Da je [censored] up.
Saj si lepo povedal.
BTW Ne morem verjeti, ampak dejansko se z vsem napisanim strinjam.
Točno tako bo, kot si napisal. Žal. Ni kaj reči kot žal. Medicina vsak dan ustvarja nove in nove postopke, ker je za to motivirana (pretežno je tu driver farmacevtska industrija, pa tudi sicer obstaja precejšnje povpraševanje s strani bogatega sloja).
Etična dilema:
- prepovedati nove postopke, ker niso tako masovni in nujni kot npr. dializa, denar preusmeriti v nujnejše postopke, manjšini pa odreči zdravljenje,
- uvesti nove postopke in zmanjšati kvaliteto (in dostopnost) dialize.
(Karikiram - upam da se razumemo, ker ne vem, če sem izbrala dober primer).
Dilema je nemogoča, kakor koli jo obračaš. Zato se iščejo rešitve drugje. Ena izmed njih je porihtati dostopnost zdravnika tudi tako, da je teh dovolj. To je zelo pomemben korak, ker rešuje prvo stopnjo (splošni zdravniki). Danes se npr. splošni zdravniki ne ukvarjajo več s kupom postopkov, ki se dajo razrešiti na primarni ravni, ampak raje napotujejo naprej. Trije razlogi:
- da je pacient zadovoljen (njegovo "prasko na kolenu" bo obravnaval vrhunski kirurg - je sploh mogoča bolj kvalitetna obravnava?),
- splošni zdravnik se izogne odgovornosti zdravljenja (itak je napotil naprej),
- splošni zdravnik nima časa, da bi to delal (si se kdaj vprašal, kako se starejši človek sezuje in obuje v 7ih minutah?).
Slednje se da rešiti. Z več ljudmi.
Ko se bo to rešilo, odpadejo izgovori, da bi "zdravniki to že naredili, če bi imeli čas".
Ko imajo čas, se začnemo lahko ukvarjati s prečiščevanjem nepotrebnih napotitev - tisto, kar se da razrešiti že pri splošnem zdravniku.
Tudi z bolj natančnim izobraževanjem - za katerega je zdaj več časa.
Ko se te zmanjšajo, imajo manj dela specialisti.
Ki se imajo tako čas vnaprej pripraviti za delo z novimi napravami.
Ne pa da sedaj vse stoji pa zato, ker s stroji ne znajo delati...
Oziroma imajo več časa, da se posvetijo težjim primerom in izobraževanju.
In tako naprej.
Pa še na pacientsko stran - ker ti lažje (hitreje) pridejo do zdravnika, ne "navaljujejo z genitalnimi bradavicami na urgenco".
Slednja tako ne potrebuje več toliko dežurstev, stroški padejo.
In zgodi se čudežna nadomestitev dragega dela (specialističnega) s cenejšim (splošni zdravniki).
Brez da bi kdor koli kaj izgubil.
V bistvu vsi pridobijo.
Zadeva je poenostavljeno napisana. Verjamem, da kakšen primer ni dober (ne vem, katera bolezen je nujna in katera ni). Seveda niso vse napotitve nepotrebne, vseh se tudi ne da vnaprej predvideti, ampak vseeno je tega sranja veliko preveč.
Še to - ker smo v preteklosti nadvse uspešno bremzali izobraževanje zdravnikov (strah za delovno mesto,...), bo - ko bodo enkrat ti dragoceni dodatni zdravniki le prišli na plano - to tako preprozno, kot je prepozna naša gradnja avtocest: do otvoritve promet že tako zrase, da se še naprej gužvaš...