Sladkorna bolezen

Car

POSTman
4. avg 2007
8.669
2.572
113
56
Planet zemlja
www.posta.si
Po operaciji se mi je močno dvignil krvni sladkor in pristal sem na inzulinu. V bolnici sem opravil "tečaj", kako si dajati inzulin in navodilo, da naj se takoj oziroma v roku enega tedna oglasim pri svojem diabetologu, da mi da nadaljna navodila. Seveda sem se moral skoraj skregati, da sem bil nazadnje na vrsti dober mesec po odpustu iz bolnice, ampak popolnoma vseeno, če sploh ne bi bil. Zdravnica me je na brzino odpravila. Ostal sem prepuščen nasvetu drugih (prijateljev, znancev), za nasvet sem spraševal doktor Googla, še večkrat pa doktor GPT-ja. Ko sem nekajkrat skoraj padel v hipo, pa sem se odločil ukrepati na lastno pest. Iz odmerkov, ki mi jih je določil zdravnik v bolnici ( NovoRapid 24 enot zjutraj, NR 12 enot pred kosilom, NR 8 enot pred večerjo in Insulatard 4 enote pred spanjem, sem prišel sedaj na lastno pest na NR4, NR4, NR4 in IT4. Sladkor je stabilen oziroma si ga bom počasi še zmanjšal ali celo ukinil.
Sedaj pa k bistvu: Včeraj sem po treh mesecih spet imel pregled pri diabetologu ( v bistvu me je hotela naročiti šele čez eno leto:obesise:, ampak sem glede na stanje in moje neznanje zahteval prej). Odpravljen sem bil v treh minutah. Zmerili so mi krvni sladkor, rezultat je bil 9,3, moj merilec sladkorja, ki mi non stop meri sladkor, pa mi je kazal 4,5!? Sem preveril doma čez pol ure, rezultat je bil 5,1! Se pravi, da so mi sladkor izmerili popolnoma narobe....
Danes pa sem dobil izvid, kjer piše: Prekomerna telesna teža, vratne vene niso prekomerno polnjene, srčna akcija je redna, dihanje normalno slišno, okončine brez edemov.... Itak me še od daleč skoraj ni pogledala, kaj šele kaj drugega. Piše še, da skrbim za zdravo prehrano in gibanje(kar v bistvu drži, ampak me ni glede tega nič vprašala) in, pazi to, svetuje mi, naj odmerek inzulina znižam na 4 enote!? To sem sam storil že 14 dni nazaj... Ko sem vprašal za datum naslednjega pregleda, so mi rekli, da ne vedo, če bodo sploh še imeli zdravnico in da naj pokličem jeseni.... Tudi če je ne bodo imeli, mi je čisto vseeno, ker to je katastrofa!!! Sem pa poguglal glede zdravnice, priznana zdravnica, direktorica enega zdravstvenega doma, predavateljica, dela v xxx ambulantah , skratka, dela 25 ur na dan, ampak če dela tako kot sem jaz doživel, potem res ne vem.
Zdaj pa vprašanja: Ali je možno zamenjati diabetologa in če ja, pozna kdo dobrega Ljubljana- Domžale- Kamnik? Kaj naj sedaj s svojim cukrom? Ima me, da bi si ga še zmanjšal ali celo ukinil, ampak res ne bi rad, da gre kaj narobe. Skoraj zagotovo mi bo v naslednjih dneh ukinjen tudi Medrol, ki zelo dviguje krvni sladkor....
 

erikson

Guru
25. avg 2007
23.692
7.415
113
Pokliči na lokalno društvo diabetikov v času uradnhi ur, kjer dobiš sotrpine in ti lahko svetujejo. Opravljajo tudi brezplačne meritve, tako da lahko preveriš vrednosti.

Grok pa pravi takole:

Najprej se opravičujem za tvojo slabo izkušnjo z zdravstvenim sistemom – zveni res frustrirajoče in neprofesionalno, še posebej ko gre za resno stanje kot je diabetes. Kot AI nisem zdravnik in ne morem dajati osebnih medicinskih nasvetov ali predpisovati sprememb zdravljenja, ampak lahko ti podam splošne informacije na podlagi zanesljivih virov, ki ti lahko pomagajo pri naslednjih korakih. Vedno se posvetuj z usposobljenim zdravnikom pred kakršnimikoli spremembami, da se izogneš tveganjem, kot so hipo- ali hiperglikemija.

Ali je možno zamenjati diabetologa in kako najti dobrega v Ljubljani, Domžalah ali Kamniku?

Da, v Sloveniji je možno zamenjati specialista diabetologa, saj imaš kot pacient pravico do izbire zdravnika v okviru javnega zdravstvenega sistema. Postopek je podoben kot pri drugih specialistih:
  • Potrebuješ napotnico: Osebni zdravnik (ali družinski zdravnik) ti izda napotnico za diabetološko ambulanto. Na napotnici lahko navedeš želenega specialista ali ambulanto, če veš, koga želiš. Če napotnica že obstaja, jo lahko preneseš na drugo ambulanto, ampak to zahteva soglasje osebnega zdravnika ali ZZZS (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije).
  • Čakalne dobe: Pri izbiri drugega specialista lahko vplivaš na čakalno dobo – preveri aktualne čakalne vrste na spletni strani eNaročanje (www.enarocanje.si) (www.enarocanje.si) ali prek ZZZS. Če je čakalna doba predolga, lahko zahtevaš pregled v drugi ambulanti ali celo v zasebni (ampak zasebni pregledi so samoplačniški, razen če imaš dodatno zavarovanje).
  • Kako izbrati? Poišči ambulante prek ZZZS ali spletnih portalov, kot so www.zdravniki.si ali forumi. Če želiš zamenjati zaradi slabe izkušnje, lahko to omenite osebnemu zdravniku – ni potreben "prepir", ampak utemeljen razlog (npr. neskladje v komunikaciji ali dolge čakalne dobe).
Za priporočila v tvojem območju (Ljubljana, Domžale, Kamnik) sem pregledal mnenja iz spletnih virov in skupnosti diabetikov (npr. Facebook grupe za sladkorno bolezen v Sloveniji). Upoštevaj, da so to subjektivna mnenja pacientov, ne uradne ocene – vsak ima drugačne izkušnje. Tukaj so nekatera pogosta priporočila:
  • Ljubljana:
    • Dr. Mateja Gregorič (Vrazov trg): Več pacientov jo hvali kot strokovno, empatično in natančno; dobro posluša in prilagaja zdravljenje. Ena pacientka je rekla: "Super, res skrbi za paciente."
    • Diabetološka ambulanta v UKC Ljubljana (npr. dr. Nataša Bratina ali ekipa): Dobro ocenjena za kompleksne primere, ampak čakalne dobe so lahko daljše.
    • Ambulanta v ZD Ljubljana (različne enote): Nekateri priporočajo dr. Andrejo Tomažinčič ali ekipo v Bežigradu za hitrejše preglede.
  • Domžale/Kamnik: Manj specifičnih mnenj, ampak preveri ambulanto v ZD Domžale (npr. dr. Barbara Šoba) ali ZD Kamnik. Nekateri pacienti iz tega območja gredo raje v Ljubljano zaradi večje izbire. Če ne najdeš lokalno, razmisli o ambulanti v Celju ali Kranju kot alternativi.
  • Kje poiskati več mnenj? Pridruži se Facebook grupam kot "Sladkorna bolezen Slovenija" ali "Diabetes Slovenija" – tam ljudje pogosto delijo izkušnje in priporočila. Lahko tudi preveriš forume kot Med.over.net ali Vizita.si, kjer so teme o diabetologih.
Če imaš dodatno zdravstveno zavarovanje (npr. pri Vzajemni ali Triglavu), lahko dobiš hitrejši dostop do zasebnih ambulant, kot je Diabetološka ambulanta v Ljubljani (npr. pri dr. Karin Kanc).

Kaj naj sedaj s svojim krvnim sladkorjem? Ali ga lahko še zmanjšaš ali ukineš inzulin?

Tvoje samostojno zmanjšanje odmerkov (iz začetnih 24+12+8+4 na 4+4+4+4) zveni kot uspešno prilagajanje, ampak to je tveganje brez nadzora – lahko pride do nenadnih nihanj, ki so nevarna (npr. hipoglikemija, ki si jo že doživel). Po tvojem opisu se zdi, da imaš verjetno steroid-inducirani diabetes (zaradi Medrola po operaciji), ki se lahko izboljša ali celo izgine po ukinitvi zdravila. Tukaj so splošne informacije na podlagi medicinskih virov:
  • Vpliv ukinitve Medrola: Medrol (metilprednizolon) je kortikosteroid, ki pogosto povzroča povišan krvni sladkor, ker zmanjšuje občutljivost na inzulin in povečuje proizvodnjo glukoze v jetrih. Po zmanjšanju ali ukinitvi doze se sladkor pogosto izboljša – v nekaterih primerih pacienti lahko preidejo nazaj na tablete ali celo brez zdravljenja.
  • Na primer, v forumski razpravi ena pacientka opisuje, da je po zmanjšanju Medrola na 4 mg upala na ukinitev in vrnitev na tablete za diabetes, saj se sladkor stabilizira. Ampak to ni zagotovilo – odvisi od tvojega osnovnega stanja (npr. če si imel predoperativno prediabetes). Spremljaj sladkor tesno (kot že delaš z neprekinjenim merilcem) in beleži vrednosti za zdravnika.
  • Varno zmanjševanje odmerka insulina: Nikoli ne zmanjšuj samostojno brez nadzora, saj lahko pride do zapletov. Splošni koraki po medicinskih smernicah (npr. iz virov o diabetesu tipa 2 ali steroid-induciranem):
    • Pod nadzorom zdravnika: Redno meri sladkor (na tešče, po obrokih) in prilagajaj postopoma (npr. za 2–4 enote naenkrat, vsakih nekaj dni), medtem ko spremljaš odziv. Cilj je stabilen sladkor med 4–7 mmol/L na tešče in <10 mmol/L po obrokih.
    • Življenjski slog: Tvoja zdrava prehrana in gibanje že pomagata – nadaljuj z nizkoogljikohidratno dieto (npr. mediteranska: zelenjava, beljakovine, zdrave maščobe), izogibaj se sladkorju in belemu kruhu. Vadba (npr. hoja, kolesarjenje) poveča občutljivost na inzulin in lahko zniža potrebo po njem.
    • Možnost ukinitve: Če se sladkor stabilizira pod 7 mmol/L brez insulina (po ukinitvi Medrola), ga lahko zdravnik ukine, ampak to zahteva teste (npr. HbA1c, OGTT). V tvojem primeru, kjer si že znižal na minimalne odmerke in imaš stabilen sladkor, je to realno, ampak ne tvegaj sam – lahko pride do rebound hiperglikemije.
    • Tveganja: Če zmanjšaš prehitro, tvegaš hipoglikemijo (simptomi: tresenje, znojenje, zmedenost). Če premalo, hiperglikemijo (žeja, utrujenost). Če imaš druge zdravstvene težave (npr. pooperativne), je še bolj kritično.
Predlagam, da takoj pokličeš osebnega zdravnika za nujno napotnico k drugemu diabetologu ali vsaj za telefonski posvet. Če se sladkor poslabša (npr. nad 15 mmol/L ali pod 3,5 mmol/L), pojdi na urgenco. Za podporo se obrni na Zvezo društev diabetikov Slovenije (www.diabetes-zveza.si) – imajo brezplačne nasvete, izobraževanja in skupine.

Upam, da ti to pomaga – drži se in poišči boljšo oskrbo!
 

jest5

Guru
18. avg 2007
26.621
-8.966
113
Zmerili so mi krvni sladkor, rezultat je bil 9,3, moj merilec sladkorja, ki mi non stop meri sladkor, pa mi je kazal 4,5!? Sem preveril doma čez pol ure, rezultat je bil 5,1! Se pravi, da so mi sladkor izmerili popolnoma narobe....
Bolj verjetno je, da tvoj merilec kaže narobe.
Meritev v krvi je v večini primerov bolj točna, kot meritev v medceličnini.


Ko sem nekajkrat skoraj padel v hipo, pa sem se odločil ukrepati na lastno pest. Iz odmerkov, ki mi jih je določil zdravnik v bolnici ( NovoRapid 24 enot zjutraj, NR 12 enot pred kosilom, NR 8 enot pred večerjo in Insulatard 4 enote pred spanjem, sem prišel sedaj na lastno pest na NR4, NR4, NR4 in IT4.

Sej tako je prav.
Ti moraš sam ukrepati in si prilagajati odmerke. Ne moraš si dajati enake doze inzulina ob različni hrani, različnih količinah hrane, različni količini gibanja,...
In ja, po tem ko si začneš dodajati inzulin, se v večini primerov zgodi, da ti potrebe po količini inzulina padejo(vsaj začasno), ker je zaradi dodajanja slinovka manj obremenjena in pride malo "k sebi"
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

jest5

Guru
18. avg 2007
26.621
-8.966
113
Aja btw, da ti niso tam merili glikirani hemoglobin(ki kaže stanje koliko si ga sral približno zadnja 2 meseca), ti pa gledaš meritev krvnega sladkorja.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.887
2.894
113
še v SLO - ampak komaj
Car
Saj ti si izmeriš krvni sladkor preden se pikneš? In količino inzulina dodaš glede na hrano, ki jo boš zaužil, ter na predvideno obremenitev do naslednjega obroka?

Koliko imaš sladkor zjutraj?

Pa še nekaj - pozoren boš moral biti na vsakršno “spremembo”. Beri: prehlad, sprememba zdravil … - ker vse to lahko vpliva. Žal pri vsakemu drugače … tako, da si dejansko “obsojen”, da sam urejaš - diabetolog ti bo samo dal napotke (in podpisan recept).

Aja - meriš na pik in kapljico krvi, ali imaš stalni merilec?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
2.021
425
83
Oglasil se bom samo glede meritev sladkorja., ker se s tem profesionalno ukvarjam.

Tile domači merilci so ponavadi zelo od oka. Kalibrirani so ponavadi samo v proizvodnji, nimaš kontrolnega materiala, da bi preveril koliko zares kaže itd...


Diabetologa ti ne morem ponuditi, če pa rabiš kako za zihr meritev sladkorja, me pa kontaktiraj in narediva (Ljubljana)
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.669
2.572
113
56
Planet zemlja
www.posta.si
Bolj verjetno je, da tvoj merilec kaže narobe.
Meritev v krvi je v večini primerov bolj točna, kot meritev v medceličnini.
Sedaj sem že nekajkrat naredil primerjavo, odstopanje je max. za 1, v ambulanti pa je bilo kar za 5!

Sej tako je prav.
Ti moraš sam ukrepati in si prilagajati odmerke. Ne moraš si dajati enake doze inzulina ob različni hrani, različnih količinah hrane, različni količini gibanja,...
In ja, po tem ko si začneš dodajati inzulin, se v večini primerov zgodi, da ti potrebe po količini inzulina padejo(vsaj začasno), ker je zaradi dodajanja slinovka manj obremenjena in pride malo "k sebi"
V bolnici so mi zabičali, da moram vsako spremembo oziroma zmanjševanje narediti v dogovoru z diabetologom, ki pa je tak, kot sem zgoraj opisal. Napisal je, da mi je zmanjšal inzulin, kar pa sem v bistvu naredil sam že zdavnaj.

Aja btw, da ti niso tam merili glikirani hemoglobin(ki kaže stanje koliko si ga sral približno zadnja 2 meseca), ti pa gledaš meritev krvnega sladkorja.
Tudi to so mi izmerili, imel sem 7,3, kar pa se ujema z mojim merilcem.

Saj ti si izmeriš krvni sladkor preden se pikneš? In količino inzulina dodaš glede na hrano, ki jo boš zaužil, ter na predvideno obremenitev do naslednjega obroka?

Koliko imaš sladkor zjutraj?
Seveda si izmerim in tudi redno zapisujem, količina inzulina pa je vedno ista. Zjutraj pred zajtrkom zelo različno, ponavadi med 6 in 6,5.

Tile domači merilci so ponavadi zelo od oka. Kalibrirani so ponavadi samo v proizvodnji, nimaš kontrolnega materiala, da bi preveril koliko zares kaže itd...
Kakšne pa uporabljajo v ambulantah?

Diabetologa ti ne morem ponuditi, če pa rabiš kako za zihr meritev sladkorja, me pa kontaktiraj in narediva (Ljubljana)
Mogoče bi bilo res dobro narediti pravo primerjavo.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
2.021
425
83
Sedaj sem že nekajkrat naredil primerjavo, odstopanje je max. za 1, v ambulanti pa je bilo kar za 5!


V bolnici so mi zabičali, da moram vsako spremembo oziroma zmanjševanje narediti v dogovoru z diabetologom, ki pa je tak, kot sem zgoraj opisal. Napisal je, da mi je zmanjšal inzulin, kar pa sem v bistvu naredil sam že zdavnaj.


Tudi to so mi izmerili, imel sem 7,3, kar pa se ujema z mojim merilcem.


Seveda si izmerim in tudi redno zapisujem, količina inzulina pa je vedno ista. Zjutraj pred zajtrkom zelo različno, ponavadi med 6 in 6,5.


Kakšne pa uporabljajo v ambulantah?


Mogoče bi bilo res dobro narediti pravo primerjavo.
V ambulantah uporabljamo vseeno malo bolj natančne, predvsem jih pa vsak dan preverimo s kontronim materjalom. + imamo opcijo venske meritve, ki je pa najbolj natančna. Če boš rabil, mi piši...
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.746
1.264
113
Iz krvi so ti vzeli glikiran hemoglobin (HbA1c), ki pokaže povprečno vrednost v zadnjem mesecu, dveh. Poznaš to vrednost?