Slovenska vojska

I

Izbrisan uporabnik #488

Tale nova šefica vojske je dejanski pokazatelj vojske, kje je...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kolikor so mene učili se salutira vedno nadrejenemu, nima veze ali zunaj ali znotraj.

Kaj ste se toliko zapičili v njo, saj bi lahko vi delali vojaško kariero in kandidirali - oz. bi vas zaprosili, da sprejmete funkcijo (če je res, da sta dva odklonila)!

Čutim neko mačistično užaljenost.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.158
6.996
113
V zaprtih prostorih se ne salutira... vedno pa nizji po cinu prvi pozdravi oz naj bi
 

ngc2392

Guru
4. okt 2007
2.172
512
113
kranj
ja, ne skrbi...minili so cajti, ko so bili poveljniki v prvih bojnih vrstah :) sedaj moraš že poročnika sneti z medcelinsko raketo....ker ga ni na terenu ob vojski. tako da...je pa res, da se vsaj (v jna) NI salutiralo brez pokrivala. stopiš mirno in počakaš na odziv nadrejenega. če me spomin ne vara...sem že star :)
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.747
896
113
tu in tam
V službenih zaprtih prostorih se po vojaško pozdravi nadrejenega, če se neposredno obračaš na njega
Pa, ko se pride v službo oz. odide,
mirno pa ob prihodu -odhodu nadrejenega-brez povelja
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.511
3.896
113
Ljubljana
hmpg.net
Dion Joseph Weisler is an Australian-born businessman, the CEO of HP Inc. since November 2015.
Yahoo - Verizon now officially owns Yahoo , Marissa Mayer resigns
Ramon Laguarta is the chief executive officer of PepsiCo. (Ramon, ne Ramona)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Da boste še malo modrovali:

Generalka
Opis terminološkega problema:
Katera bi bila najustreznejša ženska oblika poimenovanja general, ki predstavlja najvišji vojaški čin v kopenski vojski? V Jezikovni svetovalnici je bila glede na zadetke v referenčnem korpusu Gigafida predlagana rešitev generalica, ker naj bi bila generalka pomensko obremenjena. V SSKJ2 sta navedena oba izraza, tako generalica kot generalka, v Vojaškem slovarju (predelana in dopolnjena izdaja, 2002, avtorjev Toma Korošca idr.) pa je navedena samo oblika generalinja.

Vprašanje poslano: 19. 11. 2018

Mnenje Terminološke sekcije:
Terminologijo neke stroke prikazuje urejen poimenovalni sistem. Čeprav poimenovanja oseb niso termini v ožjem pomenu, saj označujejo zgolj osebo, ki je vršilka neke dejavnosti ali nosilka nekega stanja, pa so prav poimenovanja činov sistem, ki mora biti dosledno in hierarhično urejen ter omogočati prepoznavno besedotvorno podstavo za tvorjenje novih poimenovanj.
V splošnem jeziku so mogoče vse tri različice priponskega obrazila, ki poimenujejo nosilko določenega čina. Vendar so se v sistemu poimenovanja činov v Slovenski vojski oblikovale skupine, zato vsako poimenovanje nima uresničitev z vsakim potencialnim obrazilom, ki je v slovenskem jeziku mogoč in dopusten. Sklicevanje na splošni referenčni korpus je lahko v pomoč, vendar tudi zadetki za generalico niso vsi povezani s strokovnimi besedili, ki bi to obliko potrjevale, ampak gre za prehod strokovnega poimenovanja v splošni jezik.
Vojaški slovar Toma Korošca in sodelavcev (2002) daje poimenovanju generalinja prednost pred generalko. V diplomskem delu N. Umek (2008) Feminizacija v slovenščini in francoščini: družbeni in/ali jezikovni problem? je citiran tudi odlomek iz zbornika Neseksistična raba jezika (ur. V. Kozmik, J. Jeram, 1995) na str. 28, kjer je pojasnjeno, da so že leta 1977 z veliko gotovostjo predvidevali, da se bodo ženski poklici »širili tudi v to smer«, zato so se želeli izogniti večpomenskosti leksema v splošnem jeziku. Toda prav pri tovrstni utemeljitvi, ki se nanaša na splošni jezik, v jeziku stroke svetujemo previdnost. Raba poimenovanja v splošnem jeziku ne pogojuje rabe v terminologiji. Prav navedeni Vojaški slovar (2002) kot potencialno možnost poimenovanja popolnoma zavrača generalico, čeprav se pojavlja v nekaterih novinarskih prispevkih, ki poročajo o ameriških vojakih.
Med viri, ki jih je treba upoštevati pri presoji o najprimernejšem poimenovanju, je tudi Gradivo za razlagalni vojaški slovar, ki je nastajalo v okviru raziskovalnega projekta Razvoj in upravljanje nacionalnovarnostnega sistema med letoma 2006 in 2010. Prednost tega gradiva je dosledna vključitev vojaških poimenovanj za nosilke činov v Slovenski vojski. Najpogostejše obrazilo je sicer, če upoštevamo tako generalske kot častniške in podčastniške čine -ica, npr. polkovnica, podpolkovnica, poročnica, stotnica.
Sledijo poimenovanja s pripono -ka, npr. admiralka, brigadirka, majorka, generalmajorka, kapitanka fregate. Zanimivo je, da navedeno gradivo generalinjo preusmerja na generalko, ki ji je stroka v času po izidu dopolnjenega Vojaškega slovarja (2002) dala prednost.
Najmanj poimenovanj ima pripono -inja, npr. praporščakinja, ki sodi med podčastniške čine.
Poimenovanje generalka je uporabljeno tudi v diplomskih delih, npr. M. Garb (2012, str. 42, 45, 46) Odgovornost v liniji poveljevanja, in magistrskih delih, npr. N. Simonovič Bakoš (2007, str. 31, 34, 42, 86) Vključevanje žensk v oborožene sile Združenih držav Amerike, ter dnevnem časopisju, npr. Ženska, ki poveljuje moškim (Delo, 25. 6. 2008).
Generalka, ki je v Gradivu za razlagalni vojaški slovar s pojasnilom v Slovenski vojski definirana kot 'najvišji generalski čin, za stopnjo višji od generalpodpolkovnice, ali nosilka tega čina; po mednarodni klasifikaciji činov v Natu OF9', se med različnimi možnostmi kaže kot najprimernejše poimenovanje, zato vam svetujemo, da jo dosledno uporabljate.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.474
5.004
113
Verjamem, da vseeno nekdo z generalskim činom ve, kdaj se salutira in kdaj ne po aktualnih pravilih bolj kot alter mojstri. Pa tudi če je prišlo do napake v protokolu, kaj smo na zgubi?
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Prvi zadetek v guglu:

6. Pozdravljanje

75. Pozdravljanje je izraz medsebojnega spoštovanja. Vojaške osebe se med seboj pozdravljajo z vojaškim pozdravom. Vojaški pozdrav je pozdrav, ki ga uporabljajo vojaške osebe in je določen s postrojitvenimi pravili Slovenske vojske.
Nižji po činu oziroma razredu pozdravi višjega po činu oziroma razredu. Višji je dolžan odzdraviti. Če imata vojaški osebi enak čin ali razred, se pozdravita vzajemno oziroma mlajši pozdravi starejšega. Vojaške osebe pozdravljajo, ko nosijo pokrivalo ali so brez njega.
Vojaška oseba v uniformi z vojaškim pozdravom pozdravi tudi pripadnika oboroženih sil druge države. Z vojaškim pozdravom se pozdravi tudi civilne osebe, ki jim v skladu s temi pravili službe pripadajo vojaške časti kot so minister za obrambo in druge.
Vojaška oseba, ki zaradi objektivnih razlogov ne more pozdraviti z desno roko, lahko pozdravi ali odzdravi z običajnim civilnim pozdravom.
76. V zaprtih službenih prostorih se vojaške osebe medsebojno pozdravijo le ob prvem prihodu na delovno mesto ali v prostor ter ob odhodu.
Ob prihodu nadrejenega v katerikoli zaprt prostor v vojašnici oziroma v vojaškem objektu ali pred zbrane pripadnike Slovenske vojske vse osebe pozdravijo tako, da brez povelja vstanejo in zavzamejo držo mirno, pri čemer najvišji po položaju oziroma vodja aktivnosti poroča. Vojaške osebe sedejo šele potem, ko sede nadrejeni. Enako vojaške osebe pozdravijo ob odhodu nadrejenega. Sedejo, ko nadrejeni zapusti prostor.
77. Podrejene vojaške osebe z vojaškim pozdravom pozdravijo nadrejene, ko se neposredno obračajo nanje (tudi v zaprtem prostoru) v zvezi z dolžnostmi in uradnimi razgovori. Pozdravljeni je dolžan odzdraviti. Enako podrejeni in nadrejeni pozdravijo, ko je konec uradnega ali drugega razgovora.


Od tukaj: https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2009-01-3757?sop=2009-01-3757

Pa še to diplomsko si preberite, da ne boste tumasti po svetu hodili: http://dk.fdv.uni-lj.si/dela/Mogolic-Franci.PDF
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
[QUOTE="sajkek, post: 2745194, member: 2935"]Bila je v vietnamu, pa na iraku in afganistanu, pa tudi pozneje na ukrajinsko ruski fronti v okviru nata. Farsa vse skupaj.[/QUOTE]
Hm...Zanimivo, nisem vedel, da dobiš odlikovanje v slovenski vojski, če si na urlaubu v Vjetnamu. Ker v vojni v Vjetnamu ta ziher ni bila (ta se je končala nekje 1975 in kot 12 letnica močno dvomim, da se je zavedala kaj Vjetnam sploh je)...Drugače nimam nič osebno proti imenovani....lp
 

jello

Guru
22. sep 2008
10.130
3.875
113
Nihče ni rekel da je bila v vietnamski vojni (mimogrede, v besedi Vietnam ni črke J). Dej Hanzi ne seri, sanja se nam ne kaj je počela v vietnamu, pač bila je tam, mogoče so imeli vajo ali kaj tretjega. Ampak važno da se čutiš poklicanega da sodiš o tem kako da so ta odlikovanja brezvezna in da jih itak dobi vsak papak, magari za čohanje po jajcih (oh wait).

Mislim, res ste ogroženi, ker prejšnji generali so se pa plazili po jarkih in vas lastnoročno branili pred sovražnikom.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.747
896
113
tu in tam
Verjamem, da vseeno nekdo z generalskim činom ve, kdaj se salutira in kdaj ne po aktualnih pravilih bolj kot alter mojstri. Pa tudi če je prišlo do napake v protokolu, kaj smo na zgubi?
In kaj je bilo v mojem odgovoru narobe? tukaj lahko samo jaz recem, da alter mojstri vec veste od oficirja SV..
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.413
10.672
113
kaki vietnam, jaz sem napisal, da je očitno morala tam vse bit, če ima toliko odlikovanj. :) skoraj več kot svernokorejski veterani :D. loleki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gatto