagon motorčka.. Predvidevam, da bi solarni panel pač polnil baterijo, ko bi bili vredu pogoji... Torej bi baterijo "vzdrževal" na polni napolnjenosti...

Motorček se bo uporabil mogoče 2-3x dnevno, ali pa še to ne..
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Problem je kot omenjeno to da bi rabil zelo predimenzioniran solarni panel da bi zagotavljal napetost in tok ki ga najbrž potrebuje polnilni del. Poleg tega solarni panel nikoli ni namenjen priklopu direkt na porabnika (ali na baterijo) ampak rabi nek regulator ki ustrezno zmanjša ali poviša naepetost ki gre potem v baterijo. Plug & play rešitev bi bila solarni power bank ki ima 12V izhod, najbrž obstaja kaj takega na trgu.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
tako ja, nek solar bank, kar bo plug&play in relativno drago ali pa, če je možno, menjava polnilnega vezja v motorčku z nekim poceni solarnim za ceno pesti arašidov iz aliexpressa


to zgoraj je samo za primer, ker ni za pravo napetost baterije

kakršenkoli direkten priklop panela na motorček bo zahteval veliko predimenzioniran panel
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Kaj pa npr.: ta solarni powerbank - kolikor piše, omogoča naslednje output:
USB-C PD Power Delivery 18W vhod & izhod:5V/2A, 9V/2A, 12V/1.5A
2 x USB QuickCharge QC 3.0 izhod: 5V/3A, 9V/2A, 12V/1.5A

A ni to -to (12V/1.5A) ?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
s tem ne boš nič naredil, ker rabiš pametnega porabnika, ki se bo s polnicem zmenil kakšno napetost potrebuje
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
USB C (PD) brez čipovja na drugi strani ne bo zagtovlajla več kot 5V. Skratka tole je preveč pametno in ne bo hotelo dat 12V, čeprav drugače pogojem ustreza. Ti rabiš nek powerbank ki daje ven 12V locen izhod.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Razen če vmes priklopiš kaj takšnega.

Drugače pa pri nereguliran "12V" powerbankih pazite, kakšna je dejanska izhodna napetost. Jaz sem za SUP pumpo, ki rabi 10A@12V, vzel 12V "jump starter" baterijo, vendar se je izkazalo, da je tist "12V" out bolj 16+ pri polni bateriji, ker so enostavno povezane 4 litijeve celice zaporedno, in pumpa javlja overvoltage. Na koncu sem moral vmes vezat en voltage regulator, da zadeva deluje, kot je treba.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Glej za 50 eur dobiš 30w panel z kobtrolerjem. Priklopiš na en svinčen akumulator in je to to.
Jaz sem glih v postopku za reševanhe namakanja.
2x30w panela s kontrolerjem in poštnino je blo 55eur. Črpalke se mi polnijo preko usb. In bo s tem rešeno, da bo baterija vedno polna. Vsaj v teorijo
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
349
83
Sem bil vmes pri Čip MB (trgovina za elektroniko) in mi je rekel, da se da dobit za slabih 50 eur.. Ampak glede elektronike se ponavadi da dobit iz kitajske za tretjino naših cen.. Zato sem tu vprašal, kaj vse rabim...