2. Državo razumem, kot državni aparat oziroma organe, ki so potrebni za delovanje države, torej predsednik, parlament, občine ipd. Predsednik je nedvomno del državnega aparata, torej države, zato so volitve predsednika zadeva države. Volilno pravico pa imamo državljani.
3.ZZBNOB je veteranska organizacija, kot taka tudi deloma politična organizacija, zato ima vso pravico, da se izjasni (pove svoje mnenje) o kateremkoli političnem vprašanju. Sem spada tudi podpora kakšnemu kandidatu ali stranki na volitvah. Verske skupnosti pa niso niti politične niti civilno družbene organizacije, ampak so kot verske skupnosti posebne organizacije ločene od države, zato je kakršenkoli poseg katerekoli verske skupnosti v volitve sporen, pa tudi, če gre za poziv k udeležbi na volitvah.
4. Ni res. Tudi verske skupnosti imajo s 7. členom ustave omejeno delovanje.
5. Poziv k udeležbi na volitvah, je navodilo naj se nekdo udeleži volitev, ki pa niso družbena ampak državna zadeva. Svoboda izražanja je pravica posameznika in ne organizacije ali pa verske skupnosti. Torej, če se posamezniki, ki so med drugim tudi škofje, usedejo skupaj in spišejo poziv državljanom naj se udeležijo volitev gre za svobodo govora samo v primeru, če ni nikjer v pozivu omenjena njihova funkcija. Kakor hitro napišejo, da je to poziv slovenskih škofov in se spodaj podpišejo z x. y. škof ..., pa gre za poseg verske skupnosti v državo. Da bom bolj jasen, če je pod dokumentom podpisan Alojz Uran lahko govorimo o svobodi govora, ko pa pod pozivom piše msgr. Alojz Uran ljubljanski nadškof in metropolit, potem pa gre za poziv verske skupnosti, kjer je potrebno upoštevati ločenost verskih skupnosti od države.